Šta je novo?

Pijace

Zeleni Venac 14.Feb -foto by Beobuild. :)
142007zv1bu2.jpg


Zeleni Venac 16.Feb oko 13.30h-foto by Beobuild. :)

162zvduperam006vx9.jpg


162zvduperam007jq8.jpg


162zvduperam008gb5.jpg
 
^^ wow, jako lepo i prijatno, ide u vesti večeras :)
 
U principu je pijaca stvarno lepo ispala, ali su mnogo zaj*** sto nisu poplocali trotoare oko pijace! je*******i ga.. to bi kostalo mozda malo vise, ali bi doprinelo puno izgledu! Sa druge strane, ceo taj deo oko pijace mora da se sredi, fasade su u raspadu, a u samom centru!!
 
kada govorimo o pijaci, cuo sam jednu zamerku na tv. jedan zemljoradnik-prodavac kaze da su tezge nekako male. imao sam utisak da ce svakog trenutka izgovoriti malo su pederske :)

ja se nadam da se ceo kraj planski sredjuje. vecina objekata je sredjena na zelenjaku. mislim na zgrade od beobanke pa do tunela. sredjuje se teraziska terasa, sredjen je zelenjak i jos ostaju terminal i ona velika siva zgrada na uglu. pa se nadam da je sve to deo jednog plana. i da ce uskoro srediti i tu zgradu na uglu narodnog fornta i brankove, ta zgrada je dosta velika i mislim da bi doprinela mnogo boljem izgledu tog dela grada
 
ivanCE":30394si2 je napisao(la):
kada govorimo o pijaci, cuo sam jednu zamerku na tv. jedan zemljoradnik-prodavac kaze da su tezge nekako male. imao sam utisak da ce svakog trenutka izgovoriti malo su pederske :)
LOL !!! :D :D :D
 
Za sve one koji se cude zastoja ovde spominjem Djordja Bobica, FYI, on i njegova firma Slavija Biro su odgovorne za ovaj katastrofalan dizajn najvaznije i najemblematicnije beogradske gradske pijace. Ovako nesto pripada mozda vidjenju arhitekture u Svilajncu ranih 1990-ih a ne centralnoj gradskoj pijaci koja zasluzuje konkursno resenje vrhunskog klaiteta a ne brzopleto i mediokritetsko resenje koje je neskladno, ruzno, i bice pretvoreno u cumez koji je pre bilo za najkasnije 6 meseci. Prozaicni uzvici nekih forumasa ovde tipa "pa bar se nesto gradi" "nije tko lose", "ok nije idealno al ajde bar su ocistili" je najopasnije za ovaj grad ako zelimo da ovaj grad na nestolici jednog dana i vec jednom dobije svoje zasluzeno mesto kao regionalna mteropola. Gradovi se najvise odlikuju svojim urbanim i arhitektonsko-estetskim nasledjem a Beograd samo gradi mediokritet i horor...
 
da da slazem se da je cela okolina Zelenog Venca u jako losem stanju, posebno infrastruktura. Iako ceo ZV poprima nove oblike jos uvek nije, bar kod mene, izasao iz kategorije najruznijih delova grada.Fasada na uglu Narodnog Fronta i Brankove je hitno potrebno srediti iz prostog razloga sto po zavrsetku 'terase' to ce biti jediti objekat u krugu koji se raspada, a zauzima jako znacajnu lokaciju.Zapravo pravo je cudo da ona nije bila medju prvima na listi za sredjivanje s' obzirom da je to prvo sto ugledas kad ulazis u centar sa Novog Beograda.
Takodje i svi oni privremeni objekti poput Mekdonaldsa na platou.Pa to mora da se skloni i mozda cak pretvori i u zelenu povrsinu inace ce Zeleni Venac zauvek da ima duh Damaska ili Teherana u svom centru.Bas izgleda divlje i haoticno ili blisko-istocno.
U svakom slucaju tek kada sam video opet stare slike ZV pre rekonstrukcije sam shvatio koliko je grozan bio i koliko je sad zapravo bolje.Dobar posao, ali Zelenjaku treba jos par godina da bi se uljudio i postao dostojan svoje lokacije.
 
