Šta je novo?

Po kome su neke ulice dobile ime?

Гаго, сјајан текст.

Да ли се варам или је сајт Новости једно време био на латиници?
 
Ajd da vas priupitam.
Odrastao sam, ziveo, a i sad povremeno zivim u ulice "Joce Jovanovica"
Jednom, davno za vreme nekog skolskog takmicenja sam nabasao na coveka koji mi je pokazao neki stari clanak u kome se pominje to ime i prezime, ali kao i vecinu tinejdzera to me tada nije zanimalo i tu informaciju sam zanemario.
Zna li neko ko je bio Joca Jovanovic?
P.S
Ulica je najverovatnije nastala krajem 50tih, pocetkom 60-tih godina proslog veka.
 
Лаки72, ево о Јоци Јовановићу-Пижону све као на длану је било на на РТС-у, био је час историје. Велики дипломата и визионар, био је и у "Савезу Земљорадника" тј. Земљорадничкој странци.

Ратне трубе у граду валцера
СУБОТА, 19. ЈУЛ 2014, 07:30 -> 08:10
Оштар ум и натпросечне дипломатске вештине биле су неопходне за деликатно дипломатско место у Бечу пре Првог светског рата. Јовaн Јовановић Пижон, са искуством које је стекао службовањем у Атини, Софији, Каиру и на Цетињу, био је логичан избор Краљевине Србије.

Историчарка Мира Радојевић за Јутарњи програм РТС-а каже да су и његове дипломатске везе, познанства, као и карактерне особине, биле пресудне за доношење такве одлуке.


Јован Јовановић Пижон рођен је у Београду 1869. Завршио је права на Великој школи 1891. године. Био је отправник послова Краљевине Србије у Атини 1907. и конзул на Цетињу. Српским конзулатом у Скопљу управљао је од 1909. до 1911. Године 1912, постаје министар у Министарству иностраних дела. Од 1912. до 1914. био је посланик у Бечу, а по избијању Првог светског рата до 1915. године помоћник министра иностраних дела. Посланик у Лондону био је 1916, у Вашингтону 1929. године. Пензионисан је 1930, када оснива Земљорадничку странку. Умро је у Охриду 1939. године.
http://www.rts.rs/page/stories/ci/%D0%9 ... D0%B0.html

На сајту Института за новију историју Србије можеш да прочиташ доста интересантне чланке "Токови историје" где се наравно спомиње Јоца Јовановић http://www.inisbgd.co.rs/celo/2013_3.pdf

Надам се да сам помогао. Ти настави даље где ја стадох :D
 
Pilotsku legendu vratiti Beogradu
Dragan Vujičić | 28. jun 2015. 16:10 | Komentara: 5

Pokrenuta inicijativa da najzaslužniji srpski vazduhoplovac dobije mesto u istoriji. Za početak da dobije ulicu u glavnom gradu. Bio je srpski i francuski letački as i zaslužuje da bude u udžbenicima


http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/re ... i-Beogradu
 
Зар то није вест бајата 8 година?

Иначе, не зна се које име је горе - Булевар АВНОЈ-а, или, Булевар Зорана Ђинђића.
Овај други назив је булевару наденут противно прописима, онако како је власт ДС радила и све друго у то време.
 
Није бајата док је год актуелна. Данас сам у разговору са пријатељем који од рођења живи тамо дотакао тему имена те улице. Ни њему није јасно зашто њено име није промењено још за време Унковића када су нестала идеолошка имена улица, нпр. бул. Лењина, Хо Ши Мина и осталих..
 
Вожд":1km3dwkk je napisao(la):
Pilotsku legendu vratiti Beogradu
Dragan Vujičić | 28. jun 2015. 16:10 | Komentara: 5

Pokrenuta inicijativa da najzaslužniji srpski vazduhoplovac dobije mesto u istoriji. Za početak da dobije ulicu u glavnom gradu. Bio je srpski i francuski letački as i zaslužuje da bude u udžbenicima

http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/re ... i-Beogradu

Мислим да би део будућег УМП-а од Антифашистичке борбе до Тошиног бунара требало да носи им овог великана тј. да буде Булевар Тадије Сондермајера.
 
