Šta je novo?

Pešačke zone

Vecina kafica kad bi se gledali propisa morali bi odma da se zatvore sto zbog pp propisa sto do ne adekvatnih wc prijesvega velicine istih do same povrsine kafica pa mali prostor hoce da se nadoknadi bastama ...a neki objekti sluze i za pranje para jako mali broj je onih koji dobro posluju ....
 
Ja ne kapiram toliki hejt na ovom forumu prema kaficima...kao drogu da prodaju deci, a ne osvezavajuce napitke. Kafici i ugostiteljski objekti daju na zivosti svakoj ulici i, ako su napravljeni sa merom, oplemenjuju ambijent. To sto je kod nas sve neumereno i van kontrole je iskljucivo do gradskih vlasti, koje takvo ponasanje podrzavaju i tolerisu.
O kakvim korisnim saobracajnim povrsinama ovde konkretno govorimo? Kafici su bukvalno na istim mestima na kojima su bili pre rekonstrukcije
 
Osvezavajući napitci od kleke , šljive , kruške , dunje , grožđa... :)
Po meni , kafići baš i ne oplemenjuju ambijent. Izuzimam Skadarliju. Eto recimo , meni mnogo više oplemenjuju ambijent suvenirnice i rukotvorine u Knezu. Izuzimam ulaz u Kalemegdan , gde se slažem sa drugima da im tu nije mesto.
 
Mislio sam generalno na kafice ne konkretno na ove obdje ...
 
Kafići oplemenjuju prostor ako su urađeni sa ukusom. Kod nas se ide na kvantitet, a ne na kvalitet. Šta fali malim bašticama koje ne štrče?

Ali ne, naši ugostitilji (a to odobravaju nadležni) idu samo na to da izbace što više stolova.
 
Šta fali imati kafić bez baštice , a recimo , žardinjere sa klupama umesto bašti kafića?
 
Kafići su za ulicu ono što je nameštaj za ambijent. Ako se polazi od premise i pristupa da nameštaj postoji radi ambijenta, onda se dobija jedan prostor u kome je lepo boraviti i gde sve ima svoju svrhu i mesto. Isto važi i za kafiće na ulici. Ako se polazi od toga da lokali treba da dopune ulicu, onda to može da ispadne jako lepo, simpatično i originalno. Ali ako se polazi od toga da ulica, zgrade, kolovoz, pešaci, stanari, budžet, vlast, institucije i uopšte, celokupna zajednica treba da postoje zarad kafića, onda se dobija nakaradna disfunkcionalna splačina generičkih a divljačkih sadržaja koji imaju više odlika vašara nego ugostiteljskog objekta.

Kad smo kod toga, mnogi na ovim prostorima koji sebe nazivaju ''ugostiteljima'' su odavno zaboravili šta ta reč zapravo znači i od čega je potekla. Ugostiteljstvo nije samo izbacivanje degenskih PVC folija i stolica na štrokav trotoar (bez dozvole i nadoknade naravno) i slanje kelnera da odnese piće i pokupi pare. Ugostiteljstvo je nešto više od toga. I ono se nekad izučavalo i cenilo, kao i ostali zanati. Sve dok i u njega nisu uplivali raznorazni i uveli svoja pravila.

Uz to, ugostitelji, pogotovu ovi ''moderniji'' (ne računam one koji su generacijama gradili svoj zanat i koji se profesionalno ponašaju) su profesija gde sam video najviše ljudi koji se vode onim ''daj mi prst, tražiću ti i šaku. Daj mi šaku, tražiću ti i ruku''. Nikad im ništa nije dosta, uvek su nezahvalni, nikad nisu zadovoljni i jako često nemaju ni trunke obzira niti obraza. Čast retkim izuzecima, kojih i dalje ima. Ali sve manje i manje. Pogotovu otkako je postala javna tajna i običaj da se ugostiteljstvo uniformiše u ''kafiće'' i da ih vode ljudi koji imaju bar po tri strane u dosijeu i po tri koverte u džepu svakog gradskog službenika. I da se sve to smatra normalnim.

Tako da sve u svemu apsolutno me briga za takve individue i ne da ih treba penaliti za sve prestupe i bezobrazluke, nego da se to radi malo češće i jače ne bi grad izgledao kao mešavina vašara i javne kuće. Što se tiče dobrih ugostitelja, njih podržavam tako što idem kod njih i preporučujem ih drugima. Kako je nekad i bilo, dok su još postojale zajednice i društvo, a zanat i profesionalizam se cenili mnogo više.

