25. 02. 2010.| 14:29
Dunav u službi "Marine OASA" – izgradnja ekskluzivnog turističko-nautičkog centra u Grockoj počinje 2011. godine
Posle skoro pola veka od poslednje velike investicije na gročanskoj adi - izgradnje odmarašta "Investbanke", na istom mestu "nićiće" moderan turističko-nautički kompleks, vredan između 8 i 10 mil EUR. Buduća "Marina OASA", udaljena svega trideset kliometara od Beograda i smeštena na, smatraju mnogi, najlepšem delu Dunava u Srbiji, biće jedinstveni centar u našoj zemlji koji će objediniti ponudu nautičkog, sportskog, hotelskog, kongresnog i gastronomskog turizma.
Pod obroncima brestovičkih brda, na oko 2 hekatra zemljišta, biće sagrađen hotel sa aprtmanskim delom, sportski tereni i dvorane, otvoreni i zatvoreni bazeni, marina sa 50 vezova, a realizacija projekta firme "DOR Studio" i arhitekte Duška Đorđevića, trebalo bi da počne već naredne godine. Trenutno su u toku izrada neophodne urbanističke dokumenatcije koju priprema Urbanistički zavod Beograda i pregovori sa potencijalnim partnerima, najavio je za "eKapiju" Dragan Jovanović, direktor beogradskog "Appraisal Associates“, koja je investitor projekta i vlasnik bivšeg bančinog odmarališta.
Jovanović je naglasio da su interesovanje za saradnju na izgradnji "Marine OASA" već pokazali potencijalni strateški partneri, a među stranim investitorima su kompanije iz Nemačke, Austrije, Mađarske i Velike Britanije.
- Raspoloženi smo za sve vidove partnerstva, dakle manjinsko i većinsko učešće u vlasništvu budućeg centra, kao i formiranje konzorcijuma. "Appraisal Associates" u projekat inicijalno unosi vlasništvo nad nekretninom i pravo svojine, projektnu dokumentaciju i dosadašnju realizaciju - kaže Jovanović.
Prema njegovim rečima, ideja izgradnje kompleksa na Dunavu nastala je iz procene da Beogradu, ali i Srbiji, nedostaje centar koji na jednom mestu može da zadovolji ovako raznolike potrebe gostiju.
Objašnjavajući koncpet "Marine OASA", Jovanović je kazao da naša prestonica ima nekoliko desetina hotela različitog kapaciteta, kvaliteta i kategorija, koji gostima nude više 6.500 ležaja.
- Ti hoteli su uglavnom namenjeni posetiocima Beograda, ali nedostaje jedinstven turistički kompleks koji može pružiti širok dijapazon novih turističkih usluga. Takvi centri se danas grade u prirodi, izvan gradskog jezgra, sa kvalitetnim wellness i sportsko-rekreativnim sadržajima - objašnjava sagovornik "eKapije".
Jovanović kaže da je za sada za "Marinu OASA" urađen idejni projekat, a pripremaju se urbanistički akti neophodni za buduće proejktovanje i izgradnju.
- Nadamo se da ćemo zahtev za lokacijsku dozvolu predati tokom proleća 2010,godine, kada ćemo i započeti izradu glavnog projekta. Tom dinamikom, početak izgradnje možemo da predvidimo za narednu građevinsku sezonu. Projekat će se odvijati kroz tri faze. Prva bi trebalo da obuhvati izgradnju nautičkog bloka, odnosno marine i celog sportskog kompleksa. Ova faza zauzima 70% površine i oko 10% investicije. Sledeća faza bi bila izgradnja apartmana, dok je u trećoj planirana izgradnja hotela sa svim pratećim sadržajima. Izgradnja hotela sa wellness centrom stajaće oko 6 mil EUR, dok će apartmanski blok koštati oko 1,5 mil EUR.
Bojan Popivoda iz kompanije "Savath", koja je zadužena za kompletni konsalting na projektu, kaže da će "Marina OASA" biti konkurentna svim sličnim objektima na evropskom, pa i svetskom nivou.
- Multifunkcionalne sadržaje maksimalno smo prolagodili kako domaćem tržištu, tako i internacionalnim gostima. Osim ponude u samom kompleksu razmišljali smo i o organizovanim obilascima obližnjih kultuno-istorijskih lokaliteta i izleta Dunavom do Beograda, Vinče, Viminacijuma, Golubca i Srebrnog jezera.
