Šta je novo?

Parkovi

Nadam se da je u planu povratiti predratni izgled parku. To bi stvarno bilo unikatno mesto u celom gradu!
 
Zao mi je sto u BG parkovima ima mali broj biciklistickih staza.Zar ne treba povecati broj tih staza,a ne da se svi viku tamo po Adi? :|
 
Da povecaju broj biciklistickih staza po parkovima!? A zasto? Da bi biciklisti gazili decu i ljude koji pokusavaju da se malo relaksiraju od saobracaja? Ceo NBG je ispresecan stazama, kao i staza na keju, sa obe strane Save..
 
Ne,mislio sam da slede primer Ade,znaci posebno pesacka,a posebno biciklisticka.Zar to pretstavlja neki problem,a i nije relaksacija samo da ljudi sede po klupama i pricaju,vec i da voze bicikle,rolere,skejtove itd.
 
Pa to je moguce jedino u parkovima velicine Ade. Znaci, Kosutnjak, Hajd park i Usce.. ali oni vec imaju biciklisticke staze tako da...
 
Mozda nasim parkovima i ne trebaju toliko staze,kao sto kazes,ali im osvetljenje treba.Parkovi u poslednje vreme postaju leglo narkomana itd.tako da ljudi izbegavaju vecernje setnje.Tako da.....
 
Nenad":3uyb9647 je napisao(la):
Da povecaju broj biciklistickih staza po parkovima!? A zasto? Da bi biciklisti gazili decu i ljude koji pokusavaju da se malo relaksiraju od saobracaja? Ceo NBG je ispresecan stazama, kao i staza na keju, sa obe strane Save..
Po nekom "standardu" za biciklističke staze, i to na štetu trotoara. Na NBG su trotoari pre 30-40 godina projektovani po stvarnim standardima da služe pešacima kada se jednog dana izgrade svi blokovi, a ne da bi bili sužavani.

Prešao sam sa trčanja i vratio se na bajs kada su počele ove vrućine.
"Staza" na Savi je katastofa, za sve, i bicikliste i šetače (mame, tate, babe, dede, malu decu, mlade), roleraše... XXXXXXXXXX ja onome kome je to palo na pamet. Opšti haos kada malo više ljudi izadje na nasip, malo malo pa se ljudi sudaraju, padaju, svadjaju.
A tek tatini sinovi sa skuterima i motorima...ranije je dolazila murija da ih kažnjava, sad dolaze samo na uvidjaje, kao u subotu.
 
Znaci u nasim parkovima postoje dva problema-staze za bicikliste i osvetljenje.
 
Петак, 11. јул 2008.
Обновљено зеленило Академског парка
Радници ЈКП „Зеленило – Београд” обновили су зеленило у Академском парку на Студентском тргу. Према пројекту Завода за заштиту животне средине, постављени су нови бусени траве на површини од 1.310 квадратних метара. Претходно је уклоњена постојећа стерилна и разастрта хумусна земља. Око споменика Јосифу Панчићу, Доситеју Обрадовићу и Јовану Цвијићу формиране су три цветне ронделе. Уређивање парка финансирао је Секретаријат за заштиту животне средине.

Академски парк стављен је под заштиту државе.
1321107_Akademski_park.jpg
извор Беоинфо
линк http://www.beograd.rs/cms/view.php?id=1321103
 
Video sam, uopšte mi se ne sviđa. Mislim da su deca koja su se igrala u tom parku izgubila MNOGO. Trebalo je samo da srede travu, i da urede njeno redovno zalivanje. Na stranu što ovo cveće izgleda užasno, stvarno su upropastili park. :(
A ne ovako, postavili su cveće oko oba spomenika, i na onoj divnoj velikoj poljani u jednom delu su isto uradili neki jadan izrod od cveća. Užas, užas, uskogrudih li ljudi..
 
Обнављају се паркови и зелене површине
ЈКП „Зеленило – Београд” ових дана обнавља зелене површине и парковски мобилијар и реквизите за игру у Блоку 22, на Канаревом брду (Мичуринова улица), у насељу „Франца Розмана” и у парку у Љубе Давидовића. Радови ће ускоро почети и у Врлтарској, Мирочкој и на више других локација у граду. У завршној фази је и изградња ограде Карађорђевог парка, као и санација косих обалоутврда Саве и Дунава.

