Šta je novo?

Park Apartmani Kalemegdan - [ Stambeni objekat ]

Mala istorijski podsetnik: ovaj plac (uz trenutni Pedagoški muzej) je bio u jednom trenutku posle rata predviđen za dosta gabaritnu zgradu Filozofskog faksa
Milsim da je dobro što se od toga odustalo iako volim Deroka . Mada, sa druge strane, trenutni Filozofski nas je koštao hotela Grand.
FoSFoTIWAAIowyW.jpeg
 
Ovo mi se baš sviđa 100% zauzetost parcele i još jedno 20% okolnih parcela, jer srednjovekovni grad na delu.
 
Нисам Буки, по питању врсних фотографија, али могу да понудим пролећне веснике, као што је форзиција на првој слици, па затим и летње веснике: лаванду и фотинију са палмама на обали шеталишта:
20230320_170816.jpg

20230320_171025.jpg
 
Ау па са овим браон панелима још горе изгледа...
 
Ocekivao sam mnogo bolje
Opušteno, ni prvi ni poslednji put. Kad god se nešto gradi u ovom opičenom gradu, pod ovim opičenim režimom, mnogi forumaši zamišljaju da će to izgledati mnogo lepo i skladno. Pa se posle razočaraju i neveruju™ kada ispadne kaka. Ono što je fascinantno jeste samo količina puta koliko se to dešava po istoj osobi. Pošto se čini da koliko god se fijaska desilo pre, pojedine osobe će stalno iznova i iznova da očekuju čudo i stalno iznova da se razočaravaju. :D

S druge strane, kada neko preventivno i pronicljivo napiše ''ajde da se ne gradi to tu i tu, jer će biti njesra'' onda bude ljutnja i komentari kako ''mora da se gradi'' da ne bismo ''ostali okruženi livadama''. Neki se više plaše livada i zelenila nego zastoja, buke, zagađenja, mraka u ulici, disfunkcionalnog grada... Eno na temi Linijski park se jedan poznat po tome što uvek reaguje protiv opozicije a nikad protiv režima, isčuđavao kako naprednjaci uzmu da izlivaju beton preko starih zidina tvrđave. A sam ovde redovno piše pohvale o trenutnoj garnituri i st(r)anju u Srbiji, i kako je bitno da se gradi i izliva što više betona. Ljudska ćud je čudo. 😄
 
Poslednja izmena:
Opušteno, ni prvi ni poslednji put. Kad god se nešto gradi u ovom opičenom gradu, pod ovim opičenim režimom, mnogi forumaši zamišljaju da će to izgledati mnogo lepo i skladno. Pa se posle razočaraju i neveruju™ kada ispadne kaka. Ono što je fascinantno jeste samo količina puta koliko se to dešava po istoj osobi. Pošto se čini da koliko god se fijaska desilo pre, pojedine osobe će stalno iznova i iznova da očekuju čudo i stalno iznova da se razočaravaju. :D

S druge strane, kada neko preventivno i pronicljivo napiše ''ajde da se ne gradi to tu i tu, jer će biti njesra'' onda bude ljutnja i komentari kako ''mora da se gradi'' da ne bismo ''ostali okruženi livadama''. Neki se više plaše livada i zelenila nego zastoja, buke, zagađenja, mraka u ulici, disfunkcionalnog grada... Eno na temi Linijski park se jedan poznat po tome što uvek reaguje protiv opozicije a nikad protiv režima, isčuđavao kako naprednjaci uzmu da izlivaju beton preko starih zidina tvrđave. A sam ovde redovno piše pohvale o trenutnoj garnituri i st(r)anju u Srbiji, i kako je bitno da se gradi i izliva što više betona. Ljudska ćud je čudo. 😄
Ti pričaš o gabaritima ja pričam o materijalima.
Osim duplog povucenog sprata koji je trebao da bude na samo jednom nivou a ne na 2 zgrada nije ružna sama po sebi.
Pritom nije kriv investitor za onaj kanjon tako mu je dozvolila gradjevinska linija i spratnost koji verovatno datiraju još iz doba SFRJ.

Ja pričam o materijalizaciji koja je učinila projekat ružnijim
 
Ja pričam o generalnoj navici ljudi ovde da očekuju fantazije i savršenstva, te da navijaju za sve što se radi i podržavaju sve što vide da se radi, a posle se pokaju. Da bi onda prvom sledećom prilikom, opet nastavili po staroj navici. Naravno, ako ti pak misliš da su joj gabariti ok i da joj je mesto tu, to je u redu i to je tvoje pravo.
 
Ја сам од старта против овог пројекта, али сам очекивао светлије тонове. Нажалост као и у суседном ТЦ, и овде ће доминирати тамне депресивне боје.
 
@Bender Rodriguez
Ne mislim da je taj kanjon ok, mislim samo da u tom slučaju investitor je gradio na osnovu prava koja su mu data. Ako nije izašao iz dozvoljenih gabarita nije učinio nikakav prekršaj.

Urbanistički plan tog područja je dozvolio kanjon i to se više ne može promenuti jer nije to jedini objekat u nizu na toj razdaljini.
 
