Šta je novo?

Pogodite ulicu

OK, potrebno je malo poznavanja istorije, ali, obratite malo pažnju na gradjevinu desno, u dubini fotografije.
Danas ni jedna ni druga gradjevina ne postoje, ali onu drugu ste do sada najverovatnije videli na nekoj staroj fotografiji ili razglednici.

Iskreno, nisam očekivao da će biti tako teško.
 
OK, OK, necu da smaram - na slici je danasnja ulica Kralja Milana, u prvom planu je Mali Dvorac na mestu danasnjeg Starog Dvora, a ono u daljini je dvor koji je sagradio Kralj Milan. Izmedju se nalazio Stari Konak, u stvari prvi dvor, onaj u kome su 1903 ubijeni Aleksandar Obrenovic i Draga Masin.

Dvoriste Malog Dvorca:
p7.jpg


Stari Dvor i Stari Konak
p8.jpg

p9.jpg

Stari Konak
p10.jpg


Evo onog dvora u dubini fotografije iz drugog ugla, a na mestu Malog Dvorca sada je Stari Dvor

p6.jpg



Pionirski park, nekadašnja dvorska bašta, nalazi se u najužem centru Beograda, između zdanja Doma Narodne skupštine i Skupštine Srbije, Starog i Novog dvora, odnosno zdanja Predsednika Republike Srbije i Skupštine grada Beograda.
Krajem tridesetih godina devetnaestog veka ovaj prostor je kupio jedan od viđenijih ljudi tadašnje Srbije, Stojan Simić i na njemu podigao kuću koja je kasnije dobila naziv Stari konak. Bila je jednospratna, u stilu renesanse, okružena prostranom baštom u kojoj je bio manji broj šumskog drveća zatečen iz ranijeg perioda. Posle kratkog stanovanja u ovom konaku, Stojan Simić ga je 1842/1843. godine prodao državi, zajedno sa baštom, za dvor novog kneza Srbije Aleksandra Karađorđevića. Godine 1845, novi vlasnik – Aleksandar Karađorđević, uselio se u dvor i ostao u njemu skoro do kraja 1858. godine.
Ubrzo posle toga sagrađena je i druga značajna građevina, skromne arhitekture, prizemna, na mestu današnjeg Starog dvora (sada Skupštine grada), tzv. „Mali dvorac“, koncipiran u duhu akademizma 19. veka, sa stražarima ispred zgrade.
Po povratku u zemlju, nakon izgnanstva, za vreme druge vladavine kneza Miloša, po njegovom nalogu, arhitekta Kosta Šreplović, 1858. godine gradi novi objekat u dvorskoj bašti za kneza naslednika, Mihaila, na mestu gde se nalazi sadašnja zgrada Predsednika Republike Srbije. Nova građevina je bila jednospratna sa fasadama u duhu romantizma. Knez Mihailo tu nikada nije stanovao već je tu smestio Ministarstvo inostranih i unutrašnjih poslova.

Posle ubistva kralja Aleksandra, 1903. godine, a dolaskom na srpski presto Petra Karađorđevića, Stari konak je srušen.
Konak koji je knez Miloš podigao za svog sina naslednika Mihaila, porušen je 1911. godine. Na istom mestu je, pod pokroviteljstvom kralja Petra Karađorđevića, sazidan Novi dvor, prema planovima koje je uradio arhitekta Stojan Titelbah. Pred Drugi svetski rat, 18. januara 1936. godine u njemu je svečano otvoren Muzej princa Pavla.
Posle Drugog svetskog rata, zgrada Novog dvora je rekonstruisana i delimično izmenjena. U njemu se jedno vreme nalazilo Izvršno veće Srbije a sada je Predsednik Srbije.
Šest decenija kasnije, 2005. godine, prostoru između dva dvora vraćen je približno prvobitni izgled sa fontanom kao centralnim motivom.

http://www.bgimpressum.com/?cat=8&paged=3




Neka neko drugi postavi sledeci zadatak....
 
Izmuci nas sa ovim... Ajd stavi sliku ponovo, samo daj da ovog puta bude nesto malo vise prepoznatljivo ;)
 
Steva":1at7me8a je napisao(la):
@Relja, mene je zbunilo bosanska.. naime prema matoroj karti bgd-a ta ulica je današnja gavrila principa :)
relja":1at7me8a je napisao(la):
Nije ni Kraljice Marije ni Gavrila Principa (nije se ni rodio kada je ovo fotografisano :) , ulica koja se sada tako zove se u to vreme zvala Bosanska)
Očigledno se nismo razumeli...

Vračar, a ajde malo neko drugi, ne mogu da džedžim stalno na forumu i da odgovaram :) , moram da radim, a posle posla i ja imam dušu :)
 
Čekaj, bre, Relja, kad se zvala Bosanska?Mislim nikada?
Pri prvom imenovanju ulica (1848) dobija Kragujevačku drum, ili Kragujevačka, tako nešto, posle 1892, dobija ime k. Milana, da bi 1946. promenila u mar. Tita.
Baš sam zubnjen..
 
Ulica koja se danas zove Gavrila Principa se ranije zvala Bosanska, znači u vreme kada se Gavrilo Princip još nije ni rodio.
Ne razumem šta ti nije jasno, kako si povezao ulice Gavrila Principa i Kralja Milana...
 
:lol: Ja sam kr****, nema veze, istripovao sam se da si napisao da se ulica na slici ranije zvala Bosanska.. Maj bed..
 
OK, ono je bilo pitanje za eksperte :) ,...ali, i ja sam sve to saznao preko interneta :)

Dobro, jel zna neko koja je ovo ulica, odnosno raskrsnica?

p3.jpg
 
Nije London.
Mala pomoć, ni ova zgrada danas više ne postoji. Obe ulice se i danas isto zovu, ustvari mislim da im nikada i nisu menjali imena.
 
nemanjina i savska???

mada iskreno pre verujem u dzigijevu varijantu;)
 
dziggy":2x2rmo6p je napisao(la):
ugao nemanjine i kneza milosa
Bravo, zgrada Vojne Akademije na uglu Kneza Miloša i Nemanjine (peko puta današnjeg MIP-a), srušena aprila 41.

p12.jpg


Moram da iskomentarišem - ta zgrada mi je 1000 puta lepša od onoga što je napravio Nikola Dobrović... čak mi i ove ruševine lepše deluju od ruševina bloka B.

Dziggy - na tebe je red...
 
ja se stvarno izvinjavam, ali ne mogu da pronadjem nista zanimljivo sto bi moglo da bude zeznuto, pa evo ovo: :) sliku sam uzeo od Rasciana, nadam se da se nece ljutit :)

2lm460m.jpg
 
Vrh