Šta je novo?

Parkiranje - zone, garaže,...

Прво мали увод: Пијаца блок 44
1000003832.jpg

Реновирање паркинга са друге стране исте пијаце:
1000003829.jpg

А сад замислите да се овај паркинг простор (који није мали) огради са непровидном оградом и само Недељом претвори у Бувљак (тачније да се преместе ови са прве слике овде), док је другим данима паркинг за аутомобиле.

Затим, замислите да су дрвеће посадили на зеленим површинама између паркинга, а не на саме поплочане паркинге ( јесте да је то урађено пре 20 година али док израсту таман дође време за уклањање ових старих због старости, болести...) и тако у неком тренутку плански повећају површину паркинга.
1000003830.jpg
 
"А сад замислите да се овај паркинг простор (који није мали) огради са непровидном оградом и само Недељом претвори у Бувљак (тачније да се преместе ови са прве слике овде), док је другим данима паркинг за аутомобиле."

Да не буде забуне мислим на 5 оваквих поља (једно поље захвата 10 паркинг места) која су у низу (100x15m) од Кланице Милан до статуе Џавахарлала
1000003837.jpg
 
Ova divlja pijaca treba da se očisti i da je ne bude, postoji velika pijaca koja normalno funkcioniše pored, a ovaj deo na slikama je praktično sklepani buvljak i to pravi. Nije mi ni jasno zašto se isti toleriše više od komunalne pošto se tek zadnjh par godina raširio.

Na ovo takoreći istom prostoru se početkom devedesetih raširio prvobitni buvljak i obavio blok 44 bukvalno užasno je bilo i onda je otvaranjem pravog buvljaka sve tamo prebačeno. a sada imamo situaciju gde se u par godina mic po mic dozvoliko da se ovde raširi ponovo buvljak..

I nikako nisam saglasan da se sada još uređeni parkinzi za ovo koriste
 
Slažem se, samo ne može se pourati u postojeće tkivo tek tako i onda to ne liči ninašta. OTC iliti buvljak je uporavo zbog ovoga bio i otvoren, samo je onda godinama se pretvorio u nešto gde su bile prave prodavnice tezge, ali je početni cilj bio sličan.
Pa imali smo i tolike akcije policije da očiste divlji buvljak oko buvaljaka (OTC)??? a sada se ovo pušta da se razvija u sred stambenog bloka, suludo.
 
Preprodaja starih stvari
1.legalno kalenic pijaca
2.polulegalno cvetko pijaca
3.divlje blok 44
4.divlje zemun centar
5.divlje zemun subotnji buvljak
6.divlje stari merkator
7.ispred bajlonijeve pijace
8...
 
Ja lično video Rome kod Bajlonija kako prodaju robu koju su izvadili iz kontejnera. Moguće da je to negde minimalno, a negde u većini.
 
Бувља пијаца је цивилизацијска тековина и постоји у свим великим и малим градовима у Европи и свету.
Код нас је, због лоше економске ситуације, прва асоцијација на скупљаче секундарних сировина.
У другим (западним) државама то је место за продају коришћени намештај (garage sale), алати, бицикале, замену или допуну недостајућих бројева Алан Форда, сличица, играчака, дечијих седишта за ауто, плоча, слика или једноставно ствари које су вам некад биле потребне и неопходне а више нису и само "сметају" или заузимају простор у стану или подруму а неком другом могу и те како бити од користи.
По мом скромном мишљењу, ово мора да постоји и код нас али не ван град (Бубањ поток) него баш у центру и да је доступно свима из много разлога (кабасто, мала вредност, ломљиво...), а некако ми је логично да су уз или у склопу зелених пијаца (као што је по мени неопходан и паркинг за продају из лаких теретних возила или камиона носивости до 3Т).
Пошто је потребна едукација и понајвише време да се нешто прими, да се усвоји а стојим при томе да репресија и казне не дају резултате (српски инат, слаба економска ситуација, недостатак естетике...) ово је моје виђење решења како да задовољимо обе стране.
Наравно, предуслова је много:да паркинг сервис одради свој посао, да Комунална полиција одради свој посао како се не би злоупотребљавао бувљак за неке друге ствари, да чистоћа после резервисаног времена за бувљак очисти паркинг (шмрковима опере или кабасто одвезе у Винчу)...
Паркинг би за ову ненамену био коришћен само Недељом од 07- 13 часова.


У мојим сновима мислио сам на овакву непровидну ограду + жива ограда или украсно зеленило висине до 50цм ( да зараде и који динар) како би и визуелно изгледало лепше, уредно....
1719297367830.png

1719300411582.png
1719300490414.png
 

Prilozi

  • 1719300289167.png
    1719300289167.png
    665,1 KB · Pregleda: 7
Vrh