Šta je novo?

Petlja "Petlovo brdo" - Zaštitimo šumski pojas na Petlovom brdu

Nije iz vase voljene Rkovice gdje je radnicka rakovica da se digne da se tresu u starom dvoru u CK a da nema vise industrije uspejsno sahranjena
 
STF je potpuno u pravu, nije se do sada na forumu desilo da neko propagira plemenitu stvar a da stekne toliko protivnika i to medju ljudima koji se zalazu za to isto.

Znaci, nesto ne stima, ili u retorici, ili u pristupu, ili u stavu... negde nesto definitivno ne stima.
 
Peticijom u Skupštini protiv petlje na Petlovom brdu

Tanjug | 20. 09. 2013. - 16:45h | Foto: J. Vučetić - ilustracija | Komentara: 12
Udruženje gradjana “Zeleno naselje - Petlovo brdo” saopštilo je danas da “Putevi Srbije” nemaju saglasnost Vlade Srbije za planiranu gradnju petlje “Petlovo brdo” u blizini obilaznice oko Beograda, dok u ovom javnom preduzeću ističu da se radovi izvode uz saglasnost nadležnih institucija.
“Putevi Srbije” tvrde da imaju “saglasnost nadležnih institucija”. Nepobitno je utvrđeno da nemaju prvu i osnovnu saglasnost koju daje Vlada Srbije, koja nikada nije dala saglasnost za prenamenu prostora, a koja je neophodna, jer je u pitanju zemljište u vlasništvu Republike Srbije pod šumom - kažu u udruženju.

Peticiju za gradnju petlje Petlovo brdo van prostora “zaštitne” šume naselja potpisalo je više od 1.500 građana i potpisi su predati Skupštini Srbije.

Sa druge strane, u “Putevima Srbije” napominju da su predstavnici udruženja kao glavni problem definisali zaštitu nelegalnih objekata i individualnih priključaka na Ibarskoj magistrali.

- Iza toga stoje lični interesi vlasnika nelegalnih objekata duž Ibarske magistrale - navode u tom javnom preduzeću.

“Putevi Srbije” su, takođe, spremni da prave parkić za stanovnike van Ibarske magistrale, što bi bilo bezbednije i zdravije.

U saopštenju tog preduzeća dostavljenom “Tanjugu” ističe se da se primedbe predstavnika udruženja građana sa Petlovog brda ne odnose direktno na nedostatke projekta buduće petlje, već na njen projektom definisan položaj.
Taj položaj uslovljava dalja projektna rešenja u vezi sa planovima za buduće proširenje Ibarske magistrale u zoni naselja Petlovo brdo.

U “Putevima Srbije” dodaju da se projekat izgradnje petlje “Petlovo brdo”, odnosno rekonstrukcija postojeće petlje, u potpunosti izvodi saglasno važećoj planskoj i projektnoj dokumentaciji, kao i uz saglasnost nadležnih institucija.
Udruženje građana “Zeleno naselje - Petlovo brdo” u saopštenju navodi da to nije tačno, kao i da je glavni projektant obilaznice već komentarisao javno da buduća petlja “Petlovo brdo” nije na pravoj poziciji.

Takođe, navedeno je da su “Putevi Srbije” narušili kredibilitet države pred Evropskom investicionom bankom, koja odobrava kreditna sredstva iskljucivo za projekat obilaznice, tako što su petlju Petlovo brdo prikazali kao deo obilaznice da bi dobili novac, iako se ona nalazi na oko 400 metara od trase obilaznice.

http://www.blic.rs/Vesti/Beograd/406730 ... lovom-brdu
 
MilisaV":22g5pfg8 je napisao(la):
Ne bi me čudilo da je član srđan1 ubačeni element od strane jp putevi srbije da diskredituje borbu za šumski pojas.

