Šta je novo?

Novi reprezentativni plato/trg kod Hrama Sv.Save (riskantan poduhvat )

vucko":2ascg9ax je napisao(la):
Evo ga,ziveo beoifno!Tu imas urbanisticke planove od 80tih do sada,a nemas blage veze koji je vazeci a koji ne :lol:

DUP savskog platoa 1990 godine(on je sada nevazeci).

http://mapa.urbel.com/silverlight/538/

Ovo je trenutno vazeci plan iz 2006 koji se tice tih blokova koje bi ti porusio hehe

http://mapa.urbel.com/pdr/1145.html

Instaliraj dwg viewer da bi video te dijamante naseg urbanizma :rolleyes:
Hvala Vucko puno !!! :)

A jel možemo Hram da sklonimo i da napravimo veliki trg oko biblioteke?
E sada...pretera ga i ti...:rolleyes:
 
Svako sirenje vrtnih povrsina, pa time i jedno ovako resenje je pohvalno, ali na zalost vise nego neostvarivo.
Ipak ostvariviji bi bio jedan bulevarski potez iz pravca Vuka koji bi imao Hram u perspektivi i zahtevao manje slobodnog mesta za izvlacenje.

Ali najostvarivije i najbolje resenje bi bilo da je zaledje Hrama postalo beogradski Monmartr, sa kafeima i galerijama u kucicama te cetvrti iza i pesackim vrtnim ulicama sa puno cveca i drugog rastinja.
Na zalost umesto toga veci deo nekad lepe i svetle Sokolske ulice sa zelenim dvoristima je pretvoren u tamni kanal bez i jedne travke, slicna sudbina sledi i Mutapovoj, tako da jedino Macvanska moze da bude kandidat za vrtnu pesacku ulicu sa dusom i spoji VRTNE POVRSINE KOD HRAMA SA CUBURSKIM PARKOM.
 
stobi menjao plac oko hrama kad ima toliko brownfield lokacija u beogradu koje mogu da postanu parkovi....
 
Meni se oni novoizgradjeni blokovi iza Hrama dopadaju. Arhitektura je promenjlivog kvaliteta, ali mi se svidja taj splet uskih ulica. Nadam se da ce se infrastrukturno urediti u skorijem roku ( asfalt, zasto da ne i kaldrma, nove svetiljke i da se uklone one drvene bandere za telefon ili sta vec...), da se uvedu neki novi sadrzaji osim stanovanja i posebno bih voleo da se na mestu one benzinske pumpe uredi neka lepa mini pjaceta.
Osecaj bi mogao biti slican kao na Montmartu, gusto upakovani blokovi nizih zgrada nad kojima se nekako misticno nadvijaju kupole bazilike Sacre Coeur-a, odnosno Hrama u beogradskom slucaju.
Ti blokovi sa ulicne vizure ne ugrozavaju vec naprotiv potvrdjuju dominatnost Hrama u tom kraju, istovremeno ostvarujucu dovoljnu prisnost sa njim cineci ga sastavnim delom tog urbanistickog tkiva umesto da stoji kao izolovani monumentalni objekat.
A opet sa druge strane prema Bulevaru Oslobodjenja, ulicna vizura je skroz slobodna.

Evo cisto radi poredjenja: :)

montmartre1_modifié-1.jpg


qs11ex.jpg


montmartre001.jpg


16avf4p.jpg
 
Rascian":2ha6tzw5 je napisao(la):
Meni se oni novoizgradjeni blokovi iza Hrama dopadaju. Arhitektura je promenjlivog kvaliteta, ali mi se svidja taj splet uskih ulica. Nadam se da ce se infrastrukturno urediti u skorijem roku ( asfalt, zasto da ne i kaldrma, nove svetiljke i da se uklone one drvene bandere za telefon ili sta vec...), da se uvedu neki novi sadrzaji osim stanovanja i posebno bih voleo da se na mestu one benzinske pumpe uredi neka lepa mini pjaceta.
Osecaj bi mogao biti slican kao na Montmartu, gusto upakovani blokovi nizih zgrada nad kojima se nekako misticno nadvijaju kupole bazilike Sacre Coeur-a, odnosno Hrama u beogradskom slucaju.
Ti blokovi sa ulicne vizure ne ugrozavaju vec naprotiv potvrdjuju dominatnost Hrama u tom kraju, istovremeno ostvarujucu dovoljnu prisnost sa njim cineci ga sastavnim delom tog urbanistickog tkiva umesto da stoji kao izolovani monumentalni objekat.
A opet sa druge strane prema Bulevaru Oslobodjenja, ulicna vizura je skroz slobodna.