KiD":jadko72n je napisao(la):
U svakom slucaju tek kada sam video opet stare slike ZV pre rekonstrukcije sam shvatio koliko je grozan bio i koliko je sad zapravo bolje.Dobar posao, ali Zelenjaku treba jos par godina da bi se uljudio i postao dostojan svoje lokacije.
ZVenac danas izgleda 3x bolje, idite pogledajte pijacu.
Okolina je druga stvar, ali vidite okolinu pijace kod st.Merkatora:

222sc027qs3.jpg


222sc029id9.jpg


222sc037ai5.jpg


222sc038ov3.jpg


222sc039dk6.jpg
 
Cvetna pijaca u Krnjači spremna, kapija i dalje zaključana

Ruže da pričekaju
Pijaca cveća je površine od 1.200 kvadrata. Dosadašnji radovi koštali su oko 29 miliona dinara, a za drugu fazu biće potrebno između 20 i 25 miliona dinara.

Iako je pijaca u Krnjači na kojoj se prodaje cveće, posle završetka prve faze radova spremna za prve prodavce i kupce, kapija je i dalje zaključana. Povratak prodavaca koji su godinama nudili cveće na ovom mestu, a koji su trenutno izmešteni u Mirijevo, može se očekivati tek kad zakupci 20 novih lokala uplate novac i potpišu ugovor o zakupu sa JKP "Gradske pijace". Kako saznajemo u ovom preduzeću, do sada se ni jedan od ovih zakupaca nije javio da potpiše ugovor. Rok za uplatu za zakupce iz Beograda ističe u ponedeljak, a za ostale u sredu, 28. februara.

- Za ove lokale na javnoj licitaciji nadmetalo se oko 30 zainteresovanih. Početna cena za kvadratni metar bila je 550 dinara. Kvadrat lokala izlicitiran je po ceni od 2.500 do 7.000 dinara. Ukoliko zakupci ne uplate novac do predviđenog roka, odnosno ukoliko se ne jave da potpišu ugovor o zakupu, smatraćemo da su odustali od lokala. Oni više neće imati pravo da učestvuju na javnoj licitaciji koju ćemo ponoviti i to po istoj početnoj ceni za kvadrat - kaže Petar Moravac, zamenik direktora JKP "Gradske pijace".

Pijaca cveća ima površinu od 1.200 kvadrata. Lokali zauzimaju 400 kvadrata, a hol 800. Površina lokala je između 15 i 30 kvadrata, a svaki od njih je sanitarno opremljen. Lokali se izdaju na neodređeno vreme, a svaki zakupac, prema ugovoru iz zakupa, moraće da se brine i o njihovom održavanju. Ovo nesvakidašnje mesto u gradu, gde se osim trgovine može uživati u mirisu i lepoti ruža, karanfila, azaleja, gerbera, krina, kala, ljubičica i drugog domaćeg i uvoznog cveća, postoji već četiri decenije. "Zub vremena" nagrizao je krov, zidove i instalacije tako da je bila neophodna sanacija. Posle prve faze uređenja, najverovatnije na leto, krenuće se sa drugom kada će se srediti nadstrešnice, parking i prilazi. Osim toga sagradiće se i hladnjača za cveće koja će ga "rashlađivati" na pet stepeni. U holu natkrivenog dela pijace ima mesta za 50 metalnih rafova za cveće. I za njih će biti javna licitacija, a prednost će imati "stari zakupci", odnosno oni koji su već prodavali cveće na ovom mestu.
Dosadašnji radovi na cvetnoj pijaci koštali su oko 29 miliona dinara, dok će se za predstojeće izdvojiti između 20 i 25 miliona dinara, saznajemo u JKP "Gradske pijace".
Glas Javnosti
 
