Šta je novo?

Pijace

kletve su izraz nemoci.
Mi smo pobedjeni.
 
 
Ima li negde peticija da se poruši sve što mi smeta u gradu i da se pretvori u grad kakav bih lično želeo da bude? ;)
 
Прљавштина и неред су ваљда симбол Београда. Уместо да чујемо неки конструктиван предлог, романтизирање Пандине продавнице, полулегалних киоска…Да не говорим о предлогу да станица метроа буде у Дунавској, уместо да појаца буде у Дунавској.
 
Идеја о станици код Бајлонија није лоша, али је лоше осмишљен простор, тј. распоред садржаја.
 
Može pijaca u Cetinjsku, umesto onih klubova i baraka, i onda na njenoj staroj lokaciji trg. To je jedina realna alternativa.

Inače smešno je i upadljivo kako se niko ne bavi istim ovim igrarijama npr za Kalenić pijacu, koja je isto lokacija ko stvorena za trg. Pa čak ni uređenjem onog skvera i prostora na uglu Žorža Klemansoa i Venizelosove. Svi su junaci i estete sad kad su država i partija pošli u pohod na Bajloni. Retko ko sme da razmišlja i dela sam za sebe. Klasika.
 
P.S.
Bilo bi interesantno otkriti koliko su puta ljudi ovde koji su u pohodu na Bajloni i zalažu se za trg, uopšte bili na tom mestu.

Inače, fun fact, za one koji ne znaju: prekoputa Bajlonija već postoje dve pešačke zone a pored njih i još jedan mali trg-javni prostor koji je skoro sređivan pa opet nije nešto posećen i pun. A 200 metara na gore je još jedan trg, jedan od najvećih u gradu, sa prostorom ko za fudbalski teren. Ali kapiram, hipsteraju sa druge strane reke ni to nije dovoljno, hoće i na Bajloniju jedan trg, koji će gledati dvaput godišnje u prolazu kolima ili 16icom kroz Despota Stefana...

P.P.S.
Nadam se samo da su svi ovde svesni da će divlji bljuvak pored zvanične pijace Bajloni ostati i kada se ona poruši i ukine. Taj bljuvak neće nikuda. Ostaće kao što su ostali i onaj kod Hrama, kod Zelenog venca, kod Cvetkove pijace... Imaćete tepsiju koja će na jednom delu biti prazna ( i to pod uslovom da je ne zaposednu automobili, a računajte i na to) a na drugom kraju će prekrivena čaršavima i peškirima sa starudijama i švercovanim čarapama na njima.

Živi bili pa videli.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: MC_
Divlji buvljaci su posebna kategorija koja nastaje zato što komunalne službe zabole tukidid da ih reše.
Pored onih koje si naveo, postoje i na Banjici, na Vidikovcu, a manje ulične prodaje ima blizu Hrama, na Kanarevom Brdu.
 
Problem je što nemamo državu, ili imamo apsolutno bezvlašće ili apsolutnu represiju. Setite se samo komunalne milicije i prodavca lubenica pre neku godinu. Naše društvo a i državna uprava funkcioniše tako što pusti da nešto propadne, ne pokuša to ni da popravi i onda se pojavi neko ko kaže saću ga sredim, sve ide pod mač i gradim iznova. Čak i ako je tačan ovakav pristup nemoguć je u ovakvom društvu jer država sama stimuliše bezvlašće i anarhiju, a onda se jednog dana probudi neki Šapić ili Čučković i odluči da ne može više ovako.

Podvlačim da ovde govorim o pijaci Bajloni, a ne metro stanici koja je posebna problematika a u paketu je sa pijacom zahvaljujući ovom genijalnom urbanističkom planu.
 
Pijaca mora biti rekonstruisana. Pijaca trg je bio dobar konkurs i bilo je primenjljivih rešenja. Šteta što se odustalo. Ovaj predlog je loš, što ne znači da pijaca treba da ostane u ovakvom stanju
 
Divlji buvljaci su posebna kategorija koja nastaje zato što komunalne službe zabole tukidid da ih reše.
Pored onih koje si naveo, postoje i na Banjici, na Vidikovcu, a manje ulične prodaje ima blizu Hrama, na Kanarevom Brdu.
Pa da ali upravo taj divlji bljuvak je ono što mlade hipstere i sve one buržujčiće koji nikada pre nisu videli pijace, odbija i navodi na pogrešan zaključak da svaka pijaca mora da bude ružna i prljava, i da ih stoga treba sve poukidati a voće i povrće (kartonsko i trećerazredno) kupovati ili naručivati u Maksiju, po duplo većim cenama.

Mislim da masa nesrećnika koji kmeče na pijace po gradu, nikada nisu ni bili na jednoj, a usled opšte neobrazovanosti i predrasuda, misle da su te pijace neki spontani produkt i izum 90ih. A ne nešto što postoji u svakom naselju na planeti već hiljadama godina.

Doduše kapiram da postoje i razlike u mentalitetima usled razlika u godinama a i klasama. Ne može isto da razmišlja neko ko je od sredine 90ih X puta peške sa pijaca dovukao pune cegere voća, povrća i drugih potrepština... i neko ko je od malena naviknut da sve poručuje sa neta i da mu sluge donesu na noge u stan...

