Šta je novo?

Pijace

stf":za6s61fv je napisao(la):
Drakche":za6s61fv je napisao(la):
ova stambena zgrada pored ima barem dva sprata previseg
Po mom misljenju, ona ima optimalnu visinu, za tu velicinu trga. Pre bih rekao da ostalim zgradama fali po par spratova.
Moguce, samo sto je lakse skratiiti jednu za par spratova nego svim ostalim dodati jos toliko.
:toplavoda:
Mislio sam u odnosu na bitef teatar, mislim da treba vise da dodje do izrazaja na tom trgu.
 
Drakche":p1ureqj7 je napisao(la):
stf":p1ureqj7 je napisao(la):
Drakche":p1ureqj7 je napisao(la):
ova stambena zgrada pored ima barem dva sprata previseg
Po mom misljenju, ona ima optimalnu visinu, za tu velicinu trga. Pre bih rekao da ostalim zgradama fali po par spratova.
Moguce, samo sto je lakse skratiiti jednu za par spratova nego svim ostalim dodati jos toliko.
:toplavoda:
Mislio sam u odnosu na bitef teatar, mislim da treba vise da dodje do izrazaja na tom trgu.
Mislim da je u ovom gradu ipak mnooogo lakse dodati spratove, nego ih oduzeti.....:(
Resenje je jednu po jednu rusiti i na njihovom mestu zidati zgrade istovetnog arhitektonskog stila, ali vise za par spratova. Time se dosta toga dobija:
-monumentalan trg,
-lep broj novih stanova za prodati,.....
mislim da je to veliki dobitak za sve, i gradjane i drzavu i grad i tajkune......jedino sto se princip: Svi srecni, nekako nikad ne ostvaruje.

Isto resenje i za Slaviju.
 
Nadstrešnica deluje gotova, ali oko prostora gde je trenutno ograda ka JG radovi nisu završeni, potrebno je još betoniranja, asfaltiranja i možda još nečega (ne znam kako je tačno planiran da izgleda taj deo). Možda uslikam sutra.
 
Evo šta je iza ograde
27032011322.jpg

27032011323.jpg

27032011324.jpg
 
Već potoji dobro razmišljanje "Ovo ovde kod Bajlonija bi bio lep trg!" ali se onda bez potrebe robuje ideji da baš tu po svaku cenu mora biti pijaca. Hajde da kod Bajlonija onda napravimo sa malo truda i novca ozelenjen trg, a da malo dublje ka Dunavskoj napravimo modernu pijacu sa krovom i pratećim megadiskontom i manjim lokalima. u zoni koja je sada očaj zapuštenosti. Sa izgradnjim mosta Zemun-Borča ulica Dunavska na Dorćolu gubi tranzit i postaje mirnija, i može se uredjivati kao gradski prostor.

"Ali ljudima treba pijaca!"
Da tačno, ali im treba i parkić u kome će da matori posede i izvedu decu napolje. Pa parkić ima ispred zgrade, a kad ustreba pijaca 10min laganog koraka sa kolicima i tu smo! Pijaca sa parkingom za kola, sa krovom, sa megamarketom...

Opet, ko bi danas podržao ideju da Studentski Trg ponovo postane pijaca? Jer, eto treba ljudima pijaca!
 
Pijaca na bajloni trgu - verovatno zbog duge tradicije postojanja, navike gradjana itd.
sto se mene tice tamo ne mora nista drugo da se prodaje sem ljubicica.

No, ako hocemo da idemo dalje - uz vece investicije - pijaca + parking bi mogli da se naprave ispod trga, pod zemljom.
 
Veci akcenat je potebniji na uređenje i ozvaničenje mikro pijaca koje su se same ,,rodile,, u naseljima
Ovako kao da ne postoje , a ,,priznavanjem ,, istih dovelo bi do naplate pijačarine koja bi omogucila postavljanje česme i održavanje higijene i ostalog na tim novim pijacama.
Ovako ,, ne priznate,, su ne uređene , bez vode, i ostalog potrebnog minimuma.

Pijace su se oduvek jednostavno rađale same iz stvarne i realne potrebe
pa kad su vec tu, treba ih urediti bez obzira što su mikro veličine tipa do 10-tak tezgi. Da nam ne trebaju niko ne bi ni kupovao tu pa bi se tako i same ugasile.
Sobzirom da se radi o mikro prostoru potrebna su i mikro sredstva......a to vec nije puno za naše uslove i situaciju.
 
