Šta je novo?

Pešačke zone

Strasno sta uradise sa ovim zardinjerama u KP. :kafa:
 
Nisam znao gde ovo da napišem, pa ću ovde. Sinoć sam išao pešice od Taša do Doma vojske i ostao razočaran tim potezom kao da nikada pre tuda nisam prolazio. Prvo-plato oko Markove crkve u užasnom stanju, dalje-onaj zid plača ispred Skupštine neverovatno ruži ceo taj potez i ne znam dokle će to tu da stoji. Razumem svu tragediju ljudi koji su izgubili svoje bližnje, ali nema smisla da svoj protest više izražavaju na taj način. Pocepane slike, nekim letvama podbočena cela ta "konstrukcija", plato okolo u raspadu itd. Dalje-pogledam pravo-džinovska reklama SAMSUNG na Domu sindikata, nikako joj tu nije mesto. Pogledam levo-novogodišnji ukrasi na cvetnom platou ispred Starog dvora i na okolnom drveću. Pa tek to smešno izgleda početkom oktobra. Džabe renovirane fasade u Dragoslava Jovanovića, kad klime sve to potiru, i definitivno su mi one i gore od zapuštenih fasada, na svakom koraku su. Idem dalje ka Pašićevom spomeniku i u oči prvo upada kalkanski zid Moskve u raspadnutom stanju. Tu pod hitno bar neki mural da urade, ako već nema planova za rekonstrukciju Viktorovićeve apoteke. Dečanska ulica je posebna priča-pravi crni tunel od prljavih fasada. Nigde drvoreda, a mesta ima sasvim dovoljno bar sa jedne strane. Spuštam se do Terazijskog tunela i u oči prvo upada onaj užas od bloka oko Staklenca i oni krovovi kućica na zgradama. Levo muzička škola u raspadu, zgrada je crna od prljavštine. Plato kod Doma omladine u radovima, to se već mnogo oteže, a nisam nešto oduševljen oko konačnog rešenja. Bacim pogled desno-raspad sistema u Despota Stefana-ne znam da li su gore fasade, trotoari, saobraćaj, ili sparušeni drvoredi. Tako ja stigoh do Doma vojske s osećajem da koliko god renovirali jedan deo grada, neki drugi se još više raspada. Ovim tempom ovaj grad ni za 10 godina neće biti na pristojnom nivou. Na kraju, sve to i nekako-ali one klime na svakom koraku, reklame bez reda i ukusa, bilbordi, neujednačeni izlozi i svakakvi ćumezi-za to ne treba puno novca da bi se sredilo i ujednačilo, a grad bi mnogo bolje izgledao.
 
Jedino da se umunjiš nekako kod Malog i Velikog u noćnu vožnju gradom. To je jedino mesto i vreme gde se rađaju ideje za lepši Beograd.
 
@Vox91
Nazalost kao sto je rekao i GOJE ne pise nam se dobro, botovi ce botovati za senvic pa makar im ta fasada pala na glavu, to je nasa realnost, ne vredi ljudima sto imaju oci, kad su slepi pored istih.
 
@Vox91, nazalost, to je istina.

Beograd danas je kao Njujork ili predgradja Londona 70ih. Kada je, kako cujem, Beograd bio cakum pakum. A to nam samo govori da nista nije za stalno, ne predajmo se i Beograd moze opet postati prelep :sesir: :pob:
 
Pa da, kada gledam slike Bg-a šezdesetih i sedamdesetih-sve je delovalo urednije baš zato što nije bilo tih reklama, bilborda i klima. To meni mnogo opterećuje pogled, remeti sklad, doprinosi nekom osećaju pretrpanosti i prljavštine. Zato i kažem da mi je manji problem zapuštena fasada sama po sebi, nego sve što je nakačeno na te fasade...Inače, pre neko veče sam gledao film Davitelj protiv davitelja, čini mi se da je iz 1984. godine i grad mi izgleda već prilično zapušten i siv-kao da su se od Titove smrti svi malo "raspustili" pa je u svim sferama krenulo nizbrdo..
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=483055#p483055:1m7nfcpk je napisao(la):
Vox91 » 06 Oct 2017 03:42 pm[/url]":1m7nfcpk]Pa da, kada gledam slike Bg-a šezdesetih i sedamdesetih-sve je delovalo urednije baš zato što nije bilo tih reklama, bilborda i klima. To meni mnogo opterećuje pogled, remeti sklad, doprinosi nekom osećaju pretrpanosti i prljavštine. Zato i kažem da mi je manji problem zapuštena fasada sama po sebi, nego sve što je nakačeno na te fasade...Inače, pre neko veče sam gledao film Davitelj protiv davitelja, čini mi se da je iz 1984. godine i grad mi izgleda već prilično zapušten i siv-kao da su se od Titove smrti svi malo "raspustili" pa je u svim sferama krenulo nizbrdo..

