Šta je novo?

Po kome su neke ulice dobile ime?

Pored drugih nebrojenih gluposti, ono što u praksi najviše smeta je da koje god ime ulica ima - njega uglavnom nema ili tek mestimično ima na zidovima! Table su retke, valjda su preskupe šta li... Lakše je izgleda doneti odluku i drndati narod sa promenama dokumenata i pamćenja (o ovome bih mogao esej...).

O kućnim brojevima da i ne govorim - tek njih nema! Plaćaju se valjda, a ne mora, pa vam se može desiti da po 200m špartate gore-dole tražeći tačnu adresu.
 
Ма није требало мењати имена, осим у екстремним случајевима. Онда би било мање забуна.
 
Pogrešan sistem promene naziva ulica se priimenjuje. Zato i jeste tako zbrda - zdola i zato određeni broj nas :roll:
 
da li neko zna koja ulica na Dedinju/Senjaku se nekad zvala Engleska?
 
Покренута је иницијатива да се најзаслужнији српски авијатичар добије место у историји. За почетак да добијемо улицу у престоници. Био је српски и француски летачки ас и заслужује да буде у уџбеницима
 
Покренута је иницијатива да се најзаслужнији српски авијатичар добије место у историји. За почетак да добијемо улицу у престоници. Био је српски и француски летачки ас и заслужује да буде у уџбеницима
A to je? I ko je pokrenuo tu inicijativu?
@Соле, реч је о пилоту Михаилу Петровићу, наш први авијатичар. Нишки војни аеродром носи његово име.

Ovo je Mihajlo Petrović naš prvi pilot, čije ime nosi niški vojni aerodrom
Mihajlo Petrović bio je srpski pilot sa pilotskom dozvolom broj 1. Prvi srpski pilot koji je izgubio život na borbenom zadatku. Pripadao je prvoj grupi od šest srpskih pilota školovanih u Francuskoj 1912. godine.
https://www.flynaissus.com/post/ovo...prvi-pilot-čije-ime-nosi-niški-vojni-aerodrom
пилот михајло петровић.jpg


Иначе што се тиче иницијативе и за именовање улице, пилот Михајло Петровић већ има своју улицу у Београду. Улица се налази на Видиковцу и пружа се од Ибарске магистрале до Раковичког надвожњака

улица пилота Михаила Петровића.JPG
 
Ja sam razumeo da se radi o nekome drugom. A naravno da znam za njega. Time mi je još nejasniji zahtev za ulicu u Bg, obzirom da je imamo decenijama unazad.
 
"покренули иницијативу" - политичару се дигло. Кад буду имали лепо сајт где људи могу предлагати, можда и буде неке вајде
 
Možeš ti i sad da predložiš, kao običan građanin (ne mislim na političare koji to predstavljaju da rade u svojstvu običnih građana) samo što trebaš da znaš (dostaviš) tri stvari, u pisanoj formi:

1. Sadašnji naziv ulice i predloženi
2. Tačne brojeve ulice koju predlažeš (i kada je cela ulica u pitanju i kada je deo ulice u pitanju)
3. Kraću biografiju ili opis nekog događaja ili datuma, zavisno od toga šta predlažeš (ako daješ po ličnosti, mora da bude 3 godine od njegove smrti)
 
Sjajan predlog, idealno bi bilo da to bude neka od ulica u centru koje su rađene po njegovom projektu.
 
Да додам предлог, професор Марко Поповић, археолог који је детаљно истраживао Београдску тврђаву такође заслужује улицу у БГ.
 
Možeš ti i sad da predložiš, kao običan građanin (ne mislim na političare koji to predstavljaju da rade u svojstvu običnih građana) samo što trebaš da znaš (dostaviš) tri stvari, u pisanoj formi:

1. Sadašnji naziv ulice i predloženi
2. Tačne brojeve ulice koju predlažeš (i kada je cela ulica u pitanju i kada je deo ulice u pitanju)
3. Kraću biografiju ili opis nekog događaja ili datuma, zavisno od toga šta predlažeš (ako daješ po ličnosti, mora da bude 3 godine od njegove smrti)
Питање је коме, и где - те податке малтене не можеш наћи
 
Andrei Radulović, njenoj komisiji (Komisija za spomenike i nazive trgova i ulica). Ponovljeno milion puta. Čudo da ti je to promaklo.
 
Što znači da pre 20. avgusta 2023. ne može da dobije svoju ulicu, pošto po propisima grada moraju da prođu tri godine od smrti, kako bi se napravio neki vremenski otklon (za tačnu definicijuovog poslednjeg nisam siguran, tako da ako sam pogrešio, ne zamerite i slobodno me ispravite).
 
Појма нисам имао да је умро. Кад погледам датум, тад сам био на мору, зато и нисам испратио.

Њему треба дати улицу.
 
Vrh