Moj predlog je jednostavan. Raspisati javni konkurs za novo idejno resenje uredjenja urbane celine zelenjaka (too late), da to bude transparentno i porfesionalno odradjeno a ne ovako apa trapa i ispod stola. Ja vidim da je Zelenjak sad cist i bog zna sta drugo ali je rekonstrukcija same pijace ruglo, neprimerno i jednostavno ne odgovara ovoj lokaciji. Materijali koji su tu korisceni su sasvim pogresni, boje u najmanju ruku promasene, prateci objekti predstavljaju mediokritetsku arhitekturu, a ova vazna beogradksa urbana celina unakazena za narednih 30 godina. Umesto da su se recimo koristili prirodni materijali, da se predeo ozeleni i oplemeni da se njegov karakter promeni i da se voaj deo pretvori u predeo koji se moze koristiti kao trg i kao trznica..... Mozda su ukusi razliciti i ja nemam pojma o cemu govorim, ali ako je ovakav tip arhitekture i obrade primeran za jednu metropolu koja pretenduje da bude regionalni lider, pogotovo kad imamo u vidu savremene arhitektonske tendencije i tretman urbanih celina, onda ja ne znam o cemu mi ovde pricamo. Resenje ne mora da bude ekstravagantno ili skupo ali, pobogu u Beogradu ima gomila mladih arhitekta koji imaju talenta ali nemaju nacina da dodju do izrazaja jer se gotovo sve radi mimo konkursa i bez odgovrnosti prema javnosti. Beograd je u katastrofalnom stanju kad je u pitanju njegov arhitektonski integritet...Pogledajmo samo gomilu neprimernih objekata koji se polako cickaju po novom beogradu (cast izuzecima) i citavu okolinu arene koja je uredjena po ugledu na komunjarsku socijalnu gradnju. Dakle u Beogradu arhitektonska filozofija i nacin shvatanja prostora i gradskog zivota nije promenjena, a arh. politiku vode isti oni koji su zasluzni za najvece promasaje u gradskom planiranju u poslednjih 30-40 godina.
 
www.beograd.co.yu":2saazzyy je napisao(la):
Завршена лицитација преосталих тезги

Јуче је завршена лицитација преостале 84 тезге на пијаци Зелени венац, која је након реконструкције почела са радом 16. фебруара, ове године. Према речима Петра Моравца, заменика директора ЈКП „Градске пијаце”, цена закупа кретала се од 55 до 100 хиљада динара.

Обновљена пијаца Зелени венац простире се на 6.600 квадрата. Располаже са 410 тезги, од којих се 154 налази испод заједничког крова, док остале имају своје надстрешнице.

У млечној хали постављено је 60 витрина, а у оквиру пијаце налази се велика купола са видиковцем. Испод пијаце се налазе магацински простор од 800 квадрата, паркинг са 125 места, два јавна тоалета, трафо-станица, топлотна подстаница и два теретна лифта за преношење робе са доњег у горњи ниво.
Реконструкција Зеленог венца коштала је девет милиона евра, а заједнички су је финансирали ЈКП „Градске пијаце” и Град Београд

1268114_Zeleni_venac__tezge.jpg
Vest i nije toliko senzacionalna koliko mi se slika svidela. Uzivajte i vi :)
 
Počela sa radom obnovljena cvetna pijaca u Krnjači
Lokali prazni, zbog previsoke cene zakupa
Lokali unutar pijace i dalje su prazni, jer su sve licitacije propale. U Upravnom odboru JKP "Gradske pijace" kažu da će početna cena kvadrata na sledećoj licitaciji biti 2.500 dinara

Renovirana pijaca cveća u Krnjači počela je sa radom, jer su se vratili prodavci koji su privremeno bili izmešteni u Mirijevo. Reč je o trgovcima koji cveće prodaju na ukupno 80 metalnih paleta za čiju su tromesečnu rezervaciju platili oko 2.400 dinara, dok za dnevnu zakupninu palete plaćaju oko 220 dinara, saznajemo u JKP "Gradske pijace". Novosagrađeni lokali unutar nekadašnjeg diskonta, međutim, i dalje zvrje prazni i čekaju na zakupce. Reč je o pijaci gde se trguje cvećem na veliko, kako domaćim, tako i uvoznim iz Austrije i Holandije.
...
izvor Glas javnosti
ceo tekst http://www.glas-javnosti.co.yu/danas/srpski/bg07052102.shtml
 