Centar Beograda je, sve do mandata gradonačelnika Aleksandra Bakočevića tokom druge polovine osamdesetih, bio oronuo i siv. Stare zgrade bile su neokrečene i zapuštene. U uređenje centra veoma malo je ulagano. Trg republike i Trg Marksa i Engelsa bili su obični parkinzi.
 
Takodje sam skoro gledao i film U raljama života, iz 1984-i Zagreb je izgledao baš zapušteno, pravi raspad. Tek su za Univerzijadu našminkali grad.
 
Био је, ипак, уређенији од Београда. По доласку Туђмана на власт, Загреб је додатно уређен, а од онда је поприлично запуштен, тј. ја бих очекивао више, с обзиром на количину новца којом, ипак, располажу. Горњи град је у одличном стању.

Још нешто о Београду осамдесетих, у којем је Пера Митић са мање или више успеха продавао своје крваве каранфиле: био је то град без телефонске говорнице. Тачније, све су биле разлупане. Графита је било, мање него данас, али свакако и на местима где их у време данашње нема - нпр. по фасади Цркве Св. Марка.
 
Nekada previše idealizujemo prošlost, misleći da trenutno živimo u najgorem vremenu, pod najgorom vlašću, u najgoroj bedi...

Realnost je da se nismo previše promenili, e sada da li je to tužno, to je druga stvar?
 
Vox, apsolutno si u pravu za sve u tvom opisu poteza Tas- DV. Medjutim kao sto neko vec rece, Beograd je bio mnogo zapusteniji, sivlji a posebno mracniji 80tih. Danas imamo nazalost veliki problem sa bezakonjem i opstom neurednoscu grada u smislu klima, bilborda i haoticnih reklama po prodavnicama. 80tih nismo bili toliko "sareni" pa je sivilo bilo jos izrazenije.
 
Slažem se, Zex, kad gledam te starije filmove iz osamdesetih-baš je grad bio siv, Narodno pozorište pre rekonstrukcije jako ružno, parkinzi po glavnim trgovima itd. Lepše je sada svakako, ali mora bolje i ne sme izgovor da bude nedostatak para. Mora da se više pazi, da se ne prlja i da se čiste svakakvi budžaci. I izlozi da se srede-definitivno mi je pobeda za Shop&Go-oni izlepe pola zgrade, ceo izlog, onolika slova..to nikako ne bih dozvolio.
 
Тачно је да је до 1987. када је настала пешачка Кнез Михајлова са обновљеним фасадама, боја на фасади била реткост. Али то буђење те године некако је много близу 1989.

Ипак у том сивилу била је нека тишина и расположење које можда није будило радост али је имало неку достојанствену дубину која је од деведесетих уступила место хроничној хаотичности која некад има брутално испољавање као 1999. и после са оним свеприсутним ритмовима, што ни данас није искорењено, до перфиднијих облика узнемиравања који су више ликовног облика, нпр. рекламе на прозорима јавног превоза, затамњена стакла, претерана употреба црне боје посебно у тандему са црвеном, црно жути стубићи и помињани еркондишни попут хроничних кожних болести на телу Београда.

Све у свему град подсећа на човека који у руци држи скупоцени паметни телефон, а одећа му је пуна закрпа и рита.
 
Shvatio sam da ovo parče Kralja Petra od Knez Mihajlove do Uzun Mirkove nikada neće moći da bude popločano i pretvoreno u pešačku zonu iz razloga što je na sredini izlaz iz podzemne garaže T.C. Rajićeva
8dace5a1f2994540bbee2906d4fee866.jpg


Послато са Lenovo K53a48 уз помоћ Тапатока
 
Nije to nikakav problem. Ostavi se jedna traka sa visokim ivičnjakom od izlaza do Uzun Mirkove.

Može da postane i zona usporenog saobraćaja u najgorem slučaju.
 
Moze da se ostavi jedna traka ali mogao je i ulaz/izlaz u garazu da se barem nacentrira na Cara Urosa pa da samo sece, ili jos bolje, posto je takva konfiguracija da se ukopa ispod Uzun Mirkove direktno u garazu.
 
Ja tom delu KP predviđam izgled Maršala Birjuzova sa stubićima i trotoarima u nivou. (Nimalo loš scenario ako se patrljak od kneza DO izlaza iz garaže poploča po Jovinovoj formuli.
 
Ni ovakvi ivičnjaci oko drveta ne mogu da zaustave bahate vozače u pešačkoj zoni. Hitno staviti u funkciju potapajuće stubiće.

 
Znate kada će da postave potapajuće stubove?

Pa ta svemirska tehnologija je toliko neprimenjiva na naš mentalitet.

Prvo to neko mora da održava, jer će malo po malo da se pokvare usled udaraca, ili namernog uništavanja.

Onda neko mora njima da upravlja, pa taj neko mora da ih otvara kada dolaze hitne službe ili neko planirano vozilo.

U stvari, eto zanimanja za armiju botova - "menadžer automatskog urbanog mobilijara"
 
Vrh