Šta je novo?

Pošta br 6, Savska ulica

Vox - Samo, ja stvarno ne razumem da je toliko teško da se prihvati da su posle rata resursi bili ograničeni i da pored potpune PREkonstrukcije enterijera, što zbog velikih oštećenja, što zbog suštinske promene funcionalnosti objekta, nije uloženo u rekonstrukciju elemenata fasade... da, znam, reći ćeš: dvorovi... da, ali ovo nije zgrada vlade, predsedništva ili šta već, ovo je - pošta. I to pošta pored železničke stanice, parnih lokomitiva, crnog dima... I zgrada joše već ranije bila kritikovana, sa argumentima.
Sa inženjerskog i sa finansijskog stanovišta 1001% opravdana odluka.
I da je Krat samo zaoblio ugao fasade prema Savskom trgu, poput zgrade BIGZa, mislim da bi sve bilo doživljeno potpuno drugačije....

Mislim da je ovo glavni razlog transformacije poste. Da zgrada kojim slucajem nije bila ostacena u bombardovanju, samo bi skinuli kraljevske insignije i postavili petokraku, kao sto su to cinili na ostalim zgradama.
 
Mislim da je ovo glavni razlog transformacije poste. Da zgrada kojim slucajem nije bila ostacena u bombardovanju, samo bi skinuli kraljevske insignije i postavili petokraku, kao sto su to cinili na ostalim zgradama.
Da nije bila presečena bombom i koječime što je uletelo od detonacije sa železničke stanice, verovatno bi samo prekrečili grbove, a rupe od metaka i gelera bi stajale još 60 godina, kao i na pola zgrada u Beogradu...
 
Ima li zvanicnog pomaka za rekonstrukciju Poste ili na 40 stranica samo teoretisemo i raspravljamo?
 
Raspravljamo i teoretišemo, vrtimo jedne iste priče.

Ali, da ne bismo više davili i sebe i druge, poslednji put obrazlažem. Relja, na ovoj tvojoj slici:
posta 2 clanak 1.jpg

u donjem levom uglu stoji fotka pošte "pre rekonstrukcije", kako piše. Je l' bilo kome može da bude logično da zbog jednog ćoška zgrade koji nedostaje, oni krenu da menjaju izgled kompletnog objekta?

Pa dajte više, da se ne zezamo..

Šta piše u tekstu- zgrada pošte je privremena, biće tu dok se ne preseli stanica.. već tada se to planiralo. I šta oni urade? U zgradu koja je privremene namene ne zakrpe taj ćošak koji fali, nego ulupaju silne pare u potpunu promenu njenog ličnog opisa? Nisu mogli i na staroj fasadi da objedine po neki prozor, naprave veći, ako im je do toga toliko bilo stalo, spoje neke prostorije, premeste kotlarnicu u podrum?

To je isto nekome logično?

Dalje, u samom tom Kratovom tekstu kao motiv za radove ne navode se ni bolesti radnika, ni zagušljivost ni mrak, nego to što je zgrada "tipičan primer neuspešnog iskorišćavanja nacionalnog stila".

Po čijim kriterijumima? Krata, sovjetskog špijuna, koji je sarađivao sa okupatorskom vlašću i za nju gradio javne objekte, pa ga posle rata i Tito angažuje bez pardona? A npr. Brašovana guraju u ćošak i ne daju mu da potpisuje projekte. I sad neko treba da poklanja veru Kratovim opravdanjima.

Je l' imamo negde tekst nekog drugog arhitekte da veliča tu posleratnu obnovu pošte? To što je Krat sagradio je nekome uspešan primer bilo kog stila?

Nemam šta više da dodam..
 