Slazem se sa tobom Olea, arhitektura objekata zelenjaka je vise nego mediokritetska, a spomenuo/la si i boje koje sam vec kritikovao na ovom sajtu. Inace tacno je da ima jako puno mladih i talentovanih arhitekata, ali sam uvideo i da ima i mnogo mladih i netalentovanih koji misle da su talentovani, a ukus im luta negde od Turske do Kazakstana.
 
Ускоро ново лице београдских тржница „Миријево” и „Меркатор”

Јавно комунално предузеће „Градске пијаце” почеће у јуну реконструкцију крова на пијаци у Миријеву. Укупна површина ове пијаце износи 6.500 квадрата, а заједнички кров биће изграђен на платоу површине 1.300 квадратних метара, где ће бити зелена пијаца са 250 тезги.

Реконструкција крова ове пијаце трајаће четири месеца, а радови су поверени Предузећу „Техноунит” из Београда. Како је за БЕОИНФО рекао Петар Моравац, заменик директора у овом предузећу, вредност радова износиће око 20 милиона динара.

Према његовим речима, следеће недеље почеће и адаптација крова пијаце „Меркатор” у Новом Београду. У овом објекту реновираће се и тоалети, заменити водоводне и канализационе цеви и олуци и окречити зграда.

Радове ће изводити Предузеће „Продукт инвест”, трајаће месец дана и коштаће 3.000.000 динара.
Izvor: Grad Beograd
Link: www.beograd.co.yu
 
Koliko je ovaj projekat za Kalenic bolji od Zelenjaka. Pa nebo i zemlja!! Ovo izgleda moderno i nekako dopadljivo a opet dovoljno jednostavno da ne bude kic kao sto je slucaj sa zelenjakom. Drvo i metalne sipke sa zelenilom sa strane i platneni pokrovi odozgo... Svidja mi se kombinacija. Nadam se da ce zavrsena pijaca izgledati donekle kao ovaj model na slici.
 
Na pijaci Z.Venac je rađena rekonstrukcija stare pijace, jedan od simbola Beograda, pa
i nije mogla da bude 'moderna', a izvanredno izgleda...pogotovu kad si u njoj.

Kakav kič?!...o čemu se ovde priča i pljuje na sve što se radi u Beogradu.
Preporučujem da se ponovo pogleda vest o rekonstrukciji pijace Z.Venac :
http://www.beobuild.net/news.php/21.html
 
Dragane pratio sam rekonstrukciju pijace sve vreme i zato to i kazem. Naravno da je moglo da se uradi drugacije, kao sto uvek i moze i to sto sam rekao je moje misljenje. Nisam rekao da je ona nepodnosljivo ruzna ali sam rekao da je kic - spolja ne iznutra. Mozda je zvucalo previse negativno ali to stvarno ne mislim iako imam svoje primedbe koje sam izneo. I pored svega toga jako mi je drago da su je sredili i sigurno je neuporedivo lepsa nego sto je bila.
 
Svi mi imamo individualno osećanje i mišljenja za lepo/ružno, ali nije
opšteprihvaćen stav da je pijaca ZV 'kič'...... već naprotiv.

Da li je trebalo srušiti staru pijacu, slibol grada koji je zaštićen i zakonom,a
izgraditi još jedan bezlični objekat kao na Kalenicu...samo da bi bio 'moderan'.

Da li u Minhenu ruše takva ili slična zdanja, a grade 'staklence sa metalnim okvirom'?
 
Dobro je sto su sacuvali izgled Zelenog venca. Jedino sto mi je zao sto te radove i sva kopanja koja su radili nisu iskoristili i za izgradnju podzemne okretnice za GSP vozila!
 
dragan":38mqka62 je napisao(la):
Svi mi imamo individualno osećanje i mišljenja za lepo/ružno, ali nije
opšteprihvaćen stav da je pijaca ZV 'kič'...... već naprotiv.

