Šta je novo?

Novi reprezentativni plato/trg kod Hrama Sv.Save (riskantan poduhvat )

Prema Zexu Hram je suviše izdvojen od okoline i usamljen. On planira rušenje sve do "gradića Pejtona". Dalje,planira izgradnju velikih zgrada u onom parku između B. Oslobođenja,Tiršove i Katćeve što zanči uništenje parka. Takođe planira veliku zgradu u parku gde je meteorološka stanica i koji je sad skoro uređen?! Gde je spomenik Karađorđu, gde onaj spomenik (mislim Svetom Savi) poklon Rusa?
 
@dedinje,
Pa on je to uradio sematski mislim da nije mislio da skloni spomenike u parku.
 
dedinje":2ms5nhkd je napisao(la):
Prema Zexu Hram je suviše izdvojen od okoline i usamljen. On planira rušenje sve do "gradića Pejtona". Dalje,planira izgradnju velikih zgrada u onom parku između B. Oslobođenja,Tiršove i Katćeve što zanči uništenje parka. Takođe planira veliku zgradu u parku gde je meteorološka stanica i koji je sad skoro uređen?! Gde je spomenik Karađorđu, gde onaj spomenik (mislim Svetom Savi) poklon Rusa?
Dedinje, uopste nije planirana izgradnja nikakvih velikih zgrada, svi spomenici i mala crkva ostaju gde jesu. Jedino sto se uklanja je ono cudo od biblioteke, koje vise prolici bloku 39, nego svetosavskom platou. Ta zgrada je sve samo nije reprezentativna i stilski je potpuni promasaj za ovaj plato, sto je i razumljivo jer je gradjena maltene posle, ali pre hrama.

Taj park se "unistava" jer se dobija 3x veca zelena povrsina sa desne strane.

Dedinje, vi niste izgleda bas sa paznjom procitali opis ideje. Onaj ko je pazljivo procitao ne daje takve komentare, jer sam sve naveo sta, kako i zbog cega, a opet kao sto je vam je spatiotecte naveo, u pitanju je cista geometrija, jer Beograd nazalost nema NIJEDAN JEDINI pravi trg, (sem delimicno Bajlonijeve pijace i NP ) makar kako mi trg shvatamo kao pojam, i prema onome sto smo ucili iz literature.
 
zexland":2uy0an5o je napisao(la):
dedinje":2uy0an5o je napisao(la):
Prema Zexu Hram je suviše izdvojen od okoline i usamljen. On planira rušenje sve do "gradića Pejtona". Dalje,planira izgradnju velikih zgrada u onom parku između B. Oslobođenja,Tiršove i Katćeve što zanči uništenje parka. Takođe planira veliku zgradu u parku gde je meteorološka stanica i koji je sad skoro uređen?! Gde je spomenik Karađorđu, gde onaj spomenik (mislim Svetom Savi) poklon Rusa?
Dedinje, uopste nije planirana izgradnja nikakvih velikih zgrada, svi spomenici i mala crkva ostaju gde jesu. Jedino sto se uklanja je ono cudo od biblioteke, koje vise prolici bloku 39, nego svetosavskom platou. Ta zgrada je sve samo nije reprezentativna i stilski je potpuni promasaj za ovaj plato, sto je i razumljivo jer je gradjena maltene posle, ali pre hrama.

Taj park se "unistava" jer se dobija 3x veca zelena povrsina sa desne strane.

Dedinje, vi niste izgleda bas sa paznjom procitali opis ideje. Onaj ko je pazljivo procitao ne daje takve komentare, jer sam sve naveo sta, kako i zbog cega, a opet kao sto je vam je spatiotecte naveo, u pitanju je cista geometrija, jer Beograd nazalost nema NIJEDAN JEDINI pravi trg, (sem delimicno Bajlonijeve pijace i NP ) makar kako mi trg shvatamo kao pojam, i prema onome sto smo ucili iz literature.
Meni iskreno biblioteka ne smeta, i kao sto sam rekao malo bih prosirio onaj luk ulice iza, ali ni tamo ne bi dalje od toga rusio. To je em skupo, znaci u biti nema ni sanse da se izvede, bice tesko ocistiti i Terazijsku padinu a kamoli ovo, jednostavno nemoguce. Sracunati samo koliko to zemljiste u sadasnjoj upotrebi kosta, sto bi se moralo nadoknaditi, da ne govorim o porusenim stambenim povrsinama.

