Šta je novo?

Promena vremenske zone Srbije

ACR":1aztd8sv je napisao(la):
1) Pravoslavna Crkva odbija da kaže zašto je tačno protiv promene - neka objašnjenja koja sam čuo su "da bi se izbegao raskol" i da bi se "sprečila sekularizacija Božića" (obzirom da vide 25.dec kao više sekularni nego verski praznik) - ali podozrevam da su u pitanju ipak "politički" razlozi...
Valjda 1921. ili 1923. su sve pravoslavne ckrve odlucile da predju na Milankovicev kalendar, ali srpska, ruska, carigradska (pod koju spadaju i monasi na Sv. Gori) i jerusalimska crkva to nisu ucinile. Tada raskol zapravo jeste bio veliki problem, jer svaka pravoslavna crkva koja je promenila kalendar ima raskolnicku sektu starokalendarista...i kao uzor sebi uzimaju vaseljenskog patrijarha u Carigradu tj. Istanbulu. Treba i spomenuti da je 1921.-1923. SPC tek ponovo ujedinjena (spajanjem karlovacke patrijarsije, beogradske mitropolije, te mitropolije u CG itd.) tako da je sigurno tada bilo vazno ocuvati jedinstvo...

S druge strane, takav stav crkve je zapravo doveo do "pomeranja kalendara" - zar nije Srbija sve do 1918. koristila julijanski kalendar kao zvanicni, drzavni? Znaci Bozic je bio 25.12, itd. Onda je uveden gregorijanski kalendar stvaranjem Kr. SHS. Dakle posto ckrva nije promenila kalendar tad, zapravo se i prakticnom smislu tada desilo "pomeranje".


Nego, ja mislim da danas nije Bozic glavna prepreka, lako je pomeriti jedan praznik, nego nesto drugo sto je u srpskom narodu ukorenjeno - a to je slavljenje slave. Objasni ti sada ljudima da Sv. Nikola nije 19. decembra nego 5., i da treba da menjaju dan kada slave slavu? Mislim da bi nastao totalni haos, pola ljudi bi po svom nahodjenju nastavilo "po starom", itd.


Sto se tice vremenskih zona, glupo je pomerati. Moze evt. da se ukine pomeranje za sat nazad/napred (kome ne vidim svrhu osim u tome sto kada se pomeri unazad, mozes da se probudis i kazes "vidi nije 7 nego 6 haha jos cu da spavam!" a kada se pomeri unapred da pizdis sto si izgubio sat vremena spavanja), ali inace mislim da je korisno imati isto vreme kao vecina Z. i centralne Evrope, npr. iz poslovnih razloga...
 
Sveti Nikola i jeste jednom promenio datum kada se slavi - upravo pomenute 1923. Nova promena bi samo značila povratak na stanje od pre-1923, ili bolje rečeno, Sv. Nikola bi se slavio na onaj datum u "reformisanom" kalendaru na koji se i danas slavi u "ne-reformisanom"; kao što i danas slavimo Božić 25. decembra po verskom, jedino što je to 7. januar gledano iz svetovnog kalendara. Koliko god zbunjujuće bilo, Sv. Nikola bi se, sa tačke verskog kalendara gledano, slavio na potpuno isti dan pre 1923, u periodu 1923-201x i posle 201x. Uz malo spinovanja, mislim da bi to moglo da se provuče!

Pošto očigledno postoji interes za diskusiju o ovome, možda ne bi bilo loše da splitujemo temu?
 
ACR":g4bybkah je napisao(la):
Nema šanse da se promeni radno vreme, pre će se desiti da još više firmi pređe na 09-17+ radno vreme. Sa takvim radnim vremenom, daylight savings time je prevazišlo svoju svrhu i više nije potrebno...
Poenta sa letnjim racunanjem vremena je da leti, kada se dan produzi, taj "visak" dnevne svetlosti premesti iz jutra u popodnevne sate.