Погрешна је пре свега намена плаца, а са њом и габарити и стил објекта.
 
IMG-20211231-152926.jpg

Ovakav urbanistički plan ne bi smeo ni da postoji. Ako je pak kojim čudom i postojao, morao je da bude promenjen. Ali to je mlitava i slabo popularna praksa u Srbiji, a i ovde na forumu. Ljudi u Srbiji nekako vole da poistovećuju zakone i propise sa Svetim pismom, glede njihovog (ne)menjanja i postojanosti. Iako, paradoksalno, su s druge strane vrlo skoni kršenju i labavom tumačenju istih. Ali kad treba nešto na papiru korigovati, uvek se polazi od neke premise ''ma ko će to da menja, znaš li ti koji je to posao''... Stvara se utisak da se zakoni ne donose zbog ljudi, nego zbog sebe samih.
Ја сам од старта против овог пројекта
Takođe. Em što sam imao render, pa sam mogao da vidim gabarite, em što sam video i sam izgled. Em što znam iz iskustva da svi ti izvikani i ''fensi'' projekti često u praksi budu mlitaviji nego na renderima i reklamama. Ljudi na forumu isto dosta padaju na te stvari, iako opet iskustvo može da im pokaže da često ne bude tako. Ako neko pak voli arhitektonske finte, mislim da više vrednosti i inovacija može da nađe na nekim NN stambenim zgradama koje niču u raznim delovima grada, nego u ovim izivkanim fensi poznatim projektima koji izađu u novinama ili imaju svoje teme ovde. Ali ljudi imaju tu neku naviku da sve novo poistovećuju sa dobrim, ili sa nekim drugim afinitetima - recimo u ovom slučaju je bilo priče kako je kul što je Cincar Jankova postala tesan i mračan kanjon sa spavaćim sobama na 2 metra, jer ''tako je i na Mediteranu''. A onda posle kad abominacije poprime oblik i pokažu svoja prava lica, bude ''Gospode bože šta ovi ljudi rade...'' (citat sa teme Linijski park)
 
To je sigurno.
Svakako ne postoji nijedan investitor koji bi rekao svom arhitekti, e povuci se 5 metara unutra u odnosu na gradjevinsku liniju da bi ušlo svetlo u ulicu.

Tj nijedan arhitekta to ne bi predložio investitoru. (Pričamo realno)
Prosto sam se zamislio u toj situaciji da predložim investitoru da izgubi 5 metara x cela dužina parcele x 6 spratova.
Ono u fazonu predlažem vam da izgubite 500000 evra profita vaše investicije.
Momentalno bi investiror prekinuo svaku dalju saradnju.

Hoću reći, u teoriji tvoji stavovi Bendere su pravedni ali u praksi je nemoguće se pridržavati tako nečeg.
 
Nekada je bilo ljudi koji su gradili da bi ostavili nešto iza sebe, i ostavili nešto svom društvu. Kad su već bili svesni da svoja bogatstva, hteli ne hteli, ne mogu da ponesu sa sobom posle smrti. Danas je pak najbitnije kako napuniti telesne šupljine sa što više para za što kraće vreme. Pa otud i ovakve abominacije i ovakvo stanje arhitekture kao nauke i delatnosti.
 
Najluđe od svega je što masa tih glupih investitora nije u stanju da skapira da srozavanjem lokacija na kojima grade, čine i sebi štetu. Jer će sutra isto tako neki ološ da gradi kao oni, i ugrožavaće i ometaće njih i njihovu porodicu. Uskim trotoarima, kanjončinama, divljom gradnjom, nepropisnom (nekvalitetnom) gradnjom... Prosto, pre ili kasnije, naći će se neko ko će isto tako i njima ili nekom njihovom uvaliti nešto po nekom pitanju. Prosto, ceo grad se srozava tim patološkim tovarenjem kvadrata i davanjem svakoj boodali da zida.

Ali ne vredi, iz iskustva sa njima znam da je biti investitor posebno stanje uma, tako da je potrebno mnogo, mnogo više vremena i energije dok znanje i mudrost prođe kroz takvu lobanju i dopre do mozga. A mnoge i posle zabole uvo, jer takvi ljudi imaju onaj plemenski mentalitet ''samo da meni u gajbi bude lepo, a čak i ako mi je ispred prozora deponija, baš me briga''. Ja na primer nikad ne bih mogao tako da živim. Unutra raj, a s druge strane vrata Somalija. Ali ima ljudi koji mogu. Drukčiji mentalni sklop. A i intelektualni.

Uostalom, rekoh par puta ranije da nisu svi ljudi podjednako za život u društvu. Neki su više za izolovani život u planinama ili divljini. Nisu grad i društvo za svakoga.

U stvari sve se to može zavesti kao različite forme nezrelosti, sebičnjaštva i primitivizma. Neki ljudi nikada ne prerastu onu ''moje, moje, moje!'' fazu razvoja iz predškolskog uzrasta.
 
Poslednja izmena:
Инвеститори су као грамзиви живинари који претрчавају кавезе да би имали више приноса од јадних која.
Овај плац је морао бити сачуван за неку установу културе и образовања, као и плац Рајићеве.
 
Vrh