Šta je novo?

Novi Sad - Projekti u izgradnji i opšta diskusija o planiranim projektima

Predstoji izgrada Generalnog projekta sa prethodnom studijom opravdanosti sistema daljinskog grejanja Mišeluka​


miseluk_sa_ribnjakom_080623_tw1024.png


Novosadska toplana raspisala je javnu nabavku za izradu Generalnog projekta sa prethodnom studijom opravdanosti sistema daljinskog grejanja Mišeluka. Planom generalne regulacije Mišeluka sa ribnjakom predviđeno je da deo trenutne K.P. 4153 K.O Petrovaradin (6.159 m2) bude namenjen za budući lokalitet toplane "Mišeluk". Površina rezervisana za TO "Mišeluk" je približno 3.179 m2.

Prilikom izrade Generalnog projekta sa prethodnom studijom opravdanosti, kako je naglašeno, treba razmotriti konceptualno rešenje za izgradnju toplotnog izvora ukupnog toplotnog kapaciteta 29 MW.

- Faznost izgradnje toplotnog kapaciteta toplane treba usaglasiti sa razvojem toplotnog konzuma predmetnih područja Mišeluka. Shodno tome, za potrebe prve faze razvoja potrebno je definisati toplotni izvor ukupnog kapaciteta 9 MW, pri čemu se bazni kapacitet obezbeđuje primenom toplotnih pumpi voda-voda (2x0,5 MW), a preostali kapacitet od 8 MW visokoefikasnim kotlovskim postrojenjem na prirodni gas. Iako se prvom fazom razmatra izgradnja toplotnog izvora kapaciteta 9 MW, novoprojektovani objekat, u građevinskom smislu, treba da obezbedi dovoljno prostora za proširenje kapaciteta za dodatnih 20 MW, čime će se u konačnom konceptu obezbediti potrebnih 29 MW toplotnog kapaciteta. Proširenje kapaciteta za 20 MW se predviđa za drugu fazu razvoja toplane - naglašeno je u dokumentaciji.

Generalnim projektom, kako se precizira, potrebno je sagledati resursne i prostorne mogućnosti i ograničenja izgradnje toplotnog izvora, usvojiti generalnu koncepciju, makrolokaciju i prostornu dispoziciju objekta, utvrditi osnovne funkcionalne, tehnološke i tehničke karakteristike objekta, etapnost gradnje, uslove i režime eksploatacije, odnos prema prostoru i životnoj sredini, optimalni raspored opreme i infrastrukture, kao i osnove za ekonomsku (Cost-Benefit) analizu.

Kako se podseća, toplifikacioni sistem grada Novog Sada čini pet gradskih toplana, odnosno toplotnih izvora (TO Jug, Sever, Istok, Zapad, i Petrovaradin), od kojih su tri (TO Jug, Istok i Sever) poveznim vrelovodima preko Gradske razdelne stanice (GRS) spojene sa Termoelektranom-toplanom TE-TO "Novi Sad".

- Mogućnosti za dalje proširenje sistema daljinskog grejanja (SDG) razmatrane su u dokumentu Strategija razvoja sistema daljinskog grejanja Novog Sada - Strategija razvoja JKP Novosadska toplana do 2030. godine iz 2021. godine u kojem je, između ostalog, sprovedena urbanistička analiza planova područja Mišeluka, prikazana projekcija toplotnog konzuma za predmetno područje (na osnovu GIS analize) i dat predlog razvoja nove toplane na osnovu koncepta četvrte generacije sistema daljinskog grejanja i hlađenja. U slučaju ostvarenja planskih dokumenata, realno je predvideti da potencijal novog toplotnog konzuma na području Mišeluka ide i do 60 MW za 2030. godinu. Kako na predmetnoj lokaciji trenutno nema toplotnog izvora, a uzimajući u obzir prethodno sprovedene analize, zaključeno je da je potrebno pristupiti projektovanju novog toplotnog izvora koji će obezbediti snabdevanje pomenutog područja toplotnom energijom - ukazuje se u dokumentaciji.


