Šta je novo?

Pešačke zone

Земљани, Милоше + и хвала за слике.

Према овоме, дефинитивно Грачаничку неће направити проходном за саобраћај до Париске.
Остаје питање, хоће ли се оставити улаз возилима у Рајићеву и приступ ужасном паркингу испред УниКредит Банке.

Постоје ли неки оквирни датуми за завршетак радова= Нешто сам заборавио шта се помињало.
 
Bašte blokirale vatrogasce
M.Brkić | 09. 08. 2017 - 14:08h

U Rajićevoj ulici jutros oko osam ujutro, izbio je požar u jednom od restorana, a zbog bašti koje prelaze obeležene površine i radova u okolnim ulicama, vatrogasci su kružilli deset minuta kako bi došli do mesta događaja, požalili su redakciji "Blica" žitelji Starog grada.

NgcktkpTURBXy8yOGY4NTdiNzYyMDhiNzUwZmRmZmZmOTE5MWNlNDYzOS5wbmeTlQLNAxQAwsOVAs0B1gDCw5UH2TIvcHVsc2Ntcy9NREFfLzFkNzRjYjQxNzA1OTUwNDM2NjI5Y2FiZDYwNmY1MGY2LnBuZwfCAA


Stanari ove ulice prisustvovali su muci koju su radovi na ulicama, ali pre svega, naglašavaju, nemar vlasnika okolnih ugostiteljskih objekata zadali vatrogascima, kojima je put do požara bio praktično zatvoren.
- Bašta zauzima obe strane ulice, ostavljen je samo uzani prolaz za pešake. Tek kada se vatrogasno vozilo začulo u blizini, zaposleni su počeli da sklanjaju stolove kako bi vozilo moglo da prođe. Iako su jasno obeležene površine uz zgradu koje su namenjene za korišćenje bašte, kafići i restorani u centru grada svakodnevno krše pravila i neko im to toleriše. Ista situacija je i u Kralja Petra, u kojoj su takođe iscrtali zonu koju kafići u toj ulici prelaze jednim ili dva reda stolova, kao i metalnim konstrukcijama sa tendama - kažu žitelji Starog grada.

Oni dodaju da su se zbog ovog problema obraćali i komunalnoj policiji i inspekciji, ali vlasnici su našli način da se "izvuku".
- Vlasnici restorana uvek imaju spreman odgovor "da gradski arhitekta Milutin Folić još nije doneo jasan nacrt kako će bašte izgledati", pa se gazde "izvlače" sa starim papirima - tvrde stanari.

http://www.blic.rs/vesti/beograd/baste- ... da/plkvkv9
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=470360#p470360:213iv0sh je napisao(la):
Bender Rodriguez » Wed Aug 09, 2017 8:21 pm[/url]":213iv0sh]Bašte blokirale vatrogasce

Oni dodaju da su se zbog ovog problema obraćali i komunalnoj policiji i inspekciji, ali vlasnici su našli način da se "izvuku".
- Vlasnici restorana uvek imaju spreman odgovor "da gradski arhitekta Milutin Folić još nije doneo jasan nacrt kako će bašte izgledati", pa se gazde "izvlače" sa starim papirima - tvrde stanari.

http://www.blic.rs/vesti/beograd/baste- ... da/plkvkv9
Te stare papire mora da im je potpisao neki rimski centurion iz perioda Singidunuma...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=470360#p470360:2wgssc3c je napisao(la):
Bender Rodriguez » 09 Aug 2017, 21:21[/url]":2wgssc3c]Bašte blokirale vatrogasce
M.Brkić | 09. 08. 2017 - 14:08h

U Rajićevoj ulici jutros oko osam ujutro, izbio je požar u jednom od restorana, a zbog bašti koje prelaze obeležene površine i radova u okolnim ulicama, vatrogasci su kružilli deset minuta kako bi došli do mesta događaja, požalili su redakciji "Blica" žitelji Starog grada.

NgcktkpTURBXy8yOGY4NTdiNzYyMDhiNzUwZmRmZmZmOTE5MWNlNDYzOS5wbmeTlQLNAxQAwsOVAs0B1gDCw5UH2TIvcHVsc2Ntcy9NREFfLzFkNzRjYjQxNzA1OTUwNDM2NjI5Y2FiZDYwNmY1MGY2LnBuZwfCAA


Stanari ove ulice prisustvovali su muci koju su radovi na ulicama, ali pre svega, naglašavaju, nemar vlasnika okolnih ugostiteljskih objekata zadali vatrogascima, kojima je put do požara bio praktično zatvoren.
- Bašta zauzima obe strane ulice, ostavljen je samo uzani prolaz za pešake. Tek kada se vatrogasno vozilo začulo u blizini, zaposleni su počeli da sklanjaju stolove kako bi vozilo moglo da prođe. Iako su jasno obeležene površine uz zgradu koje su namenjene za korišćenje bašte, kafići i restorani u centru grada svakodnevno krše pravila i neko im to toleriše. Ista situacija je i u Kralja Petra, u kojoj su takođe iscrtali zonu koju kafići u toj ulici prelaze jednim ili dva reda stolova, kao i metalnim konstrukcijama sa tendama - kažu žitelji Starog grada.

