Šta je novo?

Parkovi

Ја мислим да је бршљан зимзелена биљка мада видим да углавном губе лиће зими, не знам да ли се то односи на све врсте. Мој фаворит је ова


Uploaded with ImageShack.us
Мени је жао што се не користи шимшир, јесте да му треба доста времена да нарасте али зато постоје расадници.
 
Нек развуку најобичију мрежу преко тог зида и засаде које год оће пузавице, бршљене, шта год.
Могу то парче тротоара да поразбијају, ставе хумус и засаде неке жбунасте врсте.
У крајњем случају, могу да поставе нешто попут оног панона са птицама..
Могу и само да га окрече.
Има толико тога, могу да бирају шта ће да одраде, а не зна се која је од које опције јефтинија.
 
direktor":31ryu0f5 je napisao(la):
Bravo za brsljen odlicno sakriva jedino sto zimi ostaje bez lisca :kafa:
ne ostaje, ima lisce i preko zime, imam ja u dvoristu.
 
stf":tw7y7358 je napisao(la):
Нек развуку најобичију мрежу преко тог зида и засаде које год оће пузавице, бршљене, шта год.
Могу то парче тротоара да поразбијају, ставе хумус и засаде неке жбунасте врсте.
У крајњем случају, могу да поставе нешто попут оног панона са птицама..
Могу и само да га окрече.
Има толико тога, могу да бирају шта ће да одраде, а не зна се која је од које опције јефтинија.
upravo tako, to mi ide najvise na nerve, ima milion problema koji kostaju jako malo da se srede. Takodje ima toliko ideja (jeftinih-brzih-prakticnih) a retko koja se ikada ostvari. Ovi nasi politicari, nemaju vremena ni za sebe, a kamoli za nas.
 
Neznam da li ste primjetili da u pijonirskom parku tj dvorskoj basti imamo cak tri razlicite vrste kandelabara dok na kalemegdanu postoje dvije :kafa:
 
Bez_Imena sa SSC-a

2wpougw.jpg


f3ckjo.jpg


210ykr8.jpg


Evo kako je izgledala ranije

2retvy9.jpg


Crveni kamen koji je koriscen u rekonstrukciji je identican onome izmedju ruzveltove i ETF-a na maloj fontani,mada na njoj lepo stoji jer je cela od istog materijala.
 
Postoje razni modeli klupa u zavisnosti od namene i pozicije samog mesta, na primer uz Savu bi išla i ovakva različitost modela :



Uploaded with ImageShack.us
 
Паркови ће бити више од зелених површина

У току ове године нићи ће 30 нових дечјих игралишта, постојећа ће бити модернизована, а љубитеље здравог стила живота обрадоваће 18 отворених полигона за фитнес
Фото А. Васиљевић

Београдски малишани добиће у току ове године 30 нових игралишта, а постојећа ће бити обогаћена модерним реквизитима. Оне који воде рачуна о линији и кондицији обрадоваће 18 центара за фитнес на отвореном, попут оног у обновљеном Ташмајданском парку. За те пројекте из градске касе издвојено је педесет милиона динара.

Прошле године „Зеленило” је почело ограђивањедечјих игралишта и спортских терена. Посао је приведен крају у Новом Београду, а ускоро ће акција бити настављена и у другим општинама.

– На овај корак смо се одлучили јер се велики број игралишта и терена налази близу саобраћајница, али и због хигијене. Намера је била да у део где се играју деца не улазе кучићи. Овај посао требало би да завршимо половином године – каже Радован Драшкић, директор „Зеленила Београд”.

Прошле и ове године „Зеленило” је урадило два капитална пројекта. Ово предузеће је учествовало у обнови дрвореда у Булевару краља Александра и уређењу Ташмајданског парка.

– У току је завршетак још једног значајног парка на Белим водама, површине око осам хектара. У њему ће бити дечја игралишта, стазе, нови мобилијар, савремен систем за заливање. Изградњом овог парка наставићемо да „излазимо” из центра града и велике паркове обнављамо и градимо и на периферији, односно у стамбеним насељима. Комплекс зелених површина чија је вредност 50 милиона динара почели смо и у насељу Пере Сегединца. Ово су главне инвестиције, али имамо и велики број радова мањег обима у готово свим општинама – објашњава Драшкић.

