Šta je novo?

Objekti za Rusenje

Soliter kod Bogoslovije nije toliko ružan koliko je postavljen na neodgovarajućem mestu. Pre svega soliteri se nikad ne grade izolovano, sami već moraju biti u grupi kao na pr. šest kaplara. Danas se u bogatim zemljama zapada soliteri masovno ruše jer se smatra da su prevaziđeni. Naravno to kod nas ne dolazi u obzir i bilo bi to bacanje para. Šast kaplara su specifični. Mislim da oni neće biti nikad srušeni jer su nekako tradicija Novog Beograda i ljudi su se navikli na njih. Jasno, i oni su po mnogo čemu zastareli ali su istovremeno karakteristika jednog perioda u izgradnji Beograda. Što se tiče staklenca, to je zgrada montažnog tipa koja će se lako rasklopiti. Kada je podignuta rečeno je da je to privremeno. To važi i za zgradu na uglu Kameničke i Lomine a možda i za onu na samom početku Vasine, između Muzeja i Pozorišta.
 
dedinje":w2uv0i6o je napisao(la):
Soliter kod Bogoslovije nije toliko ružan koliko je postavljen na neodgovarajućem mestu. Pre svega soliteri se nikad ne grade izolovano, sami već moraju biti u grupi kao na pr. šest kaplara. Danas se u bogatim zemljama zapada soliteri masovno ruše jer se smatra da su prevaziđeni. Naravno to kod nas ne dolazi u obzir i bilo bi to bacanje para. Šast kaplara su specifični. Mislim da oni neće biti nikad srušeni jer su nekako tradicija Novog Beograda i ljudi su se navikli na njih. Jasno, i oni su po mnogo čemu zastareli ali su istovremeno karakteristika jednog perioda u izgradnji Beograda. Što se tiče staklenca, to je zgrada montažnog tipa koja će se lako rasklopiti. Kada je podignuta rečeno je da je to privremeno. To važi i za zgradu na uglu Kameničke i Lomine a možda i za onu na samom početku Vasine, između Muzeja i Pozorišta.
Zbog cega i zasto su soliteri u svetu prevazidjeni? Mislim ja sam za rusenje brutalisticke arhitekture u starom beogradu, ali u Novom je ne bi ni dirao vec bi te zgrade zastitio, i drzao bi fasade u novom stanju jer brutalizam kao urbana celina deluje mnogo lepse nego kao individualni objekat.


Moj post copy/paste iz Treda regionalnii razvoj/Pancevo vezano za brutalizam.

Brutalizam otskace od predjasnje arhitekture. I cinjenica je da su komunisti ovim stilom hteli da pojeftine stanove, jendostavnim stilom gradnje, i to je veliki + ali je minus sto su spoljasnji izgled naspram drugih pa i te same gradjenvine narusili.

Mislim kada vidim knez mihajlovu jako se lepo osecam, ali kada vidim neke brutalsiticke gradjevine, nemam nikakve emocije, mozda malo negativne, sto i nije strasno kada ih ima vise na jednom mestu, nego kada strci u odnosu na druge zgrade. mislim ja se ne razumem u arhitekturu ali mi se ne svidjaju one zgrade koje su jednostavne i monotone.Eto npr onaj hotel u centru novoga sada. ja bih rekao da je iz brutalzima.Ali i ako nije, podjednako je ruzan zbog svega sto sam pre naveo. Mislim da treba uvesti zakon da se gradnja brutalizma zabrani, kao i kako da kazem staklarizma pomesanim s brutalizmaom.(ne znam kako da nazovem taj stil, a mislim na tri lista, i onu spodobu, tumor sto se gradi u Bg, nakacenu na onu vilu.)

I sto mi se jako svidja kod starih zgrada je to sto imaju visok plafon, 3- 3.5 metara, a visina plafona utice na psihu coveka.Sad jeste da su te zgrade, kuce teze za zagrevanje, odrzavanje, zidanje, ali se covek baz zbog njihovih izgleda, razmera bojle oseca.Pa je cena po meni opravdana.

