Šta je novo?

Obilaznica oko Beograda - [ Autoput ]

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=898798#p898798:3nxrckfm je napisao(la):
Dalmatinac » 15 Nov 2021 10:57 am[/url]":3nxrckfm]Sa kolima ces jako tesko probiti ogradu. Ogradu probiju eventualno sleperi.

Bio sam u kolima koja su probila metalnu ogradu, nije čak potrebna ni velika brzina. Daleko od toga da je "jako teško".
 
Ovo je ekstreman slučaj. Svaki iskusan kamiondžija će ti reći da je cisternu jako gadno voziti i da moraš biti oprezan jer tečnost ne možeš pričvrstiti. Ulaskom u krivinu tečnost te bukvalno vuče u stranu. A kočenjem tečnost "gura" od pozadi. Svaki put kada obilazim cisternu obratim posebnu pažnju. Naročito nakon što sam gledao ovaj snimak.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=898841#p898841:32ts9iu2 je napisao(la):
blagic » 15 Nov 2021 12:58 pm[/url]":32ts9iu2]Ovo je ekstreman slučaj. Svaki iskusan kamiondžija će ti reći da je cisternu jako gadno voziti i da moraš biti oprezan jer tečnost ne možeš pričvrstiti. Ulaskom u krivinu tečnost te bukvalno vuče u stranu. A kočenjem tečnost "gura" od pozadi. Svaki put kada obilazim cisternu obratim posebnu pažnju. Naročito nakon što sam gledao ovaj snimak.

Čista fizika. Pomera se centar mase. Naravno zavisi od cisterne kako će ovo da bude.
Savremene cisterne imaju poprečne i podužne pregrade tako da se tečnost parcijalno odbija.
Ove betonske ograde u Sloveniji su definitivno van savremenih standarda pogovovo što su to ustvari Jersey barijere koje dole imaju proširenje. Kad je točak udario u to samo se popeo i lasnsirao cisternu uz silu kočenja masa je otišla na gore i u stranu i prosto odvukla kamion preko ograde.

Da je bila savremenija viša metalna ograda možda bi ishod bio drugačiji jer bi se ona uvila i uštopovala kamion tj dala mu prostora da ipak malo prođe iza ograde dovoljno da se se centar mase ipak vrati nazad kad se tečnost odbije od zidove cisterne.
 
Moguće je da će pustiti razdvojeno odmah posle tunela Straževica jer je i most posle njega završen i obeležen već. Mislim da je međucevni pojas dovoljno velik za bezbedno prebacivanje saobraćaja. Jedno bi moralo dobro da se obeleži u tunelu is pravca Rakovice i na samom mostu iz pravca NS da ide preusmerenje saobraćaja desno na novi most odnosno suženje na jednu traku iz pravca NS. Ako ovo nije bezbedno onda jedino posle mosta da urade prebacivanje.

Završetkom ovog poteza mogu da puste konačno petlju Orlovača u punom kapacitetu tj da oba glavna pravca budu puštena kao i servisne saobraćajnice.
 
Ljudi jel prošao neko jutros obilaznicom kod hiljadu ruža?Kakav haos!!!!
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=899772#p899772:30w7d3z0 je napisao(la):
peca » 18 Nov 2021 11:06 am[/url]":30w7d3z0]Ljudi jel prošao neko jutros obilaznicom kod hiljadu ruža?Kakav haos!!!!
Ja juče prošao oko 13 sati. Rade na sanaciji udarnih rupa u traci ka B.Potoku posle hiljadu ruža. Kolone bile od Resnika sa jedne i od pijace sa druge stane zbog naizmeničnog propuštanja vozila.
 
Evo konačno dobar pogled na nadputnjak kod tunela Straževica. Mada bih rekao da je bajat snimak jer je jedan član foruma postavljao slike na kojima se vidi da je postavljena konstrukcija i na prazan deo između već završenog dela i ostatka koji se gradi.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=ubIgklQcSCM[/youtube]
 
Овде на форуму се и даље користи измишљена реч надпутњак, примећујем све чешће да се усталио тај израз ??
 
Pričao sam na tu temu sa prijateljem koji je doktorirao na saobraćajnom fakultetu pa ću njemu verovati na reč. Nadvožnjak je iznad pruge. Ali ako vama više odgovara koristite tu reč.
 
Kad god to pročitam, mislim da se neko sprda :laugh:

Pitanje za one koji to koriste, da li ste ozbiljni? :)


Edit: Zakon o putevima ne prepoznaje pojam "nadputnjak" i definiše:
29) nadvožnjak je objekat iznad puta kojim se reguliše ukrštanje u dva ili više nivoa sa drugim putevima, drugim infrastrukturnim sistemom ili železnicom;

Tako da, bar zakonski, nadputnjak je izmišljena reč.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=900113#p900113:nzgnmvvt je napisao(la):
blagic » Pet Nov 19, 2021 11:52 am[/url]":nzgnmvvt]Pričao sam na tu temu sa prijateljem koji je doktorirao na saobraćajnom fakultetu pa ću njemu verovati na reč. Nadvožnjak je iznad pruge. Ali ako vama više odgovara koristite tu reč.

