Šta je novo?

Projektovanje stanova - novi trend?

Kupci često predsoblje smatraju za izgubljen prostor pogotovo kod manjih stanova gde se i češće viđaju te varijante sa vrata u kuhinju i dnevnu sobu.
 
To postavljanje sporeta u dnevni boravak nije nikakav "novi trend" vec vracanje nekadasnjem uredjenju prebivalista gde je centalno mesto oko kog su se okupljali bila vatra na kojoj se spremala ulovljena divljac i poneki pripadnik susednog plemena koji nije dovoljno brzo trcao. :D
 
Mene u Srb muci nekoliko stvari.
- Kuce koje nemaju garazu lepo kao u US sa "drive way".
- Ugradni plakari su u tek 5% stanova
- Podrumi tj storage su nalik na horor filmove i obicno su ispod zgrade!
- Zidovi su od betona i kad trebas sliku da zakucas za zid treba mi neka ozbiljna buslica u najmanju ruku
- Cesto se zveknem u zid u Srb i zaboli dok u US kad udaris u zid neces sigurno da se povredis.
- Sobe su nenormalno male u Srb iz meni nepoznatog razloga
- Broj kupatila uglavnom nedovoljan
- Odrzavanje zgrada je nepostojece i vrlo lose
 
Srbi i Evropljani nemaju problem sa tvrdim zidovima jer se Evropljani od malena uče kako da hodaju i koordinišu svoje pokrete.

A i shvatili su da je manja šteta opravljati samo krov posle oluje nego dizati celu kuću i sve u njoj od nule zato što ju je odneo vetar. :kafa:
 
Pa u Srbiji ćeš teško da nađeš montažnu kuću i pregradne zidove od gipsa. Mada iskreno da sad moram da pravim kuću mislim da bih birala montažnu. Meni se sviđa taj američki koncept i raspored, samo bez predimenzionisanja. Žao mi je što kod nas ne postoje predgrađa tog tipa nego imamo Kaluđerice i Krnjače, višeporodične kuće umesto jednoporodičnih itd.
 
Pregradnih zidova od gipsa ima jako mnogo u Srbiji. Sada je trend da i zidove od cigle ne malterišu vec da lepe gips na njih.
 
Treba razdvajati probleme koji se tiču urbanizma (odnosno šire od stana) i problema koji se tiču samog stana odnosno kuće odnosno prebivališta.
Ima od Amera itekako šta da se nauči i preuzme. Ali se uglavnom preuzima ono besptorebno ili se pokuša da se preuzme nešto naizgled dobro ali se sprovede užasno. Kao aktuelno isterivanje ljudi iz centra Beograda u predgrađa po uzoru na Američke modele, ali bez metroa, radijalnih mreža, infrastrukture, institucija...

Primera radi, Američki tip urbanizma je moguć i relativno uspešan u Americi jer:
1) imaju zemlje kolko hoćeš
2) (oko) 100 godina im je sve motorizovano
3) imaju drugačiji način življenja, sa stalnim selidbama
4) imaju drugačiji način življenja u smislu da vole da se izoluju od okoline, naspram Evropljana i drugih, koji vole da su okruženi ljudima i dešavanjima
5) imaju na kraju krajeva i drukčiju istoriju, jer kad se gradila Amerika, bogati su želeli što rasknošnija zdanja što dalje od bučnih gradova punih tadašnjih migranata i sirotinje, te su odlazili u predgrađa. I onda je polako iz decenije u deceniju rastao taj mentalitet da ako si bogat, sklanjaš se dalje od centra ''u prirodu''.

Ali sve to je teško uklopivo u druge zemlje, narode i društva bez adaptacija i modifikacija. E to je ono što mnogi danas ne shvataju. Nažalost, među njima i mnogi koji odlučuju.
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=763972#p763972:zeg2y08r je napisao(la):
Dart » Pet Avg 07, 2020 3:41 pm[/url]":zeg2y08r]Pregradnih zidova od gipsa ima jako mnogo u Srbiji. Sada je trend da i zidove od cigle ne malterišu vec da lepe gips na njih.
Jadno.
 
Zadržimo se na organizaciji i projektovanju stambenog prostora a o urbanizmu u posebnoj temi.
 
astrodule":2x8os3re je napisao(la):
Kako se kači polica ili TV na gipsani zid?
Kace se na profile u pregradnom zidu. Ne može držati neku veliku težinu, ali tv nosi bez problema. Lakše stvari se mogu zasrafiti direktno u gips, a police se mogu napraviti u zidu.
2043941670c712967599ad19e5c8695e.jpg
 
Kako znaš gde su profili?

