Šta je novo?

POREZ na Imovinu

На Дедињу порез и десет пута већи

Порезници ове године хоће да наплате и порез на земљиште за све четири године колико га нису наплаћивали, а имали су право
http://www.politika.rs/rubrike/Ekonomij ... ci.sr.html
 
Porez na imovinu je veoma nepravedna stvar. Da bi neko kupio imovinu on mora da zaradi pare, a parr najveći broj nas dobija preko plate. Da bi dobili tu platu mi moramo da damo državi kroz poreze i dobrinose još jedno 80% neto plate. Onda da bi kupili stan opet moramo da platimo razne poreze i takse od naše već oporezovane plate .

I onda na sve to lihvari nam izmisliše i porez na imovinu.


Kad bi sračunali koliko godišnje radimo za državu mislim da bi to bilo debelo preko pola godine.

Svestan sam u kakvom se stanju naša država nalazi, ali naplata poreza mora biti pravedna.

Porez na imovinu jednostavno nije pravedan.
 
Nije nornalno pokusavati retroaktivno naplatiti nesto sto si svjesno propustio
 
CBET":2qoxnewx je napisao(la):
dishapaun":2qoxnewx je napisao(la):
CBET":2qoxnewx je napisao(la):
И мени је порез знатно скочио. Али ја не кукам. Свестан сам да тако мора. Мора некако да се пуни буџет.

Шта је решење? Можемо да не плаћамо. Али онда ће се гомилати камата и у једном тренутку ће доћи да плене имовину. Према томе, нема кукњаве. Тако је како је.
Što tako mora? Mora, zato što neko hoće da te opljačka. Kako se to amortizacija zaustavila na 40%, zgrade ne stare preko 50 godina? Kako je odjednom amortizacija sa 1% pala na 0.8% jel i to mora? Kako je odjednom porasla cena kvm? I to mora...
:blah: :blah: :blah:

Нажалост, мора тако. Власт мора да измишља неке начине да нам узме паре како би пунила буџет. Одакле они људи по општинама и јавним предузећима да примају плате? Од производње које нема? Од кредита који су све неповољнији? Ово је, нажалост, једини начин. Докле ће тако ићи - видећемо. Да је добро - није. Али ја не видим другу опцију.

Ne, ne mora tako!!!
Niti sme tako!!!
To sto je budzet prazan je jednako kada vam je novcanik prazan.
Mozete li u tom slucaju otici kod poslodavca i reci "vidi, mwni treba jos 200€, toliko mi fali??!
Naravno da ne mozete!
Ako je budzet prazan i prazniji nego ranije, to je jasan znak da je vlast nesposobna da vodi drzavu.
Isto kao sto domacin koji je non stop "u minusu", mora da se menja, ali mora i da pristedi, da radi vise i mudrije, tako je to i po pitanju vlasti.

Sto ne udare na sivu ekonomiju, eto im garantovano 30% veceg priliva u budzet !!?

Ovde se 80% zanatskih radova obavlja na crno, radnici rade ne prijavljeni.
Pa cak i javna preduzeca angazuju radnike preko drugih firmi, gde su prijavljeni na minimalac!!!

Mito, korupcija su sastavni deo kompletnog drustva, obrazovanje se svelo na stancovanje diploma, jos malo ce ih deliti uz nedeljni Blic, ili Kurir !!!?

Zasto nema privrede, zasto nema proizvodnje???
Stiti li je ko, pomaze li proizvodjacu? Ko je kriv?


Kriv je Sloba?
Kriv je Dinkic?
Kriv je Kostunica?

Pa pola politicke scene nam cine "preletaci" , profesionalni "vladari", koji po potrebi menjaju "dres"!!!
I uvek su aktuelni!!!
I uvek rukovode, donose odluke.
Ne zato sto iza sebe imaju uspehe, vec zato sto su poltroni i uvlakaci...
Ne nisu oni glupi, oni su vrlo pamentni, samu tu pamet ne koriste za opste dobro, vec za licnu korist!!!
I zasto bi, kada mi kao gradjanstvo kada izlazimo na izbore ne gledamo kakve su rezultate postigli do sada, vec gledamo koliko je lepa bajka koju nam pricaju vezano za buducnost!!!

