Šta je novo?

Pitanja i odgovori u vezi sa gradom

ахаха, ако мене питаш тамо му је место, а уствари је у згради десно. :D

@Нопмбре
imag3611copy.jpg

А ово? :)
 
Pozdrav svima,

Bila bih veoma zahvalna da cujem vase misljenje u vezi Plana Detaljne regulacije za prostor oko Beogradskog dramskog pozorista. Deo povrsine zahvacen planom se nalazi u okviru zone arheoloskog nalazista "Anticki Singidunum". Plan sam pregledala u "Sluzbenom liste grada Beograda", detaljne regulacije koji je usvojen jos decembra 2005. godine. Od tad, pa do sad, osim dva isecena platana i konkurs za idejno urbanisticko arhitektonsko resenje trga, nista vise se nije uradilo na pomenutoj lokaciji.

Unapred hvala - pozdrav od dugogodisnjeg sledbenika ovog korisnog foruma. :)
 
abc":3d87rkd5 je napisao(la):
abc":3d87rkd5 je napisao(la):
Više puta sam u Mirijevu prolazio pored ove zgrade između groblja i pijace - trava je uvek pokošena, kamere "gledaju" okolinu, sve deluje uredno... Od ljudi iz tog kraja sam čuo da niko ne zna šta je to u stvari. Izgleda kao neki magacin...

Zna li neko?

Mapa:
http://www.bing.com/maps/?v=2&cp=rf...28295&dir=9.853315772682045&sty=b&form=LMLTCC

2gshpna.jpg

Sad se već danima nešto dograđuje, prepravlja, menja... Nigde nisam video onu tablu sa imenom investitora, nazivom objekta i slično. Čuo sam od nekih ljudi da će tu biti nova Roda. Ima li neko konkretnu informaciju?
Sad je skoro sigurno da je u pitanju nova "Roda" - čuo sam od ljudi, kojima prilično verujem i koji su solidno obavešteni :)
 
Да ли неко зна или лако може да дође до информација о дечијем забавном парку који се '80-тих налазио на локацији где је данас Ада Сафари? Занима ме пре свега до када је функционисао и ко су пројектанти-архитекти, итд. Нарочито ме интересују вертикални црвени цилиндар око кога је сада саграђен Ада Сафари (тада је био Павиљон животиња) и бетонска грађевина облика печурке која се налази мало даље.

Било би супер ако неко има неку фотку тог места :)

Благодарим унапред!
 
Moze imena arhitekata jos malo podataka nebi bilo na odmet nekad je bio i vozic na tasu :)
 
Zabavni park na Adi je projektovan jos sedamdesetih, gradjen je dugo tokom osamdesetih. Trebalo je da ima naucno zabavni znacaj. Tek sto su pojedini sadrzaji poput karting staze poceli sa radom, a svi paviljoni izgradjeni. Posle 91. je napusten, simbolicno on bi sa preostalim paviljonima mogao da bude spomenik Jugoslaviji.
 
ОК, хвала. На жалост, ништа од павиљона није преостало у колико-толико комплетном облику. Сада то место има неки скоро дистофијски шмек, као да је ту некада давно постојала нека напредна цивилизација која је нестала, на чијим остацима су настале те сојенице и брвнаре у склопу Аде Сафари....

http://youtu.be/gPfcim_p38w
 
Kopao sam po netu ni jednu sliku nisam naso bilo bi fino da vidimo kako je to izgledalo steta sto je propalo uopste nema slika ade iz ranijeg perioda . :)
 
Овако изгледа сада. Штета што објекат који се види на прве две фотке пропада, што се не користи за нешто. Имао сам око 7-8 година када се овај забавни парк отворио, и та грађевина ме је још као клинца окренула ка моредним уметностима и модерној архитектури, итд.

f1.jpg



f2.jpg



f3.jpg
 
eto ga vec gotov , centar za promociju nauke :lool: :laugh: :lool:
 
Koliko sam puta prosao u blizini a da nisam provalio steta sto je zapusteno .Mozda bi se moglo za pocetak pisati jp ada ciganlija da se vidi njihov stav sta oni planiraju .Sta je sad u ovim nadodanim kucicama i ko ih koristi .Imali mozda projekta kako je to izgledalo nekad :)
 
Те накнадно додате кућице (ако говоримо о последњој фотографији) су угоститељски објекти, део "Аде Сафари". Мислим да ту више нема помоћи. Можда се нешто може учинити са објектом са прве две фотографије, који је 30-так метара даље, али он делује некако превише забачено/удаљено, и архитектура му је посебна, мислим да му употребна вредност са аспекта угоститеља/мале привреде није баш нека. Можда је и најмање зло оставити га, не бих волео да га се дочепа неко и натакне му некакве црепове, даске, камење и остале етно-џиџабиџе...
 
Da li neko zna šta su ovi tornjevi i ovaj manji objekat na Retenziji (i otkud naziv Retenzija, pretpostavljam po nekoj retenziji vode, ali ne znam tačno o čemu se radi):

nWe3S.jpg


YGpIE.jpg


PWlFc.jpg


t25rq.jpg


SjWKE.jpg


(slikano 10. septembra 2012.)