Evo i jedan los primer "iz sveta", katedrala u Antverpenu je potpuno okruzena malim kucama koje su joj maltene dosle do samog zida sa svih strana. Ali kad se urbano tkivo jednom napravi jako je skupo rusiti samo da bi se otvorio prostor, za zelenilo, ili za trg
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Antwerpen_kathedraal02.jpg
http://en.wikipedia.org/wiki/File:OLV-Kathedraal.jpg

Sto se tice pravih gradskih trgova, slazem se nedostaju nam. Zato sam svim srcem za onaj Rascianov predlog za trg u Kneza Milosa. Isto tako, onaj prostor gdece da grade hotel u Rajicevoj je jedan idealan, pravougaoni, pravi gradski trg. I prostor ispred crkve Sv Marka bi mogao biti jedan lep gradski trg. Da se ovoliki prostor oko hrama rascisti, to ne bi bio trg nego park. A parkova ipak imamo.

Sorry, zex, ali mi se ova ideja ne svidja, mozda imam jaku averziju prema rusenju. Rusiti stracare i zgrade koje jednostavno ne mogu da se nose sa nabujalim gradom oko sebe (Slavija), ali ne dalje od toga. Vise sam za istoricizam i postovanje onoga sto je izgradjeno pre nas. Na kraju, da li neko zna za neki primer grada koji je "preorao" citave blokove samo da bi napravio park?
 
U antverpenu su kuće uz samo katedralu što nije najbolje. Ali to su lepe zgrade, na sprat, stilski se uklapaju uz katedralu, mnoge su stare kao i katedrala i ne smetaju joj. Svaki čovek od ukusa, pogotovu arhitekta, reći će sve najbolje o zgradi biblioteke. Nju je projektovao krajem šezdesetih godina splitski arhitekta Ivo Kurtović. Trebalo je da bude otvorena 1971 i time obekeži 30 godina rušenja narodne biblioteke ali je otvorena 1972. Građena je sporo i vrlo luksuzno znam da je koštala ogromne pare. I početak izgradnje i otvaranje svečano su obeleženi. Misilim da se nekim forumašima ne sviđa jer oni cene samo visoke zgrade a ova ima 2 do 3 sprata i uglavnom ide u dužinu. Nekoliko spratova je pod zemljom gde je odlična protiv požarna zaštita obzirom na strašno iskustvo iz 1941. Ono što je na kraju bitno zgrada je u stilu stare srpske seoske arhitekture što nije teško primetiti. Namerno rušenje te zgrade odgovaralo bi rušenju zgrade Narodne skupštine. Ona je podignuta oko 15 godina pre Hrama. Da se onda znalo da će se Hram završiti ne bi je gradili na tom mestu ali sad je gotovo. Uostalom i Hram i Narodna biblioteka su centri duhovnosti.
 
@johnny Kad crkve svetog marka nikad nece biti trg jer ce tu crkva nesto da budzi a bice i napravljena podzemna garaza...otprilike na 50tak metara od ulaza u crkvu.
 
Rascianov predlog za Kneza Miloša je odličan (ako misli na otvaranje onog sadašnjeg "dvorišta" zgrade starog generalštaba i otvaranje vizura kroz onu monumentalnu (za Beograd) kapiju koja povezuje to dvorište i Resavsku ulicu. To je u planu i uradiće se ali to opet nije trg. Trg Republike je sada sveden na ulicu (Kolarčeva-Vasina, od koje se odvajaju Makedonska i Francuska). Beograd ima jedan trg i to je Slavija. Druga je stvar što je treba temeljito preurediti ali i ovakva grozna kakva je ona je trg. Ružan trg ali trg. Trg bi eventualno još mogla biti autokomanda. Inače, luk iza Hrama biće sigurno proširen i deo njega će ući u crkvenu portu. Ulica B.Stankovića će biti malo pomerena a onaj mali, drugi "pejton" odmah iz Hrama već je počeo da se ruši. Zeks je dao samo šematski prikaz ali nije obeležio ulice kao i značajne kuće tako da se ne može lako razumeti.
 