I jos nesto vezano za brutalizam.Te zgrade su prihvatljive ali i tada u negativnom smislu samo onda kada su nove.Dok ove starije tipa knez mihajlova mogu da izgledaju lepo i kada imaju oronule fasade.

Kopirao sam ovo u slucaju da neko ne posecuje tred pancevo.
 
Sto se tice 6 kaplara,kako ih stanari odrzavaju, njima ce za koju deceniju jedino rusenje da bude resenje. To ceka mnoge novobeogradske zgrade.Osim toga, za par decenija ce valjda i to zemljiste jos vise vredeti, pa ce se graditi nesto kvalitetnije, vece spratnosti, ko zna.

Naime, svaka gradjevina ima svoj projektovani vek, a posle toga se,ili rusi,ili rekonstruise. Mislim da zgrade tipa 6 kaplara ne poseduju nikakvu vrednost da bi ih jednog dana rekonstruisali.
 
stf":oxy33trf je napisao(la):
Sto se tice 6 kaplara,kako ih stanari odrzavaju, njima ce za koju deceniju jedino rusenje da bude resenje. To ceka mnoge novobeogradske zgrade.Osim toga, za par decenija ce valjda i to zemljiste jos vise vredeti, pa ce se graditi nesto kvalitetnije, vece spratnosti, ko zna.

Naime, svaka gradjevina ima svoj projektovani vek, a posle toga se,ili rusi,ili rekonstruise. Mislim da zgrade tipa 6 kaplara ne poseduju nikakvu vrednost da bi ih jednog dana rekonstruisali.
Znam ali Novi Beograd pretstavlja jedan period u istoriji razvoja grada, i stoga ga treba odrzavati i ne menjati kao sto to cinimo sa starim beogradom. Znaci kada bi kojim lsucajem blokovi bili obnovljeni sto se tice fasada. NBG bi zasijao za koju nijansu, i bio bi jos lepsi kao celina naravno. Sada to nisu stare gradjevine, i nemaju neku vrednost kao npr knez Mihajlova, ali za jedno 50-70 godina ako se budu obnavljale kao u starom Beogradu, imace istu vrednost kao stare zgrade u starom Beogradu danas. Ako sve rusimo sta cemo pokazati svojim unucima. Ja kada sam video spomenike koji su podigli komunisti u Beogradu zgronuo sam se sto su ih srusili, jel su oni time unistili jedan vidljivi i nezaboravni period u nasim zivotima a i u samom gradu. normalno mnoge zgrade brutalsiticke u starom treba srusiti jel se ne nalaze na adekvatnom mestu i urusavaju izgled i lepotu starog beograda, jer ne cine celinu i sammim tim su jos ruznije.. Mislim to bi isto tako bilo za novi BG kada bi se sagradila neka zgrada koja izgleda kao da je iz pocetka 20 veka. svi kazu da je NBG spavaonica, pa jeste ali nece jos dugo biti. Za dvadesetak godina ce biti mnogo ja se nadam velelepnih gradjevina nebodera, koji ce oznacavati sadasnje i buduce vreme, zajedno sa brutalizmom, i ako se budu pravilno rasporedile u odnosu na neke brutalisticke zgrade bice to opet jedan lep sklop.

I da sta me jako nervira kada vidim ,,zavrsenu" zgradu a zid sa jedne strane ne malterisan ne okrecen, ne ofarban, nego vire cigle. UZAS

ne bi bilo lose kada bi se neke zgrade u starom Beogradu stambene uglavnom, oblozile staklom zbog velike kolicine smoga a pre toga naravno obnoviti fasadu na zgradama. Onda bi jedino radnici morali da ciste stakla od prljavstine i da popravljaju ako ko polupa ili isara staklo. To kazem zato sto su neke u ne bas strogom centru tako prljave da im je fasada crna. I svako obnavljanje fasada bi bilo uzalud.



posrnula-princeza-iz-simine.jpg


ne znam da li je bilo na forumu. mislim na tekst a ne na zgradu. Pisli smo o njoj.


da sam ja investitor kontaktirao bih ostale investitore i zajedno bi napravili prelepu velelepnu poslovnu kulu, a ne ovako svako gradi svoj nebodercic kako hoce i gde.
 