Послато са GT-N7100 користећи Тапаталк 4
a da se drzis one narodne kad god si cutao nisi se zaj...???
neverovatna kolicina nepismenih ovde kao i na vecini ostalih foruma koji prosipaju pamet....
Ne ja nisam ubacen vec jedan od vlasnika objekta duz Ibarske magistrale kome put treba da prodje kroz pola zgrade a gle cuda imam uredno sve papire placene po zakonu i bez mita i korupcije jer nisam ziveo ovde kad je to bilo potrebno....
 
Vidim da su se članovi udruženja ushitili i "upiškili od sreće" kada su čuli da sam na "državnim jaslama" , valjda misleći da sam time po automatizmu kancelarijski neradnik i samim tim diskreditovan ... Gospodo, malo ste se za*ebali ...

Prvo,

ja nisam rekao da cela državna uprava dobro informiše građanstvo, ili da se trudi, već da odeljenje koje ja vodim to čini na sve dostupne načine ali informisanost slabo raste ... ljude ništa ne zanima, prosto ...

Drugo,

član sam foruma oko 4 godine, u NVO sektoru sam 2 godine a na "državnim jaslama" 3 meseca ... Posao u državnoj upravi sam dobio preko građanskog aktivizma u NVO sektoru, tj. volonterizma a posao sam dobio čak i bez posedovanja partijske knjižice, kao kvalitetan kadar....

Treće,

"Državna uprava" je možda pogrešan izraz, ali kakve to veze ima? Opštine primaju sredstva iz gradskog budžeta, gradski od republičkog, pa to imlicira da me država plaća ... uostalom, tako malo bitno...

Da rezimiramo ... isterujete đavole na pogrešnom mestu. Kao što sam više puta napisao, dobronamerno sam vam skretao pažnju na neke kardinalne greške u ponašanju i pristupu koje su proistekle iz mog ličnog iskustva u delovanju u NVO sektoru ... ja nisam poput Karla, da stanem uz građansku inicijativu, SAMO ZATO što je građanska inicijativa. Moj stav je da građanske inicijative ne smeju da se služe sredstvima koje koristi "druga strana" i da korišćenje takvih sredstava (populizma recimo), šteti SVIM građanskim inicijativama u sadašnjosti i budućnosti.

Vaš, i samo Vaš problem je što ste dobronamerne savete shvatili kao pokušaj omalovažavanja udruženja i na mene krenuli agresivno. Kao što je i Kartograf primetio, nešto definitivno ne štima. Vi ste prva građanska inicijativa na ovom forumu koja ima protivnike.

Ja bi se stvarno zapitao, zašto je to tako...
 
Поново сам прочитао цео форум, и утврдио сам да свега 5 форумаша јавно подржава актуелно решење: СТФ, Сизиф, Зума, Игор, Картограф. Међутим доста "старих форумаша" подржава грађане Петловог брда, или држи неутралан став. Уз плурализам и постојање разлишитих мишљења, СТФ је учинио један преседан према новим члановима форума, а то је тешка клевета и оптужба да "Зелено насеље" ради за интересе земљопоседника. И после је чудно да се они острве на њега?

У случају Звездарске шуме, постојало је много тога у форми "Општег добра", укључујући и булевар Цветкова Пијаца-Панчевачки мост. Тај булевар је планиран још пре Другог светског рата, у споју са Јужним булеваром би чинио оно што данас називамо УМП, на њему је пре Другог светског рата предвиђен био и трамвај (данашњим планери то неби ни покушали), а дефинитивно да је изграђен имао би одређени значај за град, чак и они без кола би користили јавни превоз на истом... И опет је грађански сектор имао малтене консензус да је шума важнија од булевара.

