Šta je novo?

Parkovi

fotografija1623.jpg

fotografija1624.jpg

fotografija1625.jpg

fotografija1626.jpg
 
Malo ideja. Parkovi zaista ne moraju da toliko da liče jedan na drugi
(mada neki traže malo dublje džepove, ili bar narod koji ih više ceni, iako može da prođe i narod u kome je lepota dovoljan razlog za izvestan broj dobrovoljaca).

174f1302597.jpg


174f1270139.jpg


Malo klasike iz Zagreba.

800px-Zrinjevac.j1.jpg


Kako postići da na istom mestu budu i park i zanimljivi uslužni sadržaji, a da jedni drugima ne smetaju? Naravno, tako što pametno koristimo i treću dimeziju.

dietikon0gr.jpg


Kako postići da se zelene površine povežu? Naravno, tako što pametno koristimo i treću dimeziju :)

balmori_1.jpg
 
Najlepši deo Beograda :)

usce.jpg


usce1.jpg


usce2.jpg


A ovde su nam ukrali čitavu zelenu površinu oko CK, i tako otvorili sebi prostor da kasnije dokazuju kako i deo između SIV-a i CK treba popuniti zgradama. I šta je sada desno od tržnog centra? PARKING. Iako jedan već postoji ispod njega, i ovi drugi izgleda baš moraju imati svoj parking. I to naravno površinski. Kakvo traćenje dragocenog prostora.
 
Novi Beograd u suštini ima dovoljno zelenog prostora, sad ga samo treba očuvati od gradnje, i naravno urediti. Problem je uvek bio na drugoj strani reke, gde generalno fale parkovske povrsine( doduše one bi bile drugog tipa od novobeogradskih). Ušće sa parkom prijateljstva je strava, samo je otužno neuredjen da najveći deo nema ni pešačke staze, a kamoli neki drugi sadržaj. Kao takvi, ti parkovi su suštinski nedostupni i slabo korišćeni. Park Prijateljstva je još dodatno namerno zapušten, jer je politički nepodoban. Umesto da bude turistička atrakcija, nema ni osvetljenje. :(


174f1302597.jpg

Super su mi ovi utegnuti parkovi, ja bi to napravio na Topčideru. Ušće treba da ostane bez velikih intervencija na pejzažu. Možda eventualno jezerce ili tako nešto, ali bez cvetnih vrtova i šta ja znam.
 




Борча.
Центар 2 препун је паркића за које се не може рећи да су то. Тек по нека клупица цела и то што су се одржале стазе од камена, као и готово дивље зеленило уточиште су једино све лошијим генерацијама клинаца из беспослених предграђа.

Концепт ових паркића у суштини је потпуно прикладан насељу. Да је у функцији. Ево и распореда простора у којем је у неком тренутку било терена, клупица, зеленила у овом насељу у Борчи у којем нема ни једног обновљеног паркића од 9 или 10 таквих површина.
 
Pionirski park sedam godina čeka obnovu!
M. T. KOVAČEVIĆ | 05. maj 2014. 22:10 | Komentara: 0
http://www.novosti.rs/vesti/beograd.74. ... eka-obnovu

Pionirski park u samom srcu prestonice godinama vapi za temeljnom rekonstrukcijom. Pešačke staze kao krateri, slabo osvetljenje, spomenici na udaru vremena i vandala

bg-pionirski-park-04-070.jpg

PARKOVI u evropskim metropolama predstavljaju poseban ukras i magnet za strane turiste. Naročito su atraktivne one zelene površine koje se nalaze pored glavnih državnih institucija. U Beogradu, međutim, Pionirski park, umesto prirodne oaze sa uređenim stazama, izgleda kao odbačeno siroče.

Park od 2,45 hektara svojim položajem spaja Dom narodne skupštine, Predsedništvo i Skupštinu grada. Međutim, iako ga svakodnevno gledaju republički i gradski oci, kao da ga ne vide. Od te površine uređena su samo 5.734 metra kvadratna ispred Starog dvora. Ostalo je odavno prepušteno zubu vremena, jer se radi samo osnovno održavanje.