Novosadska toplana je izvela geološka istraživanja i izgradila jednu istražno-eksploatacionu bušotinu za zahvat vode za pogon toplotne pumpe na lokaciji budućeg toplotnog izvora TO "Mišeluk", a kako se dodaje, generalnim projektom treba predvideti još jednu eksploatacionu bušotinu.

Procenjena vrednost nabavke je 14 miliona dinara bez PDV-a.

Rok za podnošenje ponuda je 16. septembar.

Više detalja može se naći OVDE.

 
Na Novelu sam mislio, ali je vec pomenuta, onda verovatno Novkabel, ozbiljna rekonstrukcija, ali nije nova zgrada iz temelja.
 
Na Novelu sam mislio, ali je vec pomenuta, onda verovatno Novkabel, ozbiljna rekonstrukcija, ali nije nova zgrada iz temelja.
Novella je dobila pre koji dan gradjevinsku dozvolu
 
Црквена општина.
IMG_20240821_175853_850.jpg

На делу поред гимназије већ стављају греде за кров.
IMG_20240821_175919_299.jpg

Да ли неко зна шта ће градити поред бивше балетске школе? Ту је била једна прелепа стара кућа.
IMG_20240821_172759_309.jpg
 
Ne mogu još poslovnu jer su im tu kontejneri i mašine itd...Svakako je plan prvo lamele B1 i B2, pa onda B3 i poslovnu zgradu.
Tako da će lamela B3 i poslovna zgrada nekih 6meseci biti u zakašnjenju od prve dve lamele.
Jeste, radili su mesecima na iskopu zemljišta, obezbedjivanju i donošenju armaturnih šipova koliko mi se čini.
Tako da realno ide sve po planu i očekivano.
 
Ne mogu još poslovnu jer su im tu kontejneri i mašine itd...Svakako je plan prvo lamele B1 i B2, pa onda B3 i poslovnu zgradu.
Tako da će lamela B3 i poslovna zgrada nekih 6meseci biti u zakašnjenju od prve dve lamele.
Jeste, radili su mesecima na iskopu zemljišta, obezbedjivanju i donošenju armaturnih šipova koliko mi se čini.
Tako da realno ide sve po planu i očekivano.
Čak mi se čini da su i krenuli da kopaju nešto na mestu poslovne kule, brzo će to sve izgleda.
 
Otprilike u martu 2026 treba da budu komplet završene prve dve lamele, a nakon 6meseci i treća i cela poslovna zgrada.
Tako da načekaćemo se ali brzo će to.
Raduje me što se znaju i zakupci po lokalima i neće biti dozvoljeno da bude kladionica, već eskluzivni restoran poput Petrusa, vrtić, kafeterija, Univerexport i ne znam šta još mislim neka fensi teretana...
 
Mislim da će i centar pretrpeti ozbiljne izmenem nadam se na bolje. Garaža kod hotela centar, poslovna zgrada Vege, a načuo sam i još jedan moguć soliter, al nije baš pouzdana informacija.
 
Hvala na odgovorima.
Da li postoji render za tu zgradu kod baletske škole?
 

Prilozi

  • Screenshot_20240821_231137_Samsung Internet.jpg
    Screenshot_20240821_231137_Samsung Internet.jpg
    48 KB · Pregleda: 71
  • Screenshot_20240821_231127_Samsung Internet.jpg
    Screenshot_20240821_231127_Samsung Internet.jpg
    98,4 KB · Pregleda: 80
  • Screenshot_20240821_231111_Samsung Internet.jpg
    Screenshot_20240821_231111_Samsung Internet.jpg
    53,5 KB · Pregleda: 82
@Nem Hvala puno, za ovo iza Pozorišta nisam ni znao.
To će valjda primorati Grad da sredi Trifkovićev trg i ulicu iza Uspenskog Hrama i Pozorišta.
 
Mislim da će i centar pretrpeti ozbiljne izmenem nadam se na bolje. Garaža kod hotela centar, poslovna zgrada Vege, a načuo sam i još jedan moguć soliter, al nije baš pouzdana informacija.
Samo da se završe ove podzemne garaže i biće super.
 
Vrh