Šta je novo?

Pošta br 6, Savska ulica

СССР је имао оозбиљне продоре у том правцу, тако да..

Само један пример из 1925:

Центральный телеграф в Москве (проекты и начало строительства)​


мао-проекты-05.jpg
мао-проекты-04.jpg
мао-проекты-02.jpg
2de718ebe4318846462901dc074ddf6b.jpg

stroitelstvo-moskvy-1926-02-008-il-2.jpg
 
Poslednja izmena:
Rusenje je pocelo na pravoj lokaciji, taman kad zavrse da nastave dalje ka Savi.
 
Hoce, ako im dozvolimo. Verujem da necemo.

Na komunisticke i nekomunisticke delis samo ti jer ti je ok rusenje u Svetozara Markovica, a ovo nije.

Ja gledam koje su zgrade pod zastitom i trazim postovanje zakona, a ne da se radi kako kome dune.

Ima li neki dokument gde pise da je Kratovo nedelo stavljeno pod zastitu ili je neko strucan to trazio?

Za Sajam i Svetozara Markovica ima.
 
OK mi je da investitor koji ima interes uradi šta hoće sa svojom zgradom koja nije pod zaštitom (i nijedan je ne bi srušio da sagradi manju). A kad investitor dobije Sajam, pa da ugodi vlastima reši da - sruši zgradu da bi sagradio zgradu-sa-fasadom jer i vlasti to odgovara, pošto se (malograđanska i nedovoljno obrazovana) javnost naprimala na crno-bele fotografije stare fasade ismejane u svoje vreme (u boji), to je nešto drugo.

Mojne kao da se onda 'borite za Sajam' - dobili ste fasadu. Na sajamskim halama nema ukrasa - ne valjaju ništa, to je ruglo; funkcija nije bitna - bitna je fasada.

Inače, nazivanje zgrade 'komunističkom' i 'Titovom' i slične neuke bedastoće nisam ja lansirao na ovoj temi. To je diskurs iz Vesićeve knjige, prigrljen i na ovom forumu.
 
Poslednja izmena:
Voleo bih da neko iskopa ovakav ili sličan projekat iz istog vremena, ali u SSSR, godina 1947, dok je Staljin još bio živ (dakle ovo nije "Hruščovka", epitet koji ovde mnogi vole da koriste).
Pa da vidimo po čemu je to zgrada "komunistička".

A malo sam guglao, i stvašta tu iskoči... Ljudi kao papagaji ponavljaju da je "Krat skratio zgradu za dva sprata" i ako je očigledno - ko nije ograničeni slepac pa za sve ove godine razglabanja na ovu temu nije mogao da vidi šta mu je pred očima - da je zapravo dozidao zgradu i da zbog toga, "projektni zadatak vraćanja fasade" zahteva da se objekat sruši i gradi iz početka (apsurd Srbije u 21. veku).
1931–37, the Likhachev Palace of Culture, Moscow, RUSSIA, Vesnin brothers.jpg


Дворец культуры завода имени Лихачёва (1937) - Moskva

200695.jpg

Городок юстиции (1932) - Jekaterinburg (Sverdlovsk)
 
Voleo bih da neko iskopa ovakav ili sličan projekat iz istog vremena, ali u SSSR, godina 1947, dok je Staljin još bio živ (dakle ovo nije "Hruščovka", epitet koji ovde mnogi vole da koriste).
Не знам да ли сам потрефио шта ти је идеја, али рецимо ово је почело 1947 да се зида (у линку пише погрешно али је на сајту и заглављу добро)
 
А ако причамо о совјетском конструктивизму (одговор на Баухаус) тога има доста, споља интересантно, али унутра јако лоше планирано. Заправо све прати логику комуне

1. Дом комуны - први такав
2. Дом Наркомфина
и даље, овде:
 
Не знам да ли сам потрефио шта ти је идеја, али рецимо ово је почело 1947 да се зида (у линку пише погрешно али је на сајту и заглављу добро)
Каква, Народна готика, бато!
 
Ово, сад већ вишегодишње произвољно, лаичко сејање неистина је превршило сваку меру.

Једино што смо изгубили овим рушењем јесу трагови злочина.

Насилно, нестручно и вероватно из нехата, са призвуком соцреализма, Кратово недело је прогресивно таман колико Коруновићево здање, с том разликом што је потенцијал српског неовизантијског правца у савременој архитектури могао бити веома велики, што се види из неких потоњих интерпретација тог стила. Са друге стране Крат је успео да направи здање недостојно ни првих примера раног модернизма у Београду грађених 20-25 година раније. А таквих здања срећом имамо на десетине, па се лако може упоредити.

Пандан томе што је Крат начинио (на страну злочин према наслеђу) би био градња стакленца неке 2015-е године.

Но, више нећу писати овде. Прекаљени форумашки двојац је што се тиче критике у архитектури (Панти за урбанизам и саобраћај скидам капу) изгубио сваки кредибилитет ставом изнетим овде и о немачком павиљону који ако је и упитне архитектонске вредности (што апсолутно није истинито, како у естетском, тако и у волуменском, просторном смислу, односно у смислу могућности искоришћења тако квалитетног затвореног простора), тај објекат је био од пресудне и очигледне важности за амбијенталну, дакле историјску, дакле урбанистичку целину Старог Сајмишта. А све то је неповратно изгубљено зарад завршетка попречне друмске мреже Новог Београда која је по листи приоритета толико ниско да није ни могао бити приоритет.
 
