Šta je novo?

Poplave - Povlačenje vode, Obnova

NEVEROVATNO Ašovom namerno probio nasip, reka se izlila :shock:
S. Mirković | 23. 05. 2014. - 16:53h izmena vesti 17:24h | Komentara: 54
http://www.blic.rs/Vesti/Srbija/467971/ ... -se-izlila

Vlada Stanković, načelnik Štaba za vanredne situacije u Žabarima prijavio je policiji da je namerno probijen zaštitni nasip uz Veliku Moravu kod Aleksandrovca.

Proverom je utvrđeno je da je u ataru ovog sela, na mestu zvanom ,,Ključ“, u noći između 20. i 21. maja, NN lice ašovom probilo zemljani nasip i tako napravilo rupu široku 1,5 metara i duboku 60 centimetara.

Zbog toga se na ovom mestu reka izlila i poplavila njive Rajku Rajčiću (60) iz Aleksandrovca. Pod vodom se našao hektar oranice zasađene suncokretom, hektar sa kukuruzom, 50 ari pod pšenicom i 30 ari pod uljanom repicom.

O ovom slučaju obavešten je zamenik osnovnog javnog tužioca u Požarevcu, koji se izjasno da je reč o krivičnom delu oštećenje brana, nasipa i vodoprivrednih objekata.

Motiv ovog čina za sada nije poznat, jer je istraga u toku.
 
Originally Posted by vladygark View Post
Јуче у Рачи нам донели неке џакове са натписима на арапском, и сваки је дупло тежи од наших домаћих белих џакова. Нико није проверио шта је у арапским џаковима, капирам да су тешки због тога што су препуни пара које је шеик послао Србији, ко зна колико смо ми тамо шеикових пара набацали на насип.
fcnpmr.jpg

sassc
 
Ilić: Evakuacija je počela na vreme
IZVOR: BETA, DANAS
Beograd -- Ministar Velimir Ilić rekao je da je evakuacija stanovništva prilikom poplava počela na vreme, ali ljudi nisu želeli da napuštaju svoje kuće što izazvalo žrtve.
2055690262537fac097f0b0631398856_640x425.jpg


http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2014&mm=05&dd=23&nav_category=11&nav_id=852206


Cudi me kako nije bio ostriji, i jasno im rekao da su zeleli da prikazu sposobno rukovodstvo nesposobnim, tako sto su se samodavili i potapali, dok su ih oni preklinjali da to ne cine.
 
predlažem da se voda ne ispumpava iz kolubarskih basena, već da se lepo uredi obala, pošumi šta treba, uradi šetalište oko jezera,, podigne dva-tri hotela i da razvijamo turizam u tom kraju.

a da izvor energije zamenimo najčistijom mogućom energijom, kao i najjeftinijom - nuklearnom naravno.
 
Pa da strucnjaci odrzavaju pa da dobijemo cernobil 2 neka hvala ili fuksimu

BoVwX3TIIAAfQ7j.png:large


nesto mi poznati ovi policiski kamioni

1377501_1483492598548300_941503799086184009_n.jpg


10410846_1483492608548299_7027613116789648244_n.jpg
 
Neko me se i sreca osmjehnula poplave republika srpska doboj
1557710_775840525789739_5637402839733559907_n.jpg
 
MilisaV":xviynmsq je napisao(la):
predlažem da se voda ne ispumpava iz kolubarskih basena, već da se lepo uredi obala, pošumi šta treba, uradi šetalište oko jezera,, podigne dva-tri hotela i da razvijamo turizam u tom kraju.

a da izvor energije zamenimo najčistijom mogućom energijom, kao i najjeftinijom - nuklearnom naravno.

Tako je, Cuckovica u upravni odbor a Velja ministar za nuklearnu stabilnost!
 
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=zaYMZa0kFto[/youtube]
 
23.05.2014 Beograd
Kovačević: Da me neko upozorio ne bih dozvolio da voda poplavi 23 moja autobusa

Branislavu Kovačeviću, vlasniku autoprevozničke firme Banbus na parkingu u Obrenovcu poplavljena su 23 autobusa. Kovačević kaže da nije čuo upozorenja nadležnih da bi trebalo da se evakuiše, jer bi u suprotnom izvukao pokretnu imovinu koju je sticao 25 godina.