Вожд":3j92wtx3 je napisao(la):
Grupa "Bul. AVNOJ-a" za referendum

Grupa mladih umetnika pod imenom "Bulevar AVNOJ-a" traži referendum o promeni naziva te ulice na Novom Beogradu.

http://www.b92.net/info/vesti/index.php ... _id=249253

Ја ионако овај булевар увек зовем "Булевар АВНОЈ-а", никад Кизин булевар. Раније је било име "Први Булевар".
 
Мени се генерално политика гади, па бих је назвао по неком научнику, мооже и Огњеслав Костовић (https://sr.wikipedia.org/sr/%D0%9E%D0%B ... 0%B8%D1%9B), који год, само да нема везе са политиком.

Са предлогом о ул. Тадије Сондермајера се потпуно слажем. :kk:
 
Вожд":1kkoxn7w je napisao(la):
Није бајата док је год актуелна. Данас сам у разговору са пријатељем који од рођења живи тамо дотакао тему имена те улице. Ни њему није јасно зашто њено име није промењено још за време Унковића када су нестала идеолошка имена улица, нпр. бул. Лењина, Хо Ши Мина и осталих..

Површно сам погледао наведени чланак, тако да га нисам правилно схватио. Слажем се с предлогом, булевару је потребно друго име, као што написах - ни АВНОЈ, ни Ђинђић. Бесрамно је ставити у исти ранг једног политичара осредњих способности с именима Николе Тесле, Михајла Пупина и Милутина Миланковића.

Само је бахатост политичара огрезлих у свакојако штеточинство и неподопштине, решених да из личне користи граде култ трагично настрадалог партијског колеге, могла да смисли и, на брзину и противно прописима, злоупотребљавајући власт, спроведе тако нешто у дело.

.................

Кад је реч о значајним људима из области авијације за друге улице, ту је и Иван Сарић, човек који је први у Србији летео на свом авиону, конструктор и спортиста. Има споменик у центру Суботице, био сам тамо пре неколико дана и видео га. Реплика његовог авиона се налази у Музеју ваздухопловства у Сурчину.
 
Код именовања улица треба се водити неким локичким смерницама, где год је то могуће.

Ако заслужном авијатичару додељујемо улицу, онда му дође логично да то буде нека улица код неког од аеродрома. Примера ради, уместо Омладинских бригада.
 
Некако сам више за то да се у зависности од заслуге личности (та заслуга није баш лако мерљива али кад прође један историјски период боље се може сагледати) додели или значајна централна улица или неки ћорсокак.

У том смислу учињена је неправда преме Миловану Миловановићу кога многи сматрају за бољег дипломату од Пашића и човека који је склопио најзначајније савезе пред балканске ратове.
 
stf":3a51kq3r je napisao(la):
Код именовања улица треба се водити неким локичким смерницама, где год је то могуће.

Ако заслужном авијатичару додељујемо улицу, онда му дође логично да то буде нека улица код неког од аеродрома. Примера ради, уместо Омладинских бригада.

S tim što bi se napravio trošak za veliki broj firmi koje u toj ulici imaju sedište, kao i za par hiljada stanovnika.

Jedna ulica u Mirijevu već nosi ime Ivana Sarića, a u blizini je i ulica Kapetana Miloša Žunjića. Miloš Žunjić je bio komandir 102. eskadrile 6. lovačkog puka i pogunuo je 6. aprila 1941. Decenijama se priča i prepisuje da su ga ubili nemački piloti dok se spuštao padobranom nakon iskakanja, ali za to nema čvrstih dokaza.
 
mekbejn":l4r8y0ls je napisao(la):
a da produzetak UMP koji prolazi pored starog aerodroma dobije ime Sondermajera?