Шта је разлика?
1) Овде су све чисте пољане, запуштене парцеле без тренутно икакве вредности и природу и за град (изузев шуме) и на нестабилном земљишту непогодном за високоградњу.
2) Постојећи шумски појас је далеко коришћенији од стране локалног становништва, и Градско зеленило има константну бригу о истом.
3) Грађани су обавештени о томе шта се спрема када је пројекат већ био у поодмаклој фази, и када је већ направљена привремена брљотина од садашње петље. Код Звездарске шуме је било у раној фази пројектовања.
4) Грађанска иницијатива је наишла на велику медијску пажњу, тако да је утицај "Зеленог насеља" на јавност разбеснео наше канцеларијске деспоте. Зато је и спиновање жестоко, што Звездарска шума није имала. Из Доба цензуре смо дошли у Доба спиновања.
5) Падом ДС-а долази тешко време за грађанске покрете, без јаке опозиције, са централном влашћу јачом него раније.


Да ли постоји и један аргумент за силазну рампу кроз парк-шуму, осим да је савршено пројектовано решење наших врлих пројектаната једино могуће безбедно?
 
Stf
Ja bi se stvarno zapitao, zašto je to tako...
A ja bih te upitao da li si sposoban da sagledavaš pojave i procese na višem nivou od površnih senzacija.
Svaki slučaj ima svoje osobenosti. Naši slavni prethodnici (Zvezdarci, Peti park i dr) po pravilu su pred sobom imali lokalne kabadahije i otimače. Imali smo ih i mi i to u prvim danima postojanja Udruženja, aprila 2012. Lokalni preduzimač (narko-dilerske provenijencije) pokušao je da poseče nekoliko ari zaštitne šume pored "divljeg" autobuskog depoa: U najkraćem roku je najuren, a na mesto posečene šume, posle nekoliko nedelja, zasađeno je, na naš zahtev, oko trideset stabala. (Finansirao sadnju bivši predsednik opštine, pa to parče zemljišta, od milja, zovemo "Milića šuma")
A onda pred sobom dobismo za šumokradicu "Golijata" u vidu JP "Puteva Srbije". Poznato ti je svakako da je u pitanju jedna od najmoćnijih "državnih mašinerija" za potrošnju državnih para. Iza nje stoji najmoćnija politička organizacija, koja,s manjim prekidima vlada na ovom prostoru već 70 godina (45 godina kao KP, a 25 godina kao SPS). Dakle, pred Udruženjem se nije našlo "Kolo srpskih sestara", već državna mašinerija koju je, za sva vremena, obeležila izjava, svojevremeno nadležnog im ministra mr Velje (kraduckanje). Dakle, sredstva i metode borbe prilagodili smo vrsti protivnika. U prvom redu, sa ovim Golijatom ima se voditi borba političkim sredstvima, a poslednjih dana u borbu uvode i "najtežu političku artiljeriju" - novog SPS ministra Antića i starog direktora Drobnjaka.
Konačno, u borbi sa ovakvim protivnikom, ne postoji mogućnost da ostaneš "svetački čist i bezgrešan", a ne postoji mogućnost da ih nadvladaš ukoliko ne koristiš sva adekvatna sredstva dozvoljena u političkoj borbi.
Ovim bih završio diskusiju s tobom, jer svu energiju moram(o) da preusmerimo na događaje koji će nastupiti narednih dana. Ako ti je promaklo - u toku je medijska ofanziva JP, kao "artiljerijska priprema" za ulazak "oklopnih jedinica i pešadije" u šumu.
 
Karlo,

Bitno je da si ti "utvrdio". Možda i odren da dobiješ....
Pre svega, ne vidim na osnovu kog kriterijuma si ti "utvrdio" da sam ja ZA aktuelno rešenje, a tek na osnovu čega si "utvrdio" broj "neutralnih" forumaša. "Utvrđivao" si na osnovu pogrešnih parametara u pogrešnoj diskusiji. Uopšte se ne radi o podršci ili protivljenju samom rešenju petlje, nego o podršci i protivljenju načinu delovanja jedne građanske inicijative... Mogao bi sada na osnovu realnih parametara da "utvrdiš" šta god želiš....