Znači ne može zidna polica za knjige i ne možeš da biraš gde ćeš da šrafiš?!

Cigla (siporeks tj. ytong) mi je ipak bolje rešenje. I to da bude neki sendvič sa zvučnom izolacijom da može klinac da odvrne muziku do daske i ne smeta ukućanima.
 
Hvala na odgovorima - dopada mi se kako se razvija diskusija sto se tice projektovanja stambenog prostora.
S obzirom da je u jednom odgovoru napomenut subjektivni aspekat - koji je u mom slucaju navedeno savrsenstvo (ajd mozda prejaka rec) stana, ja sam amaterski nacrtala tlocrt stana (razmere su malo off odmah da napomenem - ali cu sve to pojasniti, kao i usporedbu sa stavkama iz mog prvog posta)
Dakle - pod 1 - istakla bih lokaciju. U pitanju je uredjeno naselje nekih 10-15 minuta od centra grada kada nema guzve. Uredjeno u smislu nema divlje gradnje, nema bojazni da ce mi za godinu dve nici soliter pored ili ispred zgrade pa cu sa komsijom da se kafenisem preko terase itd. Puno je prostora sa obe strane zgrade (obe mislis na strane kajima su pozicionirane terase). Daleko od toga da naselje nema problema, ali u odnosu na druge lokacije mislim da se sve da resiti.
2 - orijentacija - to je prosto do pozicije zgrade i nije nista unikatno u odnosu na zgrade u Beogradu. ono sto jeste po meni sjajno jeste sto je stan naspramno dvostrano orijentisan, sa staklenim zidovima (trokrilna staklena vrata) jedno naspram drugog
3. raspored
raspored.jpg

Crne linije su zidovi, roze su vrata ili otvori za vrata, plavi su prozori ili staklena vrata a sive linije su otvorenost terasa
1. pretsoblje sa prostorom za cipelarnik
2. plakar u debelom zidu
3. mokri cvor (wc i lavabo) - nije ovako dugacak, proporcija je losa
4. kuhinja - i tu je malo proporcija off, od zida sa malim toaletom do otvora za vrata ima dovoljno prostora za standarsdnu sirinu kuhinjskog elementa. Takodje, prostor X izmedju terase 10 i spajza 5 i dubinu za kuhinjske elemente koji mogu da se postave na taj zid
5. ostava - sa jedne strane ima police, sa druge dovoljnu dubinu za veliki kombinovani frizider
6. trpezarija sa staklenim zidom i izlazom na terasu
Y - je mali hodnicic
7. kupatilo - iza vrata dovoljno prostora za ves masinu, pored nje je toalet, naspramno od vrata lavabo a desno kada
8. jedna spavaca soba
9. druga spavaca soba sa izlazom na terasu
10. dnevna soba sa staklenim zidom
11. velika lodja sa uvucenim delom - deo lodje je ozidan sa tri strane
12. manja lodja
Ceo stan je nesto preko 80m2. Da bi se stekao utisak velicine - stavila sam sliku lodje iz trpezarije:
terasa.jpg


E sad, kao podrska nekim komentarima - ulazno pretsoblje nije prolazno - odnosno koristi se kada se udje i kada se izlazi, sto je sa higijenske strane po meni super, neko je vec to komentarisao. Takodje, kuhinja jeste blizu ulaznih vrata ali ne ide se sa vrata u kuhinju sto mi je i dalje nebulozno. Kuhinja i trpezarija jesu odvojeni od dnevne sobe, ali opet je to kao jedna veca celina. Bitno mi je da ako i neko radi nesto u kuhinji - ne mora da ometa nikoga u dnevnoj sobi, a opet nije odvojen vratima. Po meni - ima se i privatnost, ali niko ko je u kuhinji ili trpezariji nije odsecen. Spavaci deo je kompletno odvojen i nema ko da zalazi u njega nepozvan, ili prolazi pored njega. Stan inace ima i podrum, a zgrada je stara 15 godina.

Imajuci ovo u vidu, a jesmo bili spremni i da kupimo neki stan u novogradnji, meni se ovo cini kao bash ozbiljno osmisljen raspored - bez obzira da li se neko izuva ili ne. Ja prosto u tlocrtima velikih novih zgrada nisam videla takvu funkcionalnost
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=763912#p763912:31uogh4f je napisao(la):
MrGood2016 » Pet Avg 07, 2020 11:57 am[/url]":31uogh4f]Ne bitno je da li je zena ili muskarac u kuhinji. Nema potrebe ni jedno ni drugo da bude odvojeno i izolovano od ostatka porodice dok radi nesto u kuhinji.

