Šta je novo?

Promena vremenske zone Srbije

Arnorian

Higher intermediate
Učlanjen(a)
11.07.2010.
Poruke
1.194
Pohvaljen
184
Шта мислите о идеји да Србија пређе на Источноевропско време?
Француска, Шпанија, Белгија и Холандија су раније биле на Западноевропском времену, са Британијом, али су прешле на Централноевропско време, да би залазак сунца био касније. Kод нас све више фирми има радно време од 9 до 5, па људи имају мање сунца увече, а ујутру спавају по дану. Од тога што смо у Централноевропској временској зони немамо неку корист.
На пример, у Вулт-сир-Рону (између Марсеја и Лиона), у Француској, који има исту географску ширину као Београд, сунце излази и залази 1 сат касније.
 
Претпостављам да то има везе са наслеђем из времена Југославије, тако да смо ми практично у зони Словеније. Грчка није по средњоевропском времену, а тачно је јужно. У принципу, и Македонија би требало да промени зону, у супротном, пут у Грчку преко Македоније би могао да изазове збрку.
 
Trebalo bi.

Ali po svoj prilici neće iz navike..
 
Потпуно се слажем.
 
па и Мађарска је директно изнад нас, а она је средњеевропско време. треба пре мењати календар (да сви Хришћани славе Божић исти дан) а не временску зону
 
JohnnyLee":2cui1mzb je napisao(la):
па и Мађарска је директно изнад нас, а она је средњеевропско време. треба пре мењати календар (да сви Хришћани славе Божић исти дан) а не временску зону
@Ово важи и за Мађарску и за Пољску. Обе су као Србија на источној граници временске зоне, као што је Француска била. Ако се исплатило државама које су промениле зону, зашто не би и нама.
 
medjutim":33ebfc0x je napisao(la):
Trebalo bi.

Ali po svoj prilici neće iz navike..
Вероватно је то разлог.
JohnnyLee":33ebfc0x je napisao(la):
па и Мађарска је директно изнад нас, а она је средњеевропско време. треба пре мењати календар (да сви Хришћани славе Божић исти дан) а не временску зону
Ког дана би онда Божић био? То би изазвало много горе импликације од промене временске зоне.
 
па 25.12, наравно, као и раније, тј. пре 1931 или 1932, не могу тачно да се сетим
 
А где сте оставили Словачку? Она је тачно између Мађарске и Пољске :) Мислим, да је ова идеја промене времена неостварива управо због дуге традиције.
 
RockerSVK":eudj0jfj je napisao(la):
А где сте оставили Словачку? Она је тачно између Мађарске и Пољске :) Мислим, да је ова идеја промене времена неостварива управо због дуге традиције.
Тежиште Словачке (Братислава) је западније, а и због близине Беча и веза са Чешком, не верујем да би они мењали зону.
Не слажем се да је ствар традиције, јер ту нема традиције, то је техничка ствар. Мењали смо Интернет ознаку и позивни број земље па се нико није бунио.
Британија одавно планира да пређе у ЦЕВ, али имају проблем са Шкотском. Због веће географске ширине сунце излази чак у 8.48 (Глазгов) око Нове године, па би променом зоне било 9.48. Плаше се за децу која ујутру иду у школу.

У Београду би било (излазак/залазак):

најкраћи дан: једнак дан и ноћ: најдужи дан:
ЦЕВ: 7.16/16.06 ЦЕВ: 5.46/17.47 ЦЕВ: 4.52/20.28
ИЕВ: 8.16/17.06 ИЕВ: 6.46/18.47 ИЕВ: 5.52/21.28
 
Promena vremenske zone, ili bar ukidanje daylight savings-a (a najbolje oba!) bila bi fantastična ideja! Ovako kako je, zimi praktično svaki tren obdanice provedem na poslu, i ne osećam se najsrećnije zbog toga. Izlazak sunca sat ili dva kasnije bio bi skoro pa taman.
 
Arnorian":3132ocuf je napisao(la):
Тежиште Словачке (Братислава) је западније, а и због близине Беча и веза са Чешком, не верујем да би они мењали зону.
Биле су овде свакаве идеје деведесетих што се тиче временске зоне, али није се остварило, управо због традиције (бар ја то тако гледам).
 
medvedev je skoro ukinuo u rusiji 2 od 5 vremenskih zona ako razuemh?
 
Arnorian":15xpl33k je napisao(la):
најкраћи дан: једнак дан и ноћ: најдужи дан:
ЦЕВ: 7.16/16.06 ЦЕВ: 5.46/17.47 ЦЕВ: 4.52/20.28
ИЕВ: 8.16/17.06 ИЕВ: 6.46/18.47 ИЕВ: 5.52/21.28
више ми се свиђа ЦЕВ. лакше ми је када устајем зими у 7:30 по ЦЕВ-у него у 7:30 по ИЕВ-у
 
vucko":2jw5l5cm je napisao(la):
medvedev je skoro ukinuo u rusiji 2 od 5 vremenskih zona ako razuemh?
Јесте, укинуте су две зоне. Укинуто је и летње време, али су сада временске зоне трајно померене. Нпр. Санкт Петерсбург, који би по географској дужини треба да буде Гринич+2,0 биће Гринич+4,0. Значи мој предлог на стероидима.
 