...primetićeš da se građanski najaktivniji forumaši svojim komentarima faktički "ograđuju" od priče jer u suštini podržavaju cilj kojem Udruženje stremi ali ne podržavaju metode ... jer metode kaljaju sam cilj ... Vidiš ja se za šumu borim na drugi način, jer sam uvideo na osnovu čega će se izgubiti bitka.

Neko vreme sam odlagao da se konačno obratim na temi jer sam znao da je teren klizav, i da mogu dobrano da budem napadnut, ali šta je tu je.

Poponeb,

U redu, znači vaša filozofija delovanja je: "Cilj opravdava sredstva" ... Žao mi je što se sa tim ne slažem. Smatram da koliko god je protivnih prljav, građanski pokreti treba i što je najbitnije MOGU da ostanu čisti. To nije nemoguće, samo je pitanje, da li se hoće.
 
Stf
Neko vreme sam odlagao da se konačno obratim na temi jer sam znao da je teren klizav, i da mogu dobrano da budem napadnut, ali šta je tu je.
A sad mi Tebe da raspalimo kvalifikacijama da se služiš "poluistinama i neistinama". Diskusija o temi koju je Karlo postavio u julu na ovom forumu započela je 8. avgusta. Odlagao si "čitava" dva-tri dana da se oglasiš na forumu, da bi već u svom drugom postu, od 11. avgusta, napisao za predstavnike Udruženja da
predstavljaju sebe kao neozbiljnu družinu

Dalje, da je tvoje poimanje realnosti zaostalo na nivou površnih senzacija, potvrdio si i ovim razmišljanjem dostojnim podsmeha, ako ne i grohotnog smeha

U redu, znači vaša filozofija delovanja je: "Cilj opravdava sredstva" ... Žao mi je što se sa tim ne slažem. Smatram da koliko god je protivnih prljav, građanski pokreti treba i što je najbitnije MOGU da ostanu čisti. To nije nemoguće, samo je pitanje, da li se hoće.

Ova "filozofija delovanja" koju ti zagovaraš obično se naziva larpulartizam ("umetnost radi umetnosti") i uvek daje rezultate slične onima kod pokušaja da zasadiš tropsku biljku na prostoru Arktika. U pravu si da je moguće ostati čist, ali rezultat bi "inklinirao ništici".

Vidiš ja se za šumu borim na drugi način, jer sam uvideo na osnovu čega će se izgubiti bitka.
Izvini, ova tvoja konstatacija oko "izgubljene bitke", jeste
a.neka informacija kojom raspolažeš;
b.tvoja želja, ili
c.tvoja procena proistekla iz tvog "blistavog analitičnog uma"

I na kraju, prijateljska poruka za Tebe- Ne zamaraj se stvarima koje ne razumeš i kojima si nedorastao. Ovu bitku za šumu osmišljavaju ljudi koji imaju impresivne profesionalne reference i ogromno životno iskustvo (i van granica ove zemlje), većina visoko obrazovani i sa podrškom više stotine građana, među kojima ima podosta univerzitetskih profesora i drugih temeljnih ljudi.
Ukoliko i izgubimo ovu bitku (a nećemo je izgubiti) ostaćemo spokojni pred svojom savešću i svojim potomcima da smo učinili sve što je u našoj moći.
 
Добро, за почетак, могли би мало спустити тон дискусије.
poponeb":1h859gdg je napisao(la):
I na kraju, prijateljska poruka za Tebe- Ne zamaraj se stvarima koje ne razumeš i kojima si nedorastao. Ovu bitku za šumu osmišljavaju ljudi koji imaju impresivne profesionalne reference i ogromno životno iskustvo (i van granica ove zemlje), većina visoko obrazovani i sa podrškom više stotine građana, među kojima ima podosta univerzitetskih profesora i drugih temeljnih ljudi.
Ukoliko i izgubimo ovu bitku (a nećemo je izgubiti) ostaćemo spokojni pred svojom savešću i svojim potomcima da smo učinili sve što je u našoj moći.
Е сада мислим да је ред да и ПОПОНЕБ-а искритикујем. Ови подебљани аргументи су оно главно по чему су Путеви Србије у праву, а грађани су слепци који нешто да простите каке. Овај форум окупља највише младе, којима је због овог подебљаног забрањено да буду ствараоци, те они који се боље снађу постају ствараоци... у Канади, Аустралији, Белгији, Шведској и њима сличним земљама.

