Šta je novo?

Palata Beograd (Beograđanka)

ko je vlasnik marere?
 

Prilozi

  • tempFileForShare_20200911-120757.jpg
    tempFileForShare_20200911-120757.jpg
    227,3 KB · Pregleda: 2.198
Apropo parkinga, koliko je recimo izvodljivo na tim etažama ispod zemlje, kad ih već ima, uraditi kakvu-takvu podzemnu garažu?

Nikad mi neće biti jasna ta logika ex-yu arhitekture, gde gradiš ovoliku zgradu i to u periodu kada automobilski saobraćaj već doživljava eksponencijalni rast vozila, bez adekvatnog parkinga.
 
Na primeru prodaje palate "Beograd" najbolje se vidi ta potpuna destrukcija dijaloga u našem društvu, gde se gotovo celo javno mnjenje pretvorilo u obično histerično kokodakanje.

Svojim stavom ne želim da aboliram bilo kakva nepočinstva u ovoj transakciji, niti želim da kažem da nije poželjno ispitati ko se zaista krije iza firme koja je kupila deo drage nam zgrade. Upućeni kažu da je to ruski biznismen Vladimir Zubrilin, ostrašćeni čine sve da dokažu da je to zapravo neka stranačka ekipa oko Siniše Malog.

I naravno da o tome treba da se piše. I naravno da o tome treba da se postavljaju pitanja. I naravno da je to poželjno istražiti.

No, za jedan objektivan pristup fer bi bilo makar navesti da "Marera" ipak nije neka firma koja se tek tako iznenada pojavila sa kapitalom od 100 dinara da kupi Beograđanku. Bilo bi fer istaći da su već godinama prisutni u Beogradu. Bilo bi korektno pomenuti da imaju već nekoliko hiljada kvadrata poslovnog prostora u svom portfoliju. Bilo bi poželjno pomenuti da imaju vrlo plodonosnu saradnju sa taletnovanim arhitektonskim biroom "Remorker", i s tim u vezi ne bi bilo loše provući da kroz dosadašnje projekte nisu pokazali ponašanje tipično za tzv. "investitorski urbanizam" - tj. žeđ za divljim nadgradnjama i nametanje dubiozne estetike.

Takođe mi je patetično ovo prenemaganje i silno "opraštanje" od Beograđanke na društvenim mrežama, a evo i u Petričićevoj karikaturi. A, ja vas pitam, rođaci, gde će to Beograđanka da ode!? Da li će zaista iko da je spakuje u džak, kao na gornjem crtežu i odnese je iz grada?

I opet dolazimo do, nažalost, vladajućeg pseudosocijalističkog svetonazora u tranzicionoj Srbiji gde je sve superiška dok je "naše". Naravno, apstraktno "naše", ne konkretno "naše", jer nisi tek tako mogao da odeš u tu istu Beograđanku dok je bila "naša" i popneš se npr. na vidikovac da napraviš selfi, a kamoli npr. da koristiš jednu od "naših" prostorija u njoj.

I svima ovima što cmizdre za Beograđankom po Tviteru niko neće postaviti pitanje smatraju li da bi bilo dobro da grad iz budžeta izdvoji osam miliona evra (tj. da konvertujem u njima razumljivu valutu - četiri pevajuće fontane na Slaviji) za rekonstrukciju Beograđanke kako bi bila iole konkurentna na tržištu poslovnog prostora.

Naravno, može se predložiti i da Beograđanka služi za neprofitne delatnosti, ali onda se otvara pitanje da li grad treba da se odriče potencijalnog profita na tako atraktivnoj lokaciji. Uostalom, Beograđanka je na tom nekom principu izdavanja prostora po cenama ispod tržišne i ustupanjem istog neprofitnim orgnaizacijama, funkcionisala i dok je bila "naša", pa vidimo dokle nas je to dovelo.
 
Sve to o čemu ti pišeš sreće se i u svim drugim zemljama širom sveta, od Aljaske do Australije. :kafa:
Kad je bilo ''kokodakanje'' na temi o Slaviji, ali ne kokodakanje većine zbog očajnih radova, nego kokodakanje pojedinaca što drugi ljudi negativno komentarišu... kačio sam primere postova sa inostranih foruma i mreža gde se takođe mogu videti razna negodovanja i rasprave oko projekata, dešavanja, vlasti i društva. I tamo sam takođe napisao da je to normalno i da je tako u svakom društvu.

