Šta je novo?

Preuređenje dunavske obale

Kako napreduju radovi na Adi Huji? Celu prošlu zimu i leto sam video tamo da rade, valjda su završili tu prvu fazu nasipanja terena?

Evo pogleda sa mog prozora, ako se išta vidi :p :

rhtq1z.jpg
 
1504831266250594.jpg

1504831266251162.jpg

1504831266584619.jpg

par slika projekta luke beograd koje sam iskopao na netu,izgleda dobro zar ne?
 
Nema sta, izgleda odlicno ali imam zamerku na gustinu i na nedostatak zelenila izmedju zgrada a i manjak otvorenih zelenih povrsina. Takodje bih voleo da postoji neki centralni prostor okupljanja kao neki trg i sl
 
pa ja verujem da je gustina naseljenosti i nedostatak zelenila maslo gospodara srbije i njegove zelje za maksimizacijom profita...video sam i neke slike projekta u ranijim fazama i izgledao je jos atraktivnije,bio je ispresecan kanalima i sa vise zelenila i javnih objekata,poznati problem zelja investitora i arhitekata...
 
Pa svako bi uocio da BGDu nedostaje Ada 2 tj dati Beogradjanima Adu Huju da uzivaju kao na Adi-Ciganliji sa istim ili
sl. prirodnim sadrzajima Samo zato sto BGD nema dovoljno novca, da je uredi za nas obicne gradjane , onda moze da nam je preotme neki lovator da postane jos veci , a oni koj to dozvoljavaju i nisu odavde, pa bas ih i nije briga, vazno da ce se i oni ogrebati .
Toliko ima oko Ade-Huje mesta da se gradi sta god pomisle nego moraju bas na njoj. :rant:
Pa ne rastu prirodne pogodnosti-lepote , Unisti ovde porasce na dr mestu Pitam se sto li su Vas ucili......dzaba

Sta Vama pada sve napamet ...po Vama bi na onom ostrvcetu u Seni u blizini Noterdamske crkve idelano bilo mesto za kiosk
ili Arhi-sranj. Pametni ljudi ostavili prirodu pa stavili obicnu klupicu za SVE pa i obicne ljude .... pa i Vi ste se divili TAMO takvim
pravim biserima a ovde ...eeee... :bash:
 
boca-ica":2svln9e8 je napisao(la):
Pa svako bi uocio da BGDu nedostaje Ada 2 tj dati Beogradjanima Adu Huju da uzivaju kao na Adi-Ciganliji sa istim ili
sl. prirodnim sadrzajima Samo zato sto BGD nema dovoljno novca, da je uredi za nas obicne gradjane , onda moze da nam je preotme neki lovator da postane jos veci , a oni koj to dozvoljavaju i nisu odavde, pa bas ih i nije briga, vazno da ce se i oni ogrebati .
Toliko ima oko Ade-Huje mesta da se gradi sta god pomisle nego moraju bas na njoj. :rant:
Pa ne rastu prirodne pogodnosti-lepote , Unisti ovde porasce na dr mestu Pitam se sto li su Vas ucili......dzaba

Sta Vama pada sve napamet ...po Vama bi na onom ostrvcetu u Seni u blizini Noterdamske crkve idelano bilo mesto za kiosk
ili Arhi-sranj. Pametni ljudi ostavili prirodu pa stavili obicnu klupicu za SVE pa i obicne ljude .... pa i Vi ste se divili TAMO takvim
pravim biserima a ovde ...eeee... :bash:
Koliko znam... planovi za buducnost i jesu da se od Ade huje napravi nesto kao Ada ciganlija... A slike projekta koji je postavljen u jednom od prethodnih postova se odnosi na luku Beograd... a to nije bas priroda, vec industrijska zona u centru grada... Tako da je sve pod kontrolom... ;)
...osim ako nisam pogresno shvatio tvoj komentar?
 
Uf..... sad mi je lakse. Dobro je da u ovom gradu ima jos pameti i ljudi dobre volje koji stvarno vode racuna o BGDu, :gobb:
samo da to i docekamo ..... :grand:
 
Kada konkretno pocinje gradnja ovog prelepog naselja, posto je privatizacija pod istragom.