S obzirom da se radi 9-17 umesto 7-15, zar nije logicnije onda da uvek bude letnje racunanje vremena? Mislim, zar radno vreme od 9 do 17 ne povlaci to da nas briga da li sunce izlazi u 4 ili 5 ili 6, a da nam je s druge strane bitnije da li pada mrak u 6 ili 7 ili 8 upravo zbog toga sto smo na poslu vecom proporcijom popodneva nego ranije?

Arnorian":g4bybkah je napisao(la):
@ACR
Летње време није директно повезано са радним временом. Његова главна сврха је да се каснијим мраком уштеди струја коју троши осветљење. Радно време не утиче на улично светло, а и људима је светлост поребна и код куће и на послу.
Pa jeste povezano sa radnim vremenom - ideja je da se ne "trose" rani dnevni sati preko leta, vec da se pomeranjem dobije duze popodne. Time ljudi posle posla imaju vise dnevne svetlosti na raspologanju, umesto da tokom nje spavaju ujutru.

Ovo za struju je takodje bio jedan od ciljeva, medjutim pitanje je da li je uopste to tacno danas, 100 godina uvodjenja letnjeg vremena - da ono zaista stedi struju. Studije koje su nedavno radjene na tu temu su kontradiktorne - po nekima letnje vreme stedi energiju, po nekima povecava potrosnju. Pre 100 godina samo si imao osvetljenje na struju, a danas su tu svi kucni aparati, klima uredjaji, i slicno.
 
@hazard

upravo to sam i ja predložio - da uvek bude letnje računanje vremena... Mislio sam da je to posledica ukidanja pomeranja vremena.

Inače, tačno je da bi pomeranje radnog vremena nazad na 08-16 postiglo isti efekat, ali mislim da to neće da se desi upravo zato što mislim da je suština 09-17 vremena u tome da natera zaposlenog da doručkuje kući a ruča dok je na poslu, omogućavajući time prekovremeni rad, i zato mislim da poslodavci od toga neće odustati...
 
Posledica ukidanja bi bila da nemamo letnje vreme, ali ok, i ja sam permutovao stvari dok nisam procitao tacno sta je sta :D prakticno, ono sto mislim da je bolje ako ukidamo pomeranje vremena je kao sto rekoh, uvek letnje vreme, dakle nonstop vremenska zona UTC +2 (a inace smo UTC +1). Mada, ja bi to voleo na globalnom nivou, da se lepo i redefinisu vremenske zone....
 
Ponovo aktuelna tema...

Po netu se siri laz i dezinformacija ovih mracno mracnih psihopata koji bi da nas trajno zarobe u zimskom CET vremenu za koje navode da je toboze prirodno a to je skroz netacno. 22. meridijan je geografska granica CET i EET, pa cak i astronomski gledano, sunce zimi ovde nije u zenitu u podne vec u 11.30.
 
Ne može se gledati samo geografska (astronomska) granica. Nije za džabe CET najveća zona jer privredni je interes da budeš u istoj časovnoj zoni kao bitne zemlje za tebe.

Hajde pokušaj da napraviš bolju podelu, gledajući granice zemalja? Zimsko vreme jeste pravo, ali mi smo previše "desno" pa nam zato mrak pada ranije.
 
Dobro sad Dule, svakako je poželjno kad smo u istoj zoni sa tolikim zemljama. Ali da li je baš toliko različito ako smo tek jedan sat ispred njih...? Takođe, koliko sam video u medijima, u tom argumentu vezanom za ekonomiju, često se gledaju benefiti ostajanja u istoj zoni, ali se ne gledaju i cene odnosno nedostaci.

Što se mene tiče, ja uviđam prednosi i mane i jedne i druge opcije. Ali sam ipak malo više za letnje vreme odnosno za varijantu gde bismo ostali na zimskom vremenu ALI uveli novu vremensku zonu i bili GMT+2.

