Šta je novo?

Pošta br 6, Savska ulica

Samoukih ima i ovdje i u svijetu. U svijetu se prodaju i mnogo lošiji kadrovi nego što su naši samouki. Pri tom ne mora niko nigdje da ide, mogu da rade odavdje, specifičnost je posla da možeš da ga uradiš i sa planine. Ta grana je doživjela ekspanziju, jednostavno velika je potražnja, ima mnogo projekata... očekujem da uslijedi pad, kad investitori shvate da nema tu lakog novca i da ne može svako da napravi novi fejs.
 
Ne bih se složio, ali i nije u tome stvar.
Ovde se događa generalizovanje i relativizovanje obrazovanja i struka (množina) od ljudi koji misle "ja sam u slobodno vreme pročitao neke knjige, ja znam bolje".
Ne ide to tako.
 
Igrao sam se malo u photoshopu s namerom da vidim kako bi fasada izgledala bez grbova, pa sam potom apstrahirao jos neke detalje, kako bih malo "ublazio" celokupni dojam. Drugaciji kontrasti boja, vise svetlucavih staklenih povrsina, uvucena terasa na prvom spratu itd. Pa izvol'te.
 

Prilozi

  • SAVSKITRG_posta_re.png
    SAVSKITRG_posta_re.png
    748,3 KB · Pregleda: 3.065
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=748792#p748792:3qwxy2w2 je napisao(la):
zexland » Sre Jun 17, 2020 12:53 pm[/url]":3qwxy2w2]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=748646#p748646:3qwxy2w2 je napisao(la):
Beki » 16 Jun 2020 09:45 pm[/url]":3qwxy2w2]Verovatno u narednim decenijama diploma Arhitektonskog nece vredeti nista, kao sto danas u IT sektoru samouki su pocistili ove sa drzavnih fakulteta.

Vec ih u nekim sektorima samouki ili sa par kurseva razbijaju, kao sto je 3D dizajn itd.

Ti mora da se salis?
Neko ko je zavrsio ETF > Nikola Tesla
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=748830#p748830:3qtjeswu je napisao(la):
Drakche » Сре Јун 17, 2020 4:08 pm[/url]":3qtjeswu]Igrao sam se malo u photoshopu s namerom da vidim kako bi fasada izgledala bez grbova, pa sam potom apstrahirao jos neke detalje, kako bih malo "ublazio" celokupni dojam. Drugaciji kontrasti boja, vise svetlucavih staklenih povrsina, uvucena terasa na prvom spratu itd. Pa izvol'te.
file.php
Prvi i drugi sprat sa uvucenim lukovima su postali veoma zanimljivi i na cudan nacin lukovi olakšavaju fasadu, nije toliko monotona.
 
Врло занимљиво. Лично се не противим идеји делимичног прекрајања изворног дизајна, у циљу побољшања функционалности итд.
 
????
Oaq3aHy.png

Nemačka, Minhen
5wnLMJp.png

Split
XMZGnkr.jpg

Split
RE5YhYf.png

Italija
IJ4hHea.png

Solun Grčka

Bvx3c2u.png

Beograd
8fuUDc0.png

Minhen
8fuUDc0.png

Ljubljana
qUUq0xi.png

Velenje, Slovenija

OvKpnq4.png

Virovitica
jzC4LKU.png

Virovitica
DdAIinz.png

Francuska
mvsW0Kh.png

Francuska

shini09sx2t31.jpg

Beograd

c9e51f979232f00f7069fd7cfca53a19.jpg

Vankuver, Kanada
Residential_tower_block%2C_Italy_-_scan01.jpg

Italija
1280px-Buildings_in_Siget%2C_Novi_Zagreb_02.jpg

Siget, Zagreb

Sve su zgrade gradjene 1950-1980ih na listi, kao što vidite nismo kaskali za svetom uopšte
 
Zanima me vaše mišljenje oko rekonstrukcije... da li ste za to da se odradi:
1. potpuna rekonstrukcija sa originalnim enterijerom i fasadom, ili
2. Rekonstrukcija fasade i vracanje u originalno stanje, a da unutrasnji prostor bude resenn na moderan (savremen, staklo-beton) nacin, ili mozda cak ekstremniji slucaj
3. Moderna interpretacija enterijera i eksterijera?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Друга опција, наравно. Потпуна обнова ентеријера би предтсвљала незамислив луксуз, а питање је да ли је уопште и могућа. Обнова јавности доступних делова ентеријера у стилу који не одудара превише од фасаде би свакако имала смисла, али све даље од тога је корак предалеко.

