Šta je novo?

Pešačke zone

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=603823#p603823:6jftz2mq je napisao(la):
Vračarac » Čet Feb 21, 2019 11:34 pm[/url]":6jftz2mq]Strasno, nemam reci i posle mene napadaju kad kazem da je to nas sabanski mentalitet. Nisu smeli da ostave ovaj prostor gde moze da se uglavi auto...ljudi se trude da nesto srede i promene na lepse i onda ba*** sve usere
Vidim , baš se "trude" da srede. Mene prosto sramota kako "dobro" rade.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=603825#p603825:6jftz2mq je napisao(la):
Markoni1 » Čet Feb 21, 2019 11:51 pm[/url]":6jftz2mq]Ljudi polupajte im aute pa posle nek se pitaju zasto...
...su uopšte lupali , kada su dobili kaznu za to.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=603823#p603823:213savil je napisao(la):
Vračarac » 21 Feb 2019 10:34 pm[/url]":213savil]Strasno, nemam reci i posle mene napadaju kad kazem da je to nas sabanski mentalitet. Nisu smeli da ostave ovaj prostor gde moze da se uglavi auto...ljudi se trude da nesto srede i promene na lepse i onda ba*** sve usere
Ma ne moze mentalitet da stalno bude opravdanje.Postoje nacini da se to spreci. AKo je moj privatni mentalitet da sam saban, drzavni mentalitet treba da to ispravi na koji god nacin. Postoje valjda sluzbe koje to prate i sankcionisu. Ako nije u stanju, onda drzava i grad ne treba da radi projekte kao da zivimo u Svajcarskoj* ako nam je mentaliet kao da smo u Turskoj.
PS. Ovo u Svajcorskoj je metafora, da se razumemo :)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=603659#p603659:piuegidm je napisao(la):
gradjanin » 21 Феб 2019 10:45 am[/url]":piuegidm]

To je u teroiji tacno. Ploce u KM su postavljene pre 30 godina i prvih 25 skoro da nije bilo problema - a i tada su prolazila kola. Medjutim, problemi su nastali pre nekoliko godina i to iz dva razloga: prvo - ranije su dostavna kola bila parirana na vrhu ulica Vuka Karadzica, Djure Jaksica, O. venca... pa je frekvencija saobracaja bila daleko manja. Posto sada to ne mogu, vozaci se parkiraju u Cara Lazara, Carice Milice... pa je dostavljacima mnogo dalje i tu na scenu stupa nas cuveni mentalitet - e pa posto ne mogu da dodjem blize, onda cu doci kombijem do same prodavnice. To se ne sankcionise i onda svako juto od 6-8 KM postaje najklasicnija ulica gde dostavna vozila i kamioni slobodno jure. Drugo, jednom kada se ploca izbaci iz lezista i za jedan mm (od bagera koji ciste sneg, tezih voliza itd...) svakodnevni prelaskom preko takve ploce posle mesec dana ploca se izvali, a onda pomeri sledecu plocu itd.

Ево и сам си потврдио оно што ја причам. Иницијални проблем није у доставним возилима, него у зимској служби. Да нема тог иницијалног проблема, прва плоча се не би расклимала и доставна возила не би проширила тај проблем.

Дакле, није проблем у доставним возилима, него у зимској служби. Доставна возила само прошире оштећење које иницијално нису они ни направили. Понављам да је улица пројектована да издржи доставна возила. Али није пројектована за кретене у Београд путу који чисте снег као да су на Бабином зубу....
 
Ali putari i čistači ne ulaze kamionima u Knez i druge pešačke zone. A Dulevo provereno ne može da oštećuje (mislim ne može da ošteti ako je sve OK) jer oni rade od sredine prošle decenije i nikad nije bilo problema s njima.

Ostaju jedino oni mali bagerčići koji su nabavljeni pre par godina. E mislim da bi možda oni mogli da budu deo problema, jer sam par puta viđao vozače kako se zaleću njima. Naravno ne mogu ni oni da se kreću mnogo brže od Duleva. Ali su zato mnogo startniji, ubrzanje im je mnogo veće, i kad vozači ispred sebe imaju čist prostor, vole da se zalete u punoj brzini. Tu verovatno izbiju pokoju ploču i naprave ''slabu tačku'', koja sa svakim prolaskom postaje sve gora i ranjivija.

Onda na kraju svega sledećeg jutra prođe i poneki veći dostavni kombi (a ima ih sve više takvih u skorije vreme) koji žuri da isporuči robu pa da ide dalje, i dovoljno je da se iole zaleti (ne mora da jurca, samo da je brži od jednog Duleva), da pređe preko ploče dovoljno brzo i jako, i eto (dodatnog) pucanja.
 
