Šta je novo?

Opština Rakovica: opšta tema

Losu situaciju u rakovici su doneli sami stanovnici, nova kalucerica, nema kuce koja nije nadzidana, a tome se ne nazire kraj.
 
Taj stil se ekspresno preselio sa Čukarice u Rakovicu.
 
Onaj Rakovački put (Patrijarha Dimitrija) je apsoulti užas. Prestali su apsolutno bilo šta da rade. Ne menjaju se sijalice, ne krpe se rupe, ne obeležava se horizontalna signalizacija. Ono što meni nije jasno je da prođu trasu puta kroz Košutnjak (onaj krivudavi kor šumu) i odrade horizontalnu signalizaciju celom dužinom, a ovamo ne mogu. Ovo kroz Košutnjak je za svaku pohvalu, ali dajte ljudi redom. Kad izađem ispod onog podhondika preko puta glavnog ulaza u IMR, ne smem sa detetom iskreno da prelazim kada krene da pada mrak jer vozaci jako slabo vide pešake tu (pešački skroz izlizan, ulična rasveta ne radi). Prijavljivao sam Beokomu više puta, ali uzalud.

Najviše me brine to što se za rekonstrukciju pominje samo Bul Patrijarha Pavla, tj deo Most na Adi - Žel. stanica Košutnjak, deo odatle pa do Capitola se ni ne pominje, a kamoli nešto više, tako da izgovor "to će sve da se sređuje pa se zato ne radi ništa"!stvarno ne pije vodu.
 
Mi smo opština naseljena konformistima i poluobrazovanom sirotinjom.
Otkad smo dobili predsednika opštine iz Resnika, sve pare se slivaju u Resnik.
Trpi se teror i samovolja Vesićevih i ko zna čijih pajtaša koji rekonstruišu ulice predugo duplo probijajući rokove.
Komunalni problemi se gomilaju: sve više rupa na ulicama - i to onim nedavno rađenim. Vrtići prepuni, za 30 godina broj stanovnika se popeo sa 85000 na 120000, samo jedan manji vrtić je otvoren - namenski za opštinarsku decu. Valjda se računa da oni jedini rade jer je sva industrija ugašena.
Tranzicija i "međunarodna podela rada" su pozatvarale fabrike širom zemlje, ali retke su opštine poput Rakovice gde je ugašen kompletan industrijski basen tako da baš ništa nije opstalo. Nova radna mesta nisu stvorena. Ljudi sad gravitiraju ka centru a autobusi sa Miljakovca i dalje idu samo do Slavije, kao nekada kad je 2/3 svih zaposlenih radilo na teritoriji opštine. Linije prevoza nisu prilagođene. Tu su i problemi sa divljom gradnjom, nedostatkom parkinga, čak i tamo gde nema divlje gradnje, nedostatkom lekara...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=570689#p570689:w9x2m15f je napisao(la):
tragac » 28 Sep 2018 04:50 pm[/url]":w9x2m15f]Rakovica je otcepljena od ostatka grada. Bez ikakvog razloga su nam raskopali ključne ulice i više nije moguće funkcionisati. Već sat vremena putujem a odmakao sam samo tri km. Prevoza ili nema ili su zaglavljeni.
Koji je interes Grada da sabotira i teroriše našu opštinu?

Ovo u Miška Kranjca je stvarno bezobrazluk... ne znam kada su tačno počeli radovi, ali sam ih zatekao 18. avgusta kada sam se vratio sa odmora... danas je 1. oktobar, a radovi u dužini od 300 metara još nisu završeni... više od mesec dana je kolaps koji doseže i do Banjice... više od mesec dana autobusi idu nekim obilaznicama... deca krenula u školu okolo... zbog 300 metara

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=570767#p570767:w9x2m15f je napisao(la):
direktor » 28 Sep 2018 09:28 pm[/url]":w9x2m15f]A da nam docaras te radove fotkama i usput vidi sta rade i zasto toliko kilave ... sta se konretno ceka ...

Mislim da je neko već odgovorio na ovo pitanje: zato što dva-tri radnika čeprkaju nešto kao po svooj bašti... u stvari, sve poslove po Beogradu dobijaju isti, nemaju mnogo radnika, pa malo trknu do Rakovice, malo do Mirijeva gde je takođe svakodnevni neviđeni kolaps, malo do Pere Velimirovića, pa malo do Doma omladine i Slavije da nešto poprave...
 