Uopšteno, kmečati na pijace i isčuđavati se njima je na istom nivou zrelosti kao kad bi se kmečalo što gradskom autobusu treba mesto gde će da okrene, ili što na ulici mora da postoji mesto gde će da se odloži smeće... Mislim, takvim stvarima mogu da se čude samo oni koji nemaju dodira ni sa čim od toga, nego im batleri i sluge, ili češće - mama i tata, sve to obavljaju i rešavaju dnevne potrebe.
 
Poslednja izmena:
Ima i toga.
Ja sam odrastao odlazeći s babom na pijacu (baš 90-ih), tako da mi to čak i nedostaje.
E sad, činjenica je i još nešto: Dolazi do smene generacija i verovatno da sve veći broj ljudi želi nešto drugo.
Ali, to što oni žele nije u skladu sa balkansko-mediteranskim društvenim kontekstom, već dolazi iz severnih zemalja, koje nemaju ovakav tip pijaca. Zamisli da u Grčkoj pozatvaraju sve pijace...
 
Pa mislim da ni po ostatku sveta ne ukidaju pijace, samo ih bolje održavaju i/ili bolje "pakuju" u hale i polu-zatvorene prostore. Ja sam spreman na taj kompromis za neke lokacije u Beogradu. Kao što sam u kontekstu Bajlonija spreman na to da se izmesti s druge strane ulice, u Cetinjsku.

Ali ti neki rezoni ukinimo pijace u potpunosti, i pijaca mora da bude ruglo te stoga je treba isterari... to je van svake pameti i pokazuje potpunu odsečenost od društva i potpuno neobrazovanje i neznanje kako naselja funkcionišu.

Kako je krenulo, na kraju će ona moja sprdačina da se uvede gigantska pešačka zona od Zemuna do Bubanj potoka, zaista postati nečija ozbiljna namera, ideja i predlog. Imajući u vidu koliko su neki ljudi odsečeni i nesvesni kako gradovi funkcionišu, i šta im je sve potrebno za to.
 
Evo, ja recimo smatram da je za Buvljak ponuđeno rešenje daleko bolje od aktuelnog. Tim pre što je znatno urednije. Ali, veći problem će nastati ako u okruženju bude "divljina", koji divlje naselje preko puta robne kuće Miljakovac samo može da pospeši.
 
Ja bih buvljak odnosno OTC smestio ovde:

otc-jpg.155886
Pogledajte prilog 155885

Ovo ne znači da sam protiv trenutnog rešenja (Miljakovac). Nego ne poznajem taj deo grada pa ne mogu da komentarišem.

A za male divlje bljuvake i/ili neke pojedinačne divlje tezge po gradu isto imam rešenje. Samo što nikada ne bi prošlo jer bi država bandoglavo autistično insistirala da dobija premalo, i onda bi odbila predlog, ne shvatajući da će ako ovako nastavi - dobijati još manje, odnosno čak i gubiti (u vidu troškova). A Beograd postajati još ružniji i neuređeniji. Naravno, ista ta država koja će u tom slučaju "držati do sebe" i "odbiti kompromis sa uličnim prodavcima" s druge strane na TVu govori kako će da reši pola miliona ilegalnih objekata širom zemlje - legalizacijom. Znači s jedne strane joj je skroz normalno da pretvori celu Srbiju u ilegalne favele, ali da napravi funkcionalan i održiv kompromis sa 5.000 uličnih prodavaca... to nikako, to bi joj bilo ispod časti.

Ali o tome, odnosno tom predlogu kako reširi uličnu prodaju (makar jedan deo) ću da pišem posle kad budem za kompom. Pa čak i ako od toga ne bude ništa, ako ništa drugo, makar da im pokažem i dokažem da su i to mogli da reše da su hteli.
 
Poslednja izmena:
Како би долазили до тог бувљака код Хиподрома?
Цетињска је добар предлог, али мислим да је тај плац приватан а не градски.
За Бајлони треба прекопирати решење из Земуна, није то нека мудрост, покретне тезге и једна зграда као тржница ближе бившем Битефу, за млечну халу и рибарнице. Евентуално осмислити и подземну гаражу испод целог трга и оставити празно окно испод ње за метро ако га буде.
 
Proklete investitorske zveri, prokleti hipsterii koji hoce trg.
Prokleta urbana fancy mladost.
Seme im se zatrlo do 7. kolena ako nam uzmu pijacu.
 
Шта фали Земунској пијаци?
Ne znam. Nisam bio tamo 30 godina. Mene zanima samo Dorcol i Bajlonova pijaca.
Ako je na mestu zemunske pijace krater ili su poigli jarbol ili klanicu ili javnu kucu, meni je svejedno.
Zivim samo tamo gde zivim i 20 in. peske odatle.

Zelim da se Beograd razvije u male samodovoljne i medjusobno izolovane celine.
 
Oбиђи. Мислим да би то било прихватљиво решење. Данашње стање је продукт 90их са оним склепотинама.
 
Vrh