Vox -
1 - nije "moja slika". Valjda je to jasno. Nisam ja pisao članak, nisu moje reči. To je jedan od retkih, možda i jedini članak iz vremena rekonstrukcije.
2 - u vezi "jednog ćoška koji nedostaje"... pa, ne znam šta da ti kažem, osim da formiraš sud na osnovu jedne fotografije. Da li si svetan da se ograničavaš na izvor koji ti odgovara i da ga tumačiš onako kako bi voleo da se uklapa u tvoja već formirana svatanja? Osim toga, to je centralni deo zgrade koji povezuje dva krila, nije "jedan ćošak". I ako hoće da otvore prozore da osvetle unutrašnjost niskih prostorija, onda moraju da uklone prepreke - površine između uskih prozora. Ipak je ovo - "tehnološki" objekat.
3 - OK, zgrada je tada bila "privremena". Dobro, da prihvatimo da je tako.
Ako je privremena, onda znači da će se rušiti?
Ako će se rušiti, znači da ćemo i ovako i onako ostati bez Korunovićeve fasade?
Jel ja ovde negde grešim? Molim te reci mi ako grešim.
Ako je zgrada privremena - oročena je, zašto onda pobogu ponovo praviti i stavljati fasadne elemente, ako će da je ruše 10-15-20 godina?
Zar ti nije logično da ne prave ukrase na zgradi koju hoće da ruše?

Pare:
Ti se sve vreme spominješ da su "ulupali silne pare" na rekonstrukciju, žaleći što te pare nisu potrošene na rekonstrukciju fasade.
Čekaj malo. Prvo, odakle ti da su "ulupali silne pare"? Da li imaš konkretne cifre da potkrepiš tu tvrdnju? Nemaš, naravno.
Evo ti, logično: jeftinije je skinuti fasadu i omalterisati spoljni zid nego praviti ponovo ornamete (i ko da ih pravi, gde?).
Pare su uložene u potpunu izmenu unutrašnjosti tehnološkog objekta - to je bila investicija koja se vratila kroz uštede u efikasnijem radu pošte (stalno se zaboravlja da je ovo pošta koja radi 24 sata/dan). Ovo je bilo investiciono ulaganje koje se vratilo.

4 - Članak o rekonstrukciji ne spominje ono što piše u novinskom članku od pre 15 godina... i to tebi ovde smeta? Pa ovo je stručni članak o jednom projektu, ne polemiše sa drugim člancima iz dnevne štampe, i nije pisan da bi jednog dana neko o njemu polemisao preko interneta.
Sutra dan Vožd :) skenira i postavi neki drugi članak, hoćeš onda da zameraš što se i on ne spominje? :)
5 - O Kratu ne znamo dovoljno, znamo jako malo. Mnogo tu ima insinuacija i konstrukcija kako se kome svidi. Kako ti znaš da je "bio špijun"? Kako iko može to da zna? Zato što je preživeo? Koliko Nemačkih naučnika, inženjera, raznih stručnjaka koji su radili na vojnim projektima za III Rajh je odvedeno da rade u SSSR posle rata? Hiljade. Sad se ovde od Krata koji je - pravio zgrade - pravi neki Rihard Zorge. Ma daj bre.
 
Poslednja izmena:
Стамбено-пословна зграда је преправљена у чисто пословну, за име света, да ли три стране откако смо то сазнали из скена Кадијевићевог текста још људи врте своју плочу као грамофон, правећи се да ништа нису прочитали...

Неусловна стамбено-пословна зграда је претворена у зграду поште која ради до нашег времена, у десет пута већем Београду него што је био 1929. Какав злочин над цивилизацијом!

Да, само је "сљуштена" фасада, а пошта је неважан систем за државу - важнија је фасада. Ето, у праву сте све. Чекамо да никне стара зграда, сад ће Весић.
 
Poslednja izmena:
Raspravljamo i teoretišemo, vrtimo jedne iste priče.

Ali, da ne bismo više davili i sebe i druge, poslednji put obrazlažem. Relja, na ovoj tvojoj slici:Pogledajte prilog 139086
u donjem levom uglu stoji fotka pošte "pre rekonstrukcije", kako piše. Je l' bilo kome može da bude logično da zbog jednog ćoška zgrade koji nedostaje, oni krenu da menjaju izgled kompletnog objekta?

