Šta je novo?

Novi reprezentativni plato/trg kod Hrama Sv.Save (riskantan poduhvat )

zexland

Advanced
Učlanjen(a)
07.06.2007.
Poruke
4.558
Pohvaljen
6.928
Lokacija
Belgrade / Βελιγράδι
Dragi moji,

Posto vidim da je BB radionica poprilicno ozivela (sto je odlicno) evo da stavim i ovu moju smelu viziju platoa kod Hrama Sv. Save.

U sustini mislim da ce Vracarci i knjigoljupci da me proteraju sa foruma posle ovoga :) a i mislim da govorim o Beogradu 2071 godine :)

Naime, ideja je da se samom hramu da upecatljiv i dominantan polozaj na samom platou, (on vec dominira) ali mu fali neka sredina, fali mu pocasno mesto, ajde tako da se izrazim, jer Beograd nazalost nema maltene nijedan jedini definisani park u geometrijskom smislu (event. Manjez) znaci to sam hteo da postignem, dominaciju hrama koji ima definitivno pocasno mesto u samoj sredini novog platoa i jasno definisane nove granice trga koje oivicava dobar broj novih zgrada.

E sada, (krece ruzan deo :) ) da bi se ovo novo prostranstvo za hram dobilo, nazalost bilo bi potrebno rusenje jednog velikog bloka zgrada na Vracaru, ali..s tim da sva zdanja (zasticena kulturna nasledja) koja bi se u ovom bloku srusila ponovo izgradila (replike) u susednom sada vec bivsem parku kod bul. Oslobodjenja i delu u parku Milutina Milankovica (dva crvena trougla ).

PLAVO - Postojeci objekti
CRVENO - Novi objekti

Takodje predvodjeno je i rusenje zgrade Narodne biblioteke koja po meni zasluzuje mnogo lepsu i monumentalniju zgradu od ove, koja bi recimo bila negde u centru SA kao novi objekat velike kulturoloske vrednosti.

Nazalost nestale bi male uilce poput: Borislava Pekica, Bore Stankovica, delovi Sokolske, Macvanske i Patrijarha Varanave. Dok bi recimo Makenzijeva izasla na novi gradski trg kod hrama.

Skerliceva bi bila ispravljena, i dobila bi nove zgrade koje bi koristila crkva umesto onog cuda u Krusedolskoj koje bi se takodje srusilo.
Rusila bi se i ona visoka zgrada koja tako zaklanja pogled na hram kada se gleda iz pravca istoka i severo-istoka.

Takodje Karadjordjev park bi bio fizicki odvojen od platoa i cinio bi zasebnu geometrijsku celinu.

U sustini dobilo bi se dosta zelenih povrsina (i sa ukidanjem obliznjeg parka) znaci reciprocitet bi bio zastupljen svakako, cak sam i ovo nesrecno Bobicevo resenje rasporeda zelenih povrsina primenio i na desnoj strani radi ravnoteze.

Tema je pipkava, znam...ali trenutno na sta lici okolina hrama ono je blagi uzas, i hteo sam da vidim sta vi mislite ovome, i naravno druga razmisljanja na ovu temu :)

Vizuelizacije :)

Postojece stanje

eb4iew.jpg


Novonastalo stanje

nl7jo8.jpg


s5l095.jpg


3D GE

95rj9u.jpg


54zvr8.jpg


r268tu.jpg


SKP

idxg0l.jpg


2m5jibl.jpg


18c8ap.jpg


de8utf.jpg


2cnfslv.jpg


-----------------------------------------------------------------------------------------
PLAVO - Postojeci objekti
CRVENO - Novi objekti
ZUTO - Nove zelene povsine

:gobb:
 
Jel ti imas citac misli??? :p

Razmisljao sam o tako necemu,ali nikad nisam imao hrabrosti ni da pominjem.I meni smeta sto je hram tako monumentalna zgrada a na cosku parka je.
Taman druga polovina se napravi parka.

Slazem se oko zgrade biblioteke i tih crkvenih zgradica.

To bi bilo veoma lepo zamenjivanje zelenila za zgrade,tako bi podigli atraktivnost hrama jer kada dovodis nekog sa strane u hram uvek ces ga dovesti preko bulevara oslobodjenja,a nikad iz prava onih ulicica na vracaru.

Ko sto neko rece ranije,zexe,omasio si profesiju,trebao si ici za arhitektu!
 
