Šta je novo?

Obeležja Srbije (Grb, zastava, himna...)

20230625_163113.jpg
20230625_163135.jpg
 
Која је порука, нешто не могу да докучим?
Подсећа неодољиво на заставу по сретењском уставу али ротирана за 90 степени контра смеру казаљки на сату.
 
Неко је видео негде на интернету па се губи са њом, као што се нпр. анти-Путиновци по Европи губе са бело-плаво-белом заставом. Мислим да је аутор Коска са мај сити милитари форума који је из играња радио разне варијације грба и заставе.
 
Која је порука, нешто не могу да докучим?
Подсећа неодољиво на заставу по сретењском уставу али ротирана за 90 степени контра смеру казаљки на сату.
Barjaktari kazu da je Sretenjski ustav samo odredio boje i njihov raspored, ali ne i da li ce stajati vodoravno ili uspravno.

Pretpostavljam da im je cilj da imamo zastavu koja je obrnuta francuska, a ne obrnuta ruska. Posto ti isti nose EU zastave uz tu.

U svakom slucaju, dokoni ljudi.
 
Možda je Sretenjaska zastava lepša, ali od zastave se ne traži da bude lepa nego nešto da predstavlja, da predstavlja državu. Ne znam ko je odabrao sadašnju zastavu, volim da verujem da su se pitali stručni ljudi, heraličari koji se time bave i znaju šta rade. Kako bilo, mkasno je da se menja zastava a i nepotrebno, već smo psotali koliko toliko prepoznatljivi, najviše zbog sportista a malo mane zbog ostalih dostugnuća i "dostignuća" naše države.
Što se tiče himne, smatram da je teški promašaj i ne verujem da je predložio neko od gore navedenih stručnjaka. I ona ne treba da se menja, pošto se godinama koristi, ali moglo je to i bolje da se odabere. Ptomašaj je zato što nije prepoznatljiva i pevljiva (primer Marseljeza, britanska, Italijanska, Ruska, Nemačka, itd, pa i himna bivše SFRJ je bila takva). Ja još uvek ne znam sve reči, ritmika je teška, melodika nikakva. Naravno ovo je samo moje mišljenje, kao što rekoh, ne treba da se menja.
 
On the eve of the World War II, at the great international gathering of the Music Confederation, held in Paris, this anthem was declared one of the three most beautiful in the world.
 
Meni je ova sretenjska bolja od bilo koje zastave koje je Srbija zvanicno ili nezvanicno imala.
 
Као да је са недовољно пажње прошла вест о Закључку о усвајању става Владе о примени одредаба Закона о изгледу и употреби грба, заставе и химне Републике Србије, које се односе на употребу Државне заставе и Народне заставе.

Доношењем Закључка стављена је тачка на полемику око коришћења Државне и Народне заставе од стране грађана и правних лица; истиче се право и могућност да се оба облика заставе истичу у прилици коју сматрају пригодном.

Занимљиво је и да се јемчи да грађани и правна лица могу несметано да истичу заставу Србије (било који од њена два облика) на стамбеним и пословним објектима, та на објектима за обављање делатности.
Ово је добар аргумент за све који желе да истичу заставу за празнике на својој згради, на за то предвиђеним држачима.

Истицање заставе ограничено је једино правилима и забранама из одредби Закона о изгледу и употреби грба, заставе и химне Републике Србије.

Нисам успео да нађем текст Закључка, само саопштење Владе о доношењу истог. Иначе, донет је 27. априла ове године.

Не мислим да је у питању савршено решење, али какво год да је — важеће је и треба га поштовати. Добре ствари свакако јесу помињања права, као и могућности несметаног истицања застава. Оно што ја сматрам лошим јесте то што је Државна застава у потпуности препуштена на употребу грађанима, иако је по вексилолошким правилима за грађане намењена Народна застава.
 
Мени је из читаве прича најважније да имам право да истакнем тробојку без грба. Њу сматрам прерогатовном државе, и немам ни најмању потребу да је ставим будући обичним грађанином а не официјалним лицем.
 
Pokušavam da shvatim mentalitet ljudi - govorim o običnim pojedincima, ne o državnim organima i inspekcijama - kojima bi/je bilo bitno da li je neki tamo Pera Perić na svoj balkon ili svadbu okačio ovaj ili onaj oblik Srpske zastave...


Stoga je i dobro što je donesen ovaj zakon. Premda mene ne kači, pošto me Srbovanje putem zastava ne interesuje, niti mi treba zastava da bih se osetio kao Srbin, ili kao rodoljub. Samo kažem, fascinantno mi je bilo pre donošenja ovog zakona, kada ljudi uzmu pa većaju, da li je taj i taj tu i tu trebao da stavi državnu varijantu zastave ili narodnu...
Zaista ogromna dilema, teško pitanje i veoma važna tema za većinu ljudi.
 
Meni ovo oko zastava nije ništa jasno, kakva državna i narodna, u čemu je jbn razlika (znam da jedna ima grb, a druga nema)? Ova dva lika iznad Bendera, o čemu vi pričate ljudi i kojim jezikom?
 