(budući hotel)
Hotelski turizam
Za pružanje hotelskih usluga smeštaja gostiju u "Marina OASA" biće izgrađen moderan objekat kapaciteta 40 dvokrevetnih soba, površine 27 do 30 kvadrata, sa velikim terasama i pogledom na Dunav i sportske terene. Njega će karakterisati savremen dizajn, funkcionalni sadržaji i kvalitetni materijali. Postojeće odmaralište će biti srušeno jer, kako kaže Jovanović, ne može se prilagoditi zamišnjenim arhitektonskim rešenjima.
- Sobe će biti na prvom i drugom spratu, dok će se u prizemlju nalaziti hotelski lobi sa recepcijom, restoranom i velikom terasom sa divnim pogledom na reku. Ispod lobija, u nivou sportskih terena, biće izgrađen wellness centar ukupne površine 1.300 m2, sa zatvorenim bazenom i đakuzi kadama, fitnes salom, saunom, tepidarijumom, salama za masaže i tretmane za relaksaciju i salonom lepote.
Osim u glavnom objektu hotela "Marina OASA", gosti će moći da prespavaju i u apartmanskom bloku koji će imati 20 dvosobnih apartmana, sa dve dvokrevetne sobe, jednom dnevnom i malom kuhinjom.
(apartmani)
- Aprtmani će biti prilagođeni dužem boravak, a razmišljamo i o prodaji tih jedinica na tržištu, po sistemu time share-a. Ta mogućnost biće posebno interesantna nautičarima čija bi plovila bila u marini. Potencijalni vlasnici bi na na raspolaganju imali sve sadržaje u hotelu, naravno po povlašćenim uslovima - objašnjava sagovornik "eKapije".
Kompanija "Appraisal Assciates" je odmaralište Investbanke preuzela kupovinom iz stečaja, februara 2009. godine. Odmaralište je, prema rečima Jovanovića, bilo u funkcionalno dobrom stanju, ali nije bilo u upotrebi.
- Banka je odmaralište poslednje tri godine pred prodaju davala u zakup AMSS-u. U kompleksu koji se prostire na 2 hektara trenutno se nalazi glavna zgrada odmarališta koja ima osam soba, restoran, tehničke prostorije i administrativni deo. Centar ima i 12 dvokrevetnih apartmana, a sve sobe su sa kupatilom. U okviru kompeksa je i sportski deo. Kompleks je sagrađen1964. godine, a jedinu rekonstrukciju posle toga imao je 90-ih godina.
Sportski turizam
"Marina OASA" imaće zatvorenu sportsku halu sa dva terena za male sportove, u okviru koje će biti dve fitnes sale i igraonica za decu. Na obali Dunava nalaziće se 4 otvorena terena za male sportove sa različitim sportskim podlogama, atletska staza sa tartan podlogom, zatim otvoreni bazen na za odrasle i dečji bazen. Bazen će se prostorati na 250 m2, a od vodenih atrakcija imaće toboganima. Zatvoreni bazen površine 180 m2 planiran je u okviru hotela, sa savremenom fitnes salom.
- Usluge sportskog turizma predviđene su za pripreme domaćih i stranih sportista i sportskih ekipa, ali i za rekreativne sportiste, sportske škole, letnje sportske kampove ili organizaciju sportskih dana za preduzeća i druge institucije. Moram da naglasim da je u blizini Grocke i veliki i kvalitetan fudbalski teren kluba "Dunavac". Jedan od aranžmana bio bi da se u kompleksu "Marina OASA" obavlja ishrana i smeštaj sportista, dok bi trenge i utakmice imali na pomentuom, ili stadionu u Smedereva .
(marina)
Nautički turizam
Za nautičke turiste biće izgrađena savremena marina na obali Dunava, sa više od 50 vezova za rečna plovila različitih veličina, od malih skutera, glisera i jahti pa sve do velikih turističkih rečnih kruzera.
"Marina OASA" će pružati nautičarima sve usluge prihvata i servisa rečnih plovila, organizaciju jesenjeg konzerviranja plovila, zimovnika i prolećne pripreme.
- Želimo smo da napravimo centar za beogradske nautičare kojih, prema procenama, ima nekoliko hiljada. Međutim, oni se vrte u uskom krugu u Beogradu - između splavova i Zemuna, jer retka su mesta van Beograda gde mogu da se usidre i imaju neki dodatni sadržaj. Dolaskom u "Marinu OASA" oni će zapravo izaći iz Beograda, a opet biti u Beogradu. Osim vezova, marina će nuditi i prateće usluge- prihvat i servisiranje plovila, zimovnik, prolećno spremanje- objašnjava Jovanović, naglašavajući da nema bojazni od izlivanja Dunava na lokaciji marine.