Jer ma koliko mi bilo čudno da leti sviće već u 3 ujutru, to mi je opet manje zlo nego da nas zimi obuzima mrakčina već u 16h. Sve u svemu, vidim i jednu i drugu stranu priče. Ali mislim da se malo preuveličava taj aspekt priče da ćemo bog zna šta izgubiti ako budemo 1 sat ispred zapadne Evrope.

Na kraju krajeva nije normalno da jedan Nant i jedan Zaječar imaju isto vreme.
 
Mislim da i jeste ideja da cela Evropa bude stalno u letnjem vremenu zbog dužeg radnog dana.

Naime, evo, recimo danas je dan od 6:17 do 16:25

Da smo zadržali letnje računanje, dan bi bio od 7:17 do 17:25 što je sasvim pristojno za većinu stanovništva jer većina radi od 9 (a ne kao nekada od 8 ili ranije).
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=578596#p578596:3h6kqje7 je napisao(la):
astrodule » Pet Nov 02, 2018 4:21 pm[/url]":3h6kqje7]Mislim da i jeste ideja da cela Evropa bude stalno u letnjem vremenu zbog dužeg radnog dana.
Pa to mi zvuči malo previše birokratski odnosno iracionalno. Ne bi bio ni prvi ni poslednji put da se Evropski čelnici pogube u svojim fantazijama i zacrtanim mislima.
 
Najgluplje je što kao organizuju referendume po zemljama. Rešenje mora biti na nivou cele Evrope, a ne da Austrija izglasa jedno, a Slovačka drugo.

Ono što bi nama najviše odgovaralo je da uvek bude letnje računanje vremena, tj, da zimi sviće (i smrkava se) kasnije jer šta će mi dnevno svetlo zimi od 7 do 16h kada većina naroda radi od 9 do 17h. Mislim i da su ljudi učinkovitiji po danu, pa to treba gledati.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=578592#p578592:23fe0wsn je napisao(la):
astrodule » Pet Nov 02, 2018 4:10 pm[/url]":23fe0wsn]Ne može se gledati samo geografska (astronomska) granica. Nije za džabe CET najveća zona jer privredni je interes da budeš u istoj časovnoj zoni kao bitne zemlje za tebe.

Hajde pokušaj da napraviš bolju podelu, gledajući granice zemalja? Zimsko vreme jeste pravo, ali mi smo previše "desno" pa nam zato mrak pada ranije.
Da da, bas se primecuju silni potresi (ekonomsko privredni i socijalni) u zemljama CET -1 engleskoj i portugalu, a bogami i u grckoj koja je CET +1. Sve ih zajedno bas mnogo zulja sto nisu u zoni sa tim 'bitnim' zemljama.

I opet, zimsko vreme ovde NIJE pravo, kroz nasu zemlju prolazi granica dve zone, koliko je prirodno jedno toliko je i drugo, a neuporedivo je prirodnije biti na zapadu jedne zone nego na krajnjem istoku druge. Spanija je geografski cela u GMT zoni pa joj nista ne fali u, za nju, 'pogresnoj' CET, stavise uzivaju u letnjem danu maltene do 23h.

Krajnje je nenormalno da leti svice u POLA 4.
Krajnje je nenormalno da leti smrkava u POLA 8.
Krajnje je nenormalno da zimi smrkava u POLA 4.
Potpuno je podnosljivo da zimi (u jednom kracem periodu oko nove godine) svice u pola 8.

Dakle, jasno je koja je prava i prirodna zona za nas, to je gmt +2, nevezano ko je jos u toj zoni, a ko nije.
 
Ja sam prvi za GMT + 2 i pomeranje sredine dana ka 14h (što se mene tiče može da sviće i u 8, samo da se što kasnije smrkava).
Samo sa siguran da naša vlast ne bi umela da to izgura.

Послато са SM-G800F уз помоћ Тапатока
 
+1 podržavam.
Mislim da se boje da bi budili Merkelovu pre vremena.


