Šta je novo?

Pijace

UK 2.jpg
 

Овог петка отвара се први „Палилулски сајам књига” на палилулској пијаци


Први „Палилуски сајам књига” биће одржан од петка до недеље, од 24. до 26. маја, на пијаци „Палилула”, саопштено је из Јавног комуналног предузећа „Београдске пијаце”.

Сајам ће у петак, 24. маја, у 14 часова, свечано отворити драматург и књижевница Ивана Димић и новинар и писац Вања Булић. Уз попусте и до 50 посто, штандови издавача на пијаци „Палилула” биће доступни љубитељима књиге од 11 до 19 часова.

Током сајамских дана биће представљен већи број књига у летњој читаоници Библиотеке „Милутин Бојић”, а на штандовима на пијаци „Палилула” присутни писци ће потписивати књиге и разговарати с читаоцима.

Ову манифестацију организују ЈКП „Београдске пијаце”, Библиотека „Милутин Бојић” и Издавачка кућа „Либерленд”.

02b6ab846e116ba3661f6ccc80308706_8981902229.jpg


 
Čim je završena pijaca, počela je da se radi garaža pored. @astrodule će ti najpreciznije to objasniti, jer je ispratio rekonstrukciju. A ovo ponovno rekonstruisanje se radi jer je neko prvi put "zaboravio" da uglavi restorane i fast food objekte.​
 
Mislim da ta pijaca treba totalno da se drugačije reguliše
 
Čisto pranje provizijaštva i ako ta sredstva mogu na drugim lokacijaa bitno da utiču na boljitek,

Na primer:
Uredjenje unutar kruga Zemunske bolnice .To bi i slepac video ako peške prodje od ulazne rampe iz ul. Vukove do izlazne kapije u ul Vrtlarsks, gde je porodilište.
Zapuštene zelene površine, divlji i ne uredjeni parkinzi, Izrovane staze k Parkovskih klupa ni u tragovima sa cvetni žandinjeri su misaoni pojmovi
Bruka i sramota Zemunske uprave

Koliko ljudi denevno poseti pijacu toliko udje i u krug Zemunske bolnice. Jednostavno, gravitirnje stanovništva se deli na više pijaca i na samo jednu bolnicu.
 
Poslednja izmena:
Манифестација „Дани домаће хране и старих заната Војводине” биће одржана у петак, суботу и недељу, 14, 15. и 16. јуна на платоу пијаце „Земун” на Великом тргу.

У гастрономској понуди манифестације биће куваних јела као што су тарана са кобасицом, перкелт са резанцима, паприкаш, печене домаће кобасице и такозвани „лангош” (мекика).

Љубитеље слатких посластица очекују колач на жару, традиционални мађарски специјалитет, и разне врсте војвођанских штрудли. Понуду ће, уз могућност дегустације, употпунити сухомеснати производи од мангулице, полутврди и тврди крављи и козији сиреви, као и најразличитије сорте вина, ракије и природних сокова.

Организатори манифестације ЈКП „Београдске пијаце” и Пословно удружење „Пијаце Србије” припремили су богат програм у петак, 14. јуна, од 15 до 22 часа и у суботу и недељу, 15. и 16. јуна, од 9 до 22 часа. „Дани домаће хране и старих заната Војводине” промовишу кулинарске специјалитете, произвођаче домаће хране и рукотворина из Војводине, као и традиционалне обичаје.

У суботу, 15. јуна, од 11 до 13 часова, гости манифестације ће бити организатори жетвених свечаности „Дужијанца” током којих ће посетиоцима представити део обичаја у вези са такмичењем рисара (стари начин жетве жита) и традиционалним рисарским доручком са две основне намирнице – свежим домаћим хлебом и белом сланином. Такође, посетиоцима ће бити представљене ношње и рукотворине од сламе са севера Војводине. Истог дана, од 19 часова, у склопу манифестације наступиће тамбурашки оркестар „Равница” из Суботице, саопштено је из ЈКП-а „Београдске пијаце”.​

bd4434cbb1b40ee19f13a5fd502244a0_2602802216.jpg


 
Градски секретар за инвестиције Лука Петровић најавио је да ће радови на реконструкцији и модернизацији Каленић пијаце почети почетком следеће године.

Ова пијаца простире се на око 10.000 квадратних метара и представља једну од најважнијих пијаца у главном граду. Из Секретаријата за инвестиције Града Београда наводе да ће пијаца након реконструкције бити подељена у четири целине.