I kada pocne gradnja jel ce se onda odmah direktno luka premestiti na desnu obalu dunava.

Jel ce imati 25 000 stanovnika bese?
 
Odgovore na ova kao i druga pitanja dobijate za minimum 5-10 godina.

Zahvaljujem na saradnji :kafa:
 
I onda ce nam tada (za 5-10) godina reci da ce gradnja poceti za 5-10 godina :)

Aj da vidimo prvo realizaciju Marine Dorcol, pa tek onda da pricamo o Luci. To je sve na dugackom stapu kao i SA. Cak, za oslobodjenje SA postoje tacni planovi (Prokop itd.) dok niko jos uvek nije izradio detaljan plan gde ce Luka da se izmesti, kako, i koliko ce to sve da kosta.
 
hazard":2602djcm je napisao(la):
I onda ce nam tada (za 5-10) godina reci da ce gradnja poceti za 5-10 godina :)

Aj da vidimo prvo realizaciju Marine Dorcol, pa tek onda da pricamo o Luci. To je sve na dugackom stapu kao i SA. Cak, za oslobodjenje SA postoje tacni planovi (Prokop itd.) dok niko jos uvek nije izradio detaljan plan gde ce Luka da se izmesti, kako, i koliko ce to sve da kosta.
U GUPu postoji lokacija i plan premestanja luke na suprotnu obalu Dunava, nizvodno od pancevackog mosta, ali o realizaciji se pricalo samo krako posle donosenja vazeceg GUPa. Posle toga nije bilo konkretnih, a jos manje preciznih planova. Tako da iako plan postoji, razrada i realizacija za premestanje luke ce cekati dugo.
Evo detalja iz zatrazene studije iz 2006te na sajtu direkcije za izgradnju grada: http://www.beoland.com/aktuelnosti/aktuelnosti.asp?a=061227

Cini mi se da se zato i prica o prenameni zemljista oko luke (Vuckov post: http://www.beobuild.rs/forum/viewtopic.php?pid=76812#p77498), ali ne i same luke. Sto za sada ubija i koncept naselja kao celine koji je predstavljen ovde http://www.beobuild.rs/read.php/295.html.
 
Vrlo je lako moguce da sam omasio temu.
Elem. Pre par nedelja sam "malko" pesacio. I to "malko" je islo od novog mosta kod Ada, pa brankov most, Usce, pa sve do Gardosa. Sve uz reku, par dana posle toga slicna ruta samo ne prema NBG i Zemunu, nego oko Kalisa pa na Dorcol i kod marine Dorcol uzbrdo na centar.
To su inace moje standardne rute za setkanje vec vise godina. Ono sto me je zapanjilo ovaj put, je kolicina navucenih novih splavova. Od kojih dobar deo sa sigurnoscu nije bio tu prosle godine.Tako na primer isperd famoznog hotela Jugoslavija, su splavovi vezani jedan za drugi, a na plato do reke su izneli suncobrane, stolove i stolice i u smradu vode koja vise ne moze da se prirodno preciscava, sluze pice. Bukvalno se vise reka ne vidi. Do vode se ne moze doci, a i ako covek uspe da umoci ruku izmedju splavova, sa sigurnoscu ce zazaliti sto je izveo tako lakomislenu stvar. Od Beton hale prema dorcolu je potpuno ista prica. Bukvalno svakim danom nikne po neki novi splav i uzme jos malo od reke do koje covek vise ne moze da dodje. Pored splavova, su sada i na tim potezima navuceni ( ne pricam o katastrofalnom groblju brodova kod zeleznicke stanice ) neki krsevi, polu zavrseni-zardjali-izgoreli.
Sve to meni pocinje da izgleda kao obicna za******* od strane gradske vlade. Mazu se tamo nekim skolama, obdanistima, a beogradska prirodna dobra, unistavaju i uzimaju za sebe i svoje interese.
Pitanje. Da li sam ja od prosle godine poludeo i postao previse kritican prema tim stvarima, ili smo mi koji zivimo u gradu postali kolektivno ludi kad dozvoljavamo takve stvari?
Pretpostavljam da u tom krsu koj neki zovu najatraktivniji nocni provod u Beogradu lezi bar jedna dobra polovina mosta na Adi u vidu gvozdja.
Sta raditi? Situacija je alarmantna.
P.S.
Ta ista stvar se dogodila i na keju u blokovima gde je preko noci navuceno gomile nekog djubreta u vidu ljudske pohlepe, i alavosti. I tu vec godinama tavori, bez da je iko preuzeo bilo kakvu odgovornost ili inicijativu da se to preuredi.
P.P.S
Izvinjavam se ako sam ponovio nesto sto je neko vec napisao. Ovo je moj licni utisak i zaprepascenje i preporucio bih svakom forumasu da prodje tim rutama i uveri se sam u uzas koj se dogadja. Slika nema bas iz tog razloga. Fotografija ne moze da prikaze grozotu koja se odigrava na beogradskim rekama.
 