Samo se u Srbiji potežu rasprave o tome zašto se o nečemu potežu rasprave.

A taj trend je najintenzivniji u zadnjih 10ak godina, kada su oni koji su nekad pujdali narod protiv vlasti i države... odjednom postali ta vlast i država.
Pa bi sad na silu da menjaju javno mnjenje koje su prethodnih 10-12 godina oblikovali da bude što negativnije, prgavije, zatucanije i podeljenije. :kafa:


Čuj, nakon 3 decenije raznih pljački, muljaži i sijaseta ljudskih otpada na uticajnim funkcijama, ljudi ''na nož'' dočekaše prodaju jedne od najvećih zgrada u prestonici svoje države. Zaista, ja sam šokiran njihovom reakcijom. Kako su samo negativni™ i prgavi. Stvarno ne znam odakle im to.
 
Hvala Homeru na hrabrom postu ;)

Kada smo kod duha zgrade on je nestao sa dobrim ljudima koji su tu radili a koji su ili oterani ili jednostavno više nisu među nama. U Beograđanci sam bio uglavnom u javno dostupnom delu koji pripada RK Beograd i jednom na terasi sa koje sam fotografisao radove na Cvetnog trgu.

EDIT:
Zanimljivo baš sam danas bio u suterenu kod tašnera (za preporuku) i nisam se osećao da sam ušao u neki drugi objekat ili još gore da sam pomislio da je nestao.
 
Ovde saosećam sa Homerom u potpunosti. Ovo je, jednostavno, glupa javnost, kojoj spasa nema od nje same. Za one koji sprovode taj kukački, larmački, nelogični... Pašićevski, radikalski pristup politici, jedna podsetka: to je i ustoličilo radikala na vlasti. Ne možete vi, (malo)građani s njim da se tučete na tom nivou, poješće vas. A i treba.

Osim što u principu podriva svaku mogućnost napretka u društvu, ovakva politika gura izvestan broj ljudi Vučiću. Ja neke i poznajem. Da vam pravo kažem, draži je i meni Vučić od Mao Ce Tunga.

Uzmite se u pamet, ako je imate, i ako ovo čitate!
 
Bendere, jedno je reakcija ljudi u komentarima na vesti i na društvenim mrežama. Sasvim druga stvar je kada mediji i analitičari počnu da se ponašaju kao da su na Tviteru. Ti kao građanin imaš pravo da budeš ljut, imaš pravo i da nešto ne znaš, ali neko ko pretenduje da bude profesionalni medij ili krebilian analitičar mora da ti objasni neku pojavu iz više uglova.

Eto, ja sam pokušao da otvorim neka pitanja u vezi sa prodajom Beograđanke o kojima vredi diskutovati, ali usledio gnevno'sarkastični post sa konstatacijom "jbg, tako je svuda u svetu".

Nije, inače bi svuda u svetu bilo istko kao ovde, a i ti, i ja dobro znamo da nije.
 
Jedan od vidova hrabrosti bi bio izaći pred aktuelnu garnituru i pitati ih da objasne zašto su 10 godina pričali narodu da su prošle vlasti istopile hiljade tenkova i oklopnjaka u Železari Smederevo, a sada kada se pokazalo i dokazalo da to nije istina, ćute ko zaliveni i prave se da to nikada nisu tvrdili.

Uzimam to kao primer, jer je to jedna od najvećih i najpoznarijih laži ove garniture, koja se na kraju i zvanično dokazala.

E to bi zapravo bila hrabrost i to neko pozivanje na dijalog. A ovo što se ovde vidi i provlači između redova je obično palamuđenje.
Ono kad osobe glume nepristrasnost i neutralu a aktiviraju se samo kada se napada nešto čime se aktuelna garnitura ponosi i busa.
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=773977#p773977:212jnnjo je napisao(la):
Homer Jay » Pet Sep 11, 2020 11:39 pm[/url]":212jnnjo]
Eto, ja sam pokušao da otvorim neka pitanja u vezi sa prodajom Beograđanke o kojima vredi diskutovati, ali usledio gnevno'sarkastični post sa konstatacijom "jbg, tako je svuda u svetu".