Da li je trebalo srušiti staru pijacu, slibol grada koji je zaštićen i zakonom,a
izgraditi još jedan bezlični objekat kao na Kalenicu...samo da bi bio 'moderan'.

Da li u Minhenu ruše takva ili slična zdanja, a grade 'staklence sa metalnim okvirom'?
Izgled Kalenic pijace je ostao stari jer je tako planirano i to je ok. Ono sto za mene nije ok je kako su neke stvari uradjene prilikom same obnove. Okolina pijace, sam zid pijace, staklene povrsine, boja itd. Nisam pricao da je trebalo promeniti izgled ali je itekako moguce koristiti drugacije materijale i stvoriti potpuno drugi utisak koji sama pijaca odaje (po meni trenutno kic po tebi ne - o ukusima je tesko raspravljati). Kakve veze ima Minhen sa ovom celom pricom????
A vidim imamo jos jedan veliki simbol Beograda pored onih par hiljada... :)
 
Veletržnica - spolja hala, unutra „svemirski brod”

Veletržnica bi trebalo da se nalazi pored Kvantaške pijace, na Novom Beogradu, na placu površine sedam hektara.
Investicija bi koštala oko 40 miliona evra, za šta se traži strateški partner.

Kad budemo imali veletržnicu, Beograd će biti distributivni centar za ceo Balkan. Trgovine neće morati da imaju komore i skladišta za čuvanje namirnica, a veletrgovci neće morati da čuvaju robu u Rumuniji, Bugarskoj i drugim okolnim zemljama - kaže za „24 sata" Gordana Matijašević, direktorka JKP „Gradske pijace".
- Veletržnica je jednostavna, visoka montažna građevina. Spolja je to obična hala a unutra - svemirski brod. Tu se zahvaljujući najsavremenijoj tehnologiji čuvaju i skladište voće, povrće, meso, mlečni proizvodi itd. U pitanju je veliki distributivni centar, u koji robu donose veletrgovci i tu je skladište, a robu kupuju pravna lica, restorani, bolnice, marketi, trgovine... - objašnjava Matijašević.

Predviđeno je da se gradnja radi fazno i da ceo prostor zaživi veoma brzo. Planovi oko izgradnje veletržnice počeli su da se razrađuju pre sedam godina. Predviđeni objekat ličiće na hangar u obliku pravougaonika, a duž njega će biti postavljeni ulazi s rampama predviđeni za ulaz teretnih kamiona. Ipak najvažnije od svega jeste unutrašnje uređenje, u koje će biti ugrađena najsavremenija tehnoligija, zahvaljujući kojoj će ovde moći da se skladišti hrana najrazličitijih vrsta.

Izgradnja ovog objekta koštala bi između 30 miliona i 40 miliona evra, ali bi se veletržnica „isplatila" za desetak godina. Sredstva mogu da se dobiju ili putem kredita ili ako se nađe strateški partner.
Hala u Hamburgu, površine 80 ari, kakva bi trebalo da bude i naša, izgrađena je za samo šest meseci.
Veletržnica bi trebalo da se nalazi pored Kvantaške pijace, na Novom Beogradu, na placu površine sedam hektara koji je baš zbog toga još pre 2000. godine kupljen od firme „David Pajić".
24sata : http://www.24sata.co.yu/vesti.php?id=11441
 
Увођење комуналног реда око Каленић пијаце
Саобраћајни инспектори града, у сарадњи с републичким тржишним и комуналним инспекторима општине Врачар, уз асистенцију саобраћајне полиције, организовали су синоћ заједничку акцију увођења реда око Каленић пијаце.

– Суштина акције јесте да се сви продавци робе и који паркирају камионе с робом без дозвола на јавним површинама око Каленић пијаце онемогуће у томе. У првој контроли пет камиона остало је без таблица, а власницима су уручене прекршајне пријаве. Акција ће бити континуирана и кренућемо ускоро у контролу и осталих градских пијаца – рекао је Угљеша Митровић, помоћник градског секретара за инспекцијске послове.

