Šta je novo?

Protivpožarna zaštita (Vatrogasci i vatrogasne jedinice)

Izvukao sam ono što je meni delovalo bitno, ali koga zanima cela priča, bolje neka pogleda tekst na Politici

Oснива се седам добровољних ватрогасних друштава

После двадесетак година ова друштва добила су значајна средства за набавку опреме

---

Према званичној бази података, имајући у виду да добровољна ватрогасна друштва имају форму удружења грађана, 350 регистрованих друштава у Србији броји око 3.000 оперативаца. Новина на овом пољу је Закон о добровољном ватрогаству који дефинише обавезу добровољних ватрогасних друштава да поседују добровољну ватрогасну јединицу, опремљену и обучену за пружање асистенције професионалним ватрогасно-спасилачким јединицама у случају потребе.

---

Кроз три јавна конкурса спроведена 2019, 2020. и 2021. године МУП је помогао овим друштвима у висини од 100.000.000 динара за набавку опреме и материјално-техничких средстава. Средства су додељивана или Ватрогасном савезу Србије, као кровној организацији која касније равномерно дистрибуира опрему, или директно добровољним ватрогасним друштвима. На тај начин, на основу конкурса од пре три године набављено је 779 комплета радних униформи.

У завршној фази су јавне набавке за средства за 2020. годину. Од једног дела биће набављено сто комплета униформи за шумске пожаре. Други део средстава са конкурса из исте године искористиће се за набавку опреме за 58 ДВД-а. Недавно је реализован и јавни конкурс у 2021. години којим је Министарство унутрашњих послова доделило по 500.000 динара за 50 добровољних ватрогасних друштава за набавку потребне опреме – каже Миленковић.

---

До сада је МУП уступио 44 расходована ватрогасна и теренска возила за ДВД-ове у Србији. Такође, крајем августа 2021. године закључком Владе Републике Србије додатна 32 расходована ватрогасна и теренска возила МУП-а пренета су у власништво и трајно коришћење Ватрогасног савеза Србије. Настојимо и да Ватрогасни савез Србије и ДВД-ове што више укључимо у домаће и међународне пројекте чији је носилац реализације Сектор за ванредне ситуације МУП-а. На тај начин добијају могућност стицања нових искустава, али и донација опреме и материјално-техничких средстава. Пример за то је недавно укључивање Ватрогасног савеза Србије у један од пројеката под окриљем међународне заједнице.

https://www.politika.rs/scc/clanak/4895 ... h-drustava
 
Screenshot_20211017-194354.jpg
 
Našao sam ovo u jednom videu na netu. Interesantno i mislim jedinstveno vozilo u Srbiji. Nadgradnja magirus a vozilo iz Pirota, mislim da je šumsko. Da li neko zma nešto više o karakteristikama?
 
Мислим да има каталог на Магирусовом сајту. Тај Ивеко је намењен за шумске пожаре.
 
Baš sam gledao ali nema za ovaj model. Hteo sam da vidim koliki su rezervoari i koje je godište.
 
Jeste, tako izgleda. Ovaj iz Pirota je rekao bih od pre 3-4 godine. Predpostavljam da je bila neka lokalna nabavka jer je izgleda jedini u Srbiji takav. Ali nisam uspeo da nađem neke karakteristike samog vozila.
 
Zanimljiva tema na kojoj će se morati u skorijoj budućnosti posvetiti dosta pažnje.


[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=889023#p889023:22gmqw8n je napisao(la):
Bender Rodriguez » Uto Okt 12, 2021 6:19 pm[/url]":22gmqw8n]Izvukao sam ono što je meni delovalo bitno, ali koga zanima cela priča, bolje neka pogleda tekst na Politici

Oснива се седам добровољних ватрогасних друштава

После двадесетак година ова друштва добила су значајна средства за набавку опреме

---

Према званичној бази података, имајући у виду да добровољна ватрогасна друштва имају форму удружења грађана, 350 регистрованих друштава у Србији броји око 3.000 оперативаца. Новина на овом пољу је Закон о добровољном ватрогаству који дефинише обавезу добровољних ватрогасних друштава да поседују добровољну ватрогасну јединицу, опремљену и обучену за пружање асистенције професионалним ватрогасно-спасилачким јединицама у случају потребе.

---

Кроз три јавна конкурса спроведена 2019, 2020. и 2021. године МУП је помогао овим друштвима у висини од 100.000.000 динара за набавку опреме и материјално-техничких средстава. Средства су додељивана или Ватрогасном савезу Србије, као кровној организацији која касније равномерно дистрибуира опрему, или директно добровољним ватрогасним друштвима. На тај начин, на основу конкурса од пре три године набављено је 779 комплета радних униформи.

У завршној фази су јавне набавке за средства за 2020. годину. Од једног дела биће набављено сто комплета униформи за шумске пожаре. Други део средстава са конкурса из исте године искористиће се за набавку опреме за 58 ДВД-а. Недавно је реализован и јавни конкурс у 2021. години којим је Министарство унутрашњих послова доделило по 500.000 динара за 50 добровољних ватрогасних друштава за набавку потребне опреме – каже Миленковић.

---

До сада је МУП уступио 44 расходована ватрогасна и теренска возила за ДВД-ове у Србији. Такође, крајем августа 2021. године закључком Владе Републике Србије додатна 32 расходована ватрогасна и теренска возила МУП-а пренета су у власништво и трајно коришћење Ватрогасног савеза Србије. Настојимо и да Ватрогасни савез Србије и ДВД-ове што више укључимо у домаће и међународне пројекте чији је носилац реализације Сектор за ванредне ситуације МУП-а. На тај начин добијају могућност стицања нових искустава, али и донација опреме и материјално-техничких средстава. Пример за то је недавно укључивање Ватрогасног савеза Србије у један од пројеката под окриљем међународне заједнице.

https://www.politika.rs/scc/clanak/4895 ... h-drustava
 
У Београду је добровољно ватрогаство веома запостављено изузев Матице Земун и још пар мањих друштава, с обзиром на величину града, популацију и финансијске могућности локала у односу на села по Војводини која се доста више труде.
 
