Šta je novo?

Pijace

Vesti :: Beograd
Transformacija Zemunske pijace »
14. Decembar. 2011 | (17:23 -> 18:48), Izvor : Studio B, Komentari: 0 komentari :: video prilog

U maju sledeće godine Zemunska pijaca doživeće dugo najavljivanu transformaciju - prvo u lepšu pijacu, a kada padne noć, pretvaraće se u trg na kom će biti ogranizovani kulturni događaji.

zemun14122011.jpg


Tako nešto već postoji u brojnim evropskim gradovima, a kod nas će posle Zemunske, u pijacu-trg biti pretvorene i Bajlonijeva i Kalenić pijaca. Ideja koja se građanima i te kako dopada - ne mili se pijačnim prodavcima.

S vaše desne strane je realnost, na levoj - budući izgled zemunske pijace, odnosno Zemunskog trga. Teško je, ali pokušajte da na prostoru koji sada izgleda kao da ga je vreme zaboravilo, zamislite raznobojne tezge danju i koncerte noću, jer baš tako će biti kada se mobilne tezge pomere.

Do realizacije te ideje ostalo je još pola godine. Da bi 1. maja pijaca postala trg ima još mnogo da se radi.

Dragan Pušara, direktor JKP Gradske pijace: Na ovom trgu od radova ide kompletna rekonstrukcija vodovodne, kanalizacione i elektro instalacija, trg će biti popločan brušenim granitom i biće takve nosivosti da ćemo moći da organizujemo sadržaje koje planiramo - koncerte i javna okupljanja.

Miroslav Čučković, član gradskog veća: Mislimo da je to korisno i za Beograđane i za poljoprivredne proizvođače koji će dolaziti svako jutro na čistu pijacu jer u suštini kad vi sve sklonite mnogo se lepše i lakše očisti, a ne kad ovako jednom dođete posle 30 godina, pa morate 42 kamiona šuta da odnesete.

Biće da nije laka ta transformacija. Ali jeste lepa - vidi se to i po delu pijace u kom su novi lokali, i pored kojih će tek biti urađene i nove, moderne tezge, doduše fiksne.

Međutim, ni priča o novom, ni snimci iz Rima i Milana gde su pijace odavno postale trgovi - prodavcima budućih mobilnih tezgi ne znače mnogo.

Prodavci na zemunskoj pijaci pogođeni su krizom, ali čini se mnogo više idejom da njihovo radno mesto postane trg. Ne bi trebalo da brinu, kaže praksa pojedinih evropskih gradova koji imaju pijace trgove jer su takva mesta, posle transformacije, i finansijski zaživela.

Pokazalo se da je prodaja na trgu mnogo bolja od one na tradicionalnoj pijaci i da privlači i one mlađe ali i građane bolje platežne moći. Prodavci ne bi trebalo da brinu ni za robu, kažu nadležni u pijacama. Dozvolom katoličke crkve, prostor iza nje biće pretvoren u veliki magacin gde će biti smeštene i pokretne tezge i sva roba.

[video]www.youtube.com/watch?v=h7yfZn4VJpI[/video]

Izvor: Studio B
 
Fino pred izbore da mogu da se slikaju bice to fin prostor ;)
 
Izbori ili ne, konacno da ova lepa ideja zazivi i kod nas! :kk:
 
Šta je urađeno?
Ja sam mislio da su radovi u toku, a oni sada opet najavljuju početak radova... Mada me čudilo zašto toliko dugo traju. ŠTa su do sada radili i šta su uradili?
 
Srušeno je sve između Gospodske, Zmaj Jovine i zgrade policije, lakše rečeno sve levo od Gospodske. A desno su urađeni novi lokali.
 
Rušenje :)
Ali dobro, to je vrlo mali deo. Onaj trg je jako bitan i vrlo vidljiv, zaslužuje da bude lep.
 
Ako ovako kao gore budu radili i Bajlonija, pa to će biti fantastično!
 
