Šta je novo?

Pijace

Hrana u vitrini bez struje
V. RADULOVIĆ | 08. jun 2016. 20:10 | Komentara: 1

Pijačna uprava, tokom rekonstrukcije Bajlonijeve tržnice, prevarila prodavce kora. "Koradžije", kao vlasnici lokala, plaćaju zakup neuslovnih tezgi

PRILIKOM renoviranja Bajlonijeve pijace četiri kioska "koradžija" uklonjena su, a vlasnici su na korišćenje dobili rashladne vitrine, ali - bez struje! Kore, lazanje, testeninu i proizvode od testa oni već šest nedelja prodaju na tezgama bez frižidera. U upravi ove pijace tvrde da bolje uslove nisu imali ni ranije.

Takozvane "koradžije" svoje proizvode ovih dana prodaju na tezgama za koje tvrde da nemaju odgovarajuće uslove za skladištenje kvarljive robe.

- Pre šest nedelja izmestili su nas iz kioska koji su u našem vlasništvu već 60 godina. Sve to da bi asfaltirali deo pijace - započinje priču Nebojša Dabevski, koji proizvodi namirnice od testa. - Nismo se bunili, već smo nastavili da radimo do završetka renoviranja, jer su nam obećali rashladne vitrine. Međutim, dobili smo ih, ali bez struje, pa ih trenutno koristimo kao obične tezge, a u gotovo svim našim proizvodima ima jaja! O tome koliko su vitrine prljave i trule ne moram ni da pričam.

I dok strahuju od toplog vremena i namirnica koje im se kvare, žale se i na promet, jer, kako kažu, niko neće da kupuje s takvih tezgi. Ali, dažbine moraju da plaćaju.

- Osim mesečnog zakupa, za koji izdvajamo oko 5.000 dinara, uveli su nam i dnevnu cenu od po 500 dinara za površinu od pet kvadratnih metara, koju niti hoćemo, niti možemo da plaćamo. Zaprećeno nam je da će nam oduzeti tezge zbog toga. Mi sedimo i čekamo, ali nam prihodi nisu dovoljni da platimo koliko od nas traže - tvrdi Dabevski.

Iz JKP "Gradske pijace" negiraju ove navode uz objašnjenje da će po završetku svih radova "koradžije" dobiti standardizovane lokale.

- Te njihove radnje više su podsećale na zarđale konzerve, nego na kioske. Nije ništa neobično da "koradžije" svoju delatnost obavljaju na ovim vitrinama, jer je ista situacija i na pijacama "Vidikovac", "Kalenić", "Đeram", "Zvezdara" - kažu iz JKP "Gradske pijace"!

Upravnik Bajlonijeve pijace, tvrde u ovom javnom preduzeću, smenjen je pre nekoliko dana jer je i nakon rušenja nastavio da naplaćuje zakup kiosaka koji su uklonjeni.

OSTALI BEZ SVOJIH OBJEKATA

KIOSCI, koji su se nalazili na sada renoviranom delu pijace, bili su u vlasništvu ovih prodavaca i zanatlija više od pola veka.

Oni su nakon renoviranja uništeni, a za nove, tipske lokale, koje čekaju nedeljama, "koradžije" će morati da plaćaju mesečni zakup.


http://www.novosti.rs/vesti/beograd.74. ... bez-struje
 
Bila priča da će se rekonstruisati većina pijaca počev od Đerma, Cvetka, Bjalonija, Kalenića... te da će se kod recimo Đerma srušiti cela pijaca, izgraditi podzemne garaže a la Zeleni venac, uvući prostor oko Bulevara... Gledajući ove sitne rekonstrukcije pitam se da li se od toga odustalo i da li su ovo zamene za totlane rekonstrukcije koje su po pričama trebale početi još pre par godina...
 
И, желимо ли да, као у "остатку" Европе, пијаце постану пјаце (тргови)??

Да чујемо демократски глас народа...
 