Радници овог предузећа уредили су и парк Јеловац и дечја игралишта на Ади Циганлији, где су обновљени и реквизити за игру деце и постављене клупе и канте за отпатке. Завршена је санација Чубурског парка, где су потпуно обновљени стазе, дечја игралишта са реквизитима и травњаци и постављене клупе и канте за отпатке. Потпуно је сређена зелена површина у Блоку 11ц (улица Кларе Цеткин 7), поправљене су стазе и дечје игралиште са реквизитима, обновљен је травњак и посађено зеленило, постављене су клупе и бетонске ђубријере, а санирано је и игралиште у Норвешкој улици на Бежанијској коси, где су постављени типски и специјални реквизити за особе са инвалидитетом.

Уређенe су и зелене површине код зграде општине Вождовац, између Устаничке и Мурске улице, саниран сквер између улица Николаја Гогоља, Надежде Петровић и Немировић Данченка, зелене површине код Дома здравља „Жарково”, санирано је дечје игралиште и ревитализовано зеленило у улици Митрополита Петра, као и стазе у улици Хусињских рудара. У оквиру инвестиционог одржавања зелених површина завршена је санација и адаптација јавног санитарног објеката код Народног позоришта и у Чубурском парку.

Завршена је техничка контрола главног пројекта санације и адаптације Пионирског парка и у току је прибављање сагласности од надлежних институција, а главни пројекат санације и адаптације Градског парка у Земуну је на техничкој контроли. Урађена је и техничка докуметација за санацију и адаптацију јавних санитарних објеката у улицама Љутице Богдана, Деспота Стефана и Вртларској у Земуну и на Ушћу. Радови у овим парковима и на санитарним објектима ће почети 2009. године.

За редовно одржавање јавних зелених и других јавних површина у 2008. години из градског буџета издвојено је 1.352.630.000 динара.
Izvor: Grad Beograd
Link: www.beograd.co.yu
 
Среда, 20. aвгуст 2008.
Обнова парка у Блоку 22
ЈКП „Зеленило – Београд” у Блоку 22 реконструише парк површине око 6.000 квадратних метара. На овом простору биће обновљени сви бетонски застори и стазе, мобилијари, дечји реквизити, травњаци и живе ограде.

На новоизграђеном дечјем игралишту, које ће бити обложено заштитном ливеном гумом дебљине пет милиметара, монтираће се нови реквизити – љуљашке, клацкалице, тобоган и друго. По ободу целог парка биће засађена нова жива ограда, а наредне јесени биће засађени нови високи лишћари и четинари, као и листопадно и зимзелено шибље.

Предвиђено је да радови буду завршени до средине октобра. Њихова вредност је 3,6 милиона динара.

1323948_Obnova_parka__Blok_22.jpg
извор Беоинфо
линк http://www.beograd.rs/cms/view.php?id=1323944

Уређује се блоковско зеленило на Канаревом брду
У блоковком насељу на Канаревом брду у току је реконструкција зеленила. Радове вредне око 27 милиона динара изводе екипе ЈКП „Зеленила – Београд”, а рок за њихов завршетак је 120 дана.

У том периоду обновиће се све стазе, дечја игралишта, степеништа, платои и ивичњаци, поставити нови и поправити постојећи дечји и спортски реквизити, парковски мобилијар, обновити постојећи и изградити нови травњаци.

Биће изграђена четири дечја игралишта, површине 530 и 300 квадратних метара, као и стазе у дужини од два километра и степеништа са рукохватима. Дуж стаза биће постављени бетонски ивичњаци у дужини од 700 метара.

На дечјим игралиштима поставиће се потпуно нове клацкалице, љуљашке, тобогани и други реквизити, а на постојећем кошаркашком терену поправиће се кошеви и обележити цео терен. Постојећи зидићи биће при врху поправљени каменим плочама и на њима ће се монтирати храстове талпе за седење, а цео простор биће опремљен потребним бројем клупа и корпи за отпатке.