+1 zex za hrabrost :D
razmisljao i ja samo nesto manje radikalno, ali ovo je ovo super :kk: beogradu definitivno fale geometrijski oblikovane i funkcionalne javne celine
 
vucko":3i701xyx je napisao(la):
Jel ti imas citac misli??? :p

Razmisljao sam o tako necemu,ali nikad nisam imao hrabrosti ni da pominjem.I meni smeta sto je hram tako monumentalna zgrada a na cosku parka je.
Taman druga polovina se napravi parka.

Slazem se oko zgrade biblioteke i tih crkvenih zgradica.

To bi bilo veoma lepo zamenjivanje zelenila za zgrade,tako bi podigli atraktivnost hrama jer kada dovodis nekog sa strane u hram uvek ces ga dovesti preko bulevara oslobodjenja,a nikad iz prava onih ulicica na vracaru.

Ko sto neko rece ranije,zexe,omasio si profesiju,trebao si ici za arhitektu!
Zar covek nije arhitekta?!

Ja sam samo za malo prosirenje prostora (luka ulice) sa druge strane hrama. Velika rusenja i toliki prazan prostor oko ovako monumentalne gradjevine rizikuje da deluje fasistoidno/staljinisticki, odnosno kao nesto sto bi Causesku voleo da vidi, pa i uradio, ali nesto nemoguce u demokratiji. Vasington i osmanski delovi Pariza su druga prica (a i Osman nije to radio u doba demokratije) jer su oni tako planirani i to je logicno, ali na ovaj prostor jednostavno ne izbijaju veliki bulevari tako da bi ovo zbilja bilo vise Causesku nego Pariz. I crkva Sv. Petra u Rimu ima samo onaj veliki lucni prostor ispred i u gustom je gradskom jezgru, kao sto ni Notre Dame u Parizu nema neki kilometarski park svuda okolo.

Na kraju, meni ni sama zgrada biblioteke, cak ni taj diskutabilni dom nesto ne smetaju, kao ni blizina kuca sa druge strane (OK, taj prostor treba malo prosiriti ali po meni ne previse). Pa moraju negde ljudi da imaju gde da odu u WC ako im zatreba. Sto rece jedan Hrvat o Srbima, "sta reci o narodu koji pri svakoj crkvi ima kafanu?", misleci na cinjenicu da je bar u Americi to tako, ljudi se okupe u crkvi pa im je onda to prilika i za druzenje posle u "drustvenim" prostorijama. Po meni je cool i u duhu kulture naroda da je hram deo komsiluka i da ispred jurcaju deca i ljudi sede na klupama. Da moraju tu da sipce iz vece daljine ne bi dolazili u tolikom broju.

Hram se sasvim lepo vidi sa raznih tacaka u gradu, po meni jedino treba osigurati da ga ne zakloni nekakav mini-Menhetn (a mozda i hotel Slaviju malo skratiti, sto je neko ovde predlozio), i to je sasvim dovoljno. Da ka njemu idu neki veliki bulevari, jos bi i imalo smisla nesto oko njega rasciscavati, ali ovako bi to bio poduhvat monumentalnost-radi-monumentalnosti, a onda mi odma Musolini i zeleznicka stanica u Milanu padnu na pamet. Impresivno ali i malo pusto i zastrasujuce, pogotovo ako bi se umetale velike zgrade koje bi bile na toj novoj, "pravoj" distanci. A i kako bi te nove zgrade izgledale i kakva bi to bila interakcija sa hramom, to bi bilo jako riskantno...
 
Meni se mnogo svidja ovo Zexovo resenje, ali nemamo mi Hausmanna kao Parizani da srusi pola Beograda radi ulepsvanja.
Neki bi rekli da je ovo urbicid ali meni se stvarno dopada to prostranstvo i vizure koje se postizu Zexovim resenjem. Morace Beograd da odresi 10 000 000 evra za eksproprijaciju! :)

@Vucko, ja sam rekao da je Zex omasio profesiju i da je trebao da se bavi arhitekturom i zaista mislim da bi se pronasao u tome, mozda cak vise nego u industrijskom dizajnu.
 
Лепо. Не могу одмах да дам још један +... Него, какав је иначе план за уређење платоа око Храма?
 
Wile E. Coyote":3quvmk7c je napisao(la):
Лепо. Не могу одмах да дам још један +... Него, какав је иначе план за уређење платоа око Храма?
You don't wanna know...

@spatiotecte Pa sta da radimo,zexe uzmi master na arhitejkturi,neces se pokajati!A mozda i budes neki dr-mr za arhitekturu pa da ostvaris neku od svojih ideