Šta je novo?

Park kod Ušća i Park prijateljstva "Oaza Novog Beograda"

Plakat%201.jpg


Plakat%202.jpg


Plakat%203.jpg


Plakat%204.jpg

Plakat%205.jpg


Ovo u Beogradu nema šanse da se izgradi. Pogotovo nema šanse do 2027.
ja не разумем шта гледам овде зашто је цео парк преоран и промењен због једне зграде? Где је постојећа бициклистичка стаза? Зар није град пре само пар година платио добре паре неком шведском (?) студију да организује пешачке, тркачке и бици стазе по парку у облику наутилуса и цео парк је по томе реконструисан?

Шта је сад ово и зашто би се опет мењало због једног музеја који опет, нема разлога да буде на месту постојећег парка?
 
зашто је цео парк преоран и промењен због једне зграде?​
Zato što je konkurs podrazumevao i (pre)uređenje parka. Na prethodnoj strani je kačen link ka zvaničnom sajtu i objavljenim rezultatima. Tamo jasno i nedvosmisleno piše 👇
САОПШТЕЊЕ О РЕЗУЛТАТИМА

отвореног, једностепеног, анонимног урбанистичко-архитектонског конкурса за подручјe „Парка пријатељства'' - Ушће, градске општине Нови Београд и Земун, и идејно решење Природњачког музеја у Београду.​
 
Ovo u Beogradu nema šanse da se izgradi. Pogotovo nema šanse do 2027.
A šta je to uopšte? Gde je tu ikakav muzej? Park livada pokriven odignutim mostićima. Ako bi pravili takav sistem mostića zar ne bi bilo smislenije to uraditi na Velikom ratnom ostrvu nego iznad pokošene trave…
 
ja не разумем шта гледам овде зашто је цео парк преоран и промењен због једне зграде? Где је постојећа бициклистичка стаза? Зар није град пре само пар година платио добре паре неком шведском (?) студију да организује пешачке, тркачке и бици стазе по парку у облику наутилуса и цео парк је по томе реконструисан?

Шта је сад ово и зашто би се опет мењало због једног музеја који опет, нема разлога да буде на месту постојећег парка?
Примарни проблем и јесте што музеј гурају у парк, пошто шкртаре на куповини земљишта, а оно земљиште које имају глеедају да продају.
 
A šta je to uopšte? Gde je tu ikakav muzej? Park livada pokriven odignutim mostićima. Ako bi pravili takav sistem mostića zar ne bi bilo smislenije to uraditi na Velikom ratnom ostrvu nego iznad pokošene trave…
Ja koliko shvatam muzej je pod zemljom. Ima animacija koja mozda malo bolje docarava ideju.

Animacija

Opis na linku s prethodne strane: "Музејски комплекс је постављен у северозападном делу конкурсне парцеле и пружа се, линеарно, дуж обале рукавца Дунава , наспрам Великог ратног острва. Део обале и припадајуће акваторије поменутог рукавца укључен је у склоп музеја представљајући његов ``отворени`` део. Крећући се описаним правцем, посетиоци се уводе у средиште музејског комплекса где се њихова кретања разлажу на део који прати руб обале и трасу-мост која се пружа преко водене површине. Колски приступ гаражи комплекса остварен је са булевара Николе Тесле. Комплекс је постављен иза заштитног бедема приобаља док је његов отворени део – акваторија препуштена менама годишњих доба. Затворени део музеја је покривен ``зеленим`` кровом па се, визуелно, утапа у морфологију терена, који ће бити у целости доступан јавности."
 
Poslednja izmena:
Плашим се да је ово превише компликовано за наше услове одржавања. Погледајмо само нпр. Музеј ваздухопловства.
Пропуштена је одлична шанса да музеј буде у бившој згради Беко код Зоо врта и на месту оног ругла К дистрикта.
 
Ne razumem kakav je ovo most po sred parka celom duzinom? Plus pasarela kao kod beton hale? Plus prelaz na ratno ostrovo? Pa most sece park celom duzinom i ako si na njemu nisi u parku. Nikakvog smisla nema.

Ovaj panoramski tocak treba da bude blize Kalisu, uscu i starom gradu a ne pored Jugoslavije.

Iskreno budi mi ovaj plan neki nelagodan osecaj, meni je park lep kakav je sada, evenutalno da bude uredniji i da sklone splavove. Neka naprave zgradu muzeja i to je to.
 
Не, вашарски точак треба да буде што даље од центра града и Калемегдана поготово. Митровић је успео чак и од тог .овнета да направи питу.

Пројекат му је магаломански али добар. Хтео је да неутралише негативне ефекте градње толиких објеката у парку и зато је све под зеленим кровом. Она хоризонтала која сече водени ток је занимљива, "тачна", у духу НБГ-а али ипак превише нарушава природну топографију подручја.

Све у свему, од свих објеката које хоће ту да нагурају, једино има места за филхармонију и можда проширени МСУ.
 
Onda znači ništa od obogaćivanja sadržaja, jer oni ne umeju da naprave ništa što ne podrazumeva betoniranje, kafićizaciju (komercijalizaciju), posipanje rizle po zemljanim stazama koja se vrlo brzo raširi svuda samo ne tamo gde joj je bila prvobitna namena ili sadnju drveća koje u većini slučajeva ne dočka ni prvu zimu...

A kad malo bolje razmislim, samo pobedničko rešenje implementira tri želje aktuelne vlasti: Panoramski točak, prebacivanje Staroig savskog mosta u park i pretvaranje u kafić zonu, urbanizacija VRO.​
 
Парк има већ сасвим довољно садржаја. То што ми не улазимо у паркове све док они догађајем или додатним, углавном непримереним садржајем не престану да буду паркови је ствар опште просторне/урбане несвести и заосталости овог друштва.
 
Улазе људи итекако, кад год је леп дан кејеви и паркови су препуни

Утолико је трагично што градска управа не улаже у јавни садржај за којим већ постоји дебела потреба већ улаже у своје фикс идеје попут "реконструкције" Трга Николе Пашића и сл.
 
Кејеви јесу пуни али ми паркове не умемо да користимо. Терени и саме зелене површине су обично празни, евентуално служе за кучкаре и њихиве псе да одраде своје.
 
Od toliko slonova u ormaru (neuredjenih i neurbanizovanih povrsina u sirem centru grada - Luka Bg, blok 18 itd.) bira se naravno onaj najlaksi za winove na polju novih projekata. Tu odmah preko puta filharmonija spava (mega projekat koji obuhvata i zeleno uredjenje celog bloka) i niko ga ne spominje kako se uklapa u ovaj npr. A ovde, iako je projekat zanimljiv, deluje da nestaje postojeci park koji je premali za potrebe grada kao uostalom i svi parkovi koji postoje. Trenutnom uredjenju bi samo dodao uredjenje same obale i onog silnog siblja uz reku do (neprosirenog) setalista. Neko lepo rece da je vec uredjivano kao i da je ovo lako okupirati jer nema potrebe za eksproprijacijom, rusenjem i sl.

Btw, jeste primetili kako sad pred izbore samo nicu projekti i idejna resenja :) doduse istina neki su zaista u fazi u kojoj jesu.
 
ja не разумем шта гледам овде зашто је цео парк преоран и промењен због једне зграде? Где је постојећа бициклистичка стаза? Зар није град пре само пар година платио добре паре неком шведском (?) студију да организује пешачке, тркачке и бици стазе по парку у облику наутилуса и цео парк је по томе реконструисан?

Шта је сад ово и зашто би се опет мењало због једног музеја који опет, нема разлога да буде на месту постојећег парка?
Projekt je predivan, 100% za da se gradi.
Najlepse idejno resenje u zadnjih godina.
 
Постојећи парк је тренутно убедљиво најбољи парк у граду и заправо добро и скоро реконструисан.

Митровић је урадио добру студију случаја:

Градња јавних установа у парку услед отимања свих осталих слободних парцела у граду од стране режима и њихове нарко-стамбене мафије.
 