Pa dajte više, da se ne zezamo..

Šta piše u tekstu- zgrada pošte je privremena, biće tu dok se ne preseli stanica.. već tada se to planiralo. I šta oni urade? U zgradu koja je privremene namene ne zakrpe taj ćošak koji fali, nego ulupaju silne pare u potpunu promenu njenog ličnog opisa? Nisu mogli i na staroj fasadi da objedine po neki prozor, naprave veći, ako im je do toga toliko bilo stalo, spoje neke prostorije, premeste kotlarnicu u podrum?

To je isto nekome logično?

Dalje, u samom tom Kratovom tekstu kao motiv za radove ne navode se ni bolesti radnika, ni zagušljivost ni mrak, nego to što je zgrada "tipičan primer neuspešnog iskorišćavanja nacionalnog stila".

Po čijim kriterijumima? Krata, sovjetskog špijuna, koji je sarađivao sa okupatorskom vlašću i za nju gradio javne objekte, pa ga posle rata i Tito angažuje bez pardona? A npr. Brašovana guraju u ćošak i ne daju mu da potpisuje projekte. I sad neko treba da poklanja veru Kratovim opravdanjima.

Je l' imamo negde tekst nekog drugog arhitekte da veliča tu posleratnu obnovu pošte? To što je Krat sagradio je nekome uspešan primer bilo kog stila?

Nemam šta više da dodam..
Дакле, сам Крат је директно демантовао Рељу и Пантографа и запечатио ову дискусију. Свако даље њихово писаније на ову тему је само бонус, уживајмо.
 
Логичка грешка pars pro toto, иначе.

Не код Крата, него закључак вас двојице.
 
Poslednja izmena:
Nije ovo ovde konflikt ideologija, već "vizuelnih tipova" i onih koje zanima suština... ali izgleda da "vizuelni" to još doživljavaju kao stvar ideologije.
I zato i ne možemo da se razumemo.
 
Дакле закључили смо до сада да ни Кратова фасада није замишљена да буде трајна већ је измена објекта проглашеног "привременим"?

Зашто ме ова дискусија асоцира на драму око уклањања жардињера са Трга где су исте брањене као врхунац архитектуре само зато што су направљене у СФРЈ па макар и као привремене
 
Ево, зграда је испала привремена. 70 и кусур година. Било је боље да за то време буде актуелна ова зграда:
Rasadnik tuberkuloze.jpg

...јер то је цивилизацијско питање. И фасада је важнија, од "огромних мрачних просторија", у којима је "ваздух врућ и таман као нека чудна лепљива маса".
 
Poslednja izmena:
Nije ovo ovde konflikt ideologija, već "vizuelnih tipova" i onih koje zanima suština... ali izgleda da "vizuelni" to još doživljavaju kao stvar ideologije.
I zato i ne možemo da se razumemo.
Види, фотографије здања пре реконструкције недвосмислено доказују да је прича о структуралним оштећењима објекта као разлогу грађевинског преправљања шупља. Па окрпљене су и далеко оштећеније зграде у послератном Београду.

Сем тога, и да је зграда била структурално оштећена, као што није, и то се могло санирати за мање пара него комплетна грађевинско-идеолошка преправка. Па Генералштаб је претрпео озбиљна оштећења структуре па су санацијом објекта изливени нови делови који су заменили структурална оштећења. Исто се десило и са палатом Ушће. И тако даље...
 
Kao što rekoh - vizuelni tipovi: "fotografije nedvosmisleno pokazuju"...
 
Poslednja izmena:
Korunoviéva Pošta zamišljena je i napravljena sa ciljem (pored naravno primarne funkcije) da reflektuje srpski identitet i kulturu kroz jedan, u to vreme, novi i interesantan pravac u arhitekturi. Nije mala stvar kada jedan mali narod smogne snage da svoju bogatu istoriju i kulturu profiliše i kroz sopstveni homegrown arhitektonski pravac. Veliko je to postignuće, šta god ko mislio o kvalitetu tog pravca, a realno kritike tog pravca su najčešće ideološke, a ne stručne.