Još jedna ulica je danas besprizorno raskopana metodom blickriga.

Počinilac je BVK. Ostavljeno je manje od 2 i po metra širine puta, možda ne više od dva metra u delu ulice u kojoj je vrtić. Bezbednost vozača, pešaka i dece je ugrožena. Nema trotoara.

Trebalo bi JKPima zabraniti zatvaranje ulica i bilo kakve rekonstrukcije dok se ne završi sve što je započeto.
 
Ako je BVK odradila blickrig, verovatno je bilo debelog razloga za tako nešto.
 
Čisto sumnjam da je moralo da se zbog ikakvog urgentnog razloga moralo kopati 50 metara u dužinu. Nema tragoca havarije niti nestanka vode u tom delu. Kanalizacija tu ne postoji.
 
Zna li se kada ce teror u Miska Kranjca se okoncati? Postoji li kakav rok, ne nadjoh na internetu nista?

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 
Evo jedne davno obećane, usputne foto-reportaže kroz Rakovicu, kakvu sam već pravio pre 2-3 godine.
Nije se baš mnogo toga promenilo, tako da će akcenat ovog puta biti na onome što jeste (čitaj: Bulevar Patrijarha Pavla i IMR).
Izvinjavam se što su pojedine fotke mutne, nisam koristio blic, a bilo je predveče.
Najpre, centralna zgrada IMR-a. Mislim da je fasada očišćena, posečeni su žbunje i drveće, tako da se tek sada vidi da to uopšte nije loša površina:
1.jpg

2.jpg


Najveća sporedna zgrada. Dodato je dekorativno osvetljenje neke vrste, ali je fasada i dalje musava:
3.jpg

4.jpg


Za te dve zgrade sam jedino siguran da ih neće dirati. Sve ostalo je upitno. Pre svega ovaj samački hotel, koji (izuzev "Juga" na drugoj fotografiji) apsolutno ne pokazuje znake života:
5.jpg

5.1.jpg


Pretpostavljam da će sve dodatne zgrade sasvim sigurno "pod mač":
8.jpg


Pogled i na sam Bulevar. Na prvoj slici se vidi zašto je odavno vapio za rekonstrukcijom. Na drugoj se vidi jedan od sporednih portala za podzemni prolaz. Sam prolaz je u lošem stanju, ali mi se čini da je portal nedavno krečen, mada je ujedno i grafitiran:
6.jpg

7.jpg


Divlje naselje preko puta Robne kuće "Beograd". Čini mi se da je primetno manje, mada svakako još uvek postoji, vide se kontejneri u daljini, kao i neka stara udžerica. Mnogo je smeća. Na drugoj fotki se vidi gde je to u odnosu na RK, a na trećoj moj argument zašto mislim da se smanjilo.
9.jpg

10.jpg

11.jpg


Nekada zlosrećni Dom samoupravljača, pa ništa uspešniji tržni centar, danas, jednostavno, ruglo. Čudi me da se apsolutno ništa ne zna šta vlasnik (firma "Marbo") planira sa njim.
12.jpg

13.jpg


Konačno, malo i Kanarevog brda. Jedna zgrada u ulici Kanarevo brdo (slikana iz parka), sa fasadom koja vapi za bilo kakvom rekonstrukcijom.
Na poslednjoj fotki je parkovska površina između dve zgrade.
14.jpg

15.jpg
 
Dzontra, Hvala što nam prinosima slavu zavičaja. Jako mi je drago ako zgradu montaže (žutu) u IMR sačuvaju
 
Те старе зграде на Канаревом имају толко дебеле зидове да им не треба термоизолација.
 
Jedno od retkih naselja građenih u kratkoj eri staljinizma 45-48. Zanimljivo je da je jednosoban stan davan dvema porodicama da ga dele.
 
Privremeno za došljake koji su radili u IMR.
Tu su i čuvene Samački zgrade u ulici Kanarevo brdo 4-6 gde još uvek žive cele porodice u sobama-kuhinjama sa zajedničkim kupatilima.
 
