Београд
Почиње уређење Академског парка
За овај пројекат издвојено је 15 милиона динара. – Санацијом није обухваћена поправка степеништа испод капије од кованог гвожђа и камене ограде у рококо стилу
(Фото Т. Јањић)
Обнова стаза, степеништа и ивичњака у Академском парку требало би да почне данас. За овај пројекат издвојено је 15 милиона динара. Овом санацијом није обухваћено уређивање степеништа испод капије од кованог гвожђа и камене оградепрема Студентском тргу.
– До почетка зиме у Академском парку ће се обновити површина од 4.800 квадрата. За ове радове добили смо одобрење Завода за заштиту споменика културе и Завода за заштиту природе. До марта ће бити уређене зелене површине. Прошле године завршили смо дечије игралиште, за ту намену је издвојено око шест милиона динара. Лане је урађен и систем полуатоматског заливања травњака – објашњава Слободан Станојевић, директор сектора за заједничке послове у „Зеленилу Београд”.
За сада није у плану уређење ограде у рококо стилу, по којој је парк препознатљив, као и две капије од кованог гвожђа. Не само зато што је реч о захтевном и скупом пројекту (у време градње, ограда и капије коштале су седам пута више него сам парк), већ и зато што је за обнову потребно и посебно одобрење Завода за заштиту споменика. Осимтога, ограда се на неким деловима нагнула, па је потребно да се о рестаураторским захватима изјасне и грађевински стручњаци.
– Ми смо дали сагласност да се уреде стазе, степениште и ивичњаци у самом парку, али се степеништа која се налазе испод капија од кованог гвожђа неће сада радити. Они су део целине везане за монументалну ограду – каже Зоран Туцић, архитекта – конзерватор у Заводу за заштиту споменика културе.
Пре две године у Академском парку уређена је нова ограда на северном крају, посађене су саднице и постављене инфо табле на српском и енглеском језику.
----------------------------------------------
Заштићено природно добро
Место где се данас налази Академски парк некада је било турско гробље, затим Велика пијаца (до 1927) а 1929. године подигнута је ограда по којој је парк и данас препознатљив. Пројектант је био архитекта – урбаниста Ђорђе Ковалевски.Ова оаза, површине 1,4 хектара, од 2007. године је заштићено природно добро. У парку су споменици Јосифу Панчићу, Доситеју Обрадовићу и Јовану Цвијићу.
----------------------------------------------
Римске терме испод травњака
Под делом травњака Академског парка, на северној страни, налазе се остаци римских терми, откривених 1968. Тада је копано лежиште цистерне за мазут, за потребе котларнице Градског комитета Савеза комуниста на Студентском тргу. Археолози су препознали фригидаријум (просторија са хладном водом), лаконикум (одаја са млаком водом) и калдаријум (просторија у којој се уживало у два базена топле воде). Нађени су и остаци зидане пећи. Купатило је било јавно, а посећивали су га и мушкарци и жене.
Терме су све до 1978. године биле видљиве, а како није било новца за наткривање, урађена је конзервација и поновно закопавање.
– Римске терме нећемо дирати. Радови ће обухватити површински слој земљишта, тако да налазиште неће бити угрожено – истиче Станојевић.
За све које интересује епоха Сингидунума, над римским купатилом биће постављене инфо табле са подацима о термама, чији део испод Студентског трга још није истражен.
Б. Васиљевић
објављено: 15.11.2011.