Oni dodaju da su se zbog ovog problema obraćali i komunalnoj policiji i inspekciji, ali vlasnici su našli način da se "izvuku".
- Vlasnici restorana uvek imaju spreman odgovor "da gradski arhitekta Milutin Folić još nije doneo jasan nacrt kako će bašte izgledati", pa se gazde "izvlače" sa starim papirima - tvrde stanari.

http://www.blic.rs/vesti/beograd/baste- ... da/plkvkv9

A gazde tih baštica umesto da se pozovu na papire malo da se pozovu na j***ni zdrav razum.
 
Rešiće se ove stvari kada pešačka zona bude kompletna, kada potapajući stubići budu na svim ulazima u pešačku zonu (kao što su obećali) i kada komunalna policija bude radila svoj posao. Šta miliste da će prvo da se desi?

Ugao Kneza i Kralja Petra je skroz nenormalan sa baštama, tu su pešaci drugorazredni građani, daleko iza vlasnika kafića.
 
Hej, nije mi ova vest dala mira pa sam našao doduše stariji prikaz veličine bašte koju je Grad dozvolio na uglu Kneza i Petra. Ostavljeno toliko mesta za pešake koliko na nekom užem trotoaru, jedva stari tamić prolazi.

Pohlepa Grada je skoro podjednaka kao pohlepa vlasnika kafićaa moždai veća.

PlvT.png
 
Malo je bedak što neće biti drvoreda u Cara Lazara od Pevca do Kralja Petra. Biće samo jedna velika okrugla žardinjera na uglu CL i Nikole Spasića.
Ali pretpostavljam da je moralo tako, pošto taj deo CL ima manje sunčeve svetlosti nego ostali.
 
Da li neko zna šta je planirano na betonskom šetougaonom temelju napravljenom u M. Birjuzova posle garaže? Da je prethodna vlast aktuelna očekivao bih spomenik Brisu Tatonu :D Ovi su u tom pogledu makar totalno nepredvidivi
 
6690291b43602742685ae777c5c9d61e_7987969586.jpg




6690291b43602742685ae777c5c9d61e_4152142545.jpg



Kамене пјацете око Косанчићевог венца

Прометне раскрснице, које представљају капије Косанчићевог венца, следеће године биће претворене у пјацете - мале, уређене тргове, поплочане каменом.

Према најави главног градског урбанисте Милутина Фолића, асфалтне површине одлазе у прошлост, а веза Калемегдана и Топличиног венца са Косанчићевим венцем, биће атрактивни скверови, као природни пешачки ток.

Фолић за Вечерње Новости објашњава да ће нова два трга бити поплочана истим каменом којим су поплочани тротоари Косанчићевог венца.

- Пјацета испред аустријске амбасаде биће простор на коме се сусреће Калемегдан са пешачком зоном и великим степеништем које је главна веза са Савским шеталиштем, местом одакле данас долази највећи број посетилаца Београда - објашњава Фолић и додаје да ће на тој на тој пјацети бити постављена клупа и камена чесма за оне који су се уморили пењући се степеницама.

Градским урбанистима стигла је и иницијатива да се на том месту постави и једна модерна скулптура која ће увести радознале посетиоце у ову зону културе у којој је за следећу годину планирана изградња градске галерије.

Друга пјацета, на углу са Поп Лукином, повезаће својим каменим плочником зону Косанчићевог венца са зоном Кнез Михаилове, па ће се пешачки токови који силазе на реку, Улицом Вука Караџића са једне, и са Обилићевог венца, са друге стране, сливати улицом Топличин венац управо на овај новоформирани градски трг.

- На овој пјацети моћи ће да се предахне уз поглед на свеже уређене фасаде у овом делу града. У непосредној близини је и простор библиотеке који ће се, према пројекту чувеног бечког архитекте Бориса Подреке, преуредити у још један јавни простор на коме ће посетиоци имати прилику да се упознају са српском историјом и грађом која је страдала у бомбардовању 6. априла 1941. године - прича Фолић.

Главни градски архитекта каже да су ове значајне јавне површине до сада биле потпуно запуштене и преплављене нелегално паркираним аутомобилима.