Панто, наравно да грађани желе тргове иако појма немају шта су то тргови.
 
Da zelimo da kao u ostatku Evrope pijace postanu trgovi , a ne da se da pijace i babe zauzimaku ogromne prostore , vec da se smestaju u klimatizovane i namenjene zgrade i porasporede tezge na nekoliko spratova a te prostore po centru grada (izuzev zelenog venca pijace) pretvore u trgove i renoviraju fasade oko pijaca pa da vidite da se ne razlikujemo toliko od evrope po oformljenosti trgova, najbolji primer je pijaca Kod Skadarlije koja zauzima dragocen prostor umesto da je izgrade zgradu namenjenu za pijacu negde u okolini tog trga , ili premestati pijace u neke napustene predratne industrijske hale (uz obnovu, pa da ozivljavamo takve prostore. ovako prostor oko pijaca i u pijacama izgleda kao cigan mala i to u centru grada..
 
Pijaca = piazza (ita) = trg = tržište, tržnica , bravo Panto , koliko li ljudi tako razmišlja šta li neke reči koje koriste uopšte znače :kk:
 
Druze znam da Pijaca znaci trgovina ali trgovi po Evropi odavno nisu vise mesto trgovine praziluka , paradajza psenice krastavaca i luka vec mesto sastajanja ljudi , odrzavanja kulturnih desavanja itd itd , a te pijace su prebacene u zatvorene prostore gde su zasticeni svi od meteorloloskih uticaja. ne vidim poentu ostanka trgovine navedenih proizvoda u centru grada na tako vrednim lokacijama.
 
Покретне тезге које би се по затварању пијаце склањале су по мени прихватљиве и могле би се искористити у многим деловима града као и по свим пијацама као замена за фиксне тезге, често и озидане. Али већи естетски проблем по мени представљају продавнице, млекаре, месаре, рибарнице, пиљарнице, печењаре и роштиљнице озидане на простору пијаца, пре свега на Бајлони пијаци, где би их све изместио у локале по приземљу околних зграда које опкружују пијаце.
 
to je polovicno resenje, potrebno je da Beogradske Pijace krenu da grade pijacne zgrade kao sto to postoji u Budimpesti , ili koricenje kao sto rekoh starih industrijskih hala u centralnoj zoni grada sa Izuzetnom predratnom arhitekturom
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=392499#p392499:rijd8s6d je napisao(la):
KartmenBG » Jun 17th, 2016, 12:03 am[/url]":rijd8s6d]koricenje kao sto rekoh starih industrijskih hala u centralnoj zoni grada sa Izuzetnom predratnom arhitekturom
Dobar predlog ali imas li neki objekat u vidu
 
Ја реално не видим који би објекти заменили Каленић, Палилулску и Ђерам. А мислим да би и грађанима и продавцима више одговарало да на више места у граду постоје покретне пијаце-тргови.
 
Pijace izmestati u zatvorene prostore Banjicku pijacu treba izmestiti u Trzni Centar banjica , Vidikovacku pijacu treba izmestiti u Trzni centar Vidikovac (oba trzna centra su sablasno prazna). e sad verovatno ce svi sad biti u fazonu " Ti trzni centri su privatno vlasnistvo" isplativije je na duze staze da ih pijace otkupe s obzirom na postojanje parkinga i dobrom povezanoscu sa gradskim prevozom,

evo u Budimpesti pijaca u centru

95rcq1.jpg


ovo je jedna od 4 zatvorene pijace u centru grada

dok mesta na kom su pijace u centru s obzirom na formiranost njihovu mozemo dobiti ovo na bajlonijevoj

15844816.jpg

dok je pijaca pomerena u halu 150 metara u susednoj ulici.
i mislim da niko ne bi imao protiv da se proseta jos 150 metara od postojece pijace u novu pijacu koja je klimatizovana, opet ima i prirodnog svetla na krovnim prozorima, prodavcima roba nije izlozena temperaturnim oscilacijama gasovima izduvnim, i mnogo vise prostora dobijaju pod jednim krovom a ne pod 1001 limenim krovom sa raznoraznim najlonima i improvizacija izmedju njih vec uredjeno mesto gde se ne osecas kaustrofobicno .sa uzanim puteljcima sa sudaranjem ljudi, gazenjem u blato i bare posle kise ili ne duva vetar zajedno sa podignutom prasinom i prljavstinom na robu prodavaca a i imali bi vise mesta za skladistenje.
 
