Šta je novo?

Parkovi

Метлани бетон је такав, да ћемо плакати за бехатоном.

То је отприлике то што је Хомер рекао. Постоје такве стазе негде у граду, али не могу да се сетим где. То вам је као покушај штампаног бетона, тј. његов предак.

Најобичнија натур бетончина са таласастом шаром.
 
A je l' ga premazu kasnije necim da bude fensi, ili ostave onako grubog da se polako haba?
 
Prodjoh kroz parkic,izgleda mi poprilicno go na sredini,ne znam da li je takav bio bez drveca.Enivej lep parkic,fino zavucen,ima vec javnu cesmu i to.Ajd da vidimo kako ce ispasti rekonstrukcija.

U blizini,severo zapadno odatle se rekonstruise fontana Mika Alas,rok je 1.9.2011.Ispasce fino,nadajmo se bez LED-a :)
 
Pa po njihovom samo trula i zakrzljala da ga prosvjetle :kafa:
 
Park u bloku 70 lepo izgleda, počela je i trava da raste. Vidi se da nedostaje drveća, ali koliko sam shvatio, zasadiće oko 100 stabala, kada dođe sezona za sadnju.

I glavno šetalište, Lazaro Kardenasa, je dobilo novi sloj asfalta. Sada je mao izdignuto u odnosu na bočne staze koje u očajnom stanju. Lepo bi bilo kda bi i njih prsvukli, samo ne znam kako će se to uklopiti sa kamenim kockama.
 
Nije svaka uredjena povrsina vrt,jer vrt ima umetnicki oblikovane sadrzaje koji daju vrednost i posebnost uredjenoj prirodnoj celini u gradu. Povrsina u bloku 70 je dobila nekoliko betonskih pista, nekoliko ljuljaski poznatog izgleda, klupe ciji nam je izgled odavno poznat i sprave za vezbanje koje su vrlo lose smestene u podnozje brda koje je inace retkost u tim krajevima i lep vidikovac, tako da je i prilaz i pogled na njega mogao lepse da izgleda bez onih skalamerija koje su mogli da smeste u delu kod ljuljaski.

Jedina stvar koja bi mogla da se smatra nekim dostignucem u vrtnom uredjenju na ovom mestu su lepo uradjene drvene stepenice uz brdo, ali kakav sadrzaj nudi vrh brda, nikakav, tu bi bilo dobro mesto za jedan paviljon za sedenje,razgovore, neke drustvene igre ili razmisljanje i gledanje na okolni predeo.

U podnozju brda je moglo da se smesti jedno jezerce, a brdo da se ukrasi borovima, cempresima, tisama i tujama.

Prvobitno je nameravana dijagonalna staza koja je izostala, umesto nje mogla bi da se izgradi jedna krivudava staza od kamenih ploca poput onih koje se nalaze na poprecnim stazama setalista pored novouredjene povrsine u bloku 70.

Inace izgradjene su i posebne staze za razgledanje ostavljenih vozila,verovatno za one koji to vole vise nego da idu stazama i razgledaju rastinje. :violina:
 
Za neki dan pocinje postavljanje fontane ispred trgica ispred glavne poste.Uslikao sam ali izgubih USB kabl pa nista od slike :bash:

Izgledace simpaticno,jer ce fontanica biti okruzena kamenom koji izgleda kao zid tvrdjave kruznog oblika.I klupe ce biti poredjane okolo.

Trebali bi da apelujemo da manjez dobije javnu cesmu i fontanu na sredini,to bi bas bilo lepo!
 
Manjez je jedini koji nema fontanu ni cesmu to bi bilo super ;)
 
Velika mana beogradskih parkova je nedostatak jezera. Pogledajte, na primer, londonske parkove http://www.royalparks.gov.uk/

U buducnosti se treba sa daleko vise paznje posvetiti ovom problemu. Recimo, park u okviru projekta "Grad an vodi" bi morao da ima povece vestacko jezero.
 
@Mile
+1 :)
ima tu jos dosta dobrih drugih razloga tj. koristi od plitkog jezerceta svakom parku

Edit
Fontana je više zamena i koristi se tamo gde baš nema uslova za bilo koj oblik ,,slobodne,, vode tj u mikro oazama
osim ako se ne radi baš o umetničkom ostvarenju

Konkretno u oazi veličine Tašmajdana
jedno plitko jezerce sa ili bez vodoskoka, više bi leglo nego ona ,, hladna ,, i totalno neuklopljena fontana
Pokušajte da sagledate koje su sve mogucnosti i koristi od takvog pristupa.