@kole
+1 :)
Preuređenje Dunavske obale bi sigurno išlo bolje i brže da se spomenuti splavovi prebace na drugu obalu
Leva obala Dunava bi bila mnogo brže uređenija a koristi svakojake :) evo po koje

Veca mogucnosti leve obale i po površini za primanje splavova
Jačina muzike ne bi nikome smetala
Izneti stolovi i stolice, ispred splavova bi samo doprinelo uređenju obale
Otvaranje novog dela Beograda, kako je Kole to naveo ,, neki koj to zovu najatraktivniji nocni provod u Beograda,,
Pristup je omogucen preko mosta Pančevca i vrlo brzo i sa Zemunskog a i bilo bi i ponekog vodenog ,,taksija,,
Uništvanje komaraca na levoj obali bi odmah bilo još bolje :laugh:
i t d . . . . .

Gradska vlast je davno trebala da počne da radi po tom pitanju :rant: al eto ne rade . . . . .

Priobalni deo podvonog rita prebacivanjem splavova na njega dobio privremeni karakter i
sigurno ne može ugroziti ni jedan projekat koj se planira za taj deo do jednog dana kada bude para . . . .
niti mogu realno da ozbiljnije ugroze postojecu prirodu

Sada prebacivanjem, sigugno bi bili rešeni mnogi komunalni i dr. problemi koje ti splavovi izazivaju
lično meni oni i ruže sadašnja šetališta uz Savu i Dunav zato neka ih prebace na levu obalu Dunava što pre
 
@ Kole. Nisi lud.

Za problem postoje dva rešenja: da se obratimo na www.ocistimosrbiju.com , ili da se osnuje novo JP za čišćenje obala od đubreta, mulja i rastinja, koje će iz viška koji pretekne od nabavke službenih kola i reprezentacije da preko tendera angažuje najboljeg ponuđača da očisti obale?
 
Postoje razni modusi, ali se apsolutno slazem da nesto apsolutno mora da se uradi.

Moze i svaki vlasnik splava da se zaduzi da cisti mulj i zabokrecinu koja se nahvata izmedju njegovog splava i obale, od 5 m uzvodno do 5 m nizvodno. Pa neka cisti ili sam ili nek iznajmi neko privatno preduzece da mu cisti.

Mislim da je jedan od problema sto sve vezano za "Ocistimo Srbiju" mora da bude po partijskoj DS liniji Trebalo bi da BILO KO ko hoce da se bavi reciklazom to i moze, ali daleko od toga da je tako. Zato smo jos zatrpani plasticnim bocama. Da smo normalna zemlja privatne firme za reciklazu bi nicale kao taksi preduzeca.
 