Evo cisto radi poredjenja: :)

http://www.rentals.chsparis.com/A_Scenes_Montmartre/montmartre1_modifié-1.jpg

http://i56.tinypic.com/qs11ex.jpg

http://www.catnip.co.uk/paris/snaps/montmartre001.jpg

http://i55.tinypic.com/16avf4p.jpg
Lepo receno i prelepe slike, plus k'o vrata! :kk:
 
Glas prirode":gm77y7i1 je napisao(la):
Svako sirenje vrtnih povrsina, pa time i jedno ovako resenje je pohvalno, ali na zalost vise nego neostvarivo.
Ipak ostvariviji bi bio jedan bulevarski potez iz pravca Vuka koji bi imao Hram u perspektivi i zahtevao manje slobodnog mesta za izvlacenje.

Ali najostvarivije i najbolje resenje bi bilo da je zaledje Hrama postalo beogradski Monmartr, sa kafeima i galerijama u kucicama te cetvrti iza i pesackim vrtnim ulicama sa puno cveca i drugog rastinja.
Na zalost umesto toga veci deo nekad lepe i svetle Sokolske ulice sa zelenim dvoristima je pretvoren u tamni kanal bez i jedne travke, slicna sudbina sledi i Mutapovoj, tako da jedino Macvanska moze da bude kandidat za vrtnu pesacku ulicu sa dusom i spoji VRTNE POVRSINE KOD HRAMA SA CUBURSKIM PARKOM.
Posto sam inace po prirodi osetljiv na Pariz poztivno naravno :) (ko ne obozava Pariz :) ) u bilo kojoj varijanti da se pomene Monmartr meni se naravno sve dopada vezano za to :)
Ovo i Nikolina ideja je super, blokovi vec dobijaju smisao, i uz postojece resenje prosirenja desne spirale to je to. Medjutim znamo da kod nas nazalost to nece skoro desiti ( ja bih voleo).

Bravo Glas prirode & Nikola :)

@ Jovan - Mozda nisi bas pazljivo citao prvi post :) tamo sam sve naveo :)
 
Hvala ti Zex , ali ne zbog onog bravo, nego zato sto je cestito bar primetiti da je neko nesto predlozio, za razliku od nekih koji mogu da prepisu ceo predlog i ne pomenuvsi onoga koji je to napisao, i gle cuda jos za taj resavski poduhvat dobiju i plus, ali bez obzira na ovakve detalje koji mogu biti i slucajni propusti drago mi je sto vec ima nekoliko ljudi koji su stali iza ove jednostavne i lepe zamisli Monmartra na Cuburi koju odavno nosim i evo prvi put je iznosim javno.

Pre svega je potrebno zastititi preostale kuce u Mutapovoj, zatim kuce u Macvanskoj od kojih su neke vec vrlo neukusno nadogradjivane, zatim poplocavanje ulica kamenom, stilizovani kandelabri, renoviranje fasada i uvodjenje sadrzaja, kafei, restorani, poslasticarnice, antikvarijati, galerije i prodavnice suvenira... Naravno,obavezno i rastinje u zardinjerama ili basticama i poneko drvce !

Sve to nije preskupo, bar ne koliko jedan most, a i taj Cuburski Monmartr bi postao simbol grada, ali takav simbol koji ne naruzuje ono sto simbolise, kao sto je slucaj sa nekim drugim simbolima koji nicu ne pitajuci za cenu.
 
Чубура треба да задржи свој јединствени дух, али како то да се одради, кад је већ иза Храма, Хомен испланирао пословни центар. :bash: Пословни стакленац иза Храма!! Не да не иде, него је почетак краја Чубуре...
 
Nazalost tacno je, jos pre nekoliko godina se pojavio nacrt bele gradjevine iza Hrama i rusenje trznog centra je priprema za to.

Posledice, Hram ce izgubiti pozadinsku dubinu i tajnovitost koju je davalo siroko nebo iza i zelenilo sa visokim jablanovima, ako to sve bude izgradjeno.