Soliteri su bili u modi pedesetih godina prošlog veka. Tada su masovno građeni na sve strane. Izgradnjom solitera dobija se veliki broj komfornih i jeftinih stanova. Ali soliter nikad ne može biti lepa zgrada. Nekako su monotoni a oni na Banjici meni prosto deluju zastrašujuće. I kad je počela njihova izgradnja neki su govorili da su oni nehumani i nepovoljni za život ljudi. Međutim, mnogi stanovnici solitera su sasvim zadovoljni i ne smeta im bilo koja visina (15, 20 sprat) pod uslovom da radi lift. U bogatim zemljama sada ih ruše pošto preovlađuje ono negativno mišljenje. Naravno, ovde se samo misli o stambenim soliterima a ne o kulama kakve se grade u svetskim metropolama i gde kreativnost i mašta arhitekata dolazi do izražaja. U toku je takmičenje između metropola u podizanju najviše kule. Rekord Dubaia izgleda da će oboriti Peking ili Šangaj gde se planira kula visoka 800 metara. Primičemo se magičnom broju od 1000 metara.
 
U Dubaju je 818 m. Voleo bih kada bi i kod nas gradili kule od po 70tak spratova. Ali mi smo mala zemlja. Mislim nemora zemlja biti samo bogata da bi imala kule od po 100 spratova. bitan je i broj ljudi u drzavi. Ja bih bio zadovoljan kada bi imali kule od 50 spratova.
 
NBG najbolje mesto za kule,stari grad treba poštedeti a kule se prave kada je prosperitet ,teško da će se u dogledno vreme i u Dubaiju praviti neka kula
 
Nećemo valjda da diramo u svetu rusku dušu, da remetimo večno rusko-srpsko prijateljstvo. :violina: Kakvo kabadahisanje, neverovatno. A zvaničnici samo tamburaju. Ako su tako istrajni u tvrdnjama da je to nelegalno, zašto ne sruše do sada sagrađeno i ne zapečate parcelu, postave obezbeđenje, podignu tužbu...
 
Rusio bih nekoliko kucica/zgrada od kojih se ne vidi lepo reka sa kalisa kada se ulazi na stepenice kod francuske ambasade.Takodje mislim da nije mesto jednog ogromnoj zgradi u karadjordjevoj pored brankovog mosta,blokira vidik.
 
moj novi Apsolutni favorit za rushenje - montazni, dvospratni, parkinzi kod CK. Uvek na mene ostave veoma ruzan utisak nakon lepe voznje kroz park na Uscu
 
Barake na mestu nekadašnje Dumrukane i Hotela Kragujevac u Karađorđevoj.
 
Ako ih ne bi srushio, onda bi pojedine stambene, pa i poslovne zgrade - solitere, koji se nalaze u centru grada i koji svojom visinom shtrche daleko iznad ostalih zgrada - skratio za nekoliko spratova.

Ti soliteri izgradjeni u periodu 60ih i 70ih po meni zaista kvare sliku panorame starog grada,
ali nisam uvek za rushenje, jer i oni su arhitektonski trag jednog vremena, ali za njihovo renoviranje, ulepshavanje... i sravnjivanje sa visinom susednih zgrada.

Mozda nije najbolji primer, ali napravio sam (na brzaka) fotomotazu hotela slavija i zaista, slika trga se odmah menja i sve odmah nekako skladnije izgleda.




Ovo bi moglo biti resenje i za neke zgrade u Novom Beogradu, nakon sto se ljudima obezbedi drugi stambeni prostor, naravno, gde ne bi morali da se penju 7+ spratova u slucaju kvara liftova.
 