Žasto je Medvedev ukinuo vremenske zone

Dolazi Medvedev kod Putina i nervozno mu predlaže da ukinu više ove vremenske zone.
Pita ga Putin:
• Zašto?
• Pa ne snalazim se više, odletim u drugi grad, zovem kući a oni svi spavaju, prošli put tebe budim u 4 ujutro, a mislio sam da je veče.
Zovem Angelu da joj čestitam rođendan, kaže bio je juče, predsedniku Kine Novu godinu, kaže da je sutra.
• Ma dobro, to su sve pizdarije - govori mu Putin.
• Ma kakve pizdarije, sećaš se kad se srušio onaj poljski predsednički avion?
Ja zovem da im izjavim saučešće, kaže čovek da avion još nije ni poleteo...
 
Ahaha, dobar.
Poljaci bili na air crash investigation, ipak piloti krivi.

A picousta nemacka pudlica dobija novi povodac, ode joj bakuta u penziju.
 
Čista besmislica... Ni CET ni EET nisu savršene. U kojoj god da smo, nećemo biti u savršenoj sinhronizaciji sa suncem, kao ni Poljska, Mađarska, Slovačka... Isto tako i Nemačka, Norveška i mnoge. Govorim samo o Evropi. Mi smo u odličnoj vremenskoj zoni, a teritorije koje nikako nisu su definitivno Španija, Francuska, Belorusija, i Kalinjingradska oblast. To što je nekima gotivno što se u Španiji vidi u 10 uveče je skroz pogrešno. Francisko Franko je Španiju prebacio u CET kako bi uskladio vreme sa Hitlerom, a prvobitno je bila u WET. Kome se ne sviđa CET, neka se preseli u Bugarsku. Evo vam mape koja prikazuje odstupanje satova u odnosu na sunce, i odstupanje je sasvim normalno. Ne može svaka država da ima posebnu vremensku zonu da se svima udovolji. Evo još jedne mape koja prikazuje odstupanje. Grčka je očigledno u pogrešnoj vremenskoj zoni. Idealno bi bilo da mi i ostale zemlje na ovoj geografskoj dužini pomerimo sat za 30 minuta unapred, ali to se neće desiti i mislim da je nebitan detalj. Ko hoće više svetla, neka ustane ranije i problem je rešen.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=578594#p578594:2w4znyo9 je napisao(la):
Bender Rodriguez » Pet Nov 02, 2018 4:17 pm[/url]":2w4znyo9]Dobro sad Dule, svakako je poželjno kad smo u istoj zoni sa tolikim zemljama. Ali da li je baš toliko različito ako smo tek jedan sat ispred njih...? Takođe, koliko sam video u medijima, u tom argumentu vezanom za ekonomiju, često se gledaju benefiti ostajanja u istoj zoni, ali se ne gledaju i cene odnosno nedostaci.

Što se mene tiče, ja uviđam prednosi i mane i jedne i druge opcije. Ali sam ipak malo više za letnje vreme odnosno za varijantu gde bismo ostali na zimskom vremenu ALI uveli novu vremensku zonu i bili GMT+2.

Jer ma koliko mi bilo čudno da leti sviće već u 3 ujutru, to mi je opet manje zlo nego da nas zimi obuzima mrakčina već u 16h. Sve u svemu, vidim i jednu i drugu stranu priče. Ali mislim da se malo preuveličava taj aspekt priče da ćemo bog zna šta izgubiti ako budemo 1 sat ispred zapadne Evrope.

Na kraju krajeva nije normalno da jedan Nant i jedan Zaječar imaju isto vreme.