Због претходно великог броја засађених стабала високих лишћара спровешће се хигијенско-санитарне мере, орезивање и издизање крошњи, а на површини од 800 квадратних метара предвиђена је потпуна обнова травњака.
1323957_Kanarevo_brdo.jpg
извор Беоинфо
линк http://www.beograd.rs/cms/view.php?id=1323953
 
Gde? Juce sam se prosetao celim brdom, nista nisam video, nikakve radove. Imamo novu autobusku stanicu na Kanarcu, doduse :D
 
Nemac zasadio drvo prijateljstva

Ugledni evropski reditelj i direktor Folksbine teatra iz Berlina Frank Kastorf i direktor Kraljevskog nacionalnog teatra „Dramaten“ iz Stokholma Stefan Valdemar Holm u znak nove, dugoročne saradnje sa Narodnim pozorištem zasadili su juče drvo prijateljstva u parku ispred scene „Raša Plaović“. Ideja je bila da gosti ostave trag, da posade drvo u znak buduće saradnje.
- Prvi put sam u Beogradu bio pre deset godina, kada su na ovom mestu bili studentski protesti. Oni me uvek interesuju bilo gde da se događaju - rekao je Kastorf. Ovaj ugledni umetnik iz Nemačke kazao je da se raduje što je zasadio drvo prijateljstva jer su odnosi između Nemačke i Srbije uvek problematični.
извор Курир
линк http://www.kurir-info.rs/clanak/beograd/kurir-23-09-2008/nemac-zasadio-drvo-prijateljstva
 
Ne znam da li je ovo prava tema za ovaj post, ali ne nadjoh neko bolje mesto:

Почела обнова „Чесме детињства”
[quotе]„Дивно ли је изненада наићи на чесму, још је не угледа око а њену чујеш песму”. Ови стихови Десанке Максимовић били су исписани на плочама „Чесме детињства”, која се налази у дворишту Центра за физичку културу „Врачар”, чија је обнова, после готово 15 година пропадања, почела јуче.

У намери да својим Врачарцима поклони дело за успомену, чесму је подигао, пре 25 година, академски сликар Јанко Михаиловић, заједно са још неколико уметника. На овом месту једном годишње, све до 1994. године, одржаване су годишње изложбе цртежа врачарских основаца, које су се завршавале традиционалном поделом дарова свим ученицима.

Средином деведесетих година, из здравствених разлога, Михаиловић је све ређе из Немачке, где живи већ деценијама, долазио у Србију. У његовом одсуству и манифестација је престала да се организује, а чесма је почела да пропада. Украсне плоче круниле су се и отпадале, прекрили су их графити, а стихове су могли да препознају само они који су их знали напамет.

Избрисана су и знамења која су подсећала на ауторе. Оронула и запуштена, „Чесма детињства” годинама је била незаштићена, јер Центар за физичку културу „Врачар” није имао пара да је обнови. Пре нешто више од годину дана Михаиловић је одлучио да је сам преуреди, фабрикама је у замену за грађу поклањао своје слике и успео да прикупи материјал у вредности од око 15.000 евра.

Према најавама из Центра за физичку културу „Врачар”, уколико све буде ишло по плану сређивање „Чесме детињства” биће завршено за десетак дана.[/quotе]

Izvor: Politika
Link: http://www.politika.rs/rubrike/Beograd/Pochela-obnova-CHesme-detinjstva.sr.html
 
Ја сам је већ поставио на теми Водовод и канализација http://www.beobuild.rs/forum/viewtopic.php?pid=33294#p33294 , е сад наслов теме баш и не асоцира на чесме и фонтане, али како се Водовод бави њима мислим да је тамо и место оваквим вестима.
 
Влада":9ou4ijcl je napisao(la):
Ја сам је већ поставио на теми Водовод и канализација http://www.beobuild.rs/forum/viewtopic.php?pid=33294#p33294 , е сад наслов теме баш и не асоцира на чесме и фонтане, али како се Водовод бави њима мислим да је тамо и место оваквим вестима.
Moja greska, nisam primetio post. Brisi moj post ako treba.
 
Паркови уређени као у европским метрополама
О готово 3.000 хектара јавних површина на подручју десет престоничких општина, 68.000 стабала у дрворедима, 63 парка и око 5.000 дечјих реквизита брине 1 300 запослених у овом предузећу, од којих је 150 са високом стручном спремом
16b0gle.jpg

„Зеленило” сутра слави 79 година постојања (Фото Д. Јевремовић)

За цветне и мирисне алеје, паркове са уредно покошеном травом, дрвореде са обликованим крошњама, који већ одавно красе престоницу, због чега подсећа на европске градове заслужни су запослени у Јавном комуналном предузећу „Зеленило” које сутра славе 79 година постојања.