Zemunska pijaca ovih dana :)







Uploaded with ImageShack.us

Postoji dosta mikro pijaca u mnogim BG naseljima na koima se veliki deo Beograđana svakodnevno snabdeva
Na žalost iste su pravno ne vidljive i kao takve nemaju ni neophodnu česmu, niti ikakvu brigu nadležnih
a godinama postoje. . . . i namerno se drže u statusu divljih . . . . kome to koristi ? - čista šteta svima
Iste legalizovati, bar minimalno urediti i staviti pod nadzor
 
Ovaj spoj objekata mogao je biti mnogo skladnjie i ljepse uradjen.Jednu pijacu samo niklu su uredili na cukarickoj padini kod crkve moglo je i ljepse ali bar sda nije blato :kafa:
 
Homer Jay":2ie0cpqg je napisao(la):
Munze:

zem4.jpg


Izvor Press

U tekstu se navodi sve ono sto vec znamo, samo mi ovaj render bio zanimljiv :)


Prelepo, ako i Bajlonijeva i ostale budu u ovom stilu ..... sta reci, super!
 
nbumbic":1dlztlbn je napisao(la):
Veličina pijaca i njihov broj će se sigurno smanjivati u narednih trideset godina. Od 2004. do 2010. procenat potrošača koji kupuju voće i povrće na pijacama je smanjen sa 85% na 55%.


Pijaca.png

Izvor: Ekonomski fakultet


Dodatni problem za pijace je i što je taj pad u grupi od 30-45 godina još veći sa 78% na 36%. Sledi dalji pad broja korisnka pijaca
Kod sireva pad je i veći.Mladi ne veruju da na pijacama ponuđeni sirevi ispunjavaju higijenske i zdravstvene standarde.

Drugo, daljim zaustavljanjem šverca i sive ekonomije, prodavci na pijaci neće moći da nabavljaju robu jeftinije (tj. bez carine i poreza) nego što to čine veliki lanaci. Znači pijaca će biti sve skuplja, sledi dodatno ubrzanje pada broja kupaca na pijacama.



Kad se zna ovo racionalno je smanjivanje barem veličine postojećih pijaca i pretvaranje njihovih delova u javne površine (parkove, trgove,igrališta itd.).
Читам ово и згражавам се :shok: Зар смо у толиком опадању :notok:

Ја сам, изгледа, имао среће са оцем. Од малена ме је водио по пијацама, научио сам јако пуно, и имам среће да сам, за разлику од већине Београђана јео квалитетну храну. Оно што могу да констатујем да је квалитет хране на пијацама јако опао у последњих 10-так година. Све је мање сељака, а све више накупаца, а читав систем је усмерен на то: упропастити сељака, обесмислити село, а производњу хране претворити у индустрију у целом циклусу производње. Брига за екологију постоји тек када наступи еколошка катастрофа, здравствени систем је све скупљи, а радна способност све гора све због индустријализације производње хране.

Конвенционална пољопривреда није уопште исплативија по државу и становништво. Међутим, њој се тежи, јер је исплатива за велике компаније, захтева мање знања и срца. Губитак знања и срца је тежња коју имамо и међу продавцима и међу купцима.

У прошлости, и за време Слобе, ако смо имали низак ниво развоја железница, тешке индустрије итд. макар смо по храни били испред запада. Данас, када се у САД све више отварају "Farmer market", који имају и туристичку улогу, данас када еколошка/биолошка пољопривреда све више развија (за коју се код нас користи непогодан слепи превод од енглеског organic agriculture, нејасан јавности), када се многи пестициди забрањују, и удружења потрошача у демократскијим земљама све јаче негодују, ми понављамо грешке које је исти тај запад чинио целу другу половину 20-тог века.
 
Karlo del Ponte":b14pbpfb je napisao(la):
Оно што могу да констатујем да је квалитет хране на пијацама јако опао у последњих 10-так година. Све је мање сељака, а све више накупаца, а читав систем је усмерен на то: упропастити сељака, обесмислити село, а производњу хране претворити у индустрију у целом циклусу производње.

Izguglaj ko je rekao "Hrana je sprska nafta" i cela stvar postaje jasna i logična. Nažalost, ovde si uveliko u pravu, u nekim gradovima u inostranstvu koje sam imao prilike da posetim, pijace su elitna mesta za kupovinu hrane - namirnice su skuplje, ali i kvalitetnije. Pri tom su jako čiste, a i arhitektnoski dosta interesantne - to je ono što mislim da beogradskim pijacama dosta nedostaje (jednostavno, prirodna reakcija je da ne želiš da kupuješ hranu na mestu koje smrdi na trulež).
 