A jes', pa onda da kupuješ svež domaći paradajz, umesto pobuđalog turskog u Maksiju kod čika Miška (tj. čike Belgijanaca)...
 
jovanovm":2uzog464 je napisao(la):
A jes', pa onda da kupuješ svež domaći paradajz, umesto pobuđalog turskog u Maksiju kod čika Miška (tj. čike Belgijanaca)...
Kod mene na pijaci su cene skuplje nego u obicnom maxi-ju. Naravno izbor je losiji, ali ako kupujes pomarandze za sok npr ustedis 30%. Neki proizvodi znaju na pijaci da kostaju i duplo skuplje nego u maxi-ju koji je 100m od moje pijace.
 
@jovanovm
:) može li se išta uraditi na gradskom nivou za ,,priznavanje, ,i minimalno uređenje tih mikro pijaca
ili svaka MZ mora posebno da podnosi zahtev po peticiji građana ?
 
jovanovm":h9w37igi je napisao(la):
A jes', pa onda da kupuješ svež domaći paradajz, umesto pobuđalog turskog u Maksiju kod čika Miška (tj. čike Belgijanaca)...
Ja sam prvi koji bi vilama na Miškovića ali moja iskustva sa pijačarima su takva da je njihova roba sve osim "svež domaći". Plastika na pijaci, plastika u Maksiju - platiću ono što manje košta. Nisam jeo normalno, zdravo voće i povrće ima, čini mi se, dvadeset godina… :(
 
@COTOHA, @Bulevarac

Iskreno, pošto skoro svakodnevno kupujem povrće sa mini-pijace u Borskoj ulici (Kanarevo Brdo), ponekad od likova "sa ćoška", a ponekad u lokalnom Maksiju - roba je neizmerno kvalitetnija na pijaci. U Maksiju retko mogu da nađem povrće koje nije trulo ili počelo da truli.

Razlika u ceni sigurno postoji u korist Miška, ali mislim da nije dramatična. Logično je da će stvari u Maksiju biti jeftinije jer on može da koristi svoju veličinu i moć da obori cenu. That said, na duže staze, mislim da će ograničeniji zbor više da nas košta - situacija je slična kao u Americi, gde je povrće u supermarketima raspad i jeftino, a na pijaci kvalitetno i skupo. U početku (pre 30tak godina), kad su se još koristile pijace, kvalitet je bio manje-više isti, a prodavnice malo jeftinije. Nažalost, taj odnos ne može da se održi, bez toga da ubiješ seljaka, a da firme počnu masovno da proizvode hranu - što vodi do smanjenja kvaliteta. E sad, možeš ti da kupiš kvalitetan paradajz (skoro kao naš domaći), ali onda to su heirloom tomatoes, pa te koštaju tri ili četiri puta više.

Nije teško nabaviti normalno i zdravo voće i povrće - treba malo upoznati pijacu i seljake, i lako ćete prepoznati kvalitet. Mada, jedina garancija vam je da sami uzgajate povrće na malom parčetu zemlje (ili da organizujete zajedničku baštu sa stanarima vaše zgrade, na krovu, na terasi). Iznenadićete se koliko može da se uzgaja u kući, koliko jeftinije prođete, i koliko ste zdraviji zbog toga!
 
jovanovm":qf5yuum8 je napisao(la):
@COTOHA, @Bulevarac

Iskreno, pošto skoro svakodnevno kupujem povrće sa mini-pijace u Borskoj ulici (Kanarevo Brdo), ponekad od likova "sa ćoška", a ponekad u lokalnom Maksiju - roba je neizmerno kvalitetnija na pijaci. U Maksiju retko mogu da nađem povrće koje nije trulo ili počelo da truli.

Razlika u ceni sigurno postoji u korist Miška, ali mislim da nije dramatična. Logično je da će stvari u Maksiju biti jeftinije jer on može da koristi svoju veličinu i moć da obori cenu. That said, na duže staze, mislim da će ograničeniji zbor više da nas košta - situacija je slična kao u Americi, gde je povrće u supermarketima raspad i jeftino, a na pijaci kvalitetno i skupo. U početku (pre 30tak godina), kad su se još koristile pijace, kvalitet je bio manje-više isti, a prodavnice malo jeftinije. Nažalost, taj odnos ne može da se održi, bez toga da ubiješ seljaka, a da firme počnu masovno da proizvode hranu - što vodi do smanjenja kvaliteta. E sad, možeš ti da kupiš kvalitetan paradajz (skoro kao naš domaći), ali onda to su heirloom tomatoes, pa te koštaju tri ili četiri puta više.