Прошле године најављивана је обнова Пионирског парка, али се због обима посла, али и недостатка финансија, од тога одустало.

– Пројекат је урађен, али је реч о озбиљној реконструкцији. Пионирски парк је заштићена околина споменика културе Старог двора и у њему има доста заштићених биљних врста. Он ће се радити следеће године. Академски парк се обнавља део по део и то у сарадњи са Заводом за заштиту природе и Заводом за заштиту споменика. Таквим темпом ћемо наставити све док се не стекну услови да се обнови и ограда која мора остати у изворном облику – напомиње Драшкић.

Ове године „Зеленило” ће посебно радити на пошумљавању градских зона.

– Посадићемо око 10.000 садница храста на Великом ратном острву. Пошумљавање градских зона управо је један од главних задатака којима ће се „Зеленило” у наредном периоду бавити – напомиње Драшкић.

-----------------------------------------------

Платани „преживели” зиму

Све саднице платана у Булевару краља Александра су олистале и на добром путу су да се приме. Потребно још минимум годину дана интензивне бриге да би се поуздано могло тврдити да су стабла прихватила нову средину.

– Зимус смо их редовно чистили од соли, сада смо урадили и детаљно прање, залили их да бисмо одржали потребну количину влаге, мада они имају свој систем заливања. У току зиме имали смо само два инцидента, срећом без последица за саднице. У један платан ударило је возило, а други је из корена померила бујица. По изгледу и листовима може се рећи да су на добром путу да се сви приме – каже Драшкић.

-------------------------------------------------

Оазе доступне у свако доба

Већ деценијама у метрополама попут Њујорка и Париза око паркова постоје ограде. Неке од ових градских оаза се чак и закључавају па је посетиоцима ноћу онемогућен улазак у њих.

– То су паркови који постоје и више деценија, па и векова, а који имају аутохтоне ограде. Код нас су ограђени парк Мањеж, Финансијски, Неимарски и Академски парк, али то нису високе ограде и ови паркови се ноћу не закључавају. Концепт који код нас већ деценијама преовладава јесте да су паркови отворени у свако доба дана и ноћи – каже Драшкић.
Бранка Васиљевић
објављено: 09.05.2011.

http://www.politika.rs/rubrike/Beograd/Parkovi-ce-biti-vise-od-zelenih-povrsina.sr.html
 
Cekajte,oni stvarno nece da posade travu na Tasu? :violina:
 
Pojeli golubovi sjeme ;) nego rekose da ce na tasu postaviti neke lezaljke tacnije 20 kom nema ni jedne gdje su :kafa:
 
Da se potsetimo vec poznatog :)
Na teritoriji 10 gradskih opština podignuta su 62 parka, koja zauzimaju 385 ha (oko 1% površine), dok se na teritoriji prigradskih opština nalazi 14 javnih parkova.Najznačajniji parkovi Beograda

Kalvarija (Park Jelovac) 5,00 hektara Gradski park u Zemunu 15,14 hektara
Gardoš 6,91 hektara Dunavski kej 11,78 hektara
Park u ul. Ivana Mažuranića 0,64 hektara Park prijateljstva 14,00 hektara
Kalemegdan 57,00 hektara Pančićev park 1,50 hektara
Akademski park 1,45 hektara Park proleće 0,30 hektara
Park Bristol 1,20 hektara Terazijska terasa 0,82 hektara
Park kod Ekonomskog fakulteta 0,80 hektara Park kod Novog i Starog dvora 0,57 hektara
Finansijski park 1,95 hektara Park Manjež 2,50 hektara
Pionirski park 3,00 hektara Tašmajdanski park 10,90 hektara
Park u ul. Starine Novaka 0,40 hektara Park Ćirila i Metodija 1,15 hektara
Park Stara Zvezdara 2,50 hektara Park kod Hrama Svetog Save 3,44 hektara
Karađorđev park 2,85 hektara Ćuburski park 1,50 hektara
Neimarski park (Park mira J. Šantić) 0,70 hektara Park kod VI beogradske gimnazije 1,40 hektara
Park Šumice 0,64 hektara Voždovački park 1,45 hektara
Park u ul. Jove Ilića 2,00 hektara Park kod Muzeja „25. maj“ 7,50 hektara
Hajd park 7,20 hektara Topčiderski park 12,80 hektara
Park Banovo Brdo 10,90 hektara Spomen park „Jajinci“ 65,32 hektara
Park u MZ Miljakovac 2,12 hektara Park Bele Vode 9,91 hektara
Park ispred hotela „Vis“ 0,99 hektara Park „Kameni grad“ 0,45 hektara
Park „Vrtić“ 3,04 hektara Mladenovački centralni 0,39 hektara
Obrenovac 3 manja parka ? hektara