Relja smatra da zgrada treba da ostane ovakva kakva jeste jer ukazuje na istorijske događaje koji su doveli do promene njenog izgleda.
Ona je, ovakva kakva je sada, spomenik istoriji Beograda. I to je ok, što se mene lično tiče.

Međutim, smatram da je za budućnost daleko bitnije da se zgradi vrati njena prethodna uloga u arhitektonskom smislu, a to je da reafirmiše srpski identitet i kulturu. Funkciju podsećanja na ratne događaje mogu da preuzmu i namenski spomenici.

Na kraju krajeva, taj ciklus kreacije i destrukcije, promene oblika i forme, nastajanja i nestajanja - pa to nam je sudbina već 1000 godina. Gradimo da bi neko rušio, da bi mi opet gradili i živeli. Samim time, rekonstruisana zgrada Pošte i dalje ostaje spomenik - ali spomenik koji je u ciklusu stvaranja i uništenja "zatvorio" krug i vratio se svojoj početnoj i od autora nameravanoj suštini. To je sjajna priča. Time zgrada Pošte, u spomeničkom smislu, dobija još jedan novi sloj kvaliteta. Neće se zaboraviti Drugi svetski rat - nova Pošta će još više da ukazuje na njegove tragične posledice, čak i kad ponovo zasija u svom starom-novom srpskom ruhu.

Tako da, Relja dobija ono što i zagovara - samo još bogatije i interesantnije nego što je sada.

Ali, još bitnije - ukoliko dođe do obnove - zgrada Pošte biće primarno spomenik ovom narodu.
Narodu koji gradi, na kojeg nasrću i uništavaju ga, preveravaju ga, menjaju mu kulturu i identitet, a on se na kraju svega ipak vrati sebi i najboljem u sebi.
To je, drage kolege, najlepša priča i najmoćnija poruka za generacije koje dolaze.
 
Poslednja izmena:
Ali - imamo sačuvane uspele zgrade tog stila.... i istog arhitekte.

Ova mu je uspela, ali kako rumunska torta, samo u "Г".



PS - zar već nemamo veeeeliki spomenik ovom narodu, odmah pored?
Isto dar našem narodu od ovih naših "patriota" na vlasti?
 
Ja bih se čak i složio sa tobom, gledano usko u smislu estetike... originalni izgled zaista ima taj turbo ekstra giga overkill feeling.
Ali, to je već sada, po mom mišljenju, prevaziđeno i irelevantno.

Nastala je neka istorija vezana za tu zgradu. Ta istorija nije prijatna, poučna je i govori mnogo.
Značaj zgrade je prevazišao njenu estetsku vrednost.
Zgrada je postala simbol.

Imamo šansu da u gradu dobijemo spomenik tragediji 20tog veka, u obliku jedne obične zgrade pošte...
Simbol koji kroz svoje transformacije tokom vremena govori o nama i svemu kroz šta smo prošli.

Treba tu zgradu rekonstruisati, dole napraviti muzej, dovoditi ekskurzije i onda deci lepo objasniti. Nastala je u ovom obliku, pa je bio rat, pa je bila oštećena, pa je onda rekonstruisana u drugačijem obiliku, sa svim materijalnim ograničenjima onog vremena, ali i ideološkim zabludama i preprekama koje su nas na kraju mnogo koštale... i konačno vratila se u svoj prvobitni oblik sa porukom da je ipak duh naroda, dok nas još ima, neuništiv.

Drugim rečima, carstva i ideologije dodju i prodju... ono što ostane je jedina prava vrednost za koju se vredi boriti.

Sjajna priča!
I za decu i za sve druge koji bi se tu našli i upoznali se sa okolnostima i istorijom zgrade.
 
Poslednja izmena:
Ovo može da prođe samo kako sarkazam....
 