Pre svega treba rušiti one stare ružne kućerke koje imaju samo prizemlje i koje užasno padaju u oči jer štrče na Bulevaru. Sad kad je ogoljen mnogo se bolje vide njegove fasade.. Drugo je hotel Slavija,njega treba ostaviti jer ako tako krenemo možemo "srubiti" i Beograđanku i Albaniju (zgradu) i kuću Politike i mnoge druge. Ubedljivo najružnija zgrada u Beogradu je ona za telekominikacije, ogromna betonska kocka u Katićevoj ulici. Pogotovu smeta Hramu. Hramu smeta i ona (bila je vijna doskoro) u Katanićevoj.
 
hotel slavija ne bih ni skracivao (jer beograd i ovako ima malo solitera) niti bih ga produzavao jer bi onda smetao pogledu ka Hramu koji treba da dominira. Ono sto bih menjao kod njega je Fasada...barem da bude u stilu CK sada, koji je pre bombardovanja odnosno rekonstrukcije imao istu soc realistichnu moderna fasadu. Sa pravom fasadom, naravno sa zabranom postavljanja bilo kakvih reklama, ovaj objekat bi mogao biti bash lep i fensi hotel, na odlichnom mestu
 
@dedinje

Znam na koji tip kuca mislis. Mnoge od njih su izgradjene 90ih (pogotovu u gornjem bulevaru), ali one kucerke koje su gradjene pre rata ne bih rusio (ako imaju neku estetsku vrednost) , vec bi smislio neko drugo resenje za njih np. nadogradjivanje. Da li postoji neka fotografija zgrade u Katicevoj o kojoj pricas?

@mdadulovic

Beograd ima dovoljno solitera u N.Beogradu gde im je i mesto. Fale mu oni moderni soliteri tipa Menhetn - kao poslovni prostori i sl, ali niko vise ne pravi solitere kao stambene zgrade i sve menje ljudi bi zivelo na 20om spratu. Soc. Real zgrade i ostale kockice su kao prazan list papira. Moze se svasta od njih napraviti. Zastakljivanje u stilu CK je jedna od gorih rezenja, ali svakako bolje od sive betonchine.

Hotel Slavija je bio samo primer za koji sam se uhvatio, nije na top 10 listi za skracivanje, niti su to (ne daj boze) Beogradjanka ili Albanija. Milsio sam pre svega na stambene zgrade ili one tipa Ivo Lola Ribar u bulevaru ili postanska stedionica...
 
nerealna je prica o skracenju zgrada. photoshop moze sve pa i da prikaze slaviju kao anticki trg ali imamo realnost u kojoj je problem nadzidjivanje. potezati pricu o skracenju je samo skretanje paznje sa realnog problema. kosovo je srbija, postanska je previskoka.. bas bedak
 
Проблем надзиђивања није тако једноставан, па да једини одговор буде - треба забранити. Град се развијао прилично хаотично у прошлом веку и велики је број улица у којима се лепе двоспратнице или троспратнице не уклапају у регулациону линију. По мени, могуће је направити компромис "и добити и јаре и паре". Постоје добри примери у Тадеуша Кошћушког и на неким другим местима, где су дозиђивани спратови у истом стилу као они доњи, па улице нису ништа изгубиле, већ само добиле.

Несрећа је што у општинским и градским службама не постоји лице (рецимо овлашћени архитекта) које би процењивало и сугерисало како треба да изгледа надоградња, у којим габаритима, од којих материјала итд. и без чијег амина не би могла да се добије дозвола. А које би можда и имало право да направи ревизију постојећих накарадних надоградњи (од којих, нажалост, већина има дозволу) где би од оних који су нарушили стил градње и габарите захтевало да исправе грешке. Не кажем да је то тако једноставно, али од нечега се мора почети. Знам да је болно додатно издвајање пара, али многи су 90-их за по 30-40 хиљада марака градили велике станове на крововима Косанчићевог Венца и у другим деловима Старог Града.
 
Rekao bih da je vecina novih zgrada sagradjenih od Liona do Kalenica van gabarita koji su dobijeni po planu. Ne znam da li postoji npr. neka evidencija koliko je zgrada na tom potezu izaslo van gabarita, i da li mi kao obicni gradjani mozemo da potrazujemo takve informacije?
Neke ulice zbog toga su mnogo tamnije, i uze rekao bih. Takodje je i broj parking mesta pod znakom pitanja, neznam kakav je propis i koliko jedna prosecna zgrada od 1000-1300 m2 mora parking mesta da ima?
 
slazem se.sto se tice parking mesta u podzemnoj garazi u sklopu zgrade mora imati jedno mesto.
 