А за почетак, "Заштитимо Звездарску шуму" је скупило преко 3.500 подписа, а "Зелено насеље" само 1500. Ја сам сам за Звездарску шуму скупио око 200 подписа, а за платане око 800 (тих 800 смо радили у двоје, ја убеђивао људе, пријатељ технички радио, ја тотално промукао). Даље, занемарили сте мале медије и мале портале, који можда имају малу читаност, али веће поверење читалаца и пред којима никада нећете имати препреке и спиновање.

Права грађанска иницијатива треба да највише додирне малог човека, и остале мање грађанске иницијативе да привуче на солидарност. Помињањем политичких партија у било ком контексту јавно, или обраћање функционерима саркастичним или увредљивим тоном тераћете људе око себе, јер ником нормалном није стало до непотребних сукоба. Медији у Србији обожавају да стварају атмосферу сукоба, али не треба дозволити да провоцирају, него остати миран и категоричан. Будите спремни и на примену полицијске силе, што се у оваквим ситуацијама дешавало и у много развијенијим земљама, и тада би требало избећи сваку врсту насиља.

Мислим да знам ко још може јако да помогне, али о томе нећу преко форума...
 
Karlo del Ponte

Добро, за почетак, могли би мало спустити тон дискусије.
Primljeno k znanju kao dobronamerna kritika. Ton diskusije odredili su stepen provokacije i kasni noći sati.

Помињањем политичких партија у било ком контексту јавно...
Pominjanje političke partije bilo je isključivo u funkciji prikazivanja referentnih vrednosti, odn stepena moći JP "Puteva Srbije"

А за почетак, "Заштитимо Звездарску шуму" је скупило преко 3.500 подписа, а "Зелено насеље" само 1500.
Kada već porediš, da bi to imalo smisla, potrebno je da navedeš broj stanovnika oko i u Zvezdarskoj šumi i broj stanovnika oko i u Petlovobrdskoj šumi

занемарили сте мале медије и мале портале
Naš mejl-adresar sadrži više od trideset mejl adresa, uključujući male medije i portale. S obzirom na stepen objavljivanja onog što upućuje Udruženje (dopisi, saopštenja i sl.), bliži sam zaključku da su "mali mediji i mali portali" zanemarili Udruženje i problem petlje.
 
Poponeb
Ovu bitku za šumu osmišljavaju ljudi koji imaju impresivne profesionalne reference i ogromno životno iskustvo (i van granica ove zemlje), većina visoko obrazovani i sa podrškom više stotine građana, među kojima ima podosta univerzitetskih profesora i drugih temeljnih ljudi.
Karlo, ovde sam govorio o ljudima okupljenim oko Udruženja, a ne o ljudima okupljenim u i oko JP "Puteva Srbije".
Uzgred, i ja pripadam onoj grupaciji koja je pokušala, ali nije uspela da se iseli iz ove naše vrhunski uređene prividne države, te supruga i ja, svoje "doktorske performanse" isprobavamo i uzaludno trošimo po ovim "razrovanim državnim poljima".
 
Популизам, сензација или (полу)истина? Да ли је упутно о овоме обавестити инвеститора? Да ли ће се то протумачити као блаћење Државе?

Сачекаћемо деманти из ЈП „Путева Србије“.