Zašto? Jel meni zabranjeno?

Zaboravio da dodaš ono standardno "nejač", "živalj", "ognjišta"...
Znaš za onu "Patriotizam je poslednje utočište hulja"?
 
Mislim da je ova rasprava vrlo kvalitetna. Argumenti i za i protiv obnove stare zgrade su prilično jaki. I pored ličnog utiska da mi je Korunovićeva fasada turbo-ružna, prosto se mora smatrati važnim kulturno-istorijskim nasleđem. Ali, mene fascinira tolika lakoća prenebregavanja činjenice, da se ovde radi o ideji da se sruši jedna potpuno funkcionalna i velika zgrada, koja je pritom obavljala izuzetno važnu funkciju jednom privrednom društvu, i da se onda podigne nova, za koju je važnije da se podigne, pa onda da vidimo šta ćemo sa njom.

Izgleda da nam novci ispadaju iz zadžepaka, u količinama na kojima bi nam pozavideli svi svetski korisnici hijalurona zajedno (da ne pominjem bojazan kako bi današnji investitori i izvođači odradili taj posao).
 
Znaš za onu "Patriotizam je poslednje utočište hulja"?
Znam, naravno... s tim što to nije tema, pa da ne maltretiramo Igora...
Odeš na neki forum u organizaciji ove naše kvazi vračarsko-dorćolsko-dedinjske-dedamibiogeneral elite pa tamo možeš detaljno na tu temu...
 
Znam, naravno... s tim što to nije tema, pa da ne maltretiramo Igora...
Odeš na neki forum u organizaciji ove naše kvazi vračarsko-dorćolsko-dedinjske-dedamibiogeneral elite pa tamo možeš detaljno na tu temu...

Ne, Perkane, ti si taj koji je doneo ovde tu patetiku, ti si krenuo u pravcu "ko nije za ovo, taj mrzi Srbiju".
 
Mislim da je ova rasprava vrlo kvalitetna. Argumenti i za i protiv obnove stare zgrade su prilično jaki. I pored ličnog utiska da mi je Korunovićeva fasada turbo-ružna, prosto se mora smatrati važnim kulturno-istorijskim nasleđem. Ali, mene fascinira tolika lakoća prenebregavanja činjenice, da se ovde radi o ideji da se sruši jedna potpuno funkcionalna i velika zgrada, koja je pritom obavljala izuzetno važnu funkciju jednom privrednom društvu, i da se onda podigne nova, za koju je važnije da se podigne, pa onda da vidimo šta ćemo sa njom.

Izgleda da nam novci ispadaju iz zadžepaka, u količinama na kojima bi nam pozavideli svi svetski korisnici hijalurona zajedno (da ne pominjem bojazan kako bi današnji investitori i izvođači odradili taj posao).
Teško je naći zamerku ovakvom argumentu.
Je li zgrada u nadležnosti BNV? pa nek oni plate obnovu, s tim da se sve uradi striktno uz kontrolu nadležnih institucija.
 
Mislim da je ova rasprava vrlo kvalitetna. Argumenti i za i protiv obnove stare zgrade su prilično jaki. I pored ličnog utiska da mi je Korunovićeva fasada turbo-ružna, prosto se mora smatrati važnim kulturno-istorijskim nasleđem. Ali, mene fascinira tolika lakoća prenebregavanja činjenice, da se ovde radi o ideji da se sruši jedna potpuno funkcionalna i velika zgrada, koja je pritom obavljala izuzetno važnu funkciju jednom privrednom društvu, i da se onda podigne nova, za koju je važnije da se podigne, pa onda da vidimo šta ćemo sa njom.

Izgleda da nam novci ispadaju iz zadžepaka, u količinama na kojima bi nam pozavideli svi svetski korisnici hijalurona zajedno (da ne pominjem bojazan kako bi današnji investitori i izvođači odradili taj posao).
I još jednom - sve je počelo sa Vesićevim usputnim twitom...
 
Vrh