Pešačke staze unutar parka su odavno zrele za novi sloj asfalta. Kada pada kiša, gotovo su neprohodne. Na osmatračnici srpske vrhovne komande sa Kajmakčalana vidljivi su tragovi vremena, ali i vandala. Zbog lošeg osvetljenja, u noćnim časovima, staza uz kolovoz Ulice kneza Miloša jedno je od omiljenijih mesta za skupljanje "sumnjivih tipova".

Kako kažu iz "Zelenila", ovaj zeleni biser u srcu prestonice čak sedam godina čeka da dobije novi, umiven izgled. Projekat rekonstrukcije Pionirskog parka uradio je Šumarski fakultet još 2007.

- Vreme kada će biti saniran park zavisi od sredstava kojima grad raspolaže i o tome odlučuje resorni Sekretarijat za komunalne i stambene poslove grada Beograda. Kao zaštićeno prirodno dobro, zahteva posebna odobrenja Gradskog zavoda za zaštitu spomenika i Zavoda za zaštitu prirode Srbije - kažu u "Zelenilu".

Ovu zelenu, uspavanu lepoticu, radnici održavaju onoliko koliko im mogućnosti dozvoljavaju.

- Park se svakodnevno čisti. Održava se komunalni red sa čvrstih zastora, a travnate površine se redovno kose. Svi dečji i parkovski rekviziti se održavaju u ispravnom stanju - kažu u "Zelenilu", naglašavajući da se obavljaju redovne mere nege svih stabala - uklanjanje bolesnih, umesto kojih se sukcesivno sade sadnice istih ili sličnih vrsta drveća. Na parterima ispred Novog i Starog dvora svake godine, dva puta obavlja se kompletna zamena sezonskog cveća - u maju i novembru.
bg-pionirski-park-06-070.jpg


OSMATRAČNICA SA KAJMAKČALANA

NA uglu Bulevara kralja Aleksandra i Ulice kneza Miloša nalazi se osmatračnica srpske vojske sa Kajmakčalana. Posle Prvog svetskog rata, ona je volovskim kolima prevezena i ponovo rekonstruisana u parku.

Na ovom, danas spomeniku, nalaze se spomen.ploče 15 ključnih komandanata u Prvom svetskom ratu, a često je bio meta vandala koji su krali čak i mesingani bareljef sa likom kralja Petra.

IVO ANDRIĆ, FONTANA I ČESMA

PIONIRSKI park je do 1944. bio opasan visokim zidom i služio je kao bašta Starog dvora. Uklanjanjem zida zelena površina predata je na javno korišćenje, a nova vlast ga je krstila po istoimenoj organizaciji najmlađih.

Danas se prostire na 2,45 hektara, u njemu se nalaze 52 klupe, po tri ljuljaške i klackalice i jedna penjalica. Park krasi spomenik nobelovcu Ivi Andriću, fontana "Devojka sa krčagom" i javna česma.
bg-pionirski-park-07-070.jpg


KAO MINSKO POLjE

ZA razliku od evropskih parkova, ovde nema ograđene površine za šetanje kućnih ljubimaca, pa je gotovo nemoguće šetanja ili ležanje na travi, koja često od izmeta izgleda kao “minsko polje”.

HRAST STAR VIŠE OD 200 GODINA

PIONIRSKI park ima status zaštićenog prirodnog dobra - spomenik prirode od decembra 2007. Floru čine raznovrsne domaće i uvezene vrste drveća među kojima su hrast lužnjak star preko 200 godina, koprivići, divlji kesten, japanski javor...
 
U mom bloku (blok 22) je pre par godina napravljen nov park. Od tada pa do danas nebrojano mnogo drveća je sasušeno i menjano. Danas sam izbrojao preko 20 stabala MRTVIH. Dakle takav nemar i razbacivanje parama da je to strašno. Evo par slika.

img0719.jpg


img0720.jpg


img0721.jpg


img0722.jpg
 
A treba neko iz zelenila da dodje sa cisternom da zalije to je komplikovano ,prijavi da zasade nova u jesnjoj sadnji
 
Mnogo parkova nema još uvek javnu česmu
nekolicina parkova sa uredjenim i odvojenim prostorom za pse ima i česmu ,
a van tog prostora gde su i deca i dr.- nema....

Da se razumemo lepo i dobro je da i psi imaju česmu ,
al kad su je vec pravili, što nepustiše i jednu cev kroz žicu da i deca mogu da piju vode...
odgovrne najuriti pa nek rade samo u azilu za pse,
jer očigledno drugo im nije ništa ni bitno...
 
Iz GUPa 2021.

O zelenilu:

4.8.2. Ciljevi

Opšti ciljevi razvoja sistema zelenila su:

- zaštita unutargradskih zelenih površina i vangradskih šuma u njihovim postojećim granicama;
- zaštita šuma forlanda i rečnih ada;
- zaštita ostataka močvara, bara i vlažnih područja;
- povezivanje postojeće šume u zeleni prsten oko grada;
- ostvariti vezu prstena sa užom teritorijom grada;
- ostvariti umreženi sistem zelenih površina korišćenjem linijskih veza između postojećih i planiranih zelenih površina;
- povezati sistem gradskog zelenila sa regionalnim šumama;
- izdvojiti nova područja zaštite prirode;
- u područjima intenzivne poljoprivrede predvideti pošumljavanja u funkciji vetrozaštite, zaštite od emisija i integralne zaštite prirode;
- u zonama vodozaštite postići visok procenat pošumljavanja;
- revitalizovati male gradske vodotokove uz njihovo višefunkcionalno korišćenje (retenzije, zelene veze sa rekreacionim područjima u okolini grada i dr.);
- sanirati šire priobalno područje Save i Dunava, uz oslobađanje od neodgovarajućih namena i sadržaja i formirati kontinualno linijsko zelenilo na delovima obale gde je to moguće;
- na užoj teritoriji grada kroz urbanu obnovu formirati nove manje zelene površine i linijsko zelenilo;
- gradske neuređene površine koje nisu namenjene izgradnji urediti kao javne zelene površine.
 
Opšti ciljevi razvoja sistema zelenila su....
Jel ovo neki vic , dečiji biseri... jer samo u toj formi ce moci da išta dopre do njih

ko smatra drugačije neka samo napiše novo ostvarenu god. brojku, uz svaku stavku
 
boca-ica":3nf0lkni je napisao(la):
Opšti ciljevi razvoja sistema zelenila su....

Jel ovo neki vic , dečiji biseri... jer samo u toj formi ce moci da išta dopre do njih

ko smatra drugačije neka samo napiše novo ostvarenu god. brojku, uz svaku stavku

Kad se čita u kontekstu onoga što se dešava u Srbiji i Beogradu zaista zvuči kao bajka. U to nema sumnje. Ali meni je drago što su napisali baš ovako. Kao da bi pokušaj kompromisa pomogao na bilo koji način. Ovo su danas u svetu opštprihvaćeni principi novog, ekološkog pristupa urbanizmu, zasnovani na sasvim objektivnim i merljivim parametrima. U njima nema ničeg arbitrarnog, nema nikakvih pitanja ukusa, umetničkog pristupa ili stila. U vremenu megalopolisa i promene klime, količina zelenila u gradu, njegov raspored i vrste su pitanja opstanka i elementarnog funkcionisanja ogromnih grupa ljudi koji su prinudno stisnuti na malom prostoru. Čak je i Unesko propisao neke minimalne parametre koje posmatra maltene kao osnovna ljudska prava. Implementacija ovakvih preporuka u svetu zavisi samo od nasleđenog stanja i količine raspoloživog novca u pojedinim gradovima. Niko se ne više ne pita da li je to dobro ili nije. Samo da li je to ikako moguće u određenom trenutku, ili je nužno sačekati.