– Одржавање зеленила је питање одговорности и односа према суграђанима, а нама је у интересу да што боље уредимо град и тако утичемо на квалитет живота свих – рекао је Радован Драшкић, генерални директор „Зеленила”.

О готово 3.000 хектара јавних површина на десет престоничких општина, 68.000 стабала у дрворедима, 63 парка и око 5.000 дечјих реквизита брине 1 300 запослених у овом предузећу, од којих је 150 са високом стручном спремом.

– Претеча „Зеленила”, одсек за паркове, настао је 22. октобра 1929. године. До тада су сами грађани бринули о зеленилу испред дворишта, дрворедима, а мању помоћ пружали су им стручњаци из Чешке, које је град ангажовао да припомогну. После Другог светског рата 1946. године бригу о зеленим површинама преузео је Одсек за градско зеленило, да би 1978. године дошло до укрупњавања предузећа и обједињавања у Дирекцију за градско зеленило. Назив који сада предузеће има добило је 21. децембра 1989. године – појаснио је Драшкић.

Предузеће је, према његовим речима, сада финансијски здраво, опремљено као и у било којој другој европској метрополи, а у плану је и набавка специфичне опреме којом се може одговорити на потребе грађана.

– Радници „Зеленила” у граду увек имају посла тако да су сада у јеку јесењи радови, врше се последња кошења, секу се стара и болесна стабла, сади цветна расада, а при крају је и грађевинска сезона. Ускоро завршавамо уређење зелених површина у 21 и 22 блоку, Вртларској улици као и дечја игралишта и паркићи у насељу Франца Розмана – додао је Драшковић.

Свој дан, запослени у „Зеленилу” обележиће и свечаном седницом, у среду, у Скупштини града, а пре седнице у Пионирском парку, биће посађена садница ретког четинара, чија је постојбина Северна Америка.
Izvor: Politika
Link: http://www.politika.rs/rubrike/Beograd/Parkovi-uredjeni-kao-u-evropskim-metropolama.sr.html
 
Juce sam video radnike i bager kako kopaju dugacak kanal na na travnjaku kod donjeg setalista pored Save, na delu izmedju blokova 45 i 70.

Cudno mi je bilo jer su kopali i bocne kanale prema svakoj od bandera za rasvetu, a radnici i bager su bili iz "Zelenila", a ne "EDB"-a.
 
A evo i o cemu se radi:

http://www.novibeograd.org.yu/?jez=&p=51&v=3864

2. oktobar 2008.
Nova javna rasveta na Savskom keju u bloku 44

Na Savskom šetalištu naspram bloka 44 počelo je postavljanje novih stubova javne rasvete.

Na ovom delu Savskog šetališta do sada nije postojala javna rasveta, a na inicijativu Opštine Novi Beograd otpočeli su radovi na postavljanju novih stubova javne rasvete, kako bi ovaj deo šetališta dobio lepši izgled i bio prijatniji za sve Novobeograđane.

kej.jpg


U planu je postavljanje novih svetiljki i na nasipu na Savskom keju preko puta bloka 44, tako da će u bliskoj budućnosti i ovaj deo keja koji do sada nikada nije bio osvetljen dobiti sasvim novi izgled.



Konačno! :kk:
 
Jos da stave bar jednu cesmu na celom potezu od bloka 70 do bloka 45 i alal im vera!
 
Stvarno konačno, još da sklone one silne polupotonule otpade od splavova i zabrane automobilima da se parkiraju na travnjaku i biće nešto od tog parka. Stabla su među najvišima na NBGD-u, prostor je odličan, još par klupa i staza od šljunka ili behatona i biće sjajno.
 
Drvece je super, ali nazalost, iz meni nepojmivog razloga sve je planirano za secu samo zbog jedne stvari-zato sto su topole.
 
Ne znam za seču drveća, svidja mi se sto je posadjeno drvece i sa strane nasipa ka blokovima. Za koju godinu imaćemo lepo šetalište izmedju dva drvoreda. Izgradjena je i kućica za Gradsko zelenilo :kk:
Jos koja cesma sa pijacom vodom, da se konačno popravi stepeniste u bloku 45 (bruka i sramota)....
I naravno, da se ukloni ona idiotska biciklisticka staza sa nasipa.
 
Vrh