P.S.
Dokle god uvažena gospoda ''ugostitelji'' otimaju javne površine, koje svi plaćamo, da bi na njih sadili svoje svinjarije i mlatili pare koje nikad neće ugledati budžet grada... svaka diskusija na temu ''a što vam smetaju kafići?'' je besmislena.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=617442#p617442:gj52i0dr je napisao(la):
Bender Rodriguez » Thu Apr 18, 2019 5:20 pm[/url]":gj52i0dr]Kafići su za ulicu ono što je nameštaj za ambijent. Ako se polazi od premise i pristupa da nameštaj postoji radi ambijenta, onda se dobija jedan prostor u kome je lepo boraviti i gde sve ima svoju svrhu i mesto. Isto važi i za kafiće na ulici. Ako se polazi od toga da lokali treba da dopune ulicu, onda to može da ispadne jako lepo, simpatično i originalno. Ali ako se polazi od toga da ulica, zgrade, kolovoz, pešaci, stanari, budžet, vlast, institucije i uopšte, celokupna zajednica treba da postoje zarad kafića, onda se dobija nakaradna disfunkcionalna splačina generičkih a divljačkih sadržaja koji imaju više odlika vašara nego ugostiteljskog objekta.

Kad smo kod toga, mnogi na ovim prostorima koji sebe nazivaju ''ugostiteljima'' su odavno zaboravili šta ta reč zapravo znači i od čega je potekla. Ugostiteljstvo nije samo izbacivanje degenskih PVC folija i stolica na štrokav trotoar (bez dozvole i nadoknade naravno) i slanje kelnera da odnese piće i pokupi pare. Ugostiteljstvo je nešto više od toga. I ono se nekad izučavalo i cenilo, kao i ostali zanati. Sve dok i u njega nisu uplivali raznorazni i uveli svoja pravila.

Uz to, ugostitelji, pogotovu ovi ''moderniji'' (ne računam one koji su generacijama gradili svoj zanat i koji se profesionalno ponašaju) su profesija gde sam video najviše ljudi koji se vode onim ''daj mi prst, tražiću ti i šaku. Daj mi šaku, tražiću ti i ruku''. Nikad im ništa nije dosta, uvek su nezahvalni, nikad nisu zadovoljni i jako često nemaju ni trunke obzira niti obraza. Čast retkim izuzecima, kojih i dalje ima. Ali sve manje i manje. Pogotovu otkako je postala javna tajna i običaj da se ugostiteljstvo uniformiše u ''kafiće'' i da ih vode ljudi koji imaju bar po tri strane u dosijeu i po tri koverte u džepu svakog gradskog službenika. I da se sve to smatra normalnim.

Tako da sve u svemu apsolutno me briga za takve individue i ne da ih treba penaliti za sve prestupe i bezobrazluke, nego da se to radi malo češće i jače ne bi grad izgledao kao mešavina vašara i javne kuće. Što se tiče dobrih ugostitelja, njih podržavam tako što idem kod njih i preporučujem ih drugima. Kako je nekad i bilo, dok su još postojale zajednice i društvo, a zanat i profesionalizam se cenili mnogo više.

P.S.
Dokle god uvažena gospoda ''ugostitelji'' otimaju javne površine, koje svi plaćamo, da bi na njih sadili svoje svinjarije i mlatili pare koje nikad neće ugledati budžet grada... svaka diskusija na temu ''a što vam smetaju kafići?'' je besmislena.

Iako se slazem sa vecinom onoga sto si rekao, ipak mi malo smeta ta generalizacija. Nije svaki kafic Boutique i nije svaki ugostitelj Peconi...a ne bi ni oni postojali da im nije dozvoljeno. Ocekivati od ugostitelja (a da se ne lazemo - i svih ostalih privrednika u Srbiji, a i sire) da ce sami od sebe biti pristojni, pridrzavati se propisa i biti drustveno odgovorni, bez da ih neko na to primilorava, mi je potpuno iluzorno. I ja dobijam ospice od velike vecine kafica, ali ima tu i gomila pozitivnih primera
 
Dok god rade u zakonskim okvirima - nemam ništa protiv kafića.

Čim pređu linije koje su im dodeljene za bašte - imam nešto protiv.

To što im je Grad dodelio previše mesta u pešačkim zonama je krivica Grada, a ne kafića.

Nedopustivo je da polovina ulice bude bašta kafića. Ja bih to ograničio na maks jednu trećinu širine.
 
Bravo astrodule, to je to.

Dodaj na to i nedostatak kontrole buke u istim, radnog vremena i slicno i dotakli smo se kljucnih problema.
 
I na sve to samo još da dodamo da kome god se ne sviđa sve pomenuto , može slobodno da se seli u predgrađe , gde su ionako jeftiniji stanovi i može lepo da se živi od razlice u ceni. :)

P.S.

Kako ugostitelji gotovo da i nisu više "ugostitelji" , tako i pešačka zona gotovo da nije pešačka , nego "zaobilazno - preskakačka". Zaobilazim ili preskačem prepreke , kojih je iz dana u dan sve više i više.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=617458#p617458:272geuz2 je napisao(la):
astrodule » 18 Apr 2019 06:08 pm[/url]":272geuz2]Dok god rade u zakonskim okvirima - nemam ništa protiv kafića.

Čim pređu linije koje su im dodeljene za bašte - imam nešto protiv.