Ko je tu van svoje prirodne vremenske zone? Nant ili Zaječar? Očigledno Nant. Svitanje u 3 ujutru ne da je čudno, nego skroz neprirodno i bolesno, a mrakčina u 16h - 17h je sasvim normalna zimi, kao i u ostalim zemljama Evrope, ako izuzmemo Francusku i Španiju koje su u potpuno promašenoj zoni. Šta će ti svetlo u 17h u Novembru? Hoćeš na plažu? :D
 
Nije mi normalno ni svitanje u 3 ali ni mrakčina 16h. Samo što ovo svitanje u 3 mogu da prespavam ili da spustim roletne u sobi. A kod smornog osećaja da izađem u 16h a ono već mrak baš i ne mogu mnogo toga da uradim jelte... Tako da i jedno i drugo ima svoje prednosti i mane. Ali ako bih morao da biram, ipak bi mi ''manje zlo'' bila ova opcija gde leti sviće već u 3 ujutru ali zato me zimi ne čeka mrakčina već u 16h. Drugim rečima sadašnje letnje vreme Ili ostanak na zimskom ali uz novu VZ.

A što više čitam o celoj toj temi, tu želju EU da ujedini ceo kontinent u jednu VZ sve više vidim kao ishitrenu birokratsku ideju, a ne kao stvarnu i opravdanu fizičku potrebu. Uostalom sama rečenica nam govori (da): nije normalno da (skoro) ceo jedan kontinent ima tek jednu-dve vremenske zone.

Na kraju krajeva, ako već zemlje istočno od nas, članice EU, imaju drugu zonu u odnosu na zapadni deo EU, ne vidim šta bi bio problem da se ona samo proširi na nas. Dakle ne stvara se ništa novo, ne izmišlja se topla voda, samo se širi postojeće rešenje. A tih jedan sat gore dole, to što je u Parizu 12h a kod nas 13h stvarno neće napraviti toliku promenu i pometnju jer je ovo vreme kad se gro poslova završavaju VOIP (skype) pozivima i kompjuterima. I kad ni radno vreme više nije svuda isto i zaključano kao nekad. Poslovanje i radno vreme su postali fleksibilnije nego ikad (i toga će biti sve više kako bude rastao procenat završavanja poslova od kuće). Tako da u kontekstu međunarodne saradnje tih jedan sat gore dole stvarno više ne prave toliki uticaj kao nekad.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=578870#p578870:4h54dxfo je napisao(la):
catman95 » Sub Nov 03, 2018 5:51 pm[/url]":4h54dxfo]Čista besmislica... Ni CET ni EET nisu savršene. U kojoj god da smo, nećemo biti u savršenoj sinhronizaciji sa suncem, kao ni Poljska, Mađarska, Slovačka... Isto tako i Nemačka, Norveška i mnoge. Govorim samo o Evropi. Mi smo u odličnoj vremenskoj zoni, a teritorije koje nikako nisu su definitivno Španija, Francuska, Belorusija, i Kalinjingradska oblast. To što je nekima gotivno što se u Španiji vidi u 10 uveče je skroz pogrešno. Francisko Franko je Španiju prebacio u CET kako bi uskladio vreme sa Hitlerom, a prvobitno je bila u WET. Kome se ne sviđa CET, neka se preseli u Bugarsku. Evo vam mape koja prikazuje odstupanje satova u odnosu na sunce, i odstupanje je sasvim normalno. Ne može svaka država da ima posebnu vremensku zonu da se svima udovolji. Evo još jedne mape koja prikazuje odstupanje. Grčka je očigledno u pogrešnoj vremenskoj zoni. Idealno bi bilo da mi i ostale zemlje na ovoj geografskoj dužini pomerimo sat za 30 minuta unapred, ali to se neće desiti i mislim da je nebitan detalj. Ko hoće više svetla, neka ustane ranije i problem je rešen.
Ovo je gomila najobicnijih budalastina, a dokaz za to je upravo to, astronomski gledano, idealno pomeranje od 30 min, koje fakticki i pokazuje da smo na granici dve zone.