dedinje":1yk81kbp je napisao(la):
U antverpenu su kuće uz samo katedralu što nije najbolje. Ali to su lepe zgrade, na sprat, stilski se uklapaju uz katedralu, mnoge su stare kao i katedrala i ne smetaju joj. Svaki čovek od ukusa, pogotovu arhitekta, reći će sve najbolje o zgradi biblioteke. Nju je projektovao krajem šezdesetih godina splitski arhitekta Ivo Kurtović. Trebalo je da bude otvorena 1971 i time obekeži 30 godina rušenja narodne biblioteke ali je otvorena 1972. Građena je sporo i vrlo luksuzno znam da je koštala ogromne pare. I početak izgradnje i otvaranje svečano su obeleženi. Misilim da se nekim forumašima ne sviđa jer oni cene samo visoke zgrade a ova ima 2 do 3 sprata i uglavnom ide u dužinu. Nekoliko spratova je pod zemljom gde je odlična protiv požarna zaštita obzirom na strašno iskustvo iz 1941. Ono što je na kraju bitno zgrada je u stilu stare srpske seoske arhitekture što nije teško primetiti. Namerno rušenje te zgrade odgovaralo bi rušenju zgrade Narodne skupštine. Ona je podignuta oko 15 godina pre Hrama. Da se onda znalo da će se Hram završiti ne bi je gradili na tom mestu ali sad je gotovo. Uostalom i Hram i Narodna biblioteka su centri duhovnosti.
Upoznat sam sa istorijom zgrade i o njenom znacaju,i to je sve tacno, ali naravno ukusi se razlikuju :) e sada uporedjivati je sa Domom Narodne skupstine, mislim da je besmisleno, Srbija zasluzuje ipak monumentalniju zgradu nacionalne biblioteke.

Za tu zgradu vazi slicna prica kao i za Dobrovicev generalstab. Solidna zgrada, ali na pogresnom mestu.

I ne bih se slozio za Slaviju i Trg Republike, to su trgovi samo u imenu, znaci da se izrazim kao spatiotecte, dve sobe kojima fali po zid :) suplje i duva na sve strane...da su projektovani kao ovakvi, onda bi to bila potpuno druga stvar...ovako jos uvek ne.
Bajlonijeva pijaca itekako ima vece znacenje trga nego pomenuta dva :)

@ JohnyBgood - Lepo ja napisah u sklopu teme (riskantan poduhvat ) :)

Inace Nikolin ( Rascianov) predlog je nesto fantasticno sto bi itekako oplemenilo taj deo grada, predlog ima potpunu logiku i novi pesacki trg bi se savrseno uklopio u ambijent ! Svaki dan kada prolazim kroz ulicu Milosa Velikog, zamisljam kako bi to jako dobro izgledalo ! :)
 
Жељко је отворио тему и дао предлог за решење Светосавског платоа, чије ме је садашње стање увек нервирало. Сам Храм делује као да је "набијен" на стамбене блокове Чубуре. То даје сумњу, да је у време када је Храм почет са изградњом, планирано рушење истих тих блокова.
Народна библиотека је ипак грађена у доба комунизма, када је црква била маргинализована, и изградња Храма није била ни планирана. Међутим, и поред тога, сматрам да је лепо уклопљена и да са Храмом чини једну целину, како архитектонску, тако и духовну. Архитектонски их повезује бакарни кров. Такође, представља бисер архитектуре, и заиста је монументална. Такође ме зачуђује Зексов став о њој. Платоу неупоредиво више смета парохијки дом,јер криминално заклања малу цркву.

Жељков предлог је по мом мишљењу сувише радикалан. Ево, ја представљам неко моје раније размишљање на тему. Сам плато има невероватну геометријску,али не и досадну симетрију. Ја не бих рушио цео тај источни простор, већ бих продужио Подгоричку до Макензенове (црвено), и од ње до Храма поручио све. Такође бих мало исправио Скерлићеву и тиме добио занимљиву геометријску површину са Храмом у средини, чија би симболика била у томе да је Храм отворен према својим грађанима, што је и његова основна одлика. Велику белу зграду иза Храма (црвени круг)бих задржао, као архитектонску и урбанистичку дијагоналу библиотеци. У ту зграду (која зврји празна, чини ми се), уселио бих Патријаршију. Тиме би био решен проблем те спорне зграде Патријаршије, коју планирају угурати на плато.
Тачно је да је то много рушења, али мислим да једно овакво место то заслужује. Тиме би се и добио прави, монументални трг. Овако, добијамо урбанистички несклад и тотални хаос, чија је круна "закривљење" улице Боре Станковића. Још један пример, како је краткотрајна материјална добит стала на пут естетком и урбанистичком развоју Београда.

