Pionirski park sedam godina čeka obnovu!
M. T. KOVAČEVIĆ | 05. maj 2014. 22:10 | Komentara: 0
http://www.novosti.rs/vesti/beograd.74. ... eka-obnovu
Pionirski park u samom srcu prestonice godinama vapi za temeljnom rekonstrukcijom. Pešačke staze kao krateri, slabo osvetljenje, spomenici na udaru vremena i vandala
PARKOVI u evropskim metropolama predstavljaju poseban ukras i magnet za strane turiste. Naročito su atraktivne one zelene površine koje se nalaze pored glavnih državnih institucija. U Beogradu, međutim, Pionirski park, umesto prirodne oaze sa uređenim stazama, izgleda kao odbačeno siroče.
Park od 2,45 hektara svojim položajem spaja Dom narodne skupštine, Predsedništvo i Skupštinu grada. Međutim, iako ga svakodnevno gledaju republički i gradski oci, kao da ga ne vide. Od te površine uređena su samo 5.734 metra kvadratna ispred Starog dvora. Ostalo je odavno prepušteno zubu vremena, jer se radi samo osnovno održavanje.
Pešačke staze unutar parka su odavno zrele za novi sloj asfalta. Kada pada kiša, gotovo su neprohodne. Na osmatračnici srpske vrhovne komande sa Kajmakčalana vidljivi su tragovi vremena, ali i vandala. Zbog lošeg osvetljenja, u noćnim časovima, staza uz kolovoz Ulice kneza Miloša jedno je od omiljenijih mesta za skupljanje "sumnjivih tipova".
Kako kažu iz "Zelenila", ovaj zeleni biser u srcu prestonice čak sedam godina čeka da dobije novi, umiven izgled. Projekat rekonstrukcije Pionirskog parka uradio je Šumarski fakultet još 2007.
- Vreme kada će biti saniran park zavisi od sredstava kojima grad raspolaže i o tome odlučuje resorni Sekretarijat za komunalne i stambene poslove grada Beograda. Kao zaštićeno prirodno dobro, zahteva posebna odobrenja Gradskog zavoda za zaštitu spomenika i Zavoda za zaštitu prirode Srbije - kažu u "Zelenilu".
Ovu zelenu, uspavanu lepoticu, radnici održavaju onoliko koliko im mogućnosti dozvoljavaju.
- Park se svakodnevno čisti. Održava se komunalni red sa čvrstih zastora, a travnate površine se redovno kose. Svi dečji i parkovski rekviziti se održavaju u ispravnom stanju - kažu u "Zelenilu", naglašavajući da se obavljaju redovne mere nege svih stabala - uklanjanje bolesnih, umesto kojih se sukcesivno sade sadnice istih ili sličnih vrsta drveća. Na parterima ispred Novog i Starog dvora svake godine, dva puta obavlja se kompletna zamena sezonskog cveća - u maju i novembru.
OSMATRAČNICA SA KAJMAKČALANA
NA uglu Bulevara kralja Aleksandra i Ulice kneza Miloša nalazi se osmatračnica srpske vojske sa Kajmakčalana. Posle Prvog svetskog rata, ona je volovskim kolima prevezena i ponovo rekonstruisana u parku.
Na ovom, danas spomeniku, nalaze se spomen.ploče 15 ključnih komandanata u Prvom svetskom ratu, a često je bio meta vandala koji su krali čak i mesingani bareljef sa likom kralja Petra.
IVO ANDRIĆ, FONTANA I ČESMA
PIONIRSKI park je do 1944. bio opasan visokim zidom i služio je kao bašta Starog dvora. Uklanjanjem zida zelena površina predata je na javno korišćenje, a nova vlast ga je krstila po istoimenoj organizaciji najmlađih.
Danas se prostire na 2,45 hektara, u njemu se nalaze 52 klupe, po tri ljuljaške i klackalice i jedna penjalica. Park krasi spomenik nobelovcu Ivi Andriću, fontana "Devojka sa krčagom" i javna česma.
KAO MINSKO POLjE
ZA razliku od evropskih parkova, ovde nema ograđene površine za šetanje kućnih ljubimaca, pa je gotovo nemoguće šetanja ili ležanje na travi, koja često od izmeta izgleda kao “minsko polje”.
HRAST STAR VIŠE OD 200 GODINA
PIONIRSKI park ima status zaštićenog prirodnog dobra - spomenik prirode od decembra 2007. Floru čine raznovrsne domaće i uvezene vrste drveća među kojima su hrast lužnjak star preko 200 godina, koprivići, divlji kesten, japanski javor...