Šta je novo?

Pošta br 6, Savska ulica

"Среда, Борис Белингар..."
...Соколице испред поште код железничке станице

165982563_4374939629228969_538130806224612440_n.jpg
 
Džigi, jel ovo iz filma Edit i ja od pre desetak godina?
 
Zanimljiv opis rada u pošti dok je postojala pre rata:

Пошта Београд 2 је крајем 1930-тих "највећа на Балкану", у њој ради 700 службеника. Услови рада су били тешки: степенице и просторије се описују као мрачни, запослени се "не сећају када су радили лифтови", осим једног лифта теретњака. У великој дворани за разврставање писама "људи се ујутро скоро и не виде" од прашине и дисања, нема довољно особља, било је учестало обољевање од туберкулозе.
 
Mogu da pretpostavim da ni u postojecem obliku poste uslovi nisu postali radikalno bolji.
Kod ove zgrade je i onako najvrednije ono sto se vidi spolja, a unutrasnjost je nepoznata, barem meni.
 
Pošta je počela već polako da izmešta svoje službe iz zgrade, rođaka koja radi u administraciji Post ekspresa je nedavno iz Savske prešla u onaj novi Poštanski centar u Zemunu. Inače to što pričate za uslove rada, ona mi je pričala da je zgrada u katastrofalnom stanju i jedva su čekali da ih izmeste.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=849324#p849324:buvhej0n je napisao(la):
vucko » Čet Maj 13, 2021 1:38 pm[/url]":buvhej0n]Džigi, jel ovo iz filma Edit i ja od pre desetak godina?


Случајно сам нашао пре неког времена, па сачувао на телефону, колико се сећам то је неки стрип у вези научне фантастике, Београд у будућности или тако нешто.
 
Biće izmešteno sve iz te zgrade, čak i Pošta 6. Već su zakupljeni ili će tek biti, dva lokala u blizini pošto nema nijednog dovoljno velikog da primi sve ono što pošta 6 ima. Da li će u oba biti šalteri ili samo u jednom, to se još ne zna.
Jedan deo direkcija je izmešten u Ugrinovačku, a drugi deo će u narednom periodu i to, koliko znam, u Vasinu. Doduše, neki pričaju da neće još godinu dana, ali videćemo.

@Piccolo
Verovatno jesu jedva čekali da odu, ali ne verujem da im je Ugrinovačka baš bila omiljena destinacija. Priča se da su ponudili da oni koji hoće mogu da odu u neku od radnih jedinica u Beogradu i da se od njih 60-ak prijavilo 40-ak :mrgreen:. I onda je to stopirano (mada verujem da ima povlašćenih kojima je dopušteno).

Ja se samo nadam da neće nas terati da renoviramo tu zgradu jer mi para nemamo, čak su nam i plate smanjene iako nas ubeđuju da smo slepi kod zdravih očiju.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=849456#p849456:1cusb3z8 je napisao(la):
Dzigi Bau » Чет Мај 13, 2021 8:13 pm[/url]":1cusb3z8]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=849324#p849324:1cusb3z8 je napisao(la):
vucko » Čet Maj 13, 2021 1:38 pm[/url]":1cusb3z8]Džigi, jel ovo iz filma Edit i ja od pre desetak godina?


Случајно сам нашао пре неког времена, па сачувао на телефону, колико се сећам то је неки стрип у вези научне фантастике, Београд у будућности или тако нешто.
Edit i ja je svakako prvobitno strip koji je pretočen u animirani film. I da, odatle je :)
 
Da, i ja čujem da se iseljava zgrade pošte. Jeste u lošem stanju zgrada ali stanovnicima iz starog dela Beograda nije baš praktično da umesto u Savsku putuju iza Zemuna u GPC.

Šteta što će privatizovati zgradu, po meni bi trebala ostati u vlasništvu Pošte.
 
Realno, nemamo mi tamo više šta da tražimo. Telekom se iselio iz delova pojedinih zgrada i sada ima mesta da se svi smeste. Jedino je problem za Poštu 6 jer je jedna od najvećih u gradu i nezgodna je za smeštanje.
 
Могли су да направе нови објекат поште у самом БнВ. Одатле ће ускоро да лети и веома корисна пошта на БАС.
 
Suštinski sam protiv toga da tu bude Hotel jer će već dati bolnicu Sveti Sava da bude Hotel. Svedoci smo privatizacije javne imovine koja se može iskoristiti za nešto korisno umesto da se unovči prvom prilikom za mali novac.
 
Ako se vrati stari izgled, unutrasnjost moze biti i suplja kao u nekom muzeju, sto se mene tice.
 
У недељном израду "Политике" у београдској рубрици цела страна је посвећена обнови Поште. У тексту се спомиње могућност да се закупци из БИГЗ-а преселе у обновљену "Пошту"
 
То би било веома занимљиво решење морам признати.
 
Na šta će onda ličiti trg,stara stanica ako se ,,kreativci'' presele u tu zgradu.
 
Бигз није графитиран споља. Унутрашњост поште реално никад није била нешто векелона, то је технички објекат. Али управа зграде може да забрани графите и по ентеријеру, као што је управа БИГЗа толерисала исте. Све је до руковођења.
 
S jedne strane, kreativci bi oživeli trg... nadam se bez žvrljotina
Sa druge strana, nadao sam se nečemu malo reprezentativnijem...
I još se nadam... :)
 
Искрено, боље алтернативни културни центар него неки лукс хотел. А најбоље би било неки музеј :)
 
Konačno da je neki deo grada "sterilan" i uredan. Tako bi sve, kao u Beču ili na zapadu, trebalo izgledati. Dosta je te aljakve, prljave alternative, šaralnja, pljuvanja, grafita, papira, oronulosti i neuredne trave.
Zar nije ovako lepše? Luksuzni hotel bi značio i urednu okolinu i redovno održavanje, a neka državna ustanova bi značila prljavštinu, zapuštenost i javašluk, kao i svuda što je.
 
Vrh