Чланак из јучерашнњег „Информера“
24_09_2013_DrobnajkZdrobioMilijarde_Informer_RS.jpg


http://zelenonaselje-petlovobrdo.blogspot.com/
 
poponeb

Stvaranje od potencionalnih saradnika neprijatelje je izgleda vrhunski domet vaših "ljudi koji imaju impresivne profesionalne reference i ogromno životno iskustvo"
 
Stf
Stvaranje od potencionalnih saradnika neprijatelje je izgleda vrhunski domet vaših "ljudi koji imaju impresivne profesionalne reference i ogromno životno iskustvo"

Ma naravno moj dobronamerni Stf.
Geslo našeg Udruženja, s obzirom da tu ima ljudi od međunarodnog iskustva, jeste zapravo jedna stara (ekstremno pragmatična) indijanska poslovica: "Što je više neprijatelja pobeda će biti veća!"
Međutim, kako nas je ovde više "domaćih", bliža nam je ovdašnja izreka: "Pored ovakvih prijatelja, neprijatelji nam nisu potrebni!"
P.S.
Još jedan plus (pohvala) od mene za Tebe
 
"Monty Python's Flying Circus"
-srpska verzija-


Prihvatajući dobronamerne (ni sa čim potkrepljene) primedbe da je Udruženje svojim populističkim delovanjem narušilo čistotu građanskih inicijativa, a podstaknut novinskim tekstom o „zdrobljenih 7 milijardi“ u JP „Putevima Srbije“ odlučio sam da „revidiram“ (termin iz 1948. godine sa Golog otoka).
Stoga,Udruženju ću predložiti da odmah pređemo na režim „nemog posmatrača“ uz maksimalno odstupanje do nivoa - „tiho nakašljavanje“
Takođe, u duhu revidiranog modela ponašanja, na sednici UO Udruženja, predložiću tekst poziva (sa programom) za sledeće protestno okupljanje stanovnika naselja:

P O Z I V
na skup
„Poezijom protiv motornih testera“



Pozivamo stanovnike naselja Petlovo brdo da se u 12h i 05. minuta, narednog dana po izvršenoj seči stabala, okupimo na proplanku (ex.park-šuma) „Borići“. Na skupu ćemo izneti svoje najviše ocene o novom prekrasnom izgledu zelenila u našem naselju.

PROGRAM

1.Hor (izmanipulasine i instrumentalizovane) dece iz naselja - „PETLIĆ“ , izvešće, pored posečenih stabala, scensko-muzički igrokaz – „Ala veje veje...drva ima nije zima...“;
2.Dramsko-recitatorska sekcija penzionera - „PETLI“, govoriće stihove iz pesme B. Radičevića „Kad mlidijah umreti“ –
„Lisje žuti veće po drveću,
Lisje žuti dole veće pada,
Zelenoga više ja nikada
Videt' neću!...
;
3.Ovom prigodom, članovi UO Udruženja biće „krunisani“ od prisutnih stanovnika krunom „Magareće uši sa pozlatom“.

Organizator očekuje prisustvo mažoretkinja iz JP "Puteva Srbije", koje će svežom piljevinom posipati prisutne i s time ulepšati i oplemeniti ovaj skup.

DOBRODOŠLI
Udruženje građana „Zeleno naselje – Petlovo brdo“
 
Brate mili....
Sad delimicno razumem ove iz `puteva`, bez obzira na idiotsko resenje koje su zamislili... :-(
 
Неколико слика петље Орловача у току изградње и ткз. петље Ибарске са кружним путем, са сајта Путева Србије. На сликама се види део терена око будуће петље "Петлово брдо" која је за сад "спорна".