Nisam jos naisao na novogradnju u BG koja nema odvod za aspirator, a da ima kuhinju bez prozora spojenu sa dnevnim boravkom.

Nema potrebe imati 2 glomazne masine za ves, dovoljna je jedna s ozbirom da mogu biti kombinovane.

Perionice/Ostave za dzogere itd su u okviru stana. Kod nas nema toga da to bude u nekim izvdojenim prostorijama mimo stana.

Moj stan u BG je stara gradnja sa odličnim rasporedom. Predsoblje sa prostorom za ormare, kapite i obuću, nastavak u trpezariju, desno kuhinja, levo dnevni boravak, pravo hodnik gde su tri spavaće sobe i nasuprot soba WC i kupatilo. Izuzetno funkcionalno sa potpuno iskorišćenim prostorom, vidi se da je neko pametan projektovao zgradu, naselje.

Mozda to taj raspored tebi odgovara, ali je daleko od odlicnog. Koliko vidim iz opisa, nakon sto se udje u predsoblje i izuje (kontaminira predsoblje) nakon toga je neophodno ponovo prolaziti kroz to predsoblje? Ili je moguce iz bilo koje prostorije doci u bilo koju prostoriju bez da se prodje kroz (kontaminirano) predsoblje?

Slična je priča sad i u Nemačkoj, stim što nemam trpezariju (švabe se ne druže po stanovima) ali sve je sasvim lepo odrađeno. Kuhinja velika sa svim potrebnim, stale mi obe mašine u kupatilo tako da nemam nikakvu zamerku. Da tu je i podrumska prostorija.

Odustvo prostorije gde se obeduje je takodje daleko od odlicno projektovanig stana.

Dnevni boravak je ogroman i tu je planiran trpezarijski sto. I kuhinja je dovoljno velika da može i u nju.
Što se tiče mašina vidi se da nemaš nikakvo iskustvo. Kombinovan ne bih kupio ni u ludilu, operem 9 kg veša i mogu da osučim 4.5 - 5 I posle čekaj sa mokrim vešom.
Ne kupe se dve odvojene mašine i obavezno sušara sa toplotnom pumpom.
To što misliš da je kombinovana bolja jako brzo se predomisliš kada treba da opere dve ili tri mašine za redom.

Maj raspored je odličan ne samo meni (a naročito kad sam video veliki broj drugih) već i svakom ko je došao u goste, naročito se iznenade kad saznaju kvadraturu a očekuju barem 20 m2 više.
Što se tiče predsoblja loše si ukapirao tuda se više ne vraćaš / ne prolaziš osim ako ne ideš do podruma ili izlazi iz stana.
 
Po meni par velikih propusta u novogradnji su: niski plafoni. Po meni sve ispod 275 ne treba da se gradi, zatim nikada predvidjeno drugo kupatilo. Da, ima ga ali za stanove preko 115 kvadrata ali i tu se mozete iznenaditi idejom da se ima samo jedno kupatilo i jedan toalet. Ulazi u zgrade su cesto mali sa ocajnom keramikom. Sem u par izuzetaka.

1. Tesko je govoriti o ovoj temi jer po meni, stan od 45, stan od 100 i stan od 120 postavljaju drugacije standarde i ocekivanja.
2. Podrzavam kuhinju sa dnevnom sobom jer mi pult ili ostrvo daje sansu da kuhinju pretvodim u neku cool pricu- kao bar. pa pored samo kuhinje, stola za rucavanje i dnevne sobe imam cool mesto da popijem vino s nogu ili pojedem brzinski dorucak. To naravno ima smisla za kuhinje duze od 3 metra ( bar pult ili ostrvo).
3. Iz perspektive elegancije, nema nista gore nego imati u kupatilu ves masinu i korpu. To nek bude ako mora, ako ne mora-ide napolje odmah.
4. Sobe u vecim stanovima treba da budu pristojne velicine i nije mi jasno zasto se to jedno od kupatila ne prikljuci master sobi. Ja sam to dva puta vec uradila. Sta ima meni ko da ulazi u moje kupatilo. Nek drugo kupatilo bude za sve druge.
5. Pocinjem od sebe, a predlazem svim ostalima da ne gomilaju ormarcine cipelarnike itd. Gospodski, kupis jednu jaknu zimi, platis je debelo, nosis dve sezone i bacis, zamenis drugom. Nema potrebe za 100 pari cipela... losa energija. Stare stvari zameniti novim, jedna stvar udje jedna izadje. - Dva metra dugacak plakar u mater sobu, ako je ikako moguce slicno velik kod deteta ili dece i jedan ulazni plakar- gore jakne i kaputi a dole cipele. Sve ostalo ide u ostavu ili vesernicu ukljucujuci ves masinu, susaru, korpu za ves, usisivac i sredstva za cisnjenje.