Pokvareni smo kao drustvo. I svi smo to prihvatili. I svi smo i odgovorni!!!
Prosecan stanovnik srbije "masta" kako da mazne struju preko magneta na brojilu, kako da ne plati taksu, kako da se svercuje u prevozu.
Uobicajeno i normalno mu je da kasni na posao, makar 10min (mada mu to naravno nista ne znaci)!
Sanja o resenju problema preko dobitka na kladionici!!!

Imterativ je 'zaj**** sistem' (vlast), isto kao sto je sistemu imperativ 'samoodrzanje' po svaku cenu (gradjani i njihova buducnost).

Niko i ne pomislja da menja sistem koji ne funkcionise !!!!
Mislim, funkcionise, ali naopako!!!
Sve kontra!!! Ovakav kakav je, bolje da ga nema...

KOMPLET KNJIGA ZA II razred OS kosta 15.000 dinara!!!
U zemlji gde minimalac za maj 2015 iznosi 20.330 dinara !!!??
HEJ!!!!

I krene prica o nacinu da se tako nesto spreci, nesposobni ministar, krene trapavo da se 'kurcobasa'...
Epilog:
Predlog zakona (jednako idiotskog kao i sve u ovoj zemlji) se povuce iz procedure, jer je bilo zalbi i prituzbi izdavaca, pa je doslo cak i 'upozorenje' iz EU!!!

PA OVDE JE PAR IZDAVACA (lopova!!!), jace od drzave!!!!



P.S.
Samo me zanima kada oteraju sve koji mogu pobeci, a oni koji ostanu budu toliko osiromaseni da im postane svejedno jer nemaju odakle, sta ce onda zgadija???
Oce li poceti u Madjarskoj da naplacuju namete, da bi se odrzali tako nesposobni, ali isto toliko zeljni vlasti i privilegija????

'Krivi smo mi sto smo ih pustili...'
 
Бојим се да дискусија не оде у правцу који уредништво овог форума баш не толерише. Зато ћу се трудити да се, колико је могуће, држим теме и конкретно Вам одговорим.

Ako je budzet prazan i prazniji nego ranije, to je jasan znak da je vlast nesposobna da vodi drzavu.

То је тачно. Али зар Ви не видите да свака власт тако ради? Зато што нема другог излаза. Зар Ви заиста мислите да су сви они толико глупи да не знају шта би требало да се ради? Како је могуће да Ви и ја знамо да није решење у подизању пореза, а они којима је то посао не знају? Па није да не знају, већ су добили инструкције да тако раде. А ако неће да следе инструкције, сви заједно ћемо добити батине. И не би нам био први пут.

Sto ne udare na sivu ekonomiju, eto im garantovano 30% veceg priliva u budzet !!?

Можда зато што, када би ударили на сиву економију, онда би многи власници предузећа, због високох доприноса које би морали да плаћају, радије позатварали фирме него да пријављују запослене. Таквих сулчајева смо имали. И зато власт то толерише. Пуштају њих да раде на црно, али бар ти несрећни радници примају неке плате тако и преживљавају.

Zasto nema privrede, zasto nema proizvodnje???
Stiti li je ko, pomaze li proizvodjacu? Ko je kriv?

То морате да питате колонизатора. Па није циљ колонизатора да Ви имате сопствену производњу, већ да од њега увозите и да се задужујете, а кад не будете имали да вратите онда вам узима земљу, изворе воде и све што вреди.

Pokvareni smo kao drustvo. I svi smo to prihvatili. I svi smo i odgovorni!!!

Ја нисам.

Prosecan stanovnik srbije "masta" kako da mazne struju preko magneta na brojilu, kako da ne plati taksu, kako da se svercuje u prevozu.