Да на сликама нема ових гајби са воћем које су на тротоару и ове мењачнице, помислио бих да је неко нехигијенско насеље, баш тако изгледа :D
 
Jel to zastita od radijacije? :D

Secam se da je kustos arheoloskog nalazaista u Vinci pricao kako su mu gosti brali bez dozvole jabuke i on bi to gledao i pustao da ih oberu sve,i tek kada zavrse bi im rekao da ih on ne bere jer su ozracene zbog nuklearnih reaktora u institu Vinca.Onda bi ih zamolio da ih ubace u kopre a on ce ih se resiti,toboze da zastiti narod od radijacije.Naravno nije ih bacio,a zasto bi kada nisu ni bile ozracene :)

Nego se narod plasi radijacije vise nego djavola.
 
Uređuje se okolina Vidikovačke pijace. Nisam siguran šta tačno rade, ali čini mi se da će biti novih uređenih parking mesta ispred niza lokala preko puta pijace gde se inače svi parkiraju..
 
vucko":2qtgdyk3 je napisao(la):
Jel to zastita od radijacije? :D

Secam se da je kustos arheoloskog nalazaista u Vinci pricao kako su mu gosti brali bez dozvole jabuke i on bi to gledao i pustao da ih oberu sve,i tek kada zavrse bi im rekao da ih on ne bere jer su ozracene zbog nuklearnih reaktora u institu Vinca.Onda bi ih zamolio da ih ubace u kopre a on ce ih se resiti,toboze da zastiti narod od radijacije.Naravno nije ih bacio,a zasto bi kada nisu ni bile ozracene :)

Nego se narod plasi radijacije vise nego djavola.


Hahahah, sjajna anegdota :D
 
Bio opet na pijaci za vikend, sa više strana se na dosadašnjoj zelenoj, da ne kažem kaljavoj površini, postavlja karirani beton, pa će površina da bude i zelenija nego dosad.

Ukupan broj parking mesta neće biti bitno veći nego sad kad se ljudi parkiraju na divljaka ko gde stigne, niti će biti dovoljan, ali će mnogo teže neko moći da blokira saobraćaj lošim parkiranjem. A i izgleda lepše..
 
Parking servis kao gradska firma vodi agresivnu politiku u širenju posla jer donosi gradu novac
Gradske pijace kao ista gradska firma ima iste mogucnosti za širenje u donošenje gradu novog novca
to ne rade , :bash:
takvom ne sposobnošću nadležnih, ne samo da gradu ne donose novac
nego nas i prinuđuju da kupujemo u takvim svinjcima koje nazivamo male ili divlje pijace
a prikazane kao na Somi303 sličicama :rant:
zašto , ko i koliko još dugo će takve nesposobnjakoviće štiti :kum:
zamazujući nam oči sa jednom ili dve preuređene pijace godišnje,
kao da su to jako komplikovani projekti.
 
Pogledajte kako će izgledati veletržnica u Beogradu VIDEO

M.Nikolić | 26. 03. 2012. - 14:03h | Komentara: 0
Gradnja veletržnice počeće u aprilu, na površini od 18,5 hektara na mestu nekadašnje Kvantaške pijace. Sastojaće se od hala za voće i povrće, meso, ribu i cveće. Svi prostori će biti izgrađeni u skladu sa standardima bezbednosti hrane, a prodajni i skladišni prostor biće centralno klimatizovan, u skladu sa vrstom robe koja se u halama prodaje.


Ovako će izgledati kompleks veletržnice
U prvoj fazi rada planirana je izgradnja hale za voće i povrće od 10.400 metara kvadratnih, kao i asfaltiranje parkinga za teške kamione.

U drugoj fazi predviđena je izgradnja prostora od 6.000 kvadrata za sveže meso i ribu i 4.200 kvadrata za cveće.


228787_veletrznica1-_f.jpg



Ukupna vrednost investicije u prvoj fazi iznosiće oko 8,2 miliona evra, a celokupni kapital finansiraće Grad Beograd.

U vlasničkoj strukturi dominantnu ulogu imaće grad Beograd, ali je plan da se u finansiranje ovog projekta uključe i druge lokalne samouprave u Srbiji, kao i zadruge sa najmanje 15 proizvođača i godišnjom proizvodnjom većom od pet hiljada tona.

Veletržnica će biti na mestu današnje Kvantaške pijace
Svi koji budu hteli da ulažu u Veletržnicu imaće pravo na izbor lokacije, a i zakup će im biti povoljniji.

Svako preduzeće moći će da zakupi najviše 450 kvadrata.

Individualni poljoprivredni proizvođači moći će da ponude svoju robu na prostoru kamionske pijace, koja će biti takođe potpuno renovirana.

[video]http://www.youtube.com/watch?v=AUBP4e9pPeI&feature=player_embedded[/video]


Izvor: Blic
 
Vrh