Izvor: http://www.beograd.rs/

Možda je mogla uslovljena rekonstrukcija da se odnosi na bilo koj drugi park a ne na Taš ako se vec znalo kakva je to rekonstrukcija
al sad je gotrovo šta je tu je . Možemo svaki park da ponudimo drugoj zemlji da nam rekonstruiše pa da imamo mali svet parkova u Bgdu.
Izazov...... 62 parka ...Evropi, Svetu...? :) a prve se i novi... :cool:
 
Pozdrav svima na forumu..

Molim Vas da ukoliko imate nalog na facebook-u podržite akciju ,,STOP uništavanju beogradskih fontana"

Mislimo da je katastrofalno šta se dogadja sa glavnim gradskim fontanama. One se uništavaju, kako rekonstrukcijom, tako i nakaradnim osvetljenjem. Sve to doprinosi jednoj opštoj kič atmosferi. Da biste se uverili dovoljno je da uveče prošetate gradom. Jedan grad u regionu polaže pravo na šarenilo a to je Tirana, ne dozvolimo da Beograd ide tim pravcem. :rant:

http://www.facebook.com/pages/STOP-uništavanju-beogradskih-fontana/173824376004424
 
Kandidat za zvezdu „Granda“ uništava grad zbog ličnih interesa
Milan Mitrović ruši park u centru Kule!
Petak - 20.05.2011
Iako se mladi kandidati u takmičenju „Zvezde Granda“ pred kamerama predstavljaju kao fini, kulturni, a neretko posežu i za onom „mir u svetu“, Milan Mitrović planira da sruši dečji park kako bi postavio svoj splav!
park-v.jpg

Naime, po rečima žitelja Kule, pevačevog rodnog grada, grandovac želi po svaku cenu da sruši deo parka, zelene površine u samom centru grada, i to da bi napravio pristup mestu gde želi da postavi svoj splav na vodenoj površini! Zbog toga su njegovi sugrađani pokrenuli peticiju protiv namera mlade zvezde.
- Agonija traje od septembra prošle godine. On je taj splav sa još nekim ljudima kupio u Vrbasu i već smo mu već jednom osujetili plan da ovde u centru, u Velikom bačkom kanalu kod parka, postavi svoj splav „Harem“. Pomislili smo da je odustao od te ideje, međutim, prevarili smo se. Sad na svojoj strani ima predsednika Skupštine opštine, gospodina Bukvića, koji je čak na sednici skupštine otvoreno stao na Mitrovićevu stranu - započinje razgovor za naš list jedan od potpisnika peticije protiv Milanovog splava.
Iako po tvrdnjama meštana Kule postoji mnogo lokacija na kojem bi mladi pevač mogao da postavi svoj splav, po njihovim rečima, on ne odustaje od centra grada i parka jer je tu najbolja lokacija za posao.
- Verujte mi da postoji toliko mesta gde može da smesti lokal, međutim, ne! Hoće po svaku cenu u centar grada. Predsednik opštine ga sve vreme oslovljava sa „mladi i perspektivni čovek“, a kad je bila ta polemika u Skupštini, čak je i Milanova mama stala za govornicu i na vrlo prost način stala u odbranu svog sina. Dobili smo čak potvrdu da je na mestu gde planiraju da postave splav nastanjen beli lokvanj, koji je retka vrsta u Evropi, te je zaštićen zakonom. To smo sve priložili opštinskim organima i stigao nam je odgovor da se lokvanji slobodno mogu premestiti na drugo mesto. Zamislite?! - objašnjava ovaj žitelj Kule, koji napominje da niko od nekoliko hiljada potpisnika peticije nema ništa protiv mladog pevača, ali da neka pravila moraju da se poštuju.
Da je priča i te kako poprimila ozbiljne dimenzije govore i tri klipa na sajtu „jutjub“ u kojima se vide izlaganja Svetozara Bukvića, predsednika opštine Kula, kako se ubeđuje sa građanima u korist Mitrovićevog splava.
Kako bismo dobili komentar od mladog pevača, pozvali smo Milana Mitrovića, koji nije bio dostupan do zaključenja ovog broja.