255x160_60391-autobus_poplava.jpg


http://www.novimagazin.rs/vesti/kov...bih-dozvolio-da-voda-poplavi-23-moja-autobusa
 
Ovako je izgledao poplavljeni Obrenovac 1937. godine
obrenovac-nekad-830x553.jpg
 
Krupanj: Ljudi nemaju gde da se vrate
Lj. P. | 24. maj 2014. 15:38 | Komentara: 0
http://www.novosti.rs/vesti/srbija.73.h ... a-se-vrate

Novosadski studenti i inženjeri građevine kao dobrovoljci rade na proceni štete u Krupnju. Jedan od najbitnijih zadataka ove ekipe je specifikacija potrebnog materijala

srb-krupanj620x0.jpg

STUDENTI završnih godina i inženjeri građevine iz Novog Sada, koji poslednja tri dana kao dobrovoljci rade na proceni štete i sanaciji poplavom oštećenih kuća u Krupnju, ističu da u tu opštinu stiže mnogo pomoći, ali neodgovarajuće. Navode da je, zato, neophodna specifikacija potrebnog materijala, kako bi donatori znali šta tačno da šalju.

Inženjer građevine Aleksandar Vićentić je napomenuo da je njih 17 u Krupanj došlo na poziv predsednika opštine da pomognu u proceni štete i urgentne sanacije objekata koji su pred samim rušenjem. Vićentić je dodao da se tu nalazi i oko 100 studenata Novosadskog univerziteta koji volonterski rade na raščišćavanju ulica.

- U medijima se, praktično, i ne može da vidi kakva je ovde stvarno situacija i koliko je šteta velika - izjavio je Vićentić.

Opština je obezbedila uslove za rad čime je omogućeno da se on brzo organizuje na terenu, ali najveći problem Krupnja je nedostatak stručnog kadra kojeg u njemu gotovo da uopšte nema.

- Problem su i nedefinisan broj oštećenih objekata i razmere tih oštećenja. Uspeli smo da za dva prethodna dana pregledamo negde oko 200 i da za njih napravimo elaborate za potrebe sanacije, kako bi ljudi u opštini tačno znali šta je od materijala potrebno.

U Krupanj stiže mnogo pomoći, ali je ona neodgovarajuća, jer ljudi koji je šalju ne znaju šta je opštini najpotrebnije. Zato je jedan od najbitnijih zadataka ove ekipe građevinara specifikacija potrebnog materijala kako bi donatori bili upoznati šta da šalju.
EKIPA PLAN je da se od 17 studenata završnih godina građevine i građevinskih inženjera formira ekipa od njih pet-šest. Ona će konstantno u sledeća tri do četiri meseca boraviti u Krupnju, kako bi se održao kontinuitet u radu.

- Napravili smo jednu jedinstvenu kartu centralnog dela Krupnja, gde su ucrtane sve kuće koje smo pregledali, označene po bojama u smislu urgentnosti sanacije, ali i da opština zna gde sada da uputi mehanizaciju i šta je trenutno potrebno da se uradi.

Po Vićentićevim rečima, utvrđeno je da je od pregledanih 200 objekata 15 kuća potpuno oštećeno, a oko 100 je neophodno sanirati.

- U suštini, ima više od tridesetak kuća koje će morati da se ponovo izgrade. Postoje lokacije na kojima one nisu oštećene, ali tlo oko njih jeste, a klizišta ogromna, tako da nemaju više uslova za opstanak. Tim ljudima se mora nekako izaći u susret i obezbediti krov nad glavom - poručio je Vićentić, pojasnivši da se ovi podaci odnose na objekte koji su pregledani.

Realno je da će se, kada svi objekti budu pregledali, pokazati tačnim procene meštana te opštine da je više od 50 kuća potpuno uništeno i da će na više od 500 objekata morati da se izvrše ozbiljni sanacioni radovi.

- Što se tiče velikog broja objekata koji su momentalno neuslovni, njih ćemo oporaviti, jer su to oštećenja izazvana vlagom. Dobili smo obećanje od gradonačelnika Novog Sada Miloša Vučevića da će nam poslati uređaje za isušivanje vlage kojima ćemo uspeti mnogo brže da isušimo unutrašnjost kuća, pa će, uglavnom, biti potrebna sanacija podova - zaključio je inženjer Aleksandar Vićentić.
 