Не правдам такво понашање, али покушавам да га разумем и објасним. За мене је то разумљиво јер и то је један вид сналажења и преживљавања. Слично је било и под Турцима. Народ се довијао на разне начине и гледао како да превари тадашњи систем. Тако је и сада. Ако може да не плати, зашто би платио? Ако власт неосновано повећава порез на имовину, логично је да ће становништво гледати да на другој страни избегне плаћање (рецимо јавног превоза). Као што рекох, све је то вид преживљавања. Да је добро - није. Али у овим околностима, тешко је другачије. Зато власт на једној страни узима порезе, а на другој допушта људима да не плаћају превоз, доприносе итд. И тако се балансира. Јер када би се све плаћало, и када не би било ток "сналажења", одавно би народ поцркао од глади.

Niko i ne pomislja da menja sistem koji ne funkcionise !!!!

Јако је тешко ослободити се колонијалног ропства, а притом сте опкољени са свих страна. Све о чему сте говорили су последице колонијалног ропства.

Samo me zanima kada oteraju sve koji mogu pobeci, a oni koji ostanu budu toliko osiromaseni da im postane svejedno jer nemaju odakle, sta ce onda zgadija???
Oce li poceti u Madjarskoj da naplacuju namete, da bi se odrzali tako nesposobni, ali isto toliko zeljni vlasti i privilegija????

Сигурно је да је колонизатор предвидео шта ће да ради када до тога дође. Вероватно ће овде бити насељен неки други, мало подобнији народ. Или народи.
 
I sve to sto ste naveli ispade nesto sto mi prihvatamo kao korektno i kao dobro i izvesno???

'Gazda' (rec za poslodavca u Srbiji, koja savrseno dobro opisuje odnos istog prema obespravljenom, mucenom radniku) koji radi na crno, ne prijavljuje radnike, ne placa poreze na dobit (jer po pravilu u srbiji niko nema dobit), izbegava i PDV jer veliki deo robe nabavlja, ali i prodaje na crno je 'prihvatljiv', jer zaposljava 10 nesrecnika kojima daje dvadesetak hiljada dinara na ruke???

Taj isti radnik se dovija da mu ne iseku struju, bije se sa komunalcima u nadi da ustedi jadnih i bednih 10€ za mesecnu kartu za nezaposlene.
Onda drzava tom istom nesrecniku poveca sve cene kroz porast PDV-a jer TAKO MORA - budzet je prazan!
Ako je taj radnik srecne ruke da sa svojom decom i zenom ima sobicu u roditeljskom stanu, drzava ce mu povecati i porez na nepokretnu imovinu, jer Boze moj, fali love u tom istom Budzetu. (?)
Naravno, skolstvo se obesmisljava i svodi na tablicu mnozenja i opismenjavanje u smislu znanja svih slova...
Zdravstvo postaje privilegija bogatih, koji ce platiti ili podmititi, a to taj radnik nece moci, vec opet samo onaj isti 'gazda' !?
A posto je 'gazda' sve cesce stranac, cak ni pare koje je u sivoj i crnoj zoni zaradio ne ostaju da se 'okrenu' u Srbiji, vec se odlivaju u inostranstvo.

I vama je to sve Ok?
Prihvatate to, smatrate da je to odrziv sistem i da se protiv toga ne treba boriti???

Spomenuste period Osmanlijskog carstva. Dobar primer.
Treba li kao i tada uvesti "danak u krvi" jer i to je neki vid poreza???

Jer u jednom trenutku narod (vecina) ce toliko osiromasiti da ce im ostati samo sopstveni zivoti i zivoti najblizih ?

Ili ce se zbog konstantne i sve vece rupe u budzetu uvesti obaveza da se svakom novorodjenom detetu izvadi po jedan bubreg (jer i sa jednim se moze funkcionisati), pa da ih drzava proda na medjunarodnom trzistu organa i time krpi rupe???

To ce takodje zadovoljiti "kolonizatore" zar ne, a mi se kako kazete "moramo snalaziti" ?!

I mi to prihvatamo?
Da danas postajemo kmetovi, a u skorijoj buducnosti robovi???

E upravo zato i kazem:
Krivi smo mi sto smo ih pustili...
 
laki72":4baqiy9r je napisao(la):
I sve to sto ste naveli ispade nesto sto mi prihvatamo kao korektno i kao dobro i izvesno???