Тачно су ови мали камиони за чишћење снега проузроковали проблем са плочама. Иначе по мени су та возила промашена инвестиција, боље да су узели веће камионе па да нормално очисте саобраћајнице, а за тротоаре и пешачке зоне лепо лопату у руке чистачима.

603215_sneg-ciscenje-beograd-put_ls.jpg


711226751651242.jpg
 
Kamiončići nisu promašena investicija nego se neadekvatno koriste. Raonik, ma koliko gumen bio, ne sme da se spusti na podlogu i da se "drlja" po njoj. Čak ni na asfaltnoj podlozi se to ne radi a kamoli u pešačkoj zoni sa pločama ...

... Inače su na mnogo mesta po gradu u ulicama oko škola poodvaljivali ležeće usporivače saobraćaja gde god su ugrađeni oni gumeni iz segmenata. Raonik spušten do zemlje i drlja, naleti na usporivač i izvali ga iz podloge.

... iz istig razloga se brzo šire oštećenja i stvaraju udarne rupe - drljanjem raonika po podlozi.

Centimetar, dva snega uvek mora da ostane na podlozi i njega treba da topi tečnost, so, rizla koju kamion sipa iza sebe. Raonik služi da sklanja veće nanose i smetove, a ne da oguli sneg do podloge. Guma na raoniku služi da na neravninama na kolovozu raonik ne udari čeličnom lopatom o podlogu već da ublaži udarac i spreči oštećenje a ne da guli sneg do podloge ....
 
^^
Slažem se.

Samo, ja se ne sećam da sam viđao često ove narandžaste kamiončiće sa raonicima po pešačkim zonama. Viđao sam Dulevo i ove ''nove'' plave bagerčiće (koji doduše imaju raonik). Nešto se ne sećam ovih narandžastih u PZ. A možda sam i toliko puta prošao da nisam obraćao pažnju sve dok ovaj problem sa pucanjem ploča nije narastao pa nam svima zapao za oko.

Sve u svemu, kao što si lepo rekao, najbolje je kad se čisti tako da ostane 1-2 cm snega na ploči. Dok su radili Dulevo i čistači sa lopatama, upravo je tako i bilo. I nije bilo pucanja ploča od raonika. Istina, malo je nekad nezgodno kad ostane taj sloj snega jer na onim uglačanim pločama ume da prokliza đon. Nije da nema toga, dešava se, čak se i meni dešavalo. I ljudima to smeta. Ali na duge staze, to je manje zlo nego da se svakih 10 metara sapliću o ivicu kocke koja štrči ili da zapljuskuju jedni druge kad stanu na klackavu ploču a ispod nje voda...
 
Ја сам се током последњих интензивнијих падавина чудом чудио што Бранковом у којој је се све белило пролазе и овај Мултикар камиончић, а и велики нови бели МАН оба са раоницима али одигнутим тако да уопште не уклањају наносе снега физички.
Али се слажем да за чишћење снега у пешачким зонама треба користити само Дулево камиончиће који га уклањају ротирајућим четкама, тако је и рађено прошле зиме, у Кнезу је било по 4-5 камиончића који су изручивали снег који су очистили код трга где је утоваран у кипере.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=596142#p596142:3calvn9x je napisao(la):
Bender Rodriguez » Sat Jan 19, 2019 2:28 am[/url]":3calvn9x]

Nego... Nešto se renovira na poslovnoj zgradi u Knez Mihailovoj gde je butik Zara (valjda beše taj...)
Interesantno mi bilo zato što ne viđam često ovakve panele od iverice kod nas, i to ovako pedantno nameštene.
Čini mi se da možda instaliraju reklame na noseće stubove ali ne znam još ništa.

file.php

 
Odlicno je ovo. Inace, shvatio sam poentu ovih stubica, nijedan ne stoji pravo, svaki na svoju stranu-preneseno znacenje za Srpski mentalitet.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=603642#p603642:10iyyywd je napisao(la):
stf » Čet Feb 21, 2019 9:56 am[/url]":10iyyywd]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=603574#p603574:10iyyywd je napisao(la):
gishko » 20 Феб 2019 09:21 pm[/url]":10iyyywd]Ne bih se složio da su zimske službe jedine koje to rade, pogledaj samo kada se sredjuje neki lokal koliki kamioni prolaze tuda, izvlače ponekad tone šuta, a posle krenu i ovi dostavljači i to svaki dan ista priča, knez je bukvalno svakodnevno saobraćajnica u jutarnjim satima.