Nije teško nabaviti normalno i zdravo voće i povrće - treba malo upoznati pijacu i seljake, i lako ćete prepoznati kvalitet. Mada, jedina garancija vam je da sami uzgajate povrće na malom parčetu zemlje (ili da organizujete zajedničku baštu sa stanarima vaše zgrade, na krovu, na terasi). Iznenadićete se koliko može da se uzgaja u kući, koliko jeftinije prođete, i koliko ste zdraviji zbog toga!
Nisam neki ekspert za cene na pijacama, ali mi je prijatelj tvrdio da je roba na kvantaskoj pijaci uglavnom dva puta jeftinija. siguran sam da na mojoj pijaci (Djeram) malo seljaka ima, uglavnom su to preprodavci. Ukoliko Neki proizvod od kvantasa do Djerma poskupi 2 x , to je vec previse i prema nama, a i prema seljaku.
Kod mene su prodavali one zelene paprike pre neki dan od 30-40 din komad, Taj ortak mi tvrdi da na Kvantasu to kosta 10-15.
Kod Miska je tako kao sto kazes, uglavnom vise lose nego dobre robe. Ali moze da se nadje skoro uvek 1-2 proizvoda koja su ok, a pritom jeftinija nego na pijaci. Kupovao sam grejp odlican, mislim da je kostao 70 din, a na pijaci isti takav (mozda i iz istog tog maxija) 100 i 120.
 
Izbor postoji i to je lična odluka kvantaš ili iza čoška na maloj pijaci
Mikro pijace su tu i bice tu uvek iz mnogo razloga...
ne samo što omogucuju neki izbor nego mnogi bez posla, tako preživaljavaju ove teške dane
Ustanu rano ujutru odu do Kvantaša i ceo dan drežde i po suncu i po kriši, vetru....

da bi ja možda kupio nešto sveže od jutros ili otišao u Maxsi i kupio ono od pre neki dan.
Izbor..zar nije tako oduvek... svaki grad se oslikava u pijaci...
Ove naše male pijace su sada ne vidljive za gradsku vlast.... isto kao što su mali obični ljudi nevidlji za gradsku vlast ... opet ogledalo :lool:
Potrebne su velike i uređene ali potrebne su i ove male mikro ... pa onda bar da imaju česmu tj osnovne higijenske uslove.
 
PIJACE LEGLO BAKTERIJA I PRLJAVŠTINE!
(0) Ponedeljak, 11. April, 2011.| Autor:

Užas!
Vreme kada su se polutke nosile preko ramena izgleda nije prošlo. Danas, pijaca na Vidikovcu i te kako podseća na to. Divlji prodavci oko pijace na kartonskim kutijama koje stoje na suncu nude "sveže" pileće meso spakovano u nailonske kese. Oko pijace parkirani su kamioni puni "robe na veliko" koju niko ne kontroliše. A kada padne mrak prostor oko pijace postaje prava deponija kesa, kartona i ostalog đubreta koje prodavci ostavljaju za sobom.

-Kada uveče prođete pored pijace, često na sred ulice stoje kartonske kutije, a o kesama, da ne govorimo. Razlete se svuda okolo, a buđavo povrće takođe se može naći na svakom koraku - kaže jedna žiteljka Vidikovca, koja nije htela da joj pominjemo ime. Ona je dodala da meso kupuje isključivo u mesarama, ali da viđa ljude koji kupuju meso na kartonkama.

Poznati koji žive na Vidikovcu takođe su zgroženi ovom pojavom.
- Kada prođem kolima pored, osećam strašan smrad. Ulice oko pijace su strašno prljave, a livade su zbog kamiona pretvorene u blatište - kaže Marko Đurovski.

Odgovore na pitanja ko kontroliše beogradske pijace i kako stati na put mogućoj zarazi potražili smo u JKP "Gradske pijace".

- Mobilni timovi koji su sačinjeni od komunalnih policajaca, tržišnih inspektora, policije i radnika "Gradske pijace", svakodnevno su na terenu. Oni sankcionišu ilegalne prodavce, a komunalna policija je zahvaljujući ovlašćenjima ubrzala posao - rekla je Andrea Stojanović, portparol JKP "Gradske pijace". Ona je dodala da očekuje da problem kamiona ispred pijace bude rešen najkasnije do kraja godine kada se planira završetak izgradnje Veletržnice.