Drakce je dao povod za jedno izuzetno vazno pitanje za izgled Beograda. Naime do izgradnje hrama, hotel Slavija koja nije sagradjena na mestu starog istoimenog hotela, nego preko puta ulice,novi hotel je bio najlepsa zgrada i obelezje trga, dve lepe kuce u Deligradskoj su bile sive i oronule decenijama, mada su i one lepe u svojim stilskim osobinama, sve ostalo je bilo vise nego ruzno, a danas je jos gore.

Izgradnjom hrama, hotel Slavija, je poceo da smeta vizuri od Terazija ka hramu, ovakvi urbanisticki promasaji kao i gradnja biblioteke su bili moguci u vremenu kada je velika vecina verovala da su hramovi stvar proslosti.Dosao je trenutak kada je narod trebalo da se priseti ko je i sta je, pa je poceo da raste hram.Ali hotel iz onog vremena nije mogao da se izbrise kao uverenja iz tih vremena, pa eto stoji i dan danas.
Ljudima koji su decenijama prolazili pored hotela ne bi bilo svejedno da dobije neko novo stakleno odelo, takve, vec vidjene stvari su jednostavno varvarizmi, jer gradjevine koje nekada i ne volimo, vremenom dobijaju na vrednosti, pa ih zavole i oni kojima su bile ruzne.

Ali ova Drakcetova montaza navodi na jedno neobicno resenje koje bi moglo da popravi vizuru, ali i izmiri one koji bi izmenili izgled sadasnjeg hotela i one koji bi ga sacuvali istim.

Hotel moze da se skrati bas kao sto je na toj slici, fasada da se izmeni,zastakli ili nesto drugo, cime bi dobili sasvim drugu zgradu, a stari, potpuno isti hotel mogao bi jednostavno da predje ulicu i stane na sada slobodnom placu koji kao da ga ceka.
 
Bulevarac":311xkwjk je napisao(la):
Rekao bih da je vecina novih zgrada sagradjenih od Liona do Kalenica van gabarita koji su dobijeni po planu. Ne znam da li postoji npr. neka evidencija koliko je zgrada na tom potezu izaslo van gabarita, i da li mi kao obicni gradjani mozemo da potrazujemo takve informacije?
Neke ulice zbog toga su mnogo tamnije, i uze rekao bih. Takodje je i broj parking mesta pod znakom pitanja, neznam kakav je propis i koliko jedna prosecna zgrada od 1000-1300 m2 mora parking mesta da ima?
Koliko ja znam to je po stanu, mozda gresim. Stan ispod 50 kvadrata (ili 30?) ne mora da ima parking mesto, preko toga mora bar jedno (ili mozda vise po kvadraturi). Ako neko zna tacan propis neka me ispravi.
 
Kad ste već navalili sa "ja bih", da se uključim.

Ja bih porušio sve na starom sajmištu što nije staro sajmište i ostavio tako da propada, pokošeno i sa klupicama i novim stazama i čisto i osvetljeno. Ako već ne može ili ako ne postoji volja da se dovede u neko korisnije stanje, onda otvoreni muzej sa nekim monumentom i zastavom koja se vijori sa kule u čijoj je blizini nebezbedno biti. da li je uopšte moguće popeti se na nju?

I ako neko zna u Jurija Gagarina čitav potez od onog vrtića do one ogromne trafo stanice. Pobogu sa tim servisima koliko su ružni.

ja ne mogu da se pomirim sa činjenicom da nešto tako ružno i neskladno može postojati na novom beogradu.
 
little lightning":eubqxlhn je napisao(la):
I ako neko zna u Jurija Gagarina čitav potez od onog vrtića do one ogromne trafo stanice. Pobogu sa tim servisima koliko su ružni.

ja ne mogu da se pomirim sa činjenicom da nešto tako ružno i neskladno može postojati na novom beogradu.
Ružni, da, ali jako praktični i na odličnom mestu kada ti treba majstor. Pričam iz iskustva, a verujem da i mnogi misle isto.

Iza tih kuća se nalazi Prvomajska ulica koja ide duž ograde fabrike i u njoj se nalaze veoma pristojne porodične kuće.
 
Vrh