Šta je novo?

Opera na uscu-novi simbol Beograda

Pa plan je toliko veliki da je ovaj projekat sića ne baš vredan pomena 🙃
 
Ваљало би да том музеју додају и ГСП колекцију.
 
Maja kaže da "lično garantuje" da će nova dvorana biti izgrađena, kao i da su zlonamerne tvrdnje da taj projekat nije deo plana "Skok u budućnost - Srbija EXPO 2027"


Majo, Majo, hajde ti nama objasni kako objekat od 200-300 miliona evra, koji je svojevremeno nazvan "najvećim infrastrukturnim objektom u oblasti kulture u ovom delu Evrope", za koji je izabrano izvanredno rešenje na međunarodnom arhitektonskom konkursu, nije pomenuto nijednom, ni-jed-nom (!!!), na predstavljanju plana "Srbija 2027"!?
Nije pomenuta ni Onkologija od 600 miliona evra.
 
Koliko se sećam, Vučić jeste usmeno pomenuo onkologiju, iako nije bila u prezentaciji. I Pritom je ta onkologija na baš, baš dugom štapu i teško da će radovi i početi do Expa.

Danica neka pogleda kako je prošao kolega joj Radojičić ;)
 
Nije pomenuta ni Onkologija od 600 miliona evra.
Inače, evo da te pitam, pošto si već, očigledno, upućen u izgradnju nove Onkologije:

1. Kojim urbanističkim planom je predviđena izgradnja nove Onkologije i na kojoj tačno lokaciji?
2. Postoji li Studija izvodljivosti za novu zgradu Onkologije?
3. Ko je autor idejnog projekta nove zgrade Onkologije?
4. Ko su saradnici na projektu nove zgrade Onkologije?
5. Da li nova zgrada Onkologije ima izdate lokacijske uslove?
6. Da li je za novu zgradu Onkologije doneta odlula o proceni uticaja na životnu sredinu?
7. Ko radi projekat za građevinsku dozvolu i projekat za izvođenje radova za Onkologiju?
8. Koliko je novca dosad utrošeno za pripremu izgradnje Onkologije

Evo ja ću ti ponuditi odgovore na ista pitanja za Filharmoniju:

1. Izgradnja Filharmonije predviđena je Planom detaljne regulacije za deo Bloka 13 koji je Skupština grada usvojila 2018. godine
2. UNDP je angažovao ARUP za izradu studije izvodljivosti za novu koncertnu dvoranu, i taj dokument je Vlada Srbije usvojila 2019.
3. Autor idejnog projekta nove zgrade Filharmonije je Amanda Levit koja je pobedila na međunarodnom arhitektonskom konkursu koji je organizovao UNDP
4. Za akustiku dvorane zadužen je ARUP, za pejzažnu arhitekturu VDLA (Vladimir Djurovic Landscape Architecture), a saradnici su i portugalska firma “AFA Consult” i beogradski Zabriskie
5. Lokacijski uslovi za izgradnju filharmonije izdati su u aprilu 2022.
6. Gradski sekretarijat za zaštitu životne sredine doneo je u junu rešenje da nije potrebna izrada studije o proceni uticaja na životnu sredinu
7. Projektnu dokumentaciju radi Zabriske, a tehničku kontrolu projekta Asmec
8. Za izradu projekta je, prema Ministarsdtvu za javna ulaganja, dosad izdvojeno 9,3 miliona evra

Tako da je ipak čudno da nije bila Filharmonija pomenuta, s obzirom na to koliko je daleko odmakla u pripremama za izgradnju, za razliku od Onkologije koja je, čini se, još uvek projekat u gustoj magli ;)
 
Inače, evo da te pitam, pošto si već, očigledno, upućen u izgradnju nove Onkologije:

1. Kojim urbanističkim planom je predviđena izgradnja nove Onkologije i na kojoj tačno lokaciji?
2. Postoji li Studija izvodljivosti za novu zgradu Onkologije?
3. Ko je autor idejnog projekta nove zgrade Onkologije?
4. Ko su saradnici na projektu nove zgrade Onkologije?
5. Da li nova zgrada Onkologije ima izdate lokacijske uslove?
6. Da li je za novu zgradu Onkologije doneta odlula o proceni uticaja na životnu sredinu?
7. Ko radi projekat za građevinsku dozvolu i projekat za izvođenje radova za Onkologiju?
8. Koliko je novca dosad utrošeno za pripremu izgradnje Onkologije

Evo ja ću ti ponuditi odgovore na ista pitanja za Filharmoniju:

1. Izgradnja Filharmonije predviđena je Planom detaljne regulacije za deo Bloka 13 koji je Skupština grada usvojila 2018. godine
2. UNDP je angažovao ARUP za izradu studije izvodljivosti za novu koncertnu dvoranu, i taj dokument je Vlada Srbije usvojila 2019.
3. Autor idejnog projekta nove zgrade Filharmonije je Amanda Levit koja je pobedila na međunarodnom arhitektonskom konkursu koji je organizovao UNDP
4. Za akustiku dvorane zadužen je ARUP, za pejzažnu arhitekturu VDLA (Vladimir Djurovic Landscape Architecture), a saradnici su i portugalska firma “AFA Consult” i beogradski Zabriskie
5. Lokacijski uslovi za izgradnju filharmonije izdati su u aprilu 2022.
6. Gradski sekretarijat za zaštitu životne sredine doneo je u junu rešenje da nije potrebna izrada studije o proceni uticaja na životnu sredinu
7. Projektnu dokumentaciju radi Zabriske, a tehničku kontrolu projekta Asmec
8. Za izradu projekta je, prema Ministarsdtvu za javna ulaganja, dosad izdvojeno 9,3 miliona evra

Tako da je ipak čudno da nije bila Filharmonija pomenuta, s obzirom na to koliko je daleko odmakla u pripremama za izgradnju, za razliku od Onkologije koja je, čini se, još uvek projekat u gustoj magli ;)
Zaboravio si najvažniju tačku
9. Pritisak članova Beobuilda na vlast koji je projekat učinio ponovo aktuelnim.