- Planirano je da Veletržnica bude izgrađena pored Kvantaške pijace. Ovaj projekat bi trebalo da reši problem kamiona u okolini pijaca. Prodavci u kamionima i sada imaju mesta na "Kavnatašu" međutim, oni ne žele da plaćaju porez pa ostaju pri pijacama. Završetkom Veletržnice biće predstavljen i zakon o kamionima koji prodaju ispred pijace, pa će u skladu sa tim moći i da se reaguje - kaže Stojanovićeva.

Ivana Mihajlović

info sa - http://www.kurir-info.rs/beograd/
 
Boze gluposti i panike. Pijace su nam iste po cistoci kao i svuda po svetu (Italija, Spanija, Grcka, SAD, Britanija..) Vrlo slicne sto se cistoce tice... tezge su malo starije i urusene, ali ostatak je manje-vise isti...
 
To je taj trip da postanemo najgori kompleksasi i da je u jevropi i na zapadu sve milion puta bolje sto zaista i nije,ko sto jovanom kaze.
 
"najgori" + depresija težeg oblika utisnuti u dnk.

mada ovo za pijace.... sagnite se i pogledajte ispod tezgi ako smete.
 
Bulevarac":g24z2mq3 je napisao(la):
PIJACE LEGLO BAKTERIJA I PRLJAVŠTINE!
(0) Ponedeljak, 11. April, 2011.| Autor:

Užas!
Vreme kada su se polutke nosile preko ramena izgleda nije prošlo. Danas, pijaca na Vidikovcu i te kako podseća na to. Divlji prodavci oko pijace na kartonskim kutijama koje stoje na suncu nude "sveže" pileće meso spakovano u nailonske kese. Oko pijace parkirani su kamioni puni "robe na veliko" koju niko ne kontroliše. A kada padne mrak prostor oko pijace postaje prava deponija kesa, kartona i ostalog đubreta koje prodavci ostavljaju za sobom.

-Kada uveče prođete pored pijace, često na sred ulice stoje kartonske kutije, a o kesama, da ne govorimo. Razlete se svuda okolo, a buđavo povrće takođe se može naći na svakom koraku - kaže jedna žiteljka Vidikovca, koja nije htela da joj pominjemo ime. Ona je dodala da meso kupuje isključivo u mesarama, ali da viđa ljude koji kupuju meso na kartonkama.

Poznati koji žive na Vidikovcu takođe su zgroženi ovom pojavom.
- Kada prođem kolima pored, osećam strašan smrad. Ulice oko pijace su strašno prljave, a livade su zbog kamiona pretvorene u blatište - kaže Marko Đurovski.

Odgovore na pitanja ko kontroliše beogradske pijace i kako stati na put mogućoj zarazi potražili smo u JKP "Gradske pijace".

- Mobilni timovi koji su sačinjeni od komunalnih policajaca, tržišnih inspektora, policije i radnika "Gradske pijace", svakodnevno su na terenu. Oni sankcionišu ilegalne prodavce, a komunalna policija je zahvaljujući ovlašćenjima ubrzala posao - rekla je Andrea Stojanović, portparol JKP "Gradske pijace". Ona je dodala da očekuje da problem kamiona ispred pijace bude rešen najkasnije do kraja godine kada se planira završetak izgradnje Veletržnice.

- Planirano je da Veletržnica bude izgrađena pored Kvantaške pijace. Ovaj projekat bi trebalo da reši problem kamiona u okolini pijaca. Prodavci u kamionima i sada imaju mesta na "Kavnatašu" međutim, oni ne žele da plaćaju porez pa ostaju pri pijacama. Završetkom Veletržnice biće predstavljen i zakon o kamionima koji prodaju ispred pijace, pa će u skladu sa tim moći i da se reaguje - kaže Stojanovićeva.

Ivana Mihajlović

info sa - http://www.kurir-info.rs/beograd/
This article was brought to you by Idea and Delta Maxi

koleginica mi je pricala kako je videla da se u njenom lokalnom maksiju (negde na zvezdari) povrce (da li je bila zelena salata ili kupus) osvezavalo u kofi od "dzegera". tako da nema bolje opcije od proverenog seljaka na pijaci, ako vec nemash nekog u seli i sam ne gajish
 
Vrh