Poz
 
Postoje i uske elegantne veš mašine sa gornjim punjenjem, a korpa za veš može da se stavi u zatvoreni element u kupatilu i da se ne vidi. Mene bi mrzelo da vukljam prljav veš svaki put iz kupatila u neku desetu prostoriju. Za stvari i obuću mi je nemoguće. Deblja jakna tanja jakna kaput ove boje kaput one boje itd. Ne vidim ništa gospodski u tome da dve godine nosiš samo jednu stvar ma koliko kvalitetna da je . Smučilo bi mi se, a pritom nisam nešto opterećena stvarima i slično.
 
Tema je dosta siroka jer imamo razlicite zivotne stilove, razlicito godiste, porodicno stanje (samci, parovi, porodice sa decom) i sve to diktira ono sto zelimo, a nazalost retko nadjemo. Bez obzira na to, neke stvari su se pokazale izuzetno funkcionalne u osmisljavanju i uredjenju - pocecu sa nekima nebitnom prostorijom a to je ostava ili lodja pristojne velicine gde imate jednu stalazu za odlaganje svih stvari koje bi inace drzali svuda po kuci, ormanima i slicno, a pored toga smestite akumulacioni bojler i ves masinu. Time oslobadjate kupatilo tog balasta koji gusi prostor i daje vam mogucnosti da napravite sebi od kupatila sta zelite. Dalje, ko ima sire hodnike ii uvucene nise u predsoblju od toga bi trebao da napravi plakare i iskoristi te inicijalno bacenu kvadraturu u smislu funkcionalnosti, ne moram da naglasavam kako je lepse i bolje imati dnevnu sobu/trpezariju bez tih skalamerija od komoda, ormana i slicnog. Na kraju, ono sto mi je obavezno kod svakog stana su terase, ne mislim na sprceve od par kvadrata nego da ima barem za sto i dve fotelje da se uziva van soba
Ovo sve pricam iz mog iskustva sa stanovima koje smo imali prilike da renoviramo, ostale stvari da li je bolji open space ili zasebne sobe to bas zavisi od situacije do situacije, licno preferiram open space, sto rece Zika svi gosti imaju percepciju da je stan veci nego sto jeste
 
Опет све зависи какав си и шта желиш. На крају крајева увек ће бити трошак јер ће у неком тренутку да се промени потреба

Најлакше је узмеш стан, видиш који су зидови носећи, и онда црташ оптималан распоред по томе. Функционално.
 
Ja imam ultimativni test za to da li je arhitekta znao šta radi ili ne, a to je - raspored elemenata u kuhinji.

Lanac upotrebe hrane je: frižider (skladištenje) -> mali radni deo (privremena priprema pred pranje) -> sudopera (pranje) -> radni deo (priprema) -> šporet (kuvanje). Mali radni deo može biti i deo sudopere ukoliko su one starije s orebrenom površinom.

Jednom kada vidim ovo sve ostalo mi je jasno. Ne moram ništa dalje da gledam, i do sada nisam našao čak ni izuzetak koji bi mi potvrdio ovo pravilo. Sve ostalo u stanovima je bilo tačno onako kako sam naslutio po kuhinji. Inače, po slobodnoj proceni, procenat pravilo projektovanih kuhinja je oko 5%, u 95% slučajeva elementi su tako postavljeni da moraš da ideš napred, nazad, iza sebe, okrećeš se, itd. Ovo nije toliko praktični problem u velikim kuhinjama sa ostrvom za pripremu i privremeno odlaganje hrane pred posluživanje ali jeste i dalje indikator s čim imaš posla.

Svet je previše komplikovan, moramo se hvatati za proverene detalje i verovati sopstvenom iskustvu kako bi sebi sačuvali dragoceno vreme.