Srusice verovatno i onu prizemnu kucu sto lici na mali barokni dvorac sa motivom lavljih glava , nekom je to sve mozda kic preostao iz davne poroslosti, ali neka dokaze da to sto se u blizini danas gradi ima vecu umetnicku vrednost, naprotiv, sve prepisano i isprazno. a najvise dosadno, a zgrada je nesto sto se ne kupuje u restoranu brze hrana i udje, prodje i izadje, zgrade se grade da traju vekovima i zato ne smeju da budu dosadne i da svojim oblicima i bojama stete raspolozenju stanovnika i prolaznika.
 
Nije ovo tako loše koliko mi je bolja ranije pominjana ideja sa probijanjem tunela u Bulevaru Oslobođenja tako da se spoje park ispred hrama i park preko puta. Jeste da Hram ne bi bio u sredini, ali mogla bi već da se izgradi druga zanimljiva građevina s druge strane pa da se tako postigne neka ravnoteža..
 
Da ta ideja od ranije je mnogo dobra :) slicno kao za projekat u Pariskoj (Rajiceva - Kalemegdan) :kk:

Sorry Jovane, po komentaru sam pomislio da nisi pazljivo video :)
 
hm.. a kada bi se stavili lavirinti od žive ograde (mislim na onu visoku) da kad se gleda iz vazduha ti lavirinti imaju oblik Nemanjića. Svaka celina da ima nekog Nemanjića :)
 
Meni se ovo uopšte ne sviđa, ali ni malo. Ja sam iz tog kraja i ovim binestale mnoge lepe stare i nove zgrade.

Glas prirode":1wcgk1n8 je napisao(la):
Na zalost umesto toga veci deo nekad lepe i svetle Sokolske ulice sa zelenim dvoristima je pretvoren u tamni kanal bez i jedne travke, slicna sudbina sledi i Mutapovoj.
Ja lično podržavam rušenje oronulih uđerica koje su ruglo Čubure, nažalost srušene su i neke lepe kuće sa ili bez bašti.
Što se tiče Sokolske nisu nove zgrade tako loše ima jedan koja mi se baš sviđa.
U Mutapovoj ima dosta lepih kuća koje treba ostaviti, ali i nekoliko koje što pre treba sravniti sa zemljom.

Još jedan primer u mojoj ulici je srušena jedan lepa kuća i podignuta još lepša zgrada, taman je zaklonila pogled na onu odvratnu soliterčinu u Makenzijevoj preko puta Trandafilovića. Tačno se nalazi preko puta moje zgrade.
ove zgrade u Mačvanskoj su manje više pristojne, svakako da ulica sada izgleda lepše, o Dubljanskoj ne treba ni troiti reči, mada ima par propusta.

Glas prirode":1wcgk1n8 je napisao(la):
Pre svega je potrebno zastititi preostale kuce u Mutapovoj, zatim kuce u Macvanskoj od kojih su neke vec vrlo neukusno nadogradjivane,
Ima jedan zgrada koja je odlično nadograđena čak je novi zadnji sprat urađen u stilu starog. Mislim na ovu u sredini http://i55.tinypic.com/16avf4p.jpg
 
Predlog g Zexlanda je stravičan. Ceo hram opkoljavaju ogromne zgrade kao neki džinovski zid! Gde je ona mala crkva? Gde je park preko puta? Gde biblioteka, jedna od najlepših zgrada u Beogradu? Nije strašno što je neko predložio ovo čudo, strašno je što ga mnogi hvale.
 
I meni je uklanjanje bibiloteke apsolutno nedopustivo. Zexu sam bas rekao i u skorasnjem razgovoru da prostor uopste nije sagledao kao realnu povrsinu sa visinskim razlkama i padinom nego kao ravnu povrsinu a to ipak nije tako. Zgrada bibiloteke se nalazi nesto nize i njena visina kao i pozicija nikako ne ugrozava hram u bilo kom smislu.
 
@Dedinje, ne opkoljuju hram ogromne zgrade, vec je Zex sa jedne strane ucrtao postojece zgrade sa, koliko mi se cini, odgovarajucim visinama i sa druge strane je dao predlog kako bi napravio ostatak trga iza hrama sa istim visinama zgrada, ne vidim sta je tu lose.

Pricas o tim zgradam da su kao zidovi i pominjes to kao da je lose
Zex je osmislio TRG, a u urbanistickom smislu Trg je soba SA ZIDOVIMA i bez krova. ;)

Dakle kad imas te zidove, to znaci da imas uslove za trg a to nije losa stvar u ovom nasem beogradu gde ih nema bas puno.
 
Vrh