A uskladjivanje bioloskog sata tj dnevnog bioritma sa obdanicom je daleko vaznija stavka od pukog gledanja kad je sunce u zenitu, zato francuska i spanija i jesu u naizgled pogresnoj, a fakticki u pravoj zoni. Ovo se naravno odnosi na normalan deo stanovnistva, onima sa psiho i socijalnom patologijom verujem da vise odgovara depresivno-samoubilacka zimska pomrcina.

catman95":4h54dxfo je napisao(la):
Šta će ti svetlo u 17h u Novembru? Hoćeš na plažu?
Sta ce mi svetlo???!!! :bash: :bash: :bash:

Ono kad ti jedna jedna recenica kaze sve sto treba o nekome da znas. I da ga se klonis. :lool: :sesir:
 
Teško je reći šta je pametno rešenje za Srbiju. Dok je bila SFRJ, geografski je bilo sasvim logično da budemo u srednjeevropskoj zoni: meridijan koji konvencionalno odvaja CET od EET-a prolazi npr. kroz Negotin i Zaječar. Dakle, tada je to bio krajnji istok, jer su CG, BiH, Hrvatska i Slovenija duboko unutar srednjeevropske zone.
E, sad, i sadašnja Srbija je neke 3/4 (ako ne i više) geografski u srednjeevropskoj zoni i (iznad svega) naše "pravo" vreme je zimsko (ovo aktuelno). Doduše, treba imati u vidu da smo na letnje počeli da prelazimo dok je još bila cela SFRJ, ali i to da je Kraljevina Srbija (nedugo posle Vašingtonske konferencije 1884, kojom je uvedeno univerzalno vreme) uvela upravo tu zonu. Dakle, prestanite da nagađate šta i kako, srednjeevropska zona je od početka naša prava zona.

Francuska i Španija su u pogrešnim vremenskim zonama (Španija naročito), a obe su prešle u srednjeevropsku zbog saradnje sa Nemačkom tokom Drugog svetskog rata i nikad se nisu vratile u geografski prave zone. Moguće je da će one prve da iskoriste naredni prelazak na letnje računanje vremena i trajno ostati u svojim pravim zonama. Ako bismo mi zadržali letnje, mi se od Pariza udaljavamo na dobre dve zone (a trenutno smo u istoj :mrgreen:), od Berlina i Moskve ćemo takođe biti udaljeni za po jednu, ali ćemo se makar izjednačiti sa Paralijom. :D

Moja slobodna procena je da će se naši odlučiti da zadrže zimsko vreme (upravo zbog sinhronizacije poslova sa Nemačkom i Austrijom, odakle dolazi najveći broj firmi). Opet, ako je do dnevne svetlosti, bolje je da bude letnje. Šta god da bude, bitno je da to cimanje najzad prestane.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=578906#p578906:2ryrkw1r je napisao(la):
DzonTravolta » Sub Nov 03, 2018 10:17 pm[/url]":2ryrkw1r]
Francuska i Španija su u pogrešnim vremenskim zonama (Španija naročito), a obe su prešle u srednjeevropsku zbog saradnje sa Nemačkom tokom Drugog svetskog rata i nikad se nisu vratile u geografski "svoje" zone. Moguće je da će one prve da iskoriste naredni prelazak na letnje računanje vremena i trajno ostati u svojim pravim zonama. Ako bismo mi zadržali letnje, mi se od Pariza udaljavamo na dobre dve zone (a trenutno smo u istoj :mrgreen:), od Berlina i Moskve ćemo takođe biti udaljeni za po jednu, ali ćemo se makar izjednačiti sa Paralijom. :D
Interesantno zapažanje. Sad sam proverio, Španija zaista jeste dalja od Nemačke nego Srbija a opet ima isto vreme. Tako da razumem šta hoćeš da kažeš - ako su mogli oni da se prilagode Centralnoj Evropi, što ne bismo mogli i mi... Argument na mestu.

Ne znam iskreno, kao što rekoh, i jedno i drugo ima svoje prednosti i mane. I mada je kul ta priča da što više nas bude u istom vremenu, malo previše birokratski deluje ta težnja da se sve uniformiše i standardizuje, čak i do toga koju brojku kazaljka pokazuje.

U svakom slučaju sve i da ostanemo na ''zimskom'' (GMT+1) preživećemo ali će biti žešći bedak svake zime kada te tri meseca svakog dana mrakčina poklopi već u 16h. :( :? Ajde kad je period snega pa i nekako, jer se to uklapa u zimski ''duh''. Ali najgore je upravo u ovom periodu, kad je novembar, dan sve kraći a kiša sve više. A Beograd na kiši uvek postaje kao Bangladeš. I onda ideš po disfunkcionalnom gradu po kiši a još povrh svega mrak u 16h, nije ti ni do čega. :D
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=578909#p578909:3hh164fv je napisao(la):
Bender Rodriguez » 03 Nov 2018, 22:32[/url]":3hh164fv]

Ne znam iskreno, kao što rekoh, i jedno i drugo ima svoje prednosti i mane. I mada je kul ta priča da što više nas bude u istom vremenu, malo previše birokratski deluje ta težnja da se sve uniformiše i standardizuje, čak i do toga koju brojku kazaljka pokazuje.
Znaš ko će prvi biti na gubitku? Verovao ili ne: vlasnici skupih, samosinhronizujućih ručnih satova, koji se sami podešavaju shodno vremenu na GPS satelitima (koji, btw, služe kao de facto standard za distribuciju vremena).
Zašto? Zato što imaju mali firmware sa unetim vremenskim zonama i podacima o letnjem računanju vremena. Sat sam prvo uhvati vreme sa satelita (koje je uvek UTC/atomsko), a onda na osnovu lokacije uračuna zonu i letnje računanje. Problem je što je firmware takav da ne može da se ažurira, na šta ide dodatni komentar od proizvođača (sitnim slovima): "U slučaju da dođe do promene vremenskih zona, molimo ručno podesite vreme". :mrgreen:
Ukratko, moraće da čekaju novije modele.

U svakom slučaju sve i da ostanemo na ''zimskom'' (GMT+1) preživećemo ali će biti žešći bedak svake zime kada te tri meseca svakog dana mrakčina poklopi već u 16h. :( :?
Sad, argument je na mestu, ali... kako su ljudi "preživljavali" do 1983, kada je uvedeno letnje vreme?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=578911#p578911:3inxrst8 je napisao(la):
DzonTravolta » Sub Nov 03, 2018 10:37 pm[/url]":3inxrst8]
Ukratko, moraće da čekaju novije modele.
Epa... :mrgreen:

Zato Bender priznaje samo mehaniku ili digitalne satove koji se ručno nameštaju. :p
Sad, argument je na mestu, ali... kako su ljudi "preživljavali" do 1983, kada je uvedeno letnje vreme?
Eeee tad su imali Proletarijat da ih bodri. :mrgreen:
Šalim se malo. :D Stoji to što kažeš.
 
Da da, CET nam je bas prava zona cija obdanica BLAGE VEZE NEMA sa bioloskim satom i dnevnim bioritmom ogromne vecine stanovnistva.
Letnje svitanje u 3.30, letnji mrak u 19.30 i zimski mrak 16h su najbolji pokazatelji koliko je to prava zona.

Moja slobodna procena je da cemo samo pukom srecom ostati na letnjem ukaznom vremenu, ali da ce to biti posledica pracenja evrope, pre nego odluka ove singiduduk av-av bulumente koja svakako ne poseduje ni intelektualni ni drzavnicki kapacitet za takve zdravorazumske odluke.
Svakako i zadrzavanje postojeceg stanja sa pomeranjem sata (ciji efekti se toliko preuvelicavaju da se to granici sa teskom sprdnjom) je DALEKO I NEUPOREDIVO prihvatljivije od grozomorne zone sumraka i trajnog ostanka u nesrecnom zimskom vremenu.
 
Vrh