Nije, inače bi svuda u svetu bilo istko kao ovde, a i ti, i ja dobro znamo da nije.
Naravno da je isto tako i u ostatku sveta. Svugde ljudi kukaju kad nema putara što su ulice pune rupa, pa posle kukaju što putari rade jer se zatvaraju ulice. Svugde se ljudi pri svakom projektu dele na one koji sa radošću dočekuju nešto novo,neku promenu... i one koji smatraju da ne treba menjati nešto ako radi. U Americi se već duže vreme dele uzduž i popreko oko svega. A ni Evropa nije daleko od toga (mislim unutar država, ne međudržavno). SVUGDE se potežu rasprave i diskusije. SVUGDE se sve preispituje. To je normalno. Tako društvo funkcioniše.

Dokaze za to sam kačio na temi o Slaviji, kad se isto ovako javila grupica ''nepristrasnih'' da pita većinu: ''a štooo ste tako neeegativni? :( ''
 
Pa to je taj diskurs, oličen najviše u pljuvanju Mosta na Adi. Sada bi neko sa druge strane da igra tu igru. Od mene: neka se taj nosi.

Evo, vidimo da ni u Crnoj Gori vlast nisu promenili nerazumni degenerici, nego normalni ljudi.
 
A da, i čuveni Most na Adi. Cena 300 miliona evra. Naprdnjaci, tadašnja opozicija, započeše kampanju protiv njega isprva tvrdeći da je koštao 500 miliona evra. 2010-i neka godina. Vreme prolazi, ja povremeno naletim na nove naslove po tadašnjim opozicionim medijima: ''Most na Adi koštao 600 miliona evra!'' Koji mesec kasnije, vidim cifra se polako ali ljigavi popela na 700. Godinu dana kasnije, čujem od prijatelja koji je SNSovac (de jure on ''samo ne voli žute'', de facto je tada bio fasciniran SNSom) ''eeeej, oni su spiskali 900 miliona evra na to njesra...'' Ja ga gledam ko bolida, razmišljam se i pitam ga ''samo 900? A kad ćemo da stignemo do te jedne milijarde, da zaokružimo? :kafa: ''

Da ne pričam šta se sve tada provlačilo po javnosti od izjava, obećanja, pretnji, najava... Alo bre, pa viđao sam po gradu privatna vozila koja su na sebi imale ispisane laži, pretnje i uvrede o državi, državnicima i vlasti i saobraćala su bez problema. Bila je bre i na internetu slika onog čuvenog žutog Mercedes kombija koga je sam vlasnik prekrio raznim natpisima i uvredama o tadašnjim vlastima. Niko mu ni ''A'' nije rekao niti ga drndao.

Samo se pitam gde su tad bili ovi hrabri ''neutralci'' i ''nepristrasni'' da pozivaju na dijalog i umerenost. :kafa:

Šta je sledeći korak? Apel da se javnost, pojedini mediji, karikaturisti i društvene mreže izvinu Siniši Malom? Aha, oće to. Odmah pošto se ekipa kojoj on pripada izvini javnosti što su 10 godina širili laži i propagandu. I onda posle uradili sve ono što su se nekad kleli da nikad neće dozvoliti (Lelekom, Železara, Kosovo, NATO, BusPlus, primera je bezbroj) :kafa:
 
Da si ti meni živ i zdrav, ja sam svoju staru tastaturu izlizao na temi o Mostu na Adi :D I bez obzira što smo i tada upadali u vatru, mislim da je ta tema imala određeni "nivo" u odnosu na ovu pljuvačinu po forumu danas. :grand:
 
Kao što rekoh:
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=773969#p773969:80197d88 je napisao(la):
Bender Rodriguez » Pet Sep 11, 2020 11:24 pm[/url]":80197d88]A taj trend je najintenzivniji u zadnjih 10ak godina, kada su oni koji su nekad pujdali narod protiv vlasti i države... odjednom postali ta vlast i država.
Pa bi sad na silu da menjaju javno mnjenje koje su prethodnih 10-12 godina oblikovali da bude što negativnije, prgavije, zatucanije i podeljenije. :kafa:


Čuj, nakon 3 decenije raznih pljački, muljaži i sijaseta ljudskih otpada na uticajnim funkcijama, ljudi ''na nož'' dočekaše prodaju jedne od najvećih zgrada u prestonici svoje države. Zaista, ja sam šokiran njihovom reakcijom. Kako su samo negativni™ i prgavi. Stvarno ne znam odakle im to.

Živimo pod garniturom koja je celu svoju politiku i uspeh izgradila upravo na deljenju javnosti i huškanju ljudi jedne protiv drugih. A ovde se pojedinci i dan danas isčuđavaju ''otkud toliko negatiiiivnosti među ljudima? :( Što su ljudi tako kivni na vlast i državu? Kmeee kmeee, zašto su svi ovde tako sumnjičavi prema svemu? :( ''


Aj da se ne zavitlavamo... :kafa:
 
Pa i nisu ti neki primeri a sada ću ti reći i zašto.

Osvrnuću se pre svega na nekadašnju zgradu Energoprojekta/Beobanke koju je kupilo namerno kažem "društvo" po mojoj proceni za dalju prodaju a ne samostalno investiranje. Eventualno traženje potencijalnog partnera uz to da oni pripreme projekat i neki kocenpt, što su i uradili.

Marera investira i ne sumnjam da će realizovati projekat sem ako se ne desi neki potres bilo na tržištu ili neki sa strane koji bi ugrozio njihovu poziciju.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=773966#p773966:uoahzbbw je napisao(la):
Homer Jay » 11 Sep 2020 10:18 pm[/url]":uoahzbbw]
No, za jedan objektivan pristup fer bi bilo makar navesti da "Marera" ipak nije neka firma koja se tek tako iznenada pojavila sa kapitalom od 100 dinara da kupi Beograđanku. Bilo bi fer istaći da su već godinama prisutni u Beogradu. Bilo bi korektno pomenuti da imaju već nekoliko hiljada kvadrata poslovnog prostora u svom portfoliju. Bilo bi poželjno pomenuti da imaju vrlo plodonosnu saradnju sa taletnovanim arhitektonskim biroom "Remorker", i s tim u vezi ne bi bilo loše provući da kroz dosadašnje projekte nisu pokazali ponašanje tipično za tzv. "investitorski urbanizam" - tj. žeđ za divljim nadgradnjama i nametanje dubiozne estetike.
Osvrnuo bih se kratko na ovo. Apsolutno je tačno to što si napisao u vezi izuzetno lepe estetike i kvaliteta rekonstrukcija, ali meni lično sumnju budi to što posluju samo u Beogradu i to što kao po nekom šablonu prave taj portfolio trofejnim objektima tek 4-5 godina unazad. Beogradjanka je samo kulminacija.
 
Prvo, kad si napisao ''reći ću ti zašto'' , očekivao sam da kažeš zašto BIGZ i Beobanka (tj. onaj Stattwerk cirkus) nisu dobri primeri i zašto grešim što upoređujem skepsu prema njihovim najavama, sa skepsom prema kupovini Beograđanke.

Druga stvar, čudno mi je, pa i smešno, da na forumu gde je jedna tema (''Savski amfiteatar'') pravo bojno polje već godinama unazad, i gde se svakakve stvari dočekuju na nož - i ono što treba i što ne treba (ono što spada u obično cepidlačenje) - neko sad hvata da pravi elaborat o tome zašto nije u redu da srpska javnost, društvene mreže, karikaturisti i forumaši budu skeptični i sprdaju se na račun kupovine jednog od simbola Beograda. :kafa:

Treće, BIGZ i Beobanka su samo kapljice u moru primera. Sutra kad opet budem izašao iz kuće i prošao kroz grad, videću verovatno još bar 20 primera objekata za koje su padale razne pompezne najave u zadnjih 10 godina a na kraju sve ostade na lepim i praznim obećanjima.