Onkologija nije projekat u gustoj magli. Pregovara se sa EU o finansiranju jednog dela. Tako je rečeno. To podrazumeva razne procedure tako da nije nista jednostavno, i naravno mnogo je komplikovanije izgraditi jednu takvu bolnicu i opremiti je od filharmonije. To je baš ozbiljan projekat i treba ozbiljno vreme da se to izgura. Nadam se da će tako i biti.

Kao što sam ti rekao da će se i Filharmonija graditi pa si se iznenadio jer nije spomenuta na prezentaciji. Je l' tako beše?

Mrzi me dalje da pisem jer mi se brisu komentari.
 
Tek pregovara? Dakle, u gustoj je magli.


Uf, ne bih se kladila u ovo. tu su negde.
Nije u gustoj magli. Već su davali pare za neke projekte. Mislim da se traži 80+ miliona evra. Ukoliko ne budu dali sami ćemo ići u izgradnju. Takvu ja informaciju imam.
Što se tiče uporedivosti ova dva projekta sve je kazano u njihovoj ceni, a to je da je 600+ miliona evra vece od 200+ milion evra
 
Cena ne mora da govori o kompleksnosti. Može da je diktira prosto veća kvadratura i medicinska oprema.
 
"A s obzirom da su nedavno predsednik Aleksandar Vučić i premijerka Ana Brnabić najavili da će novi dom Nacionalne opere i baleta, ipak, biti Hala 1 Beogradskog sajma, Marko Blagojević ističe na kraju da o tome nema saznanja, jer to ne spada u resor koji vodi.

– Činjenica je da je ovaj objekat, o kojem pričamo, prvenstveno pravljen za potrebe Filharmonije. Verovatno je tu moguće i izvođenje opere ili baleta. Ali, projektovan je prvenstveno za potrebe orkestra kakav je Beogradska filharmonija."

Koji su raspad kada se zeznu u procesu, sve se prevaljuje preko mucenog Blagojevica. A ministar love privilegovano cuti jer je sad kod njega tas na vagi. Delis penzije, bonuse i kes iz helikoptera kad treba bez problema. Izgradis stadione jer je popularno. A filharmoniju kad poskupi to ipak nije isto, nju vole samo ovi sto nisu za njega glasali, iz centra ekipa....
 
IMG_7186.jpeg

Filharmonija u dresovima porucuje da su reprezentacija Srbije i da ne treba da se zapostave. Tuga gledati da se bore za svoja prava na ovaj nacin. Jos mora i strani dirigent da dodje i objasnjava vaznost izgradnje. Sirotinjo teska li si. Prvo rijaliti, pa stadioni pa tek na kraju za kulturu nesto, na samom kraju mandata, a i tad mozda.

Izgleda da je premijerka nakon sastanka sa njima odradila nesto u pozadini i da ce se posao nastaviti. To sam i ocekivao ali da neko ovaj moj trac izgovori zvanicno pa da mirnije spavamo. Da li njoj zahvaliti pitanje je. Nije dobra ova duza tisina na sve medijske navode. Za pare su ostavili da brinu kasnije sto nije sjajan signal jer znaci da se i dalje sustinski ne slazu iznutra. Sa druge strane veliki projekti pa ni ovaj ne trazi sav novac da se isplati u jednoj godini vec je fazno finansiranje kako se projekat razvija. Nijedan zajam zvanicno nije podignut za filharmoniju (neka me neko ispravi) a nesto ne verujem da ce iz budzeta vaditi direktno. Nadam se da ce shvatiti svi u ekipi da nije "filharmonicno" zaustavljati ovaj projekat. I da on sam po sebi ima veci vrednost od "Expo 2027" u svakom, cak i ekonomskom smislu.
 
Dok traje teska tisina jos po koja zanimljivost za Filharmoniju koju sam nedavno cuo:

- U pitanju je trenutno najveca investicija u objekat kulture u Evropi koji je u procesu izgradnje odn. izrade planske dokumentacije i u planu da se gradi.

- Takodje je u pitanju najveca javna investicija u jedan objekat u Srbiji ikada, ako se oduzme putna infrastruktura (autoputevi, mostovi, tuneli).

Zalogaj dakle nije mali.
 
Veći deo Evrope je objekte te namene odavno izgradio tako da je prilično besmisleno poređenje a ne provera mi se ali sam siguran da ima objekata kulture slične vrednosti u izgradnji trenutno, a nije veći objekat niti investicija od Sava Centra (100,000 m2), Palate Srbija (65000) ili SPENS (85000).
 
Da li će ovo da se desi nekad? Stvarno je nenormalno da se guramo u narodnom pozorištu više. Scena je mala, pogotovo za balet i sa većina balkona/loža se delovi iste uopšte ne vide.
 
Vrh