Zaštita od plavljenja
Stogodišnja kota Dunava je dostignuta 2006. godine i tada je sadašnji plato bio popljavljen, a 50 metara prostora najbližeg vodi se nalazio u vodi.
- Zato smo, radi predostrožnosti, planirali plato viši za dodatnih 90 santimetara, tako da će to biti kvota koja nikada više neće biti ugrožena.
Kongresni turizam
Kompleks na gročanskoj adi imaće kongresni centar u prizemlju i na prvom spratu hotela, ukupne površine 800 m2. Centar će biti funkcionalno namešten i opremljen svom potrebnom tehnikom i rekvizitima neophodnim za udoban boravak i miran rad učesnika.
- Usluge kongresnog turizma moći će da kosrite preduzeća, banke, razna poslovna i privredna udruženja. On će biti odlično mesto za simpozijume, sastanke i seminare
Gastronomija
Gastronomski blok turističko-nautičkog centra "Marina OASA" činiće dva restorana i to - glavni hotelski restoran kapaciteta 170 mesta, koji se nalazi pored lobija u prizemlju hotela i sezonski restoran na obali Dunava pored otvorenog bazena.
Restorani će biti savremeno opremljeni i izvedeni u skladu sa HACCP standardima.
Osim za nautičke, sportske, kongresne i druge turiste i goste "Marina OASA", restorani će biti pogodni za organizaciju poslovnih i porodičnih ručkova, koktela i drugih manifestacija.
Alternativni izvori energije
"Marina OASA" ima potencijal za iskorišćavanje obnovljivih izvora energije i to solarne i geotermalne.
- Solarnu energiju dobijali bismo iz ćelija na krovu sportske hale ukupne površine oko 1.500 m2. To bi obezbedilo podno grejanje u hali i wellness centru hotela Takođe, imamo dozvolu Ministarstva za zaštitu životne sredine i prostornog planiranja za istraživanje geotermalne bušotine na dubini od 410 m. Ta bušotina bi, prema sadašnjoj projekciji, trebalo da daje vodu temperature 32 stepena i 6 litara u sekundi. Ta količina bi bilo dovoljno za rad toplotnih pumpi i zagrevanje celog kompleksa.
(stanje, 2010)
Malo geografije i istorije
Buduća "Marina OASA" je od centra Beograda do isključenja za Vrčin udaljena 20 kilometara, odakle do Grocke ima još 7 kilometara, a do same Ade tri.
- U toku je izrada projekta za proširenje i rekonstrukciju puta Vrčin- Grocka. Zemljani radovi su završeni, a prema planiovima Grada biće urađena kvalitetna saobraćajnica. Za sada je do Ade potrebno 30 minuta vožje, a posle najavljenih radova to vreme će biti smanjeno na 20.
Područjem opštine Grocka, osim Dunava kao najveće i najvažnije evropske rečne saobraćajnice, prolaze dve važne putne arterije: autoput Beograd-Niš i magistralni put koji povezuje Beograd sa Smederevom i drugim gradovima istočne Srbije.
Najstarije jezgro Grocke danas je deo nekadašnjeg Carigradskog druma, uz koji se i formiralo prvo naselje. U Grockoj danas živi oko 10.000 stanovnika, dok opšinu Grocka, koju sačinjava 15 mesta, naseljava više od 75.000 žitelja.
Prostor teritorije Grocke oduvek je bio izuzetno pogodan za naseljavanje. Pored najveće evropske reke, sa plodnom ravnicom i bogatim zaleđem, formirana su prva neolitska naselja, koja danas čine jedno od najznačajnijih arheoloških nalazišta u Evropi. Kultura praistorijskog čoveka, koja je nastala na ovom prostoru u doba srednjeg i poznog neolita dobila je naziv "Vinčanska kultura".
Pejzaž Grocke čini spoj Panonske nizije, velike reke i šumadijskih brda. Uz pomoć povoljnih vetrova i plodnog zemljišta, lokacija teritorije Grocke omogućava idealne uslove za voćarstvo i vinogradarstvo. Zbog nepregledenih plantaža voća i vinograda na blago talasastom zemljištu, Grocku su mnogi nazivali "malom Kalifornijom".
T.S.