Btw, ne mogu da prestanem da se smejem na ovaj biser, opis porodične zajednice Pakistana 1963 g.:

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=763822#p763822:xmyd5f7v je napisao(la):
MrGood2016 » 06 Aug 2020 07:12 pm[/url]":xmyd5f7v]narocito iz zenskog ugla - zasto bi zena bilo izolovana od ostatka porodice dok kuva/pere sudove itd?
Kako je samo nonšalatno izrečeno. :roll: :lol:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=764114#p764114:rgdm1i1v je napisao(la):
COTOHA » Sub Avg 08, 2020 12:20 am[/url]":rgdm1i1v]
Lanac upotrebe hrane je: frižider (skladištenje) -> mali radni deo (privremena priprema pred pranje) -> sudopera (pranje) -> radni deo (priprema) -> šporet (kuvanje). Mali radni deo može biti i deo sudopere ukoliko su one starije s orebrenom površinom.

Takav "lanac upotrebe" odgovara osobama koje vole da skladiste neoprane/prljave namirnice u frizider.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=764114#p764114:rgdm1i1v je napisao(la):
COTOHA » Sub Avg 08, 2020 12:20 am[/url]":rgdm1i1v]
Btw, ne mogu da prestanem da se smejem na ovaj biser, opis porodične zajednice Pakistana 1963 g.:

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=763822#p763822:rgdm1i1v je napisao(la):
MrGood2016 » 06 Aug 2020 07:12 pm[/url]":rgdm1i1v]narocito iz zenskog ugla - zasto bi zena bilo izolovana od ostatka porodice dok kuva/pere sudove itd?
Kako je samo nonšalatno izrečeno. :roll: :lol:

Skroz sam zaboravio da je Srbija sampion u ravnorpavnosti polova, i da muzevi podjednako cesto koliko i njihove zene motaju sarme i mute snenokle.

I ne samo Srbija, nego i Pakistan ali nakon 1964.
 
Izuzetno interesantna tema! Mogu i ja da podelim moja iskustva.

Pre dve godine smo odlučili da otkupimo kuću od svekrve i svekara sa dve stambene jedinice (u prizemlju i potkrovlju) sa velikim podrumom sa vešernicom i kombinovanim korišćenjem.

S obzirom da svekar i svekrva žive u stanu u prizemlju, stan na prvom spratu nije bio dovoljno veliki za nas (žena i dvoje klinaca) išli smo u širenje istog. I sama kuća je bila zgodna za renoviranje pa smo krenuli od našeg stana.

Prvobitno je bilo planirano da renoviramo ceo prvi sprat i krov i da se doda soba u potkrovlju (sa stepenicama ka njoj). S obzirom da sa sobom u potkrovlju dobitak nije toliko veliki ipak smo odlučili da nadogradimo jednu kocku do kuće.

Pošto je sam krov samostojeća konstrukcija imali smo potpunu slobodu u organizaciji stana pa smo išli izgradnju potpuno otvorenog prostora bez hodnika. Imali smo i opciju sa hodnikom ali previše mesta bi isti zauzimao.

Pre rekonstrukcije stan je imao oko 75 m² posle 130m² plus još jedna spavaća i radna soba. U sklopu rekonstrukcije smo zamenili ceo krov, sve zidove, grejanje, električne instalacije, prozore i pre svega izolaciju. Uz već pomenutu kocku na stubovima koja stoji do postojeće konstrukcije.

Rezultat nama odlično odgovara ali mogu da razumem i ljude kojima je hodnik draži. Mi smo više tip familije kojoj više leži otvoreni prostor. Kuhinja je prvobitno planirana da bude skroz otvorena ali stolar koji nam je radio kuhinju nam je predložio da je učini poluotvorenom kako bi imali više prostora za skladištenje a i kako bi se prostor bolje iskoristio. Na kraju je bio upravu.

Inače mi smo zidove uradili od gipsanih ploča debljine 9,5mm i to svuda duplo osim na plafonu tako da nije bilo problem okačiti regale koji nose malo više težine, doduše jedino u radnoj sobi imamo ozbiljniji regal.

Kako to izgleda u slikama

Kocka prilepljena uz kuću:
cmos2GK.jpg


Pogled sa ulaznih vrata do kraja stana:
rT2DrAn.jpg


Poluotvorena kuhinja odmah do ulaznih vrata:
4MYc1lW.jpg


8t0kxWJ.jpg


Dnevni boravak sa pogledima ka vratima prema dečjim sobama, spavaćoj i radnoj sobi:
VaELBms.jpg


Y7CEODA.jpg


Radna soba sa pomenutim regalom
LmR7TO1.jpg
 
Vrh