Što opet samo učvršćuje i potvrđuje ono što sam pisao malopre. Da je licemerno i besmisleno kukati o '''negativizmu'' naroda i javnosti, kada za te pojave itekako ima razloga i povoda. I kada je to najviše nabujalo s ovom garniturom. Te je apsurdno dalje polemisati o tome.


Al dobro... Ovaj forum je pun kontradiktornosti i besmislenih stavova, pa ovo nije ni prvi ni poslednji slučaj. Uostalom, razumljivo je. Ovde ima jako puno ljudi, jako puno tema, godine prolaze, mnogo toga se menja, iskazuje, iznosi... U milijardama razmenjenih poruka i s toliko članova, pre ili kasnije desiće se i neke kontradiktorne situacije. Ni prva ni poslednja. Kao što je spatio pre neki dan izneo primedbu na sličnu pojavu, samo na drugoj temi. Mislim ja se s tom primedbom nisam složio, ali sam razumeo njegovu frustraciju i šta hoće da kaže.

Inače, čisto da razjasnim ako se neko pita - ja na pomenutoj temi o Savskom amfiteatru imam u proseku 5 do 10 postova mesečno. I zapravo ima jedno bar 30ak postova odande gde sam hvalio nešto, a ima i dosta pitanja i/ili predloga. Dakle, nisam od onih što održavaju večito bojno polje na toj temi i podstiču na svađu i pljuvanje oko BnV.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=774003#p774003:3g72yimq je napisao(la):
Bender Rodriguez » Sub Sep 12, 2020 12:54 am[/url]":3g72yimq]Prvo, kad si napisao ''reći ću ti zašto'' , očekivao sam da kažeš zašto BIGZ i Beobanka (tj. onaj Stattwerk cirkus) nisu dobri primeri i zašto grešim što upoređujem skepsu prema njihovim najavama, sa skepsom prema kupovini Beograđanke.
"Zato što" jedni investiraju a drugi gledaju najverovatnije da nađu partnera, prodaju zgradu ili projekat.
 
Dve večernje fotografije

IMG-2357.jpg

IMG-2360.jpg
 
Pa i u Beograd na vodi se mnogo investiralo i trajno uselilo, zar ne?

Zašto je (koliko-toliko) prihvatljivo i razumljivo kad je neko skeptičan prema BnV (kao celini, od Sajma do Ekonomskog) a čudno i zaprepašćujuće kad je skeptičan prema prodaji Beograđanke?
 
Meni se jedino ove bele roletne nikada nisu svidjale.
 
Mozda je kontrast bio dobro poentiran kada je zgrada bila jos sveza, sada deluje malo raspalo.
Mislim da bi dobar efekat bio da su roletne blago tamnije od fasade.

1024px-Beogradjanka_looking_upwards.jpg
 
Niko mi ne reče kolika je trenutna popunjenost Beograđanke?

Koliko firmi radi, koliko je spratova prazno.

Eh, kada bi se tako rešila i poslovna kula Geneksa...

Da dodam i ja neku reč. Žao mi je što Grad prodaje Beograđanku, ali možda je i bolje da se proda nekome koji zna da upravlja. Isto važi i za SC, Arenu i ostale gubitaše.

"Jedini" problem je što uz dobar menadžment, ti objekti bi punili gradsku kasu kada bi se gledalo dugoročno, ali problem (isti kao sa garažama) je što svaka vlast (a naročito ova) želi što pre da napuni svoje džepove jer znaju da kada padnu sa vlasti neće imati šta da rade jer su nesposobni za biznis (osim par izuzetaka).
 
Privtizovana je dok je tržište za nju bilo mrtvo, da bi kasnije mogla da se skupo proda kao zgrada sa najvećim brojem kvadrata u samom centru Beograda.
"Korona profiteri".
 
Mene samo zanima hoce li studio V da odleti iz zgrade i da se vidikovac vrati kao i restoran sa tereasom...
I naravno ako se bude mjenjala fasada da se promjeni na djelu koji pripada rk bgd i da se nedesi beobanka ...i gdje ce drzavne indtitucije npr agencija za restituciju koja je sad na 5 spratu
 
Vrh