Ivan Gajić

info sa - http://www.chris-network.org/sh/sajt/50/436/
 
direktor":1ajkq64a je napisao(la):
Neznam da li ste primjetili da u pijonirskom parku tj dvorskoj basti imamo cak tri razlicite vrste kandelabara dok na kalemegdanu postoje dvije :kafa:
To je zato što su oni ispred samog dvora replike originalnih stubova koji su tu stajali, a svetlo u parku je naknadno rađeno. Doduše, ne znam koja je treća vrsta, primetila sam samo ove dve.
 
Postavljene su bandere duž betoniranih staza, kao i prve ljuljaške.
 
Bila je emisija na studiu b,zaboravih kako se zove.Ide neki celavi lik i vice vau ala je ovo super,ovo ono nema ovo nigde u svetu,evropski standardi ovo ono.A u prosloj emisiji je to isto pricao za tas a sada za ovaj park na nbg.

Jednom nedeljno ide i prate zelenilo u svojim radovima.Enivej,mogli bi da postavljaju i nju na internet kad su vec gradska televizija i rade za opste dobro :)
 
20110610130714-big.jpg


ПРОЈЕКАТ ПОНГ ПИНГ - више од стоног тениса

book Пројекат Понг Пинг подразумева израду дизајнираних, бетонских столова за стони тенис, који би били постављени на неколико локација у отвореним, јавним просторима града Београда.
Министарство Културе Републике Србије одобрило је суфинансирање Понг Пинг пројекта на конкурсу расписаном од 20. новембра 2010. године, а пројекат су подржали Француски институт у Београду И часопис Архитектон.
Први понг пинг сто већ је израђен у сарадњи са Канцеларијом за младе града Београда и ЈКП “Зеленило Београд”, за потребе представљања пројекта на овогодишњем Миксер фестивалу, одржаном крајем маја месеца.У плану је даља сарадња са ове две институције у циљу ширења пројекта по целом граду, а и осталим местима у Србији.
Пројекат је базиран на идеји заједничком утицају социјализације, дизајна, уметности и спорта у урбаном простору. Столови би били доступни свима, а њихов карактеристичан дизајн и естетика (сваки сто би био осликан од стране другог уметника) допринели би бољем квалитету живота и урбаног простора.
Циљ пројекта је унапређење живота у граду, као и улепшавање јавних површина, мотивисање спортског духа, креативних потенцијала младих, дружења, боравка на отвореном и естетског унапређења често уништених јавних простора у граду.
Пројекат доноси новитете у нашем окружењу, доприноси укључењу Србије у светске токове и представља начин да се омогући доступност културним и спортским садржајима свим заинтересованим грађанима. Такође доприноси и томе да се подстакне стваралаштво и спортски дух код деце и омладине, негујући праве вредности. Пројекат је дугорочан и лако одржив, а уз адекватна спонзоратва од стране државе или приватних предузећа, има потенцијал да се прошири и на друге градове у Србији, добијајући тиме и републички значај.
Овакав вид пројекта већ одавно постоји у многим градовима Европе, као што су: Париз, Барселона, Берлин, Копенхаген, будимпешта, Рим...Из тог разлога, активирање Понг Пинг пројекта представља активирање истинског европског духа једног града са свим вредностима које исти носи.

http://www.zelenilo.co.rs/index.php?page=novosti_prikaz&uid=20110610130714
 
Sviđa mi se projekat , pri tome nije lako uništiv . Najmanje jedan komad mora bit obavezan deo mobilijara svakog parka kao što je ljuljaška i klackalica.A u parkovima Beogradskih naseljia po nekoliko. :kk: Sama igra obuhvata sve uzraste . :)
Veliki plus gradu. :) :) :)
 
Vrh