Једини начин на који бих могао да прогутам ово јесте да се парк прошири на блок 18 као надокнаду и евентуални понеки следећи садржај тамо стави (Mузеј распада Југославије нпр). Наравно, под условом да се и даље омогуће нормалне бициклистичке/тркачке итд. стазе. Тад би и постојала шанса да се то некако лепо обједини и са Старим Сајмиштем и заправо направи кохерентна целина поред реке са културним садржајима и довољно зеленила да све заједно са БНВ изгледа као да је интелигентно планирано и осмишљено

Са нормалним зеленим кејем који води до Аде Београд би чак имао шансу да буде један у топ 10 градова Европе по приобаљу како и заслужује као град на две реке. Да поред воде има и паркове и зеленило и музеје и галерије и меморијални центар и еколошки заштићена дивља подручја и кафиће и продавнице и ресторане и историјске локалитете. Да у свом сукобу разних интереса лудом срећом завршимо са приобаљем за понос
 
A da prirodnjacki muzej stave u šećeranu koja je zaštićena ili u zgradu jugospeda
Toliko zgrada kojima treba dati svrhu oni guraju zgradu u par
 
Park je trenutno fenomenalan i vrv najbolji javni prostor u gradu.

Opet, kao česti korisnik mogao bih predložiti još neke stvari.

Još jedna staza paralelna trkačkom i biciklističkom koja bi primarno bila za pešake, šetače kučića, roditelje sa kolicima.

Parkinzi uz Bulevar Nikole Tesle (kao što je i originalnim Gelovim projektom bilo perdviđeno.

Apsolutna zabrana za motorna vozila na stazi uz reku (po originalnom projektu je tako i bilo predviđeno, sa time da bi se dostava radila preko trenutnih poprečnih betonskih staza pa dalje kolicima)

Pametnija sadnja drveća. Naime, staze su uglavnom na suncu. Staze idu pravcem istok-zapad, a osvetljenje je postavljeno uglavnom na južnoj strani. Drveće je uglavnom (originalno) bilo posađeno na severnoj strani tako da je veći deo i biciklističke i trkačke staze na suncu. Od skoro su posadili na nekim mestima mladice i na južnoj strani, ali plan očiglendo ne postoji jer je drveće sadi stihijski, ugavnom na sred travnatih površina.

Verovatno imam još ideja, ali džabe kada niko ne pita korisnike javnih površina.
 
Парк не треба дирати осим што треба уклонити све сплавове од моста до земуна и оставити неколико речних ресторана(у славу дуге традиције земунских рибљин ресторана). Све остало је буџевина на терену где нема места нити потребе гурати активности и садржај. Ако вам треба пиће и храна, једите кући. Ако нисте стигли, направите пикник. Ако желите у музеј, идите у шећерану, дорћол, где год има празних парцела и старих зграда које су као створене да буду реконструисане и направљене за уметност. Оставите зелене површине да некад буду празне а некад пуне људи.
6 нових зграда на овај простор + куле + блок код кинеза ће од тог парка да направи оно што не треба. Оно што треба да остане јесте зелена оаза која је свима потребна.
 
Meni je dikutabilan taj ponton do Ratnog ostrva. Mislim da bi bilo katastrofalno po ekosistem omoguciti pristup Ratnom ostrvu. Jos taj ponton bi mogao ometati plovidbu, a prisustvo mornarice dodatno komplikuje situaciju.
 
Vece parkove treba pretvoriti u sumice, bez dodatnih sadržaja da kvare ugodjaj. Jedino što me drži i dalje na Voždovcu je Bajfordova šuma.

Banjicka_suma.jpg
 
Potrebno je imati i šume, i park - šume i parkove. Isto tako je potrebno imati i uređena dečja igrališta / parkiće, ali ne imati vašarišta na svakom ćošku (kako se jedan deo zamišlja ili uređuje).​
 
Još jedna staza paralelna trkačkom i biciklističkom koja bi primarno bila za pešake, šetače kučića, roditelje sa kolicima.

ovo je ono sto mi najvise nedostaje. cesto trcim u tom parku, iako mi teoretski ne smetaju ljudi koji tu setaju sami ili sa ljubimcima pa moram da ih zaobilazim/ili usporim ako mi ide neko u susred, kada sam pesak, i samo setam, ne idem tom stazom da ne bih ometao ove koje trce, a opet mi se ide tako po sred parka, jer onaj deo do reke em sto zna da vonja, em samo vidis one splavove, nekako nemas celo isksutvo parka koji je meni prelep, i jedan od benefita sto zivim blizu njega
 
Све тркач до тркача. Јуче баш протрчах туда. Најгоре је кад мораш да прескачеш поводац, а поводац је динамичка мета. :) То недостаје и у Кошутњаку - одвојена стаза за тркаче од оне за пешаке, родитеље с колицима и децом, шетаче паса...
 
Vrh