Imaš dve verzije zastave.

Državna:
255px-Flag_of_Serbia.svg.png

I ''narodna'':
158px-Civil_flag_of_Serbia.svg.png


Da zanemarimo sad koliko je bezvezno u moderno vreme utilitarizma praviti nauku i pikanterije oko takvih stvari - vreme kraljeva i dinastija je odavno prošlo, samim tim i heraldika treba da se malo dovede u red i izađe iz srednjevekovnih kalupa i autističnih škola učenja. Al ajde recimo da oko ovih stvari treba da vode računa državni organi, državnici i drugi koji rade sa delegacijama i drugim državnicima. Dakle, jeste malo glupo i smešno, ali ajde ko veli, ako veliki deo sveta i dalje pazi na protokole kod diplomatskih i političarskih sastanaka, da paze i naši u Srbiji i da znaju da li država kači i izlaže zastavu sa orlom ili bez.

Ali mi nije jasno, ako neko kači zastavu na svadbi ili na proslavi nove godine ili bilo čemu što će biti gotovo za par sati... koga realno briga da li je okačio ovu gornju ili ovu donju.
E to je ono što mene buni i na šta se moje pitanje odnosilo. Rekoh, srećom novi zakon je to olabavio. Civili (valjda) sad mogu da kače i jednu i drugu. Ali i dalje ne mogu da se ne zapitam ko se bavio takvim stupidarijama i za vreme starog zakona. Da li je toliko presudno da li je Pera Perić na balkon ili prozo Golfa 2 zadenuo ovu sa grbom ili ovu bez... Koga realno zabole...
 
Poslednja izmena:
Pa, ako sam ja dobro ispratio, do skora je bio zakon da civili mogu da kače i koriste samo ovu zastavu bez orla. A sa novim zakonom je dozvoljeno da koriste obe.
Pa sam se ja zapitao kako izgledaju ljudi koji su bili u stanju da se bave takvim pikanterijama i detaljima. Ono, kako izgleda um ljudi koji se sastanu u nekoj sali i većaju ''eee, za tu i tu priliku ide ova zastava sa orlom, a za tu i tu može da ide samo ova bez orla''. I zašto od starta nije donet zakon koji bi i zvanično dozvolio oba.
A onda se samo od sebe nadovezuje i pitanje zašto uopšte imati dve verzije zastave kada svega par zemalja u svetu to praktikuje danas. Ali to je tek neka viša nauka, a i dogma za mnoge heraldičare, i heraldikom i simbolikom opsednute ljude...
 
Ova dva lika iznad Bendera, o čemu vi pričate ljudi i kojim jezikom?
Добро дошао на тему о обележјима Србије! 🇷🇸
Мислим да је форум довољно велик да покрије добар део интересовања његових чланова, па тако и онај део интересовања везан за обележја наше земље.
Надам се само да си на тему дошао како би нешто ново научио или се информисао, а не како би је минирао постављањем лакомислених питања.

У потпуности је легитимно да некога не занима ова тема, или да се не слаже са неким њеним делом, као нпр. Бендер.
Он сматра да је строга подела на Државну и Народну заставу беспотребна, као и да треба променити приступ хералдици и вексилологији. Ја се, на пример, са тим не слажем и мислим да је добро да имамо устројство везано за заставу наше државе, што је пракса и у великом броју европских земаља. Такође, мислим да хералдику и вексилологију не треба прилагођавати времену у ком се налазимо, будући да оне ни на који начин не сметају развоју друштва.

Све су то легитимни ставови везани за ову тему. Молио бих да се суздржимо од лакомислених и непримерених коментара.
 
Дода8 бих Чичином коментари а везано за примедбу Бендера да треба да се изађе из средњевековних оквира:
Да, то је могуће само оним творевинама које са средњим веком немају везе попут Македоније, Хрватске, Словеније и слично. Они имају могућност да користе дизајн за своја обележја и да не користе средњевековни калуп, јер га и нема.
У случају Србије постоји наслеђе, баштина, и пребогата историја.

Е управо зато, застава не може да се окреће наопако како ветар дува. Када ветар дува како не треба српска застава добија звездице: беле, црвене а сад и жуте. Дакле, звездице на застави Србије су знак да је српска држава под јармом а друштво болује од некакве поделе:

1. Беле на црвеном пољу, у време отоманског ропства, а у народу подела: неко је вапио за слободом и правдом а некоме је одговарало због меркантилног интереса.
2. Црвена на белом пољу, у време комунистичке пошасти, у народу опет посла на традиционалисте и на пролетеријат кога комунисти искористише за подршку. Манипулацијом и подвалом али многи повероваше.
3. Жуте, на плавом пољу, (Чанкова застава) у наше време економске потчињености западу. Народ опет подељен између Оних који виде у томе још једну у низу подвалу запада и других верују управо обрнуто и спремни су да се одрекну свог наслеђа само да би се додворили и ушли у тај нови свет.
 
Vrh