Наравно да није добро. Али у овом тренутку, не постоји излаз.

'Gazda' (rec za poslodavca u Srbiji, koja savrseno dobro opisuje odnos istog prema obespravljenom, mucenom radniku) koji radi na crno, ne prijavljuje radnike, ne placa poreze na dobit (jer po pravilu u srbiji niko nema dobit), izbegava i PDV jer veliki deo robe nabavlja, ali i prodaje na crno je 'prihvatljiv', jer zaposljava 10 nesrecnika kojima daje dvadesetak hiljada dinara na ruke???

Taj isti radnik se dovija da mu ne iseku struju, bije se sa komunalcima u nadi da ustedi jadnih i bednih 10€ za mesecnu kartu za nezaposlene.
Onda drzava tom istom nesrecniku poveca sve cene kroz porast PDV-a jer TAKO MORA - budzet je prazan!
Ako je taj radnik srecne ruke da sa svojom decom i zenom ima sobicu u roditeljskom stanu, drzava ce mu povecati i porez na nepokretnu imovinu, jer Boze moj, fali love u tom istom Budzetu. (?)
Naravno, skolstvo se obesmisljava i svodi na tablicu mnozenja i opismenjavanje u smislu znanja svih slova...
Zdravstvo postaje privilegija bogatih, koji ce platiti ili podmititi, a to taj radnik nece moci, vec opet samo onaj isti 'gazda' !?
A posto je 'gazda' sve cesce stranac, cak ni pare koje je u sivoj i crnoj zoni zaradio ne ostaju da se 'okrenu' u Srbiji, vec se odlivaju u inostranstvo.

Све што сте рекли је тачно. Од а до ш.

I vama je to sve Ok?
Prihvatate to, smatrate da je to odrziv sistem i da se protiv toga ne treba boriti???

Наравно да није океј. Само мислим да се против тога не можемо борити. То је као када бисмо се борили против тога што пада киша.

I mi to prihvatamo?
Da danas postajemo kmetovi, a u skorijoj buducnosti robovi???

Нажалост, ми већ јесмо робови.

E upravo zato i kazem:
Krivi smo mi sto smo ih pustili...

Па сад...борили смо се, добили смо батине, предали смо се. И то нам је што нам је. Није нам први пут.
 
600m2 Dedinje , 480 evra mesecno nova poreska obaveza od kako napredna vlast dere.
Za vreme Slobodana placao sam mesecno 50 evra ali moram radi postenja da kazem da ko nema da plati a zivi na Dedinju treba da razmisli o preseljenju na jeftiniju lokaciju. To je realnost.
 
Dedinje_AMG75":349rwoow je napisao(la):
600m2 Dedinje , 480 evra mesecno nova poreska obaveza od kako napredna vlast dere.
Za vreme Slobodana placao sam mesecno 50 evra ali moram radi postenja da kazem da ko nema da plati a zivi na Dedinju treba da razmisli o preseljenju na jeftiniju lokaciju. To je realnost.

Kolika ti je vrednost imovine? 600.000, 900.000, vise? Koliki je plac? Da li je to kuca od tvojih roditelja ili si je ti kupio? I tako dalje... Ovo mu dodje kao ona vest iz Blica(ili b92) gde se neka "jadna" zena koja ima 12 ari u drajzerovoj zali na porez...
 
Апел да се опорезују кич и шунд

понедељак, 17. авг 2015, 16:16 -> 16:21

Друштво новинара Војводине подржало је захтев директора новосадског Културног центра Бојана Панаотовића да се опорезују кич и шунд.

http://www.rts.rs/page/stories/sr/story ... A1und.html
 
Da malo obrisemo od prasine ovu temu...

Dobio sam kao i svi vi resenje o porezu na imovinu za 2016 i nesto mi nije jasno, iako sam detaljno citao i tabelu i objasnjenje. Naime, ne razumem razliku izmedju kolona "Iznos poreza" i "Svega porez" jer:

- 2015 godine: KOLONA "IZNOS POREZA" 9982.63 dinara, KOLONA "UMANJENJE ZA PORESKI KREDIT" 0.00 dinara, KOLONA "SVEGA POREZ" 6075.12 din.