 
Nek se ljudi bune, nadam se da ce da im prodje. Ali ovde nije samo do jednog parkica i "izuzetka" u pogresnom planiranju, vec zato sto u celokupnoj praksi sirom grada, zemlje ne postoji planiranje uopste. Parkic nije samo parkic da bi se deca igrala i ljudi pushili cigare na klupama, dok gledaju zalazak sunca iza sremcice, vec je suma zasadjena kao tampon zona izmedju naselja i magistrale. Ali to ovim bitangama u preduzecima verovatno do qrca ne dolazi. A mozda je nekom i doslo, ali koliko je meni poznato, izuzetno vredno zemljiste prekoputa ne sme da se dira jer je neko vlasnik, a parkove mogu da seku koliko oce.

Da spomenem da bi mi sa vidikovca trebalo da se organizujemo u cilju sprecavanja secenja vidikovacke sume. Testere samo rade, a ono je nenormalno sta su u knezevackom delu sume napravili i na sta lici novonastalo naselje, na kakvoj padini se nalazi. Poslednjih godina nice zgrada po zgrada kao u favelama, i uskoro ce naselje pojesti citavu sumu.
 
Могу рећи само, да бих волео да у мом делу града, постоји овако чврста, темељна и одлучна група грађана.
На жалост, реткост је то...
 
poponeb

Браво. Честитам. Овим постом сте директно пљунули у лице свим грађанским организацијама и активистима покушавши све да их омаловажите, исмејете и издигнете себе као једине борце за исправну ствар у овом граду/држави или можда једине који се на прави начин боре.

Овим постом сте ми се и коначно ЗГАДИЛИ. Па ово је понашање пубертетлија. Стварно врхунски домет "људи који имају импресивне професионалне референце и огромно животно искуство" ...

Тужно ...
 
Nemoj da si tako ozbiljan i ustogljen. Zezaj se malo.

Petlja ce da se izgradi kao sto su naumili, i dobicemo jedno fino i funkcionalno iskljucenje. Izgubicemo jednu u nizu borbi zbog kojih grad postaje sve disfunkcionalniji, navescu primere naselja centralna radionica u kragujevcu gde je izmedju zgrada u naselju poput ceraka na igralistu i parkovskoj povrsini nikao dis, i pored bune stanara, ili u slicnom naselju aerodrom u kome i dalje traje borba protiv pdr-ova kojima se slicne povrsine planiraju za stanogradnju... Niko ne brine sta je sa vlasnicima nekretnina i kuca uz planiranu petlju? Hoce li dobiti odstetu? Posto ce planiranim resenjem po zakonima trzisne ekonomije, koja se kod nas jos uvek imitira kada je to politicki podobno za korumpirane bitange, vlasnicima nekretnina pasti vrednost? Sta je sa vrednoscu stanova navedenih naselja u kragujevcu koji su do juce imali pogled na park a danas u magacin dis-a?

Istovremeno, grad donosi zakone kojima se automatski legalizuje necija bahatost u izgradnji onog rugla uz ibarsku magistralu (samo 1 od primera, koji je najblizi, a zapravo takva izgradnja nije izuzetak nego praksa u gradu).

Kako cemo dalje da izgubimo? Tako sto se zgrade nadogradjuju, ljudi se doseljavaju, gomila novih kola, prazne livade umesto u parkove, nepotrebno se popunjavaju poluilegalnom gradnjom, pa danas ni na vidikovcu vise ne moze da se nadje parking, da ne pricam o naseljima blizim centru.

Po meni se ovde ne radi o jednom propustu, vec o sistemskoj korupciji od koje nam svima zavisi vrednost nekretnina koje posedujemo, funkcionalnost i elementarna estetika zivotne sredine, o ekologiji da ne govorim. Da, podrzavam svakoga ko digne glas protiv urbanisticko/arhitektonsko/ekonomskih bahanalija u ovoj drzavi. Zapravo podrzavam svakoga ko digne glas protiv bilo cega jer u ovoj zemlji apsolutno sve funkcionise obrnuto od onoga kako bi trebalo da funkcionise. Drugim recima, ovo je jedna totalna anarhija.
 
Vrh