To što im je Grad dodelio previše mesta u pešačkim zonama je krivica Grada, a ne kafića.

Nedopustivo je da polovina ulice bude bašta kafića. Ja bih to ograničio na maks jednu trećinu širine.

Али, читава та грана привреде не ради у законским оквирима.

Мој друг је држао кафић у центру: пријављивао је пореској управи дневни промет од око 2.000 динара - у реалности, био је, вероватно, 100 пута више - и то је пролазило!

А ја сам у другом угоститељском објекту добио одсечак налик на фискални, са ситним словима: "Ово није фискални рачун".

Са таквим функционисањем државе, наравно, Данска би одавно постала Заир.
 
To nije problem samo sa kafićima. Idi u SBB plati račun za televiziju dobićeš papirić koji nema blage veze sa fiskalnim računom, isto je i kad odeš u VIP da platiš račun dobiješ "ovo nije fiskalni račun". Neko je u ovoj zemlji beli medved a najviše kmeči o ugroženosti prava i sloboda.
 
Sada možemo da palamudimo da li su kafedžije pametnije od nas što svesno krše zakon jer su svesni da ih niko neće kazniti i ko je kriv: kafedžije ili država.

Da država radi u interesu građana, odmah bi zavela red u ovu oblast. Ovako imaju korist samo kafedžije i korumpirani službenici. Ali ovde su ljudi učeni da je poenta zeznuti državu i ne postoji nešto što se zove društveni interes.

I sve je to jedna spirala: baš me briga za Državu kada nas stalno potkradaju (preko goriva, javnih nabavki)...
 
Za uslugu koju pružaju VIP i SBB nije predviđen fiskalni račun. Malo finansijske pismenosti nije na odmet.

A što se kafića tiče - postoji mali milion nedovoljno smislenih i nedovoljno preciznih propisa, i za svaki propis odgovarajuća inspekcija, a za svaku inspekciju brdo mogućnosti da razreže kaznu. Gle čuda, svaka od tih kazni može se izbeći ako od preporučene firme kupiš nešto. Drugim rečima, država je stvorila inkubator za razvoj crne i sive zone, i ne čini ništa da to suzbije, već samo da dodatno namiri svoj parasistem.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=617577#p617577:2joprl44 je napisao(la):
GOJE » Pet Apr 19, 2019 11:54 am[/url]":2joprl44]Za uslugu koju pružaju VIP i SBB nije predviđen fiskalni račun. Malo finansijske pismenosti nije na odmet.
Po toj logici ni struja , komunalije , telefon , internet i sl. , što se plaća preko uplatnica , ne plaćaju porez , jer ne dobijaš fiskalni račun. :)
End off topic.
 
Јучерашње слике, између улица Ускочке, Цара Лазара, Грачаничке, Вука Караџића, Царице Милице и Обилићев венац:



















 
Јучерашње слике - Себиљ чесма и доњи и горњи део Скадарлије:















 
Onaj ficka kafa i caj se bas razbaskario i stavio one velike saksije plus uopste nema iscrtanu bastu ...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=617686#p617686:3j8gkw2z je napisao(la):
Саша » Pet Apr 19, 2019 10:04 pm[/url]":3j8gkw2z]
Šteta što nije cela Skadarlija ovako urađena. Mnogo lepše bi izgledala , nego ovaj šareniš u samoj ulici u kombinaciji sa šarenišom iz poprečnih ulica.
 
Kad će fasade Skadarlije dođi na red za obnovu? Mada bi i stanari mogli da se pruže, samo od rbnb-a mogu da zarađuju fino.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=617713#p617713:35yuovwd je napisao(la):
Nepopravljivi optimista » Sub Apr 20, 2019 12:24 am[/url]":35yuovwd]Kad će fasade Skadarlije dođi na red za obnovu? Mada bi i stanari mogli da se pruže, samo od rbnb-a mogu da zarađuju fino.


rbnb-a je stetno za svaki grad. zato se i zabranjuje u nekoliko gradova na celom svetu. ne samo da ti ljudi ne polacaju porez, nego tako se gube i radna meste...kod nas jos nije toliko opasno jer ih nema previse mnogo. ali ako neko tako zeli da zaraduje, mora i da prijavi i da placa porez kao svako drugi
 
A inspekciji teško da proveri svaki objekat na airbnb-u.
Neka rade svoj posao i niko neće da izgubi radno mesto

Послато са SM-G800F уз помоћ Тапатока
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=617713#p617713:tg5m1swb je napisao(la):
Nepopravljivi optimista » Fri Apr 19, 2019 11:24 pm[/url]":tg5m1swb]Kad će fasade Skadarlije dođi na red za obnovu? Mada bi i stanari mogli da se pruže, samo od rbnb-a mogu da zarađuju fino.
Ma da svaki od tih stanara ima po dva tri stana viska u Skadarskoj koje izdaju samo da se dogovore i izaberu boju u koju ce da okrece fasadu.
 
Vrh