Pozdrav Dzontra, hvala na fotografijama. Da li se zna sta ce se graditi, odnosno sta ce biti na mestu fabrike IMR u Rakovici?
Hvala unapred.
 
Поздрав свима, прочитао сам све поруке у форуму, већа активност је тамо где се пише о реконструкција Булевара патријарха Димитрија и Павла, али овде видим потенцијала да се редовније пише о активностима у Општини Раковица.

На Канаревом брду (Раковичка, мала стрма улица испод стаклорезца) сам живео 2 године у периоду 2009-2011. година, а трајније сам се доселио у фебруару ове године у Ивана Мичурина, па бих изнео пар својих утисака, више позитивних него негативних, са жељом да се група оживи, а и да чујем утиске неких од вас који су моје комшије, пре свега са Канаревог брда и Миљаковца.

Паркирање, може боље, али и много горе (Медаковић, Карабурма, и многи лепи делови НБГ су постали ужаснији него Канарево), у периоду до 19 часова углавном се може наћи пристојно (када ставимо у перспективу проблеме са паркирањем у целом Београду) паркинг место.

Зелене површине и то што смо између две огромне и дивне шуме какве су Миљаковачка и Кошутњак представља благо за наша насеља, пошто сам недавно постао отац, разни сређени "џепови" за играње клинаца и боравак родитеља на клупама са њима су нешто за чим пате много екслузивнија и урбанија насеља у Београду, део између доњег дела Мичурина и улице Канарево брдо, горњег дела Мичурина и Вукасовићеве, део испод Српских ударних бригада као Пере Велемировића, препуни су тих "џепова" које треба вредновати. Дворишта државних вртића "Канаринац", "Изворчић" и "Сретен Младеновић" су такође драгоцена због зелених површина.

Потез преко пута Максија у односу на 2010. годину је непрепознатљив, пар трафика које раде целу ноћ, Макси 24ч, фастфудови, нешто што је ендемски ретко као рибља продавница, две апотеке, Лили, Пошта у улици Канарево брдо, разне потребне услужне продавнице доступне су солидном броју људи пешице.

Повезаност градским превозима је добра, аутобуске линије су солидно честе, и иако су рецимо Канарево и Миљаковац 4-5км удаљенији од центра града у односу на Медаковић/Јерковић где сам живео, стиже се брже, или исто, али је пријатније возити се рецимо Булеваром ослобођења кроз који бус иде као да је воз.

Потез око бившег ТЦ, садашњи Кинези и Идеа је пун потенцијала и надам се да ће добити смисао, спомиње се да неактивну Миљаковачку пијацу шмека Лидл, ако град дозволи.

О бржој повезаности са градом колима када буде готова реконструкција дела од Пере Велимировића до Милошевог конака писано је доста на другом горе споменутом форуму.

Схватам да сам писао углавном позитивно :) , да би неко прочитао шта сам написао :D , сада ћу да станем, са идејом да оживимо дискусију овде.

Свако добро и поздрав.
 
Da, odlično je opremljeno Kanarevo i cene stanova su mnogo primamljive kad se pogledaju sadržaji. Većih problema osim parkiranja nema , jedino što odvraća ljude ovde je što su stanovi mahom mali po strukturi i sve je dosta natrpani. Ulica Kanarevo Brdo ima neki provincijski šmek, verovatno jer ogromna većina stanovništva i jesu dođoši iz udaljenijih krajeva, mahom jug Srbije.
 
Pozdrav novom komšiji (čak delimo i istu ulicu).
Koliko se Kanarevo brdo subjektivno izmenilo za 10-15-20 godina, teško je reći, verovatno je najprimetnije upravo na našoj ulici, jer, ona je pre tolikog broja godina bila na nivou pešačke zone, sada stoji i po 10 automobila na semaforu (ugao sa Borskom).
S obzirom na to da su moji doslovno starosedeoci (došli krajem 1960-ih), znam i priču o tome da su soliteri iždžigljali iz kukuruza, da su klinci igrali fudbal na mestu ispred Maksija (zato što je saobraćaj bio vrlo redak), itd.
Pozitivna strana života na KB je visok nivo decentalizacije: u krugu manjem od 1 km imaš sve lance prodaje koji su čoveku potrebni da funkcioniše: "Maxi" radi non stop, "Sunce" na dnu ul. Kanarevo brdo je fenomenalno snabdeveno (čak i nekim domaćim markama, koje ne mogu da se probiju u veće lance), "Idea" u robnoj kući, "Aroma" u Starom Košutnjaku, tu su i "Tehnomanija", "Win Win", itd.
Da dodamo tu i dva "Lidla" u nešto široj okolini, "Big Rakovica" (sa bioskopom),... Nekako, ceo kraj funkcioniše kao manji grad za sebe i ima taj provincijski šmek. Dodao bih jedino, nije isključivo južnjački, ima i dosta Bosanaca.