- 2016 godine: KOLONA "IZNOS POREZA" 9511.32dinara, KOLONA "UMANJENJE ZA PORESKI KREDIT" 0.00 dinara, KOLONA "SVEGA POREZ" 9511.32 dinara (dakle potpuno isto kao kolona "Iznos poreza", bez ikakvog umanjenja.)

Kazem, sve sam detaljno iscitao i sve ostalo je potpuno isto u 2015 i 2016, samo sam prosle godine imao umenjenje u zadnjoj koloni a sada ne. Da li neko zna o cemu se radi?
 
Vjerovatno su ukinuli neku olaksicu koja je bila
Ili da je greska upitanju posjeti ih
 
Tema je vaskrsla posle godinu dana, a ja upravo ovih dana pisem zalbu na moje poresko resenje :D
Uporedjujem resenja za 2015 i 2016, i pitam se kako je moguce da su ove godine svi parametri u mom resenju nizi, a iznos poreza veci?? :shock: :shock: :shock:
 
Вероватно је код порезника 2+2=5 :D

@Бежанинац, где си ти бре човече, нема те на форуму :wink:
 
verovatno :/

Gago, tu sam ja ;) skoro svakodnevno skrolujem po forumu, pratim većinu tema, ali jako malo vremena imam za postovanje... :(
 
Vidim da je tema zamrla, ali rekoh da pitam nešto u vezi poreza na imovinu...
Upravo je otac legalizovao porodičnu kuću. Skladu sa procedurom mora da se podnese poreska prijava i tu smo dobili iznenađujuće informacije.
Kuća je klasična porodična sa prizemljem, spratom i spoljnim stepenicama. Po pravilniku o kategorizaciji objekata okarakterisana je kao zgrada sa dva stana. U elaboratu piše stan 1 i stan 2. U katastru su po dopisu službe za ozakonjenje ubacili da je u pitanju porodična stambena zgrada sa stanom 1 i stanom 2. E sad je problem što poreska uprava u Kragujevcu hoće da okarakteriše kuću kao bilo koju zgradu sa stanovima i koristi poresku osnovicu za stanove , a ne za kuće za stanovanje. Poreska osnovica za stanove za moju zonu je sad 59000din, a za kuće je 24000din.
Po zakonu o stanovanju i održabvanju zgrada(iz 2020.) stoji da je porodična kuća zgrada sa najviše 2 stana(kao moja), a stambena zgrada sa najmanje 3 stana. To je u suprotnosti za zakonom o imovini. U pravilniku o kategorizaciji objekata postoji samo termion zgrada, a ne postoji termin kuća. Ima kategorija stambena zgrada sa jednim stanom, stambena zgrada sa dva stana i stambena zgrada sa tri i više stanova.
Šta mislite da li imam osnov za žalbu kad mi stigne novo poresko rešenje?
 
Da li su svi “stanovi” ili ti kuca na istog vlasnika?
 
Da, na oca se vodila kuća i sad oba stana. U katastru i sad stoji porodična stambena zgrada kao i ranije i kao što svima stoji za kuće. Samo su sad izdvojeni stanovi.
Mislim, stvarno je nebulozno da stanovi u okviru kuće vrede više nego kuća kao celina.
Pada mi na pamet dva rešenja. Jedno je da mi otac pokloni sprat i na taj način ostvarimo obojica umanjenje od 50%. Ali se plašim da to automatski znači da moramo da formiramo stambenu zajednicu sa upravnicima i ostalim peripetijama. U tom zakonu piše aki su vlasnici dva izdvojena dela objekti različiti da se onda automatski formira stambena zajednica!!!
Drugo rešenje je da izvadim dozvoly za dogradnju i nekako zatvorim stepenište i tako napravim jedan ulaz. To je u stvari spajanje spratova.
 
Stambena zajednica nije obavezna za zgrade ispod 15 stanova.



Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Vrh