Прва целина обухватиће највећи део пијаце са 510 тезги, четири пјацете са чесмама и клупама и биће наткривена надстрешницом. Друга целина ће се фокусирати на гастрономске објекте, укључујући продају прехрамбених производа и припрему готове хране, док је трећа предвиђена за објекат млечне хале и налазиће се на углу Његошеве и Улице Максима Горког. Млечна хала обухватиће 50 продајних места и биће опремљена специјализованим простором за продају млечних производа. Поплочани простор (Плато Соје Јовановић) на раскрсници Максима Горког и Његошеве улице, са трибинама које ће уједно бити и приступно степениште ка објекту млечне хале, представљаће четврту целину.

– Као и до сада, желимо да видимо модерну, иновативну страну Београда. Улажемо све напоре да пијаце у главном граду постану место окупљања и породичне куповине. Модерном инфраструктуром пијацу приближавамо младима у жељи да домаћи производи из Србије остану важан и неизоставан део свих домова – изјавио је Лука Петровић.

Једна од омиљених пијаца Београђана изграђена је 1926. године и носи име по српском трговцу Влајку Каленићу. До сада је неколико пута била реконструисана, али никада на овако обиман и свеобухватан начин.

– Морамо ићи у корак са временом, потребама потрошача и модернизацијом. Зато је било неопходно да се темељно испланира овај пројекат. Он носи велику тежину због своје традиције, локације, али и популарности међу грађанима. Наравно, током израде пројекта узели смо у обзир и потребе трговаца, како бисмо им олакшали допремање и продају производа. Сигуран сам да ће становници Врачара, али и целог Београда уживати у трговини након завршетка радова – додао је Петровић.

Нова ера Каленић пијаце обећава да ће ово место постати још атрактивније, како за сталне купце тако и за нове генерације које долазе. Предстојећа реконструкција не само да ће унапредити инфраструктуру већ ће и осигурати да пијаца остане витално место за куповину домаћих, свежих производа.

– Јуче смо отворили набавку за пројектовање пијаце Скадарлија. Заједно са реконструисаном Каленић пијацом, новим објектима у Лазаревцу и Обреновцу, Београд ће добити четири потпуно нове, модерно опремљене пијаце – најавио је Петровић.

Сви ови пројекти, како је истакао, заправо су доказ да држава и надлежне институције улажу у инфраструктуру и брину о урбанистичкој мапи града, стварајући тако боље услове за живот свих грађана.

cbdfb279126936875c8f6dbc391bb1ea_3374713075.JPG


d0c8a27aaad8c6a5c88495d61e75b2cc_7935744736.JPG


2cebd27b2415fad8849faad8a18da245_4611326139.JPG


fff422a038d2134387d140218931a4c4_9607064148.JPG


79ff56ade0d7e371bd6f18078db836f4_2629045350.JPG


1c28c25c99ac9840adbc28b1b19980e8_2358419984.JPG


 

1.Garaze bez bačene pare
2.maksi sa ulazom se ne povlači znaci nema širenja ulice i ako je to bila najava
3.pozitivna stvar krov
4.pozitvno novi izlaz iz mlečne hale
5.na renderima cirilica za projenu
 
Po renderima Maxi je u liniji sa novim lokalima i mlečnom halom, a to danas nije slučaj. Takođe, ulica ima četiri trake, za šta nema šanse ako se Maxi ne pomeri. Naravno, renderi ne znače puno, ali bilo bi čudno da ostave to da viri kad je u svim planovima i u katastru da treba da se uvuče.
 
Slažem se da bi ova pijaca treba da ima podzemnu garažu. Kada je izgraditi ako ne sada, kada se cela pijaca obnavlja!?

Druga stvar - ovih danas je objavljen članak kako će Beograd do 2050. godine imati klimu kao Kairo (odgledati video)., a sve zbog betonizacije grada.

Pa zar nije mogao ovde neki zeleni krov da se uradi? Da barem malo ublaži temperaturu i atmosferu u tom kvartu?!
 
Ne sećam se sad gde sam to video ali postoji vrsta "zelenog krova" koja je osmišljena da smanjuje ambijentalnu temperaturu. Izrađuje se od mrežastih konstrukcija koje su odvojene od same površine krova, a po kojima se gaji neka posebna puzavica. Mislim da se već primenjuje na par lokacija - e sad, valjda u Turskoj ili možda u Azerbejdžanu, ne sećam se više.
 
Vrh