Tamna strana medalje: neodgovornost dobrog dela komšiluka, dva divlja naselja u širem kraju, urbanistička katastrofa zvana Dom samoupravljača i nedostatak zelene pijace (bilo na mestu stare, bilo one male, što se pored autobuske stanice pretvorila u mini-buvljak).
 
Хвала Трагачу (био сам у "Потери") и комшији Џонтри.

Невероватно ми је, али и замисливо да је пре колико већ година, свакако пре таласа избеглица 1991-95. и 1999. насеље изгледало тако како си навео, солитери у Мичируна су ваљда и зидани у неком периоду од средине 60их до средине 70их. Одлично си побројао шта се све налази у кругу од 1км, додао бих и продавнице са електроматеријалом и водоводним и сл. што је мени рецимо зимус значило када смо сређивали стан.

Још нисам спознао одакле су комшије, верујем да их има управо одакле сам и ја, и из Босне и Херцеговине и Крајине. У мом солитеру су прилично љубазне, свих узраста и социјалних и друштвених структура, то се да видети и по возном парку у улици. Жеља ми је лична нпр. да када будем у прилици пробам да упристојним рецимо унутрашњост солитера у коме сам. "СТР" Раичевић је пристојна замена за недостатак праве пијаце. Неодговорност и нехигијена на површинама, зеленим, и оним "џеповима" које сам спомињао је разочаравајућа и захтева лични активизам одређеног броја комшија да би се то променило.

Нисмо споменули и значај Дома здравља у самом насељу. Онда и необичност у виду амбасаде (једне сада већ због нафте државе) Азербејџана.

У вези активизма, насеље има диван позитиван пример у виду Јована Симића, који је пре скоро деценије покренуо акцију поклањања дресова на аукцији за помоћ болесној деци, покренута је у школи "Иво Андрић", Милош Биковић је из насеља, нисам сигуран из ког дела, и да ли је и у коју школу ишао, али рецимо да је користио онај плац код АМСС сада за снимање "Јужног ветра" и да би можда био расположен да медијски подржи неке такве акције (мислим да му мама и даље живи негде у крају).

Башта "Ћошка" и њихов концепт би се успешно сместио и негде на Врачару или Дорћолу, и такође је рекао бих позитиван пример.
 
Jovan Simic sada pokrece i fudbalski klub Miljakovac, zanimljiva inicijativa.
 
Soliteri u Ivana Mičurina su useljeni 1968. godine, moji su ušli u stan 30.12.1968, ja sam konkretno u trećem. :D Što se tiče upristojavanja, čini mi se da je prvi u najboljem stanju (čak imaju i dosta nov lift, ceo su zamenili), potom ide moj, pa drugi, pa četvrti i peti, barem na osnovu utiska govorim. Minus je kućni savet, koji je (kao i svuda) produžena ruka režima, pa se može, banalan primer, desiti da soliteri koji do dolaska ove vlasti nisu imali SBB, nikada ni ne dobiju.

Elektromaterijal, farbara, par teretana (doduše, ne nešto luksuznih), sve stoji i naročito je aktuelno sada u toku leta. Dobro je i što je toplana tu na "međi" Kanarevog i Miljakovca.

"Ivo Andrić" i "Đura Jakšić"... Ne bih da budem cinik, ali kada sam ja bio u školskom uzrastu, nije se znalo koju pre da izbegneš.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=771267#p771267:23bh2c5b je napisao(la):
hiavata » 02 Sep 2020, 15:02[/url]":23bh2c5b]Jovan Simic sada pokrece i fudbalski klub Miljakovac, zanimljiva inicijativa.
Dobra ideja. Gde će igrati? Na IMR-ovom stadionu?
 
Vrh