Ja sam prvi za to da Sondermajer konačno dobije ulicu, ali bih više voleo da ta saobraćajnica dobije ime po Nilu Armstrongu, pa da bude prva paralelna sa Jurija Gagarina.
Tako nešto nema nigde u svetu :)
 
times12":2p3x8loy je napisao(la):
А јесте ли чули за улицу Боце и Јакше на Бежанијској коси? После мало гуглања сазнам да су били кошаркашке судије
http://www.politika.rs/rubrike/Sport/ko ... ci.lt.html


Belošević za Lončara i Savića kaže da su bili igrači koji nikad nisu „graktali” na sudijske odluke.

Hvala za ovaj link.
Za Lončara to nisam primećivao, ali Zorana Savića sam oduvek cenio. Inteligentan igrač koji je je prepoznao i maksimalno koristio svoje fizičke predipozicije, ali i uvek bio korektan.

Do smrti ću biti ubeđen da bi smo dobili Amerikance i osvojili zlato na Olimpijskim igrama 2006 da se Savić nije povredio pre finala. Vodili smo dok Divac nije dobio 5. ličnu i nije imao ko da ga zameni. Da je Savić igrao, a po svemu viđenom u toj utakmici, tek on ne bi odgovarao Amerikancima, Divac i on bi podelili minutažu i posao. Ne zato što smo bili superiorniji, nego zato što su nas Amerikanci potcenili, a utakmica traje 40 minuta, mi smo vodili 30....

Eh, neostvareni snovi .... :D
 
Zoran Đinđić nije nikako bio "POLITIČAR OSREDNJIH SPOSOBNOSTI" To je naš najboljhi političar posle Tita. Da nije ubijen danas bi Kosovo bilo u Srbiji a Srbija u EU. To što je zločinački ubijen sigurno je doprinelo da dobije ulicu (bulevar). Oni koji ga danas napadaju su, blago rečeno, totalne neznalice.
 
За мене јесте - ево зашто, по мом мишљењу.

Није успео да се политичким деловањем, демократски и снагом аргумената избори за власт, већ једва, тек после много година, уз 70 (неки кажу 100, чак и више) милиона долара стране подршке, после мучког бомбардовања Србије.

Све време је био у спрези с тешким криминалцима и страним центрима моћи и на њих се ослањао у доласку и одржању на власти.

Иако је живео и радио у иностранству, због чега је требало и практично да познаје Запад и капиталистички систем, није умео Србију ничим да заштити од дивљачке приватизације, упропашћавања и оног што је било добро, правног и политичког нереда и бахатости, страначког управљања свиме и свачим, разбацивања и злоупотребе великог новца из иностранства, даљег опстанка позамашне политичке паразитске класе и огромне државне неефикасне бирократије ... Странка му се претворила у највећег и најбезобзирнијег черупача државног новца у новијој историји Србије, потпуно неодговорног према друштвеном и државном интересу.

Не спорим му да је био паметан, да је био, можда, добар у својој струци, да је био, можда, добар теоретичар, чак и говорник, али, не видим политичке успехе ... нешто што је добро за Србију.

Који су противаргументи томе?
 
stf":24ge21qm je napisao(la):
Код именовања улица треба се водити неким локичким смерницама, где год је то могуће.

Ако заслужном авијатичару додељујемо улицу, онда му дође логично да то буде нека улица код неког од аеродрома. Примера ради, уместо Омладинских бригада.
Па баш из тог разлога, пошто будући не изграђени део УМП-а пролази већим делом преко бившег "Старог аеродрома" или Земунског аеродрома, а неки су га звали и Бежанијски :) , него улица Омладинских бригада, предложио сам да се тај део УМП-а зове Булевар Тадије Сондермајера.

За улицу Омладинских бригада се зна зашто носи то име и не треба га никако мењати.
 
По коме/чему улица Љешка, носи име?
 
Vrh