Ja sam u svakom slucaju i za gradjansku inicijativu, ali i za sprovodjenje komunalnog zakona.
Pitanje je kako pokrenuti i jedno i drugo, a onda je jos bitnije kako, neko poboljsano stanje odrzati.
Po meni, cinjenica jeste da ogroma broj tih splavova ( koj su izvor ogromnog djubreta, a i unistavanja reke u blizini obale ) mora u potpunosti da nestane. Mozda cak i neki vid prirodne zastite beogradske obale? Tako da sem na odredjenim pogodnim mestim ne bude nikakvih plovnih objekata.
Ustvari ono sto me najvise zbunjuje je cinjenica da je prosle godine na velika vrata najvljeno upravo ciscenje obala od privremenih objekata, a efekat je ocigledno bio u potpunosti suprotan. Mozda bi trebalo i u gradjanskoj inicijativi pritisnuti samu gradsku vladu.
Elem isto smatram da su i sami gradjani postali uspavani, jer su dozvolili da neko zloupotrebi njihovo neinteresovanje, za sredinu u kojoj zive. Isto tako vrlo verovatno ogroman broj tih objekata na vodi ne ispunjava ni elementarne uslove za vrsenje usloga kojima se bave. Da ne pricamo o legalnosti. Dakle nema nikakvih razloga da oni budu bilo gde, a narocito ne na najreprezentativnijim delovima Dunava i Save. Sem naravno ako je necija alavost legitimno opravdanje.

Digresija

Kad vec pricam o reci da spomenem i jednu ideju koja mi se mota po glavi vec neko vreme. Nije iskljuceno da je neko to vec predlozio, a meni promaklo.
Sta mislite o ideji da se na adi Huji napravi veliki zooloski vrt i time konacno spasu i zivotinje od kalemegdanskog zooloskog zatvora, a bogami i Kalemegdan oslobodi nekih zivotinja kojima ni u kom slucaju nije mesto tu?
 
Ada huja nije mesto za Zoo vrt jer ce se tu graditi nova toplana umesto Toplane Dunav koja ce cak biti i veca od stare i jer ce preko ada huje ici buduci most.I dalje mislim da je najbolja lokacija kod jezera Veliko Blato.
 
Ја сам за Кожару или Велико Ратно Острво. Наравно било је приче да су поплаве проблем, али може се то решити насипањем одређених сегмената да не морају да се евакуишу животиње чак и ако се поплаве нижи делови. И било би лепо да се приступа бродићима који крећу са пристаништа или од Небојше.

Садашња локација је стварно скучена и нехумана.
 
Ako ga posadis na veliko ratno ostrvo nece ostati nista od njega (ostrva) sto po meni bas i nije neka opcija. Ono sto vucko kaze Veliko Blato, to je i za mene savrsena lokacija.
 
Veliko blato za Zoo
Kanal od jezera Velikog blata ka Dunavu da bude muzej starih brodova
Leva strana Dunava za sve splavovske restrorane,diskoteke i sl.
Veliko ratno ostrvo da ostane kakvo jeste
Ada huja da bude kao Ada Ciganlija u malom
Obalu sela Višnjice urediti kao poligon pecaroša
Zemunski kej od Radeckog ,,gurati ,, ka novom Zemusnkom mostu
Sačiniti predlog projekta uređenja obala ispod novog Zemunskog mosta
Uf. . . . . sve ovo ne bi pokrila ni sedmica sa lotoa ili je ipak moguce ?
 
Podržavam ideju da novi ZOO ide preko Dunava, u "Treći Beograd". Em ima prostora koliko voliš (a životinjama je to najvažnije, jer im se stvara ambijent nalik prirodnom staništu), em će značajno ubrzati razvoj tog dela grada. Zoološki vrtovi (oni pravi, veliki, dobro uređeni) su velika gradska atrakcija, kako za lokalno stanovništvo, tako i za turiste, što vuče i ostale privredne grane: pospešuje razvoj infrastrukture a dovodi i raznorazne uslužne delatnosti. Tako nešto starom gradu i tvrđavi zaista nije potrebno, jer je u pitanju ekonomski "zaokružen" centralni deo Beograda koji "vrvi" od znamenitosti (kako kulturno-istorijskih, tako i privrednih) a koje gotovo po inerciji privlače investicije.
 
Vrh