Što se rada i organizacije DVD-a u Beogradu neki zastupaju stanovište da oni treba samo da se bave preventivom i edukacijom. Da ne treba da imaju u svom sastavu operativnu jedinicu, a koja je obavezna po Zakonu o dobrovoljnom vatrogastvu za sva društva.
 
@Obojica
Pa to ne treba da čudi, jer je ipak urbano okruženje. Nije isto kad bukne seno na njivi u Vojvodini ili deo šume u brdima Šumadije, i kad bukne stan zgrade u nekoj Beogradskoj ulici. Bar ja tako razmišljam, ali možda i grešim...
 
Svaki požar je poseban za sebe. Ali treba pogledati samo recimo Ljubljanu, i videće se potreba za operativnim delo u okviru DVD-a i u Beogradu.

Norma je 1 vatrogasac na 1.000 stanovnika. Srbija je 1 vatrogasac na 500 stanovnika.

A DVD Matica je dobar primer kako može da funkcioniše ta priča u gradu.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=891638#p891638:xcjbdvyh je napisao(la):
Bender Rodriguez » Sre Okt 20, 2021 4:08 pm[/url]":xcjbdvyh]@Obojica
Pa to ne treba da čudi, jer je ipak urbano okruženje. Nije isto kad bukne seno na njivi u Vojvodini ili deo šume u brdima Šumadije, i kad bukne stan zgrade u nekoj Beogradskoj ulici. Bar ja tako razmišljam, ali možda i grešim...
 
Iskreno, ja ni ne znam kako funkcioniše DVD Matica. : / Mislim, kako su organizovani, finansirani, podeljeni, zaduženi...
 
Ја сам начуо да ће сва та друштва која се баве превентивом и едукацијом а без оперативне јединице бити угашена као ДВД и морати да се региструју као фирме за ФТО.

Помоћ професионалним јединицама увек добро дође, поготову када је у питању правовремена реакција. Ево нпр. Стари град има на папиру ДВД, а у суштини су свог Тамића послали у музеј. Налазе се на Бајлонијевој пијаци, мање од километар ваздушном линијом од зграде на Дорћолу која је горела и где је нажалост настрадала девојка. Да су имали оперативну јединицу, могли су први да приступе у помоћ и стигли би свакако брже него најближа професионална јединица са Звездаре.
 
Ево за упоређивање, опремање ДВД у Хрватској:

16.jpg

Q_DSC_0578.jpg


И просечно стање у Србији:

vatrogasci-6_.jpg

1280px-MB_NG_1213_DVD_Matica_Zemun.jpg
 
Vatrogasci u Hrvatskoj od januara-februara prošle godine nisu pod ingerencijom MUPa. Svi su pod Hrvatskom vatrogasnom zajednicom.
Kod nas su profesionalci u okviru Sektora za vanredne situacije MUPa, a dobrovoljci u okviru Vatrogasnog saveza Srbije.
 
Jel su profesionalci dali dobrovoljcima ona najstarija vozila ili one novije atego, iveco i slično...?
 
Kod nas?

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=891784#p891784:1s6ug67f je napisao(la):
Gasa » Sre Okt 20, 2021 9:02 pm[/url]":1s6ug67f]Jel su profesionalci dali dobrovoljcima ona najstarija vozila ili one novije atego, iveco i slično...?
 
Da, kod nas... Uglavnom u BG-u na primer nisam skoro video atego navalno već samo nova navalna i starije Iveco turbo zete koje predpostavljam ide više na neke požare van puteva, trave i slično... To mi je zanimljivo da nisu zadržali te Atego koji su ipak noviji nego ove Iveco iz 2000ih. Tako da pretpostavljam da su ih nekome poslali.
 
Што се за сад видело, донирана су возила стара типа 30-40 година. А Атего у БГ конкретно су из центрлмих станица Звездара, Вождовац, Кошутњак и Земун пребачени у шериферне, Батајницу, Борчу, Сопот, Барајево, Лазаревац, и сл.
 
Kada profesionalci kod nas budu počeli dobijati Rosenbauer RT (električni vatrogasni kamion), tada će ti Atego biti ustupljeni dobrovoljcima! :D

MUP je prvi put, zvanično, prošle godine dodelio dobrovoljnim vatrogasnim društvima nekih 40-tak kamion i terenskih vozila. Koliko je meni poznato, raspon godišta od '60.-tih do kraja '80.-tih, Lada Nive su bile tipa '88.-'89. godište.

Milenoković iz Sektora je gore u tekstu iz Politike pomenuo da će i ove godine biti podeljena neka rashodovana vozila, ali ne verujem da će i jedno biti mlađe od 1990. godine.
 
Велика експлозија у Лештану, облак се види из целог града.
 
Navodno je fabrika Edepro, tj. najverovatnije jer nema ništa drugo u tom kraju. Osim vojske, ali ne bi trebalo ništa tamo da skladište.
Postavio bih dve slike koje sam dobio od braće, ali je slikano iz kuće pa ne bih da otkrivam adresu. S obzirom da je kuća udaljena kilometar vazdušnom linijom, kažu čula se snažna eksplozija i da se zatreslo baš jako.
 
Vrh