- Њиховом реафирмацијом, као и целокупном градском стратегијом којом се предност даје пешацима и бициклистима, док се аутомобили са јавних површина преусмеравају у гараже, значајно се побољшава квалитет живота у Београду по узору на Беч, Копенхаген и Барселону закључује први урбаниста града.

Косанчићев венац до краја новембра добиће ново, умивено лице. Радови на две пјацете биће у последњој фази реконструкције овог старог дела Београда. А већ следеће године почеће изградња градске галерије, а крајем наредне уредиће се и простор на месту старе Народне библиотеке.


http://www.beograd.rs/cir/beoinfo/1738334-kamene-pjacete-oko-kosancicevog-venca/#prettyPhoto
 
Sve super. Samo zasto pesacke ulice ne bi mogle I van centra, tj u centrima svih opstina. Da svaki kraj u svom centru ima po neku pesacku.
A ovo lepo izgleda I mislim da su I ovi renderi realni sto je za pohvalu jer se uglavnom prave neki naucnofantasticni koji posle nemaju veze sa realnoscu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=470682#p470682:nl3hzt6c je napisao(la):
Bender Rodriguez » 11 Aug 2017 11:23 am[/url]":nl3hzt6c]Malo je bedak što neće biti drvoreda u Cara Lazara od Pevca do Kralja Petra. Biće samo jedna velika okrugla žardinjera na uglu CL i Nikole Spasića.
Ali pretpostavljam da je moralo tako, pošto taj deo CL ima manje sunčeve svetlosti nego ostali.

Moglo je tacno po drvo umesto svake druge lampe - njih ima previše, a drvored bi dao šmek ulici... Uz pažljiv izbor drveca za date uslove mogla je da bude bas simpatična ulica...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=470989#p470989:19qbsop8 je napisao(la):
Earthmoving » Today, 19:44[/url]":19qbsop8]Sve super. Samo zasto pesacke ulice ne bi mogle I van centra, tj u centrima svih opstina. Da svaki kraj u svom centru ima po neku pesacku.
A ovo lepo izgleda I mislim da su I ovi renderi realni sto je za pohvalu jer se uglavnom prave neki naucnofantasticni koji posle nemaju veze sa realnoscu.

To se u Barseloni zove "rambla" i svaki deo grada ima svoju ramblu.

Ima toga i kod nas. Grocka ima lep pešački centar.

Zašto nemaju ostale opštine? To je već stvar nesposobnosti opštinskih organa vlasti.
 
Ok ideja, samo mislim da će Pop Lukina i nakon svega ovoga biti isuviše prometna da bi se popločavala.
 
PO meni bi bilo dobro ovu prodavnicu cipela koja mislim da i ne radi vise demolirati i na racun nje prosiriti prolaz za pesake.

zelenjak.jpg
 
Da u pravu si Dule, sem Grocke ima I Zemun I Vracar (iznad Cvetnog trga). Jedino sto sam ja stekao utisak da ovo u centru finansira grad a ne opstina Stari grad, pa sam pomislio ako je tako da bi trebali da daju pare I ostalim opstinama za uredjenje svojih pesackih ulica.
 
Pa neka ostale opštine napišu predlog pa da vidimo. Moje mišljenje je da takve stvari treba da se pokreću iz lokala, a ne sa vrha.

Poslato sa telefona
 
Postojece opstine treba iscepkati na vise manjih. Zamislite koliki je posao voditi, recimo opstinu Cukarica, pa pored ovog gradskog dela, BB, Zarkovo, Cerak...treba brinuti i o Umci, Sremcici, Zelezniku...Pa sad tu treba da se koncentrisu na pravljenje pesacke zone na Banovom brdu recimo. A onda krenu ovi iz Rusnja i Ostruznice da kukaju, njima gradite pesacku zonu, a mi nemamo ni kanalizaciju, struju, vodu...
 
Goran Vesić, aktuelni gradski menađer i trenutno najozbiljniji pretendent za fotelju gradonačelnika u internoj "Igri prestola" u SNS-u, svojevremeno je obećao da će svaka opština u Beogradu dobiti svoju pešačku zonu, počevši od Njegoševe na Vračaru. Naravno, od tada se nije desilo ništa :D

Što se ovih "kamenih pjaceta" na Kosančićevom vencu tiče, vrlo lepo su zamišljene, ali naježim se kada čujem najavu "sledeće godine".
 
E I ja sam se tako ponadao pre 7,8 godina kad je DS obecavao da ce svaka opstina dobiti jedan novi park (al novi, znaci nov prostor, ne rekonstruisan). A sto se tice SNS kandidata za gradonacelnika, mislim da bi im Folic bio bolji izbor. Pesacku zonu koju je gurao je mozda najbolja stvar koju su uradili za sve ovo vreme.
 
Vrh