Svi argumenti Anoriana po meni su potpuno na mestu i u praksi bi dale odlicne rezultate. Srbija i jos nekoliko evropskih zemalja bi trebalo da promne vremensku zonu, ali je dosta konzervativan pristup tom pitanju i politicko je pitanje u nekim slucajevima. Posebno je primetno koliko bi Srbiji prijalo da pomeri vreme kad dolazis sa druge ivice vremenske zone, npr neki delovi zapadne Spanije koji su takodje u centralnoj zoni da bi bili kao ostatak Spanije. Iako smo ista zona, Srbija je malo manje od dva sata duboko zasla u noc dok je tamo sunce jos na horizontu. Posto Jugoslavije vise nema, mislim da je za nas bolje da sad razmotrimo ovu mogucnost.
 
Zar nije lakše preći na drugo radno vreme. Od 8 do 16 časova bi bilo sasvim ok, posebno u zimskom periodu! Ne podržavam ideju iako je logična. Mislim da je mnogo dobro što je cela (skoro cela) Evropa u jednoj zoni. Britanci su nekako uvek posebni a kada idem na istok i pomerim sat uvek imam osećaj da sam napustio Evropu tog trenutka.
 
JohnnyLee":2n9ykpmq je napisao(la):
па 25.12, наравно, као и раније, тј. пре 1931 или 1932, не могу тачно да се сетим
Ту би био много већи отпор него мењању временске зоне, буди сигуран.
 
^^ i trajao bi dva-tri dana, kao i svaki vid otpora kod nas.
 
belgrey":1f0bkr7m je napisao(la):
Zar nije lakše preći na drugo radno vreme.
А како мислиш да натераш фирме и њихове снобове директоре да промене радно време?
 
Nema šanse da se promeni radno vreme, pre će se desiti da još više firmi pređe na 09-17+ radno vreme. Sa takvim radnim vremenom, daylight savings time je prevazišlo svoju svrhu i više nije potrebno...

Apropo Božića, to je jedna od kontroverznijih rasprava, iz bar dva razloga

1) Pravoslavna Crkva odbija da kaže zašto je tačno protiv promene - neka objašnjenja koja sam čuo su "da bi se izbegao raskol" i da bi se "sprečila sekularizacija Božića" (obzirom da vide 25.dec kao više sekularni nego verski praznik) - ali podozrevam da su u pitanju ipak "politički" razlozi...

2) Zabluda je da su grčka i bugarska crkva prešle na gregorijanski kalendar, zapravo prešle su na revidirani Julijanski kalendar (http://en.wikipedia.org/wiki/Revised_Julian_calendar) u čijem je stvaranju učestvovao i Milutin Milanković, a prema kome će ponovo nastati razlika od jedan dan u odnosu na katolički svet, ali tek za par hiljada godina

3) ionako ne znamo kada se tačno Isus rodio, 25. decembar je izabran, mislim, dekretom rimskog Senata iz IV veka nove ere (neka me ispravi neki istoričar) - a do tada je to bio neki paganski praznik..

Ipak, Crkva je ta koja treba da odluči o tome, a možda i ne bismo trebali da troll-ujemo ovu temu...
 
@ACR
Летње време није директно повезано са радним временом. Његова главна сврха је да се каснијим мраком уштеди струја коју троши осветљење. Радно време не утиче на улично светло, а и људима је светлост поребна и код куће и на послу.

Божић је 25. децембра јер је тог дана у касном старом Риму слављен празник Sol Invictus (Непобедиво Сунце). Сматрало се да четвртог дана после краткодневнице дан почиње да се продужава, зато је 25. децембар. Божић је прузео елементе празника Saturnalia који одржавао од 17. до 23. децембра, ако и елементе других Келтских, Германских и Словенских (једном речју Индоевропских) празника везаних за краткодневницу. Сматра се да је Исус рођен у марту, а празник је премештен да би се апсорболовали политеистички обичаји.
 
ACR":1dvfnzrq je napisao(la):
N2) Zabluda je da su grčka i bugarska crkva prešle na gregorijanski kalendar, zapravo prešle su na revidirani Julijanski kalendar (http://en.wikipedia.org/wiki/Revised_Julian_calendar) u čijem je stvaranju učestvovao i Milutin Milanković, a prema kome će ponovo nastati razlika od jedan dan u odnosu na katolički svet, ali tek za par hiljada godina
ја и говорим о том календару
 
Kartograf":s065uavi je napisao(la):
^^ i trajao bi dva-tri dana, kao i svaki vid otpora kod nas.
Не бих рекао. СПЦ је позната као институција која се прилично опире свакој промени, као што рече АЦР.

Али да не офтопичим више, вратимо се теми.
 
Vrh