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=VBsydjm0jC4[/youtube]


Ja hoću da idem, ali mi ne ne dadu. Te nije bezbedno, te zbog Tome. Kažu, ‘oće Nikolić da dođe da se slika sa mnom. Ja ću da mu poručim: „Neću ja tvoje priznanje, niti orden. Ako nećeš da me pustiš, daj ti meni tvoj stan, a tebi eno moja kuća“. Ja da mu učinim da se slikam s njim, a on meni ništa. Neće meni ni država ni Vlada da pomognu. Moram sama da radim - odlučna je baka Slavna.

1197808-13.jpg


http://www.alo.rs/vesti/aktuelno/hocu-kuci-necu-orden/55957
 
Satelitski snimak: Obrenovac pre i posle potopa
Sava Stefanović | 24. 05. 2014. - 22:04h | Komentara: 3
http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/468018 ... sle-potopa


Fakultet tehničkih nauka iz Novog Sada napravio je satelitske snimke Obrenovca pre i nakon poplave. Oni tvrde da je moguće simulirati poplave i tako sprečiti velike štete.

Ovim poslom se bave stručnjaci Centra za geoinformacione tehnologije u Novom Sadu. Ovaj centar radi pri Fakultetu tehničkih nauka. Od ponedeljka u Centar je stiglo nekoliko snimaka poplavljenih područja. Te satelitske snimke stručnjaci dalje obrađuju i koriguju kako bi se prepoznala područja sa vodom, vegetacijom ili urbani delovi. Na taj način se dobija tačna slika gde se trenutno voda nalazi.
Jeličić dodaje da je veoma važno to što se u budućnosti takvi snimci u kombinaciji sa 3D modelima terena mogu koristiti za simuliranje mogućih scenarija poplava. Takve simulacije su već rađene za JP „Vode Vojvodine“.

Skupa oprema
- Mi imamo stručne ljude da se bave ovim pitanjima, ali treba obezbediti snimke i opremu. Satelitski snimci koje smo dobili besplatno od kompanije „Vekom Geo“ koštaju oko 100.000 evra. Centar to ne može sam da radi. Primena ovih tehnologija zahteva ogromna sredstva i stalno angažovanje velikog broja vrhunskih stručnjaka, čime bi se omogućilo njihovo korišćenje u kriznim situacijama, ali bi se s druge strane dobio mogući centar za katastrofe čije usluge mogu koristiti vodoprivredi, poljoprivredi, šumarstvu i zaštiti životne sredine - ističe Zoran Jeličić.

Profesor Miro Govedarica naglašava da je rađena 3D simulacija toka Dunava.
- Mi na osnovu toga ne možemo da predvidimo šta će se tačno desiti bez uključenja ljudi iz drugih struka, ali se mogu obezbediti podaci neophodni da se razradi scenario po kojem se u kritičnim situacijama može postupati. To omogućavaju da se u slučaju poplava na najbolji način upravlja situacijom i tako se smanji šteta i, što je najvažnije, spasu se ljudski životi - objašnjava profesor Miro Govedarica.

Procene štete
Centar na na osnovu satelitskih snimaka razrađuju moguće scenarije poplava. Praćenjem satelitskih snimaka može se vrlo precizno izračunati kolika je površina zahvaćena vodom, kojom se brzinom voda povlačila, te koje je stanje bilo pre, a koje posle poplave.

Prema njegovim rečima, za izradu takvih scenarija koriste se i snimci zemljišta napravljeni novom laserskom tehnologijom i georadarom.

- Ovim tehnologijama može se obezbediti kompletan model strukture nasipa i iznad i ispod zemlje. Georadarom se može utvrditi šta se nalazi ispod zemlje. Već smo radili neke analize nasipa sa njihovim tehnologijama i utvrdili smo, recimo, da je voda isprala pesak iz nasipa na Ribarcu kod Novog Sada, te je postojala opasnost da nasip pod naletom vode bude srušen. Drugi način bi bio da se taj bedem raskopa - objašnjava Govedarica.