Ево ја сам прелистао речник и нисам наишао на ту реч. Реч надвожњак је изведеница од глагола возити а не од именице воз. :D
 
Nadputnjak je jedna od onih reci zbog kojih se smejemo 'novohrvatskom' govoru. Nisam cuo to nikada za svojih 45 godina, do u poslednjih godinu dana, a ne vidim ni razlog izmisljanju ovakve reci. Ako cemo da objasnjavamo to logikom "voza" i "puta", opet nema smisla. Nadvoznjak se ne nalazi "iznad voza", nego iznad pruge, sto znaci da bi tom logikom trebalo bi da se kaze "nadpruznjak". Analogno tome, ne bi trebalo da bude "nadputnjak", nego "nadautomobilnjak", "nadkamionnjak" ili koja god vam rogobatna ideja padne na pamet.

Inace, ovaj video je uzasno tesko gledati. Svaka cast montazeru na upotrebi efekata, ali bolje da ne radi to vise.
 
Možda niste nigde našli nadputnjak u rečniku, ali ga saobraćajna struka itekako koristi... Jezivo.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=900115#p900115:3nlilnqw je napisao(la):
johnny_s » Fri Nov 19, 2021 12:53 pm[/url]":3nlilnqw]Kad god to pročitam, mislim da se neko sprda :laugh:

Pitanje za one koji to koriste, da li ste ozbiljni? :)


Edit: Zakon o putevima ne prepoznaje pojam "nadputnjak" i definiše:
29) nadvožnjak je objekat iznad puta kojim se reguliše ukrštanje u dva ili više nivoa sa drugim putevima, drugim infrastrukturnim sistemom ili železnicom;

Tako da, bar zakonski, nadputnjak je izmišljena reč.

https://www.putevi-srbije.rs/index.php/срдм-приручник-за-пројектовање-путева

Ja se iskreno gadim nat(d)putnjaka, ali je neki genije celo poglavlje u priručniku, koji je trebalo da odagna sve dileme, krstio baš tako.
I sad neki vrli mladi projektant to uzme i u projektu to krsti po priručniku i stvarno sam viđao projekte gde zaista piše nadputnjak :bash:
I onda svi (investitori, nadzor, itd. ergo struka) kad govore o tom objektu nazivaju ga nezakonito nadputnjak!?
I da zabava bude veća kad kliknete na 9-5 Nadputnjaci izađu vam, pajsad, Nadvožnjaci i celo poglavlje gde se nijednom ne pomene nadputnjak!?
A trebalo je da taj priručnik unificira i standarde i terminologiju, ali avaj...
 
I sve to zato što blesavi rimljani nisu imali vozove pa da nam u amanet (osim akvadukta i vijadukta) ostave reč i za to.
 
Mene to natputnjak strahovito asocira na nakurnjak (ovo valjda nije nepristojna reč obzirom da je u pitanju odevni predmet).
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=900592#p900592:m4aaagt5 je napisao(la):
gundeljbananko » Sub Nov 20, 2021 11:06 pm[/url]":m4aaagt5]Mene to natputnjak strahovito asocira na nakurnjak (ovo valjda nije nepristojna reč obzirom da je u pitanju odevni predmet).
Sve vreme i ja to razmišljam. Ali da su počeli u široj javnosti da pominju natputnjak pre nego što nam je Jovan Memedović predstavio ovaj drugi, verovatno bi drugačije bilo... :lol:
 
Danas prelazio preko Ostružničkog mosta i videh radnike posle ko zna koliko vremena.
 
Да,пролазио сам ја пре 13 дана и такође су били радници на мосту,додуше највише њих 10-ак али и њих ми је драго видети обзиром да месецима ни мува није ту била....
Како одмиче асфалтирање од Орловаче ка тунелу ,зна ли ко?
 
Прошао сам преко моста данас око поднева, било је неколико група од по неколико радника:

IMG-20211123-191652.jpg


IMG-20211123-162614.jpg


IMG-20211123-191725.jpg


IMG-20211123-191902.jpg


IMG-20211123-191921.jpg


IMG-20211123-191946.jpg


IMG-20211123-192002.jpg


IMG-20211123-192040.jpg


IMG-20211123-172323.jpg
 
Таман да стигну до отварања обилазнице до Бубањ потока следеће године!
 
Da, pa će sledeće godine kad završe ovo što sad grade da zatvore suprotnu traku pa će nju da renoviraju par godina kao ovaj most.
Obrni okreni vozimo se jednom trakom narednih x godina.

Послато са M2101K6G помоћу Тапатока
 
Vrh