С прописно обележеним возилом и уз уредне папире истовар робе и окупљање око пијаце дозвољени су од пет сати ујутро. Нажалост, већ од три сата ујутро почиње велика бука из непрописно паркираних камиона, који нелегално продају робу и за собом сваке ноћи остављају огромне количине смећа.
Izvor: Grad Beograd
Link: www.beograd.co.yu
 
TOTALNI PROMAŠAJ
Posle uloženih devet miliona evra pijaca "Zeleni venac" praktično je poluprazna, popunjena tek trećina tezgi i lokala

Pijaca "Zeleni venac" posle višemesečne rekonstrukcije i uloženih devet miliona evra bukvalno zvrji prazna! Na prvoj pijaci "evropskog izgleda" u prestonici, tek trećina tezgi je popunjena, i to samo voćem, povrćem i mlečnim proizvodima.

Najstarija beogradska pijaca pre rekonstrukcije imala je 616 tezgi, a danas ima 410 na platou i 60 tezgi u mlečnoj hali. Većina tezgi zakupljena je i rezervisana, a vlasnici ne donose robu jer je na Zelenjaku poseta veoma slaba.

Predrag Milošević, rukovodilac sektora za pijačne usluge JKP "Gradske pijace", kaže za Press da pijaca "Zeleni venac" još ne diše "punim plućima", iako je već nekoliko meseci otvorena.

- Većina zakupaca nije počela da radi u lokalima. Tu su predviđene mesare, ribarnice i prodaja razne mešovite robe. Pijaca još nema kompletnu ponudu i mislimo da je to glavni razlog loše posete. Očekujemo od svih koji su iznajmili lokale, da ih tokom jeseni napune robom. U pijaci je ranije imalo sve "od igle do lokomotive", pa je poseta bila znatno veća. Međutim, sada nije tako... - objašnjava Milošević.

On pretpostavlja da su se građani, za 18 meseci - koliko je trajala rekonstrukcija, navikli da kupuju robu na nekim drugim pijacama.

- Radiće se detaljna analiza poslovanja pijace, pa ćemo videti gde je problem. Na njoj još uvek ima slobodnih tezgi, za koje ćemo ponovo obnoviti javni konkurs za zakup. Dnevni zakup tezge je 300 dinara, mesečni najam 1.500, dok je tromesečna rezervacija tezge 4.500 dinara - kaže Milošević.

Za "krivce" što je ova pijaca poluprazna mogu se označiti "divlji" prodavci koji na kartonkama prodaju duž Lomine i Karađorđeve ulice, na stajalištima GSP-a i u podzemnom prolazu.

- Oko pijace "Zeleni venac" svakodnevno ima više od 100 divljih preprodavaca. Ne vidim nijedan razlog zašto ne iznajme tezgu na pijaci - čudi se Milošević.

Kako su nam rekli mnogi Beograđani, glavni razlog slabe posete na pijaci jeste taj što se na njoj više ne prodaje tekstilna roba.

- Ta pijaca bila je prepoznatljiva po prodaji garderobe. Prodavale su se šarke, narezivali ključevi i sitnice koje Beograđanima mnogo znače. Bez te robe ova pijaca neće nikada zaživeti - rekla nam je juče na pijaci "Zeleni venac" Beograđanka Mila Nikolić.

Stalna kontrola oko pijaca

Akcija uvođenja komunalnog reda oko beogradskih pijaca i uklanjanja nepropisno parkiranih vozila sa robom biće nastavljena, a posebno će biti kontrolisane "problematične" pijace.

- Ima puno pritužbi građana i dosta je teško ukloniti nered oko pijaca. Sve veće gradske pijace biće obuhvaćene kontrolom - najavio je Uglješa Mitrović, pomoćnik gradskog sekretara za inspekcijske poslove.

D. STANIMIROVIĆ
Izvor: Press
Link: http://www.pressonline.co.yu/vest.jsp?id=20128
 
Vrh