Sličnim istraživanjima bavi se i Rudarsko-geološki fakultet u Beogradu, kao i još neki fakulteti u Srbiji, ali njihova istraživanja nisu tako daleko odmakla i ne mogu se porede s rezultatima ovog novosadskog fakulteta.
473818serbia1lb.jpg

473819serbia2lb.jpg

473820serbia3lb.jpg

473821serbia5lb.jpg

473822serbia6lb.jpg

473823serbia7lb.jpg
 
GRADONAČELNIK KOJI JE BRANIO OBRENOVAC 1981: Najgore je dizati paniku! (VIDEO) (FOTO) U ekskluzivnom intervjuu za Telegraf nekadašnji gradonačelnik Obrenovca Života Stanojević, koji je grad odbranio od nezapamćene poplave pre 33 godine, poredi katastrofu koja je zadesila grad tada i ovu danas i otkriva šta je savetovao sadašnje čelnike

GRADONAČELNIK KOJI JE BRANIO OBRENOVAC 1981: Najgore je dizati paniku!

Do 15. maja ove godine, najgora poplava koja je zadesila Obrenovac bila je ona koja je grad učinila potpuno neprepoznatljivim u noći 17. marta 1981. godine. Obrenovac je tada prema rečima svedoka izgledao onakvim kakvim ga ovih dana gledamo… Pust, tužan, potopljen do vrhova kuća.


U to vreme na čelu odbrane Obrenovca stajao je gradonačelnik Života Stanojević, o čijem se efikasnom delovanju godinama pričalo. Ova poslednja, kako kaže, nezapamćena poplava, zatekla ga je u stanu.

Dva dana je bio zarobljen, nije imao struje, ni vode. Stan je napustio kroz prozor, spustivši se konopcem u čamac Gorske službe. S ekipom Telegrafa razgovara iz sela Beljina, koje se nalazi na nekih 26 kilometara od Obrenovca.

- Srećom, stan mi nije poplavljen, jer se nalazi na trećem spratu. Prvi sprat zgrade je totalno potopljen. Da nije bilo momaka iz Gorske službe ko zna šta bi sa svima nama bilo – počinje priču za Telegraf Stanojević.

Odmah na početku povlači paralelu između poplave koja je zadesila grad 1981. i one s kojom se bori ovih dana.

- I tada, baš kao i ovog puta, najvažnije je bilo da se u prvi mah (prilikom prvog udara), kad je voda iz Kolubare probila nasip i počela da nadire, spreči panika i ljudi ubede da ostanu u svojim domovima. Ja sam to izveo tako što sam tadašnjem direktoru Komunalnog preduzeća rekao da izađe s cisternama da pere ulice. Istog trenutka kad su ljudi videli cisterne prestali su da se pakuju i razmišljaju o samoinicijativnoj evakuaciji. Prva asocijacija je bila: “Čim oni peru ulice, znači da je sve u redu”! Tako smo dobili mir i stabilnost u gradu i bili smo spremni da intervenišemo – seća se Stanojević.

Odbrana grada počela je nakon što je, uprkos naporima angažovanih timova, Kolubara odnela 30 metara nasipa u Velikom Polju, uputivši se do tada neviđenom brzinom ka Obrenovcu.

Vodeći se jedinim postojećim planom za odbranu od poplava inženjera Đorđevića iz 1962. Stanojević je naredio evakuaciju naselja Šljivica. Isto je, kaže, savetovao i sadašnjem predsedniku opštine Obrenovac Miroslavu Čučkoviću kad ga je tokom poplavnog naleta pozvao za savet.

- Više od 1.000 porodica preseljeno je u Obrenovac kako bi voda poplavila tu, kako smo je nazvali, “prvu kasetu”. Pustili smo da plavi 800 hektara, između ostalog i Vašarište i hotel… Sve do Save. Onda smo pustili da plavi i “drugu kasetu”, takozvanu Baru… Bio je to jedini način da ugrabimo vreme za izgradnju “zečjih nasipa” i preusmerimo vodu da u potpunosti ne poplavi Obrenovac – objašnjava Stanojević, dodajući da je u odbrani učestvovalo 11.000 ljudi.

- Sećam se kako se u Belom Polju neka Romkinja popela na topolu. Neće nikako da siđe. Čak ni kad smo spasilačkim čamcima prišli tik uz drvo. Nakon bezuspešnog ubeđivanja, jedan od meštanina reče: “Sad gledajte kako će da siđe”. Uze neku testeru, pa stane kao da seče topolu… Kad je to videla, žena poče na sav glas da zapomaže: “Evo, silazim odmah”! Spašavali smo ljude kako smo umeli i znali – kaže Života.