Ма, злочин према наслеђу... прође једна ситница као Други светски рат, милион мртвих, и онда се тресе неко због једне бизарне зграде.

А узгред, нису ни у старту испоштовали пројекат:

1701699336192.png


Хоће сад са ових кубетима да је направе ,да се "исправи злочин"? Шаховница се, верујем, подразумева. Јер наслеђе.
 
Не знам да ли сам потрефио шта ти је идеја, али рецимо ово је почело 1947 да се зида (у линку пише погрешно али је на сајту и заглављу добро)
Pošto to što si postavio nema nikakve sličnosti sa Kratovom rekonstrukcijom ove pošte, recimo da si mi dao jedan argument u prilog ;)
 
Не знам да ли сам потрефио шта ти је идеја, али рецимо ово је почело 1947 да се зида (у линку пише погрешно али је на сајту и заглављу добро)
svih 7 zgrada koje nose naziv "Сталинские высотки" (Staljinovi oblakoderi) su izgradjene u Moskvi u periodu od 1947-1957. Po recima Hruscova za njihovu izgradnju je direktno zasluzan Staljin: “Sećam se kako je Staljin imao ideju da gradi višespratnice. Pobedom smo završili rat, prepoznati smo kao pobednici, rekao je, dolazili bi nam stranci, šetali Moskvom, ali u njoj nema visokih zgrada. Oni će uporediti Moskvu sa kapitalističkim prestonicama. Pretrpeti ćemo moralnu štetu".
 
Ето, дивили су се бугарски туристи Москви, сад ће Београду.
 
Па нема. Идеја ми је била да поставим нешто што по масивонсти може да парира, јер Совјстски конструктивизам нема везе са тим. Мислим, конструктивизам више личи, али то је сасвим друга прича, много челика, лагани зидови, а ово код нас је некако спојено у једно...
 
Заправо постављање коцки је можда и јдина добра ствар коју је весић урадио и да смо на нешто вишем цивилизацијском нивоу цели потез би, као што је и замишљено, био зона успореног саобраћаја. Квалитет радова је друха тема
 
Каквих коцки, нисам сигуран да сам лепо испратио.
 
Ма, злочин према наслеђу... прође једна ситница као Други светски рат, милион мртвих, и онда се тресе неко због једне бизарне зграде.

А узгред, нису ни у старту испоштовали пројекат:

Pogledajte prilog 182699

Хоће сад са ових кубетима да је направе ,да се "исправи злочин"? Шаховница се, верујем, подразумева. Јер наслеђе.
Sahovnica ima toliko po bg koliko kod suseda na javnim mjestima našeg grba biti nece
Tako da to nama ne predstavlja problem
Sto se tice vrhova ako su bili u izvodjackom projektu sto da ne
Davno rekoh da sa kolosecne strane naprave kratovku tako da uklope dva L
U zgradu ka trgu muzej istorije srbije
U zgradu ka bnv muzej prirodnjacki
U zgradu stanice muzej železnički
 
OK mi je da investitor koji ima interes uradi šta hoće sa svojom zgradom koja nije pod zaštitom (i nijedan je ne bi srušio da sagradi manju). A kad investitor dobije Sajam, pa da ugodi vlastima reši da - sruši zgradu da bi sagradio zgradu-sa-fasadom jer i vlasti to odgovara, pošto se (malograđanska i nedovoljno obrazovana) javnost naprimala na crno-bele fotografije stare fasade ismejane u svoje vreme (u boji), to je nešto drugo.

Mojne kao da se onda 'borite za Sajam' - dobili ste fasadu. Na sajamskim halama nema ukrasa - ne valjaju ništa, to je ruglo; funkcija nije bitna - bitna je fasada.

Inače, nazivanje zgrade 'komunističkom' i 'Titovom' i slične neuke bedastoće nisam ja lansirao na ovoj temi. To je diskurs iz Vesićeve knjige, prigrljen i na ovom
Ignorises da su bile pod zastitom pa je zastita istekla. Bas nekako slucajno pred gradnju. Cuj zastita istekla, nesto je vredno pa za mesec dana vise nije.

Pa je onda posle toga Sekreterijat za urbanizam doneo odluku da fasade moraju biti sacuvane. I to ignorises.

Ocigledno je onda da si ti taj koji deli na komunisticke i nekomunisticke zgrade, ne vidim nijedan drugi kriterijum po kom ti jedno rusenje smeta, a drugo ne.

Sta ti je onda problem sa Sajmom, samo Hala 1 je pod zastitom, oko nje je normalno da ce da ruse da naprave vece?
 
Nema zaštita veze s ovom pričom.
Ali ima Beograd na vodi, i sa Sajmom, i sa ovom zgradom. To je u paketu.
 
Da je Stankovic kupio Sajam, bilo bi ti ok rusenje svega osim Hale 1 i normalno gradjenje veceg?
 
Vrh