Granitne ploče su iste debljine i postavljaju se na isti način kao i kaldrma u kaldrmisanim ulicama kojima se vrši uobičajen saobraćaj tokom celog dana. A u tim ulicama se ovo ne dešava. Dakle, nisu u pitanju dostavna vozila ...

Mislim da je u startu pogrešno porediti kaldrmu sa pločama, kaldrma je sitna sa razlogom, da se ne bi lomila usled većeg tereta itd, ima veći zazor i danas često fuge.. Ploče su namenjene pešačkim zonama, ukoliko na nekom delu nije najbolje uradjena podloga, što se dešava, jedno teže vozilo može da je rasklima, onda uzmimo u obzir temperaturne razlike, atmosferske vode itd. Dakle, dovoljno je da jedan kamion koji recimo ulazi u ulicu gde je gradilište, malo više utisne ploču, ploča počinje da se klacka, onda svakodnevno ulazi voda, prelaze ovi dostavljači i naprave dar mar kasnije. Ako je ulica idealno ravna, onda ploče ne može izvaliti ni zimska služba, potrebno je da neki ćošak viri da bi se to dogodilo. Sa druge strane, isti problem se dešava i na trotoarima gde nema čišćenja teškim mašinerijama kao u knezu, a ploče se rasklimaju samo zbog prelaza običnih automobila (znam da je podloga često drugačija, ali se ploče rasklimaju i tamo gde je asfalt ispod, eno na slaviji su se rasklimale ploče gde kola parkiraju). Ista stvar je i u većini zemalja, gde se obavlja saobraćaj preko pešačke zone. Kao što si pomenuo, Knez je predvidjen da podnese veće opterećenje, ali ne da se svakodnevno koristi kao ulica, niti kao gradilište itd, iz tog razloga je i sam grad doneo pravilo da se usled prelaska težih vozila obavezno obezbedi zaštitna podloga preko ploča. Da dodam samo i ovo, video sam majstore kako pajserima izvaljuju ploče koje treba da postave nazad, verujem da su ih oni delom unakazili, a takodje, nigde nisam video veću bahatost nego u Srbiji kada se pešačka zona pretvori u saobraćajnicu u jutarnjim satima, u Londonu sam video da imaju čak ručna kolica za skupljanje smeća na takvim mestima, samo nama treba kamion za takve stvari.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=603823#p603823:3g4f9xa1 je napisao(la):
Vračarac » 21 Feb 2019 09:34 pm[/url]":3g4f9xa1]Strasno, nemam reci i posle mene napadaju kad kazem da je to nas sabanski mentalitet. Nisu smeli da ostave ovaj prostor gde moze da se uglavi auto...ljudi se trude da nesto srede i promene na lepse i onda ba*** sve usere

Ne mislim da ovde bilo ko spori taj nas dominantan "sabanski" mentalitet, ali je vlast ta koja je duzna da takvom ponasanju stane na put i da ga sankcionise, tako sto ce donosti propise i dosledno ih i revnosno primenjivati. Gde je sad ovde komunalna policija, parking servis itd? Ovakvih primera ima na hiljade i to svakodnevno i gradske sluzbe ne reaguju. Da li bi ovakav "saban" ovako nesto mogao da uradi, u recimo, Kopenhagenu? Odgovor je - ne, posto zna da bi tamo za tako nesto i da hoce da uradi, bio sankcionisan. Suprotno tome, ovde dobro zna da moze i da ga niko nece sankcionisati, tako da je veoma jasno ko je odgovoran za ovakvo stanje.
 
Da li ima neko informacije sta se desava sa Skadarskom?
Kada misle da krenu da rade na zameni drugog dela ulice od "tri sesira" pa do vrha?

Ona ulica iza doma vojske stoji onako razrovana vec nekoliko meseci, a sa jednim drugom koji radi kao menadzer jednog lokala u Skadarskoj, skoro sam bas pricao i kaze da poslednjih 10 godina ovako losu zimu nisu imali i da bas slabo imaju posla.
Zimus su ostali uskraceni da im ulica bude okicena, pa nije bilo ni turista, sada se plase da grad ne krene da menja ploce na ulici kada krene lepse vreme i baste, pa da i tu ne budu bez posla par meseci, a mozda i godinu zavisi od nasih brzih majstora.

Sa druge strane suska se da je to sve planirano i da fokus turista hoce da prebace iz centra (Kneza i Skadarlije) na Bgh2o, ja nesto ne verujem u tu pricu ali ko ce ga znati.
 
Stubici kod na uglu Kralja Petra i Gracanicke, Narodne Banke, su vandalizovani:

20190221-191551.jpg


20190221-191554.jpg


20190221-191558.jpg


20190221-191601.jpg


Slike su uzete 21.2.2019
 
Vrh