Poređenja radi
Koliko je jezerce kod Miloševog konaka sve sa mostićem lepše i prijatnije i upečatljivije nego Tašmajdanska fontana
eto našeg primera a gde su primeri iz inostranstva
Kao da je zabranjena pejzažna arhitektura u Beogradu
 
Regents Park, London

Regents+Park.jpg
 
Zaista nam nedostaju jezera, npr nova fontana na Tasu je mogla kaskadno da se zavrsi jezerom, a ne drugom fontanom kao ova,

Buduca obnova Dvorske baste bi mogla da donese i jedno jezerce kao npr, u londonskom parku St. James.
Kod hrama je takodje moglo da se oblikuje jezero.

Na Kalemegdanu je nekad postojao potocic slican onima u Topcideru, trag trase tog potoka se i danas vidi sa kamenovima koji su bili duz njegovog korita, verovatno se zavrsavao nekim jezercem u blizini Zabavnog parka kod ZOO vrta.

Ali sem jezera na tom mestu sa obnovljenim potokom, na Kalemegdanu bi voda mogla da se uvede u kanalima, pre svih oko bastiona na kome se nalazi Galerija prirodnjackog muzeja, to jest da umesto tenisera imamo patke i labudove u kanalima Beogradske tvrdjave.
 
Nego, pre skoro godinu dana sam se požalio baš na ovom forumu, kako prostori za decu i za kućne ljubimce moraju da se ograde i razdvoje, kad ono... :cool:

Ne samo Tašmajdan koji je prvi opremljen takvim sadržajima, nego primećujem da se polako i ostali parkići ograđuju. Konkretno, na dunavskom keju na Dorćolu su ograđena dečija igrališta sa peskom.

Ne znam ko je nadležan (Zelenilo, opština, grad...), ali u svakom slučaju sam veoma prijatno iznenađen.
 
Ogradjen je i park kod seste gimnazije.Ni sam nisam kapirao o cemu se radi jer je niska ogradica,i onda kada nije mogao moj pas da prodje kroz nju ili preko nje skljocnulo mi je :)
 
Ona fontana ispred glavne poste ce tek biti realizovana u septembru il oktobru,kasne dozvole ili sta ti ja znam.

Pomenuse i da se rekonstruise fontana ispred SIV-a.
 
Fontana ispred SIV-a se rekonstruise vec mesecima. Lepo izgleda na oko - unutra je plava, a spolja je oblozena belim mermerom. E sad, kada se ukljuce vodoskoci i osvetljenje, videcemo kako ce sve to da izgleda. Svejedno, jeva cekam :)
 
Надам се да ће бити ОК. Већ са постављањем нових светиљки овај плато изгледа много боље него до скоро.
 
Ako moze nek neko uhvati neku slicicu bilo kakvu,za nas koji smo na drugom kraju grada :)

Samit nesvrstanih ce biti u SIV-u 5tog i 6tog Septembra,sigurno ce nesto nakrpiti do tada.
 
Park na Slaviji (Mitićeva rupa) nema običnu česmu
da li je moguce nakon tolikog uređenja i radova koj su bili (uloženog našeg novca)
a da zbog interesa kafeđija nema česme u parku :rant:

a taj bezobrazluk toliko daleko ide da su čak
doterivali cisterne sa vodom u vreme kada su građani padali u nesvest od vrucina (ko bajagi misle na nas )
Izgleda da su spremni na sve samo da se ne zamere kafeđijama :notok:
i postave jednu malu običnu česmu

 
Karađorđev park ( Hram Sv. Save )
ima fontanu
a nema česmu :bash:

Da se potsetimo Tašmajdanskih česmi



Ne znam ko je česmu projektovao ni ko je pravio ali je univerzalna , (sa malo boje legla bi svuda)
mala , uklopljiva i verovatno nije skupa a može i privremeno ili sezonski da se postavi :kk: :) :kk:

U kojem bi Vi Beograskom parku ( ulici - čošku - trgu ) zbog neophodnosti istu postavili.
 
tako je, MilisaV :kk:
pa još

Teraziski park
nema česmu :rant:

kažu da je to u centru grada :laugh: :lool: :laugh:
sramota :notok:
 
Vrh