Nakon što je dobrom organizacijom zaustavljen i drugi udar i smirena situacija, Obrenovac je čekao oporavak od nastale štete. Tri i po meseca trajao je intenzivni oporavak. Glavni zadatak je bio da se ispumpa voda, na čemu su radile ozbiljne kompanije sa svojim mehanizacijama. Za svega šest sati napravljeno je 150 metara savskog nasipa kako bi se sprečilo da Sava poplavi vodovod.

Nakon te 1981. izgrađeno je oko 74 kilometara nasipa i 320 kilometara kanala na kapacitet takozvanih “100-godišnjih voda”. Ništa od toga, međutim, u međuvremenu nije održavano kako treba.

- Svih ovih godina nasipi, kanali, čitav sistem odbrane grada nije obnavljan! Nakon što prođe ceo ovaj haos treba da se utvrdi šta se zaista dogodilo. Glavni zadatak je da se ispumpa sva ova voda. Ne sme se čekati da padnu Kolubara i Tamnava… Drugi važan zadatak su čišćenje i sprečavanje širenja zaraze – priča Stanojević, uz napomenu da je Obrenovac tako postavljen grad da ga je oduvek plavila voda.

- Kod “100-godišnjih voda” Sava dostiže i pet metara iznad nivoa ulice. Zamislite kakva je onda situacija sa “1.000-godišnjim vodama”! Obrenovac je grad koji mora da se brani! Tako je oduvek bilo i biće – završava priču za Telegraf Života Stanojević.

(Katarina Vuković)
www.telegraf.rs
 
VUČIĆEV CV: Cenzura kao uža specijalnost 14
OBJAVLJENO: 23/05/2014 · CENZURA, POLITIKOVANJE
Dok je voda razarala gradove širom Srbije, internet sajtovi padali su kao kruške. Stavka “Cenzura mi je uža specijalnost” trebalo bi da se nađe u CV-ju Aleksandra Vučića.
http://www.teleprompter.rs/vucicev-c...cijalnost.html

Hoće li Vučić pobeći iz zemlje?
Poznati srpski novinar i publicista Predrag Popović, svakako najbolji ovdašnji poznavalac Aleksandra Vučića i njegove ličnosti, u ekskluzivnom tekstu za magazin Tabloid, opisuje samozvanog vođu kao slabog, beskarakternog čoveka i opasnog ludaka od koga ne treba ništa dobro očekivati.

http://www.koreni.rs/hoce-li-vucic-pobeci-iz-zemlje/
 
NOVE POPLAVE: Deo Grocke pod vodom! Potok se izlio u Grockoj i preplavio domaćinstva meštana u selu Zaklopača. Voda u selu već doseže i metar i po, a u kućama skoro pola metra
Tan2014-5-22_193511279_9.jpg

Iako samo što je vanredna situacija ukinuta, opasnost od poplava još uvek nije prošla! Selo Zaklopača u Grockoj, noćas je zahvatila bujica vode, koja je, kako tvrde meštani, neočekivano naišla.
M. Đ. (40) meštanin sela Zaklopača, kaže da je nakon jednosatne jake kiše vodena bujica izlila se iz kanala i potopila celo selo.

- Sve se odigralo za minut. Nemamo struje. Zvali smo policiju i vatrogasce, brzo su se odazvali, ali gotovo sat vremena nisu bili u stanju da se probiju do meštana zbog vode koja doseže skoro metar i po. Sada pokušavaju da evakuišu ženu koja je zarobljena u podrumu. Svi smo jako uplašeni, jedno trideset santimetara vode nalazi se u mom domaćinstvu, podrum je ceo poplavljen, a vode ima u svim objektima. Kada je kiša pre nekoliko dana padala nismo imali vodu u kući – rekao je M.Đ, napominjući da su pre nekoliko dana kontaktirali komisiju opštine Grocka kako bi sanirali kanal u njihovom selu Zaklopača, koji je stradao u prethodnom naletu vodenih bujica. Kako tvrdi ovaj meštanin komisija je obećala da će sa sanacijom početi ovog ponedeljka, ali se tokom čitave sedmice nisu pojavili na terenu.

- Da su sanirali posledice možda do ovoga ne bi ni došlo – rekao je meštanin.

Kanal koji je poplavio ovo selo se uliva u reku Gročica, koja se uliva u Dunav.

http://www.telegraf.rs/vesti/beograd/10 ... -pod-vodom
 
Vrh