Ovo sto si naveo u venizelsovoj je privatno vlasnistvo fabrika ako se nevaram david paic daka liftovi
Ovo u poenkarevoj je kompleks koji je miskovic kupio za trzni centar 3 fabrike sutjeska medicinska oprema
Stara galenika i pamucni kombinat
Hala na uglu despota stefana je gsp i mup odrzavanje vozila
Jugosped je cepterov i tu ce biti hotel ta zgrada je pod zastitom drzave vapina fabrika hartije
I one hale na drugom linku su privatno vlasnistvo zaboravih koja je tu industrija bila
 
treba lepo onda oduzeti hale u koje se nije investiralo kao ona kod stanice Beograd dunav, jer propada, i nije se nista investiralo ili krenuti sa investitorom u javno privatno partnerstvo jer kopleks propada a ima prelepu arhitekturu
 
Kartmen, meni je tvoja ideja zanimljiva a ono za piazza i trg nisam mislio da ti ne znas, nije kritika niti losa namera, nego reko generalno dosta ljudi ne zna sta znavi rec pijaca kao sto uostalom ni ja nisam znao dok nisam naucio. To vise ima veze sa nekom mojom starom kritikom da jos kao mali ucimo dosta stranih reci koje ne znamo sta znace, a imamo nase reci koje razumemo ali ne koristimo. Ali ajde ako vec koristimo strane, volim da bar znamo na nasem jeziku sta znace :sesir:
I jos da kazem jednu stvar vezano za pijace. Kada su pre 10 i vise godina poceli da nicu svetski hipermarketi po gradu, mislio sam, super sad necu da se ko babe i dede guram na pijaci nego cu ko covek tamo u klimatoyivanom i cistom da kupujem. Medjutim trebalo mi je vremena da shvatim da bolje ja da nastavim da kupujem za sebe i svoju decu paradajize i paprike od baba na pijacama kod kojih su jos moji baba i deda kupovali i na kojima sam i sam odrastao, nego da u hipermarketima kupujem ko zna sta i odakle. Tako da, izglead vara, pijace iako oronule, cesto nude mnogo bolju hranu koju unosimo u nas i zivimo od nje nego nasminkani moderni hipermarketi.
 
Oduzeti provatno vlasnistvo nije ti ovo 1946 privatnik raspolaze sa svojom imovinom kako on hoce drzavi je bitno da placa porez na imovinu
 
@earthmoving, a dobro nismo se onda dobro sporazumeli, drago mi je da ti je zanimljiva , masta i malo putovanja po Evropi su uradili svoje :D
 
Идеја о затвореним тржницама је добра, али ја мислим да би више мањих пијаца од покретних тезги раштрканих по граду које би заузимале јавни простор само у одређено време више задовољиле потребе становништва, посебно старијих суграђана који претежно купују по пијацама. Наравно не желим да једно решење искључује друго. Само опет ови индустријски објекти су ми мало неприступачни становништву.
 
20160610_174103.jpg


20160614_152246.jpg


pijaca djerma uklanjaje postepeno starih nakaradnih kiosaka
 
ako si citao napomenuo sam da su ti industrijski objekti udaljeni oko 150 do 200 metara od sadasnje lokacije. a ovo za djeram i uredjenje pijaca svaka cast samo neka ruse ciganiju i neka uredjuju.
 
Možda se može izvršiti eksproprijacija raspalih hala za pijace.

Ko zna, i pijace su opšte dobro...
 
Vrh