72zi42.jpg
 
vucko":3umheo4x je napisao(la):
@johnny Kad crkve svetog marka nikad nece biti trg jer ce tu crkva nesto da budzi a bice i napravljena podzemna garaza...otprilike na 50tak metara od ulaza u crkvu.
I ja se toga plasim ali hocu da verujem da ima nade :)

Crkva odista ima parcelu iza Jata gde je sada jedna jako neugledna gradjevina i stvarno je treba zameniti, ja bi voloe da to bude po originalnom projektu koji je u stilu moderne. Za podzemnu garazu nam samo ostaje da molimo Boga da to ne unisti taj prostor. Po meni bi na onom zapustenom prostoru ispred crkve (koji je sada nazalost parking) najbolje bilo rekonstruisati staru Terazijsku fontanu, tu bi bas super legla. Mozda i napraviti neki gazebo kao zadnju stanicu tramvaja, malo smaknuto u park, i eto to jednog lepog i dosta tihog i zasticenog kutka u sred grada, sa minimalnom investicijom. Ja bi tu redje sedeo nego kod konja i svakog gosta odveo da mu pokazem...
 
Najsavršeniji i najlepši trg na svetu (trg nad trgovim) je sigurno Etoal sa Trijumfalnom kapijom u Parizu. Zex, pa i ja sam rekao da Trg republike nije trg. Slavija ispunjava uslove da bude trg jer se od nje zrakasto odvaja ravno osam ulica i bulevara. Druga je stvar što ona nije još izgrađena što je svojevrstan skandal. Što se tiče biblioteke, naravno nisi u pravu. Ona ne ide u visinu ali je ipak monumentalna. Građena je od mermera i njena izgradnja je bila praznik za čitavu Srbiju. Vi koji ste rođeni posle njene izgradnje niste svesni njenog značaja. Pa zgrade od mermera nikad se ne ruše. To je kao kad bi Atinjani srušili Akropolj.
 
dedinje":lnfculy6 je napisao(la):
Najsavršeniji i najlepši trg na svetu (trg nad trgovim) je sigurno Etoal sa Trijumfalnom kapijom u Parizu. Zex, pa i ja sam rekao da Trg republike nije trg. Slavija ispunjava uslove da bude trg jer se od nje zrakasto odvaja ravno osam ulica i bulevara. Druga je stvar što ona nije još izgrađena što je svojevrstan skandal. Što se tiče biblioteke, naravno nisi u pravu. Ona ne ide u visinu ali je ipak monumentalna. Građena je od mermera i njena izgradnja je bila praznik za čitavu Srbiju. Vi koji ste rođeni posle njene izgradnje niste svesni njenog značaja. Pa zgrade od mermera nikad se ne ruše. To je kao kad bi Atinjani srušili Akropolj.
Ok, izvinjavam se, verovatno sam pogresno razumeo vasu definicije Trga Republike :)
Biblioteka mi se iskreno nikada nije dopadala kao objekat na tom mestu, a kao objekat sam za sebe je solidan ( jednostavno ne prepoznajem nikakvu arhitektonsku vrednost te zgrade, sem ajde da kazem prosvetiteljske :) )

Moguce je da nisam ni svestan njenog znacaja, ali to ce verovatno samo vreme posle pokazati :)

@ JohnyBgood - +1 za fontanu kod crkve Sv. Marka :)
 
Мало сам се касније укључио у расправу - једно две године касније, али исто бих изразио своје велико неслагање са идејом да се уклони Народна библиотека Србије.

Не спадам међу те архитекте, али неки чак сматрају да она а не храм поседује велику архитектонску вредност. По мени, оба објекта имају ту вредност а и чине једну целину - духовност, просвета.

Можда, како каже Жељко, она својом архитектуром више припада Новом Београду, али што се мене тиче, попут неког брода, она се и овде лепо усидрила, ненаметљива а опет не и неприметна. И при неком будућем планирању јавних простора, она се може сасвим фино уклопити.
 
Vrh