Bing Maps: http://binged.it/OE92f6

Znam da se u blizini nalazila železnička stanica i pretpostavio sam da ovi objekti možda imaju veze sa železnicom, ali sve što sam uspeo da nađem je ovo sa Vikipedije:

Ретензија је место где се парне локомотиве пуне угљем и водом. Ретензија је некад била део главне земунске железничке станице.

Da li su ovi objekti pod zaštitom? Ceo prostor je jako zapušten, na više mesta postoje neki rovovi i gomile zemlje, ima dosta smeća, objekti su išarani grafitima. Ne postoji nijedna normalna staza, ljudi hodaju preko trave, postoji delimično napravljena staza popločana behatonom koja se gubi u travi. Zašto ovaj prostor nije uređen kao park kad su se gradile okolne zgrade, kako je moguće da je ovako neuređen prostor ostao unutar stambenog bloka? Sve izgleda nekako postapokaliptično. Sami objekti mi deluju dosta zanimljivo, naročito ovaj mali spiralni, ali bih voleo da znam koja im je originalna namena. Tornjevi su iskorišćeni za postavljanje antena, ali ovako sa nosačima antena izgledaju vrlo smešno.

Staza behatonirana donekle:

2RwhX.jpg


YKfkR.jpg


Inače prvo sam ovo video na Bing mapama, pa sam otišao da vidim o čemu se radi.
 
Mislim da su ti objekti retenzije za vodu i ući će u sastav stambenih zgrada koje će biti podignute. Ne dolazi u obzir da su namenjeni železnici, vreme parnih lokomotiva je davno prošlo.
 
@lynx
Evo mojih postova na temu ovoga šta se radi:

mekbejn":17cbmyml je napisao(la):
mekbejn":17cbmyml je napisao(la):
Ne znam da li je odgovarajuća tema, ali neka za sada ovde...
Dakle, na Retenziji (Zemun) između ulica Džona Kenedija i Prve pruge rade se neki neidentifikovani radovi :)

Sva trava oko crpnih stanica (ona dva visoka k...a) je "odrana" tj. skinuto je malo zemlje. Jedan deo prostora kvadratnog oblika, veličine rukometnog terena je nasut peskom i nasipa se šljunak.
Rade se i trotoari, najsavremenijom behaton tehnikom :bash:

Uglavnom, pretpostavljam da se rade neki sportski tereni pošto tu zbog voda ne sme da se kopa, ali nisam uspeo ništa da saznam pošto radnika nikad nema kad ja dođem :)

Evo sada pregleda radova, a uskoro i slike...

retenzijaradovi.jpg
E dakle evo i slika radova na Retenziji:

dscn1227.jpg


dscn1228.jpg


Pogled ka delu koji je nasut peskom, pored je behaton (grrr) trotoar a iza se vidi Maksi.
dscn1230.jpg


Još malo trotoara:
dscn1232.jpg


i ovaj koji vodi pravo u živu ogradu ...
dscn1233.jpg


još jedan pogled na deo koji je nasut peskom:
dscn1236.jpg


I trotoar ka Džona Kenedija:
dscn1237.jpg

Kao što možeš videti, radovi su počeli pre oko godinu dana. Na žalost, u međuvremenu su zaustavljeni. Napravljen je taj deo trotoara o kome pišeš, i to je to.

Koliko znam, ti stubovi pripadaju kanalizacionim crpnim stanicama, bar tako piše na njima. Ovde je dosta visok nivo podzemnih voda (pošto je teren nasut). Sve u svemu, mislim da sadašnje stanje nema više nikakve veze sa železnicom.

I mislim da baš zbog tih crpnih stanica ovde neće biti građene nikakve zgrade (iako je lokacija odlična). U planu su bili sportski tereni, ali što se odustalo na pola posla, ne znam. Kad bi makar parking napravili bio bi to veliki korak unapred.
 
He he he, kad se samo setim koliko sam blejao sa drustvom u podnozju tornjeva... A neretko i na vrhu... :D
 
Mesto je savrseno za jednu uredjenu zelenu povrsinu. Potrebo je samo izgraditi nekoliko krivudavih staza i zasaditi rastinje, cesma, klupe ... i ne znam sta ti ljudi cekaju pored tako lepog mesta, zar im nikad nije palo na pamet da ga malo oplemene i uzivaju u svom najblizem kraju !
 
Iskreno da ti kažem, ja živim u tom kraju, ali sam podstanar i ne znam do kada ću biti tu.
Da sam vlasnik stana u okolnim zgradama, već bismo mogli da popijemo po pivo u hladu mladog drveća ;)
Ali biće i toga nadam se, za koju godinu :)
 
Jel se nekada nesto nalazilo na VRO? Ili je uvek bilo kao i sada sam drvece i zemlja/pesak?
 
Zar je potrebno da budes vlasnik stana da bi delovao u kraju u kome zivis ?
 
Što se ove Retenzije tiče, ukoliko ima volje, možemo da pokrenemo dogovor sa stanarima okolnih zgrada o jednoj akciji uređenja parka. Dobrovoljno se javljam da pomognem u projektovanju, fizičkom radu, i nabavci...
 
Vrh