Beograd je ovde u sasvim posebnom položaju. Iako nema para, ima puno zapuštenih prostora koje tek treba razvijati. Zbog toga Beograd nema potrebe da kao drugi gradovi troši ogromne sume novca da bi zauzetu teritoriju oslobađao od veoma skupih objekata, dovoljno je da ograniči pohlepu pojedinaca za profitom i, u najmanju ruku, NE "RAZVIJA" par izabranih i relativno zapuštenih lokacija u gradu. Da ih ostavi za zelenilo. Pa da se rade kad bude bilo para za kvaliteno uređenje. U međuvremenu je dovoljan i sasvim elementarni napor da se sa njih ukloni đubre i sve ono od objekata što ne iziskuje veća sredstva, i tu zasadi trava. Pa makar to zahtevalo dobrovoljni rad, prikupljanje priloga od firmi na račun besplatne reklame, ili čak iznamljivanje placa za privremene komercijalne aktivnosti pod uslovom rušenja starih objekta ili njegove elementarne i privremene adaptacije za potrebe firmi kojima su privremeno dati na korišćenje. Pošto su svi placevi o kojima pričamo u samom centru grada i veoma vredni, uopšte ne bi bio problem zatvoriti finansijsku konstrukciju ako je privremeni cilj samo uklanjanje rugla i ništa više.

To znači da je glavna prepreka za ostvarivanje mnogih od ovde nabrojanih preporuka ograničiti pohlepu od koje grad dugoročno nema koristi, i apsolutno ništa više. Nije baš svaki kvadratni metar grada mašina za direktno izvlačenje profita. Valjda bi neki od njih to mogao da radi i malo indirektnije. Pare uopšte nisu potrebne, dovoljno je rezervisati deo teritorije grada za ono za šta je on najbolje prilagođen, za šta ćemo kasnije ionako MORATI da tražimo mesta, ali uz mnogo veću cenu i mnogo manje efekte.

Onaj ko je ovo pisao je prosto prepisao ono što svi rade, što se danas smatra opštim fondom znanja u modernom urbanizmu. I to je i trebalo da uradi. Pa eto nam ogledala. A u zavisnosti od toga šta će mo mi od toga uraditi, tako će nam i biti. Jer nije da ne možemo. Nego nećemo.
 
Мала репортажа. У самим насељима Борче оно што је терен, парк, игралиште... добар концепт има, фино распоређено. Само се не одржава. У Борчи два сам сликао те површине, концепт представио, распоред по насељу и оно што је од њих остало после 40-45 година експлоатације без улагања, скоро ништа.
Борча 3.
Овде је било и потпуно нових али за пар година пропалих игралишта чије слике постављам. Све у новом парку од пре неку годину је зрело за реновирање. Много тога је и замењено али остатцима из старијих паркова, крпљено.


photo share

image url upload

free image host

pic host

Зарђали, необезбеђени шрафови у ,,ракети"

picture share

Између свих редова зграда налазе се паркови са зеленилом које је у свим насељима Борче квалитетно сађено...некада. Ни небрига не квари утисак.

image upload with preview

image hosting no account

Ово је део онога што недостаје у тим проторима, сада има другу намену.

picture share

Стазе, мени сјајне, по целој Борчи у парковима овакве. Наравно у оним прастарим не изгледа овако.

image upload no limit
 
Balote , prijavi nedostatke u parku komunalnom inspektoru ,ili zelenuilu ima broj na njihovm sajtu , ocigledno da duze vrijeme nisu navracali , zrelo za farbanje , ugradnju nedostajucih djelova, klupa itd
 
Мини парк на булевару код Телекома, као џунгла баш ружно изгледа


 
Vrh