А трећа опција тек неприхватљива; ако ћемо правити нешто што није ни налик изворној фасади, онда читав подухват губи смисао. У том случају, противио бих се уништавању Кратове фасаде.
 
Imajuci u vidu da je zgrada poznata po svojoj dekoratinosti a ne po funkcionalnom prostoru (otuda Kratova intevencija u enterijeru) najbolje resenje bi mozda bilo da se rekonstruise fasada a enterijer da se preoblikuje za koje vec namene.
Medjutim, pitanje je koliko moze enterijer da se preoblikuje nezavisno od fasade!
 
Ма, није питање да ли може - то је најмањи проблем - већ да ли има воље за тим. Ни на тренутак нисам помислио да је прича о обнови ишта више од празног предизборног обећања.

Данас је сасвим могуће да фасада буде чак и поптуно одвојена од унутрашњости зграде - попут звона за торту. Технички гледано, стварних препрека реконструкцији нема.
 
Nije mi jasno zasto se ova zgrada svrstava u srpsko-vizantijski stil? Ako je to Aja Sofija, Gracanica i sl crkve, ja ne vidim neke vece slicnosti, nema kupole itd.?
 
Hvala Beki. Mada meni ovi navedeni primeri na wikipediji lice na spoj svega i svacega, ne vidim ni jednu zajednicku nit po kome bi stil bio prepoznatljiv.
 
Ne postoji pravac u umetnosti koji je sto posto originalan. Detalji su u pitanju.
 
Da, ali ne vidim koja vizeulna odlika je ubraja u srpsko-vizantijski stil? Anticke hramove, dorske, jonske stubove, gotske katedrale, islamsku arhitekturu, kinesku, bazilike... mozes po necemu zajednickom prepoznati ali ovde mi nije jasno sta je to...
 
@marsalsavo ortofoto koje poredis pod minhen i beograd su identicni
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=748929#p748929:2x9ikeq9 je napisao(la):
Earthmoving » Sre Jun 17, 2020 9:48 pm[/url]":2x9ikeq9]Da, ali ne vidim koja vizeulna odlika je ubraja u srpsko-vizantijski stil? Anticke hramove, dorske, jonske stubove, gotske katedrale, islamsku arhitekturu, kinesku, bazilike... mozes po necemu zajednickom prepoznati ali ovde mi nije jasno sta je to...
Tako je sa svim ,,novijim stilovima", postoje mnoge zgrade u nekom stilu iz 20.veka na primer za koje samo neko ko poznaje materiju moze da zna da pripadaju istom stilu.

Odredjeni detalji, oblici i ukrasi cine da ovo bude jedinstven stil.

Na primer, Dom Vukove zaduzbine je gradjen u sasvim drugom stilu pa je posle, dodavanjem nekih detalja na fasadi svrstan u srpsko-vizantijski stil.

Zato je i zgrada poste bitna jer ona je bas karakteristicna i jedinstvena i istinski i vrlo originalan predstavnik tog stila.

To je ono dokle doseze moje znanje, neka me neko strucniji ispravi.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=748838#p748838:23bg50vg je napisao(la):
Beki » Сре Јун 17, 2020 5:36 pm[/url]":23bg50vg]
Neko ko je zavrsio ETF > Nikola Tesla

Видим ја Беки скроз симпатичан лик, кад оно - колега :mrgreen:
 
Hvala na trudu Beki :) Nista, da sacekam nekog "ko poznaje materiju", ovde ima puno arhitekata, ce proverimo dal neko od njih nesto i zna ;)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=748936#p748936:3h8mo1to je napisao(la):
direktor » Sre Jun 17, 2020 9:57 pm[/url]":3h8mo1to]@marsalsavo ortofoto koje poredis pod minhen i beograd su identicni

moja greska
vZva5P4.png

Ljubljana

-

i ona gore je minhen 2x
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=748872#p748872:26vcgi4e je napisao(la):
Captain » 17 Jun 2020 06:15 pm[/url]":26vcgi4e]Zanima me vaše mišljenje oko rekonstrukcije... da li ste za to da se odradi:
1. potpuna rekonstrukcija sa originalnim enterijerom i fasadom, ili
2. Rekonstrukcija fasade i vracanje u originalno stanje, a da unutrasnji prostor bude resenn na moderan (savremen, staklo-beton) nacin, ili mozda cak ekstremniji slucaj
3. Moderna interpretacija enterijera i eksterijera?

Mi ne znamo kakav je enterijer bio, barem se ja ne secam da sam igde to video, a mislim da sam video sve u vezi sa postom.
Enterijer moze biti potpuno drugaciji, mislim da nema potrebe za toliko prostorija/soba (sem ako namena nije je hotel),
unutrasnjost moze np. biti jedna velika prostorija (ako je namena muzej), dakle pod br. 2.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=748953#p748953:nx5vglbq je napisao(la):
Earthmoving » 18 Јун 2020 06:41[/url]":nx5vglbq]Hvala na trudu Beki :) Nista, da sacekam nekog "ko poznaje materiju", ovde ima puno arhitekata, ce proverimo dal neko od njih nesto i zna ;)
Градитељски стил Ромејског царства зове се византијским. Локалним стиловима који се темеље на византијском градитељству, додаје се национални префикс, и отуд српско-византијски стил.

У нашем контексту, тиме се означава конкретно Вардарски стил, који је настао под непосредним и јаким утицајем Византије, али и све оно што се у мањој или већој мери темељи на византијском градитељству. У зависности од тога како користимо поменути термин, можемо рећи да је целокупна српска црквена архитектура - историјска и савремена - у српско-византијском стилу.

Стил модерног градитељства 19. и 20. века који се темељи на византијском стилу - познат као неовизантијски - представља један од историцистичких праваца у светској архитектури, и посебно је заступљен у православним земљама. Модерни српско-византијски стил, настао по узору на средњовековну српску али и уопштено византијску архитектуру, једна је од локалних варијанти тог стила.

За неке је српски национални стил синоним за модерни српско-византијски стил, али ја га првенствено везујем за део опуса Момира Коруновића, Бранка Танасића, Александра Дерока, Јованке Бончић Катеринић, Богдана Несторовића и сличних. Дакле, за „развијени” српско-византијском стилу, који је првенствено црпео инспирацију из српског средњовековног градитељства (то је оно што га је чинило препознатљивим), и који је почео да се примењује и у профаном градитељству.

То можда нема смисла, али саборне цркве у Нишу, Мостару, Сарајеву, Смедереву итд. сматрам примерима модерног српско-византијског стила (с елементима барока, романике итд.), али не и представницима српског националног стила.
 
Da, ali po čemu Ova zgrada pripada tom stilu? Kad je pogledate, šta prepoznate i kažete, aha, to je veza, tradicija srpsko-vizantijskog stila? Luk, kupola, konzola, friz, ukras, boja ukrasa, kontrafor, stub, kapitel, proporcija... Sta, koji element je svrstava u pomenuti stil?
 
Лукови, облик прозора, детаљи итд. Уосталом, као и са свим другим стиловима ове врсте. Не говоримо овде о архитектури кинеских палата или храмова, већ једном модерном европском стилу, који дели много тога с осталим европским стиловима, од којих га разликују детаљи.

И сами сте, ваљда, у стању да уочите да зграда није у стилу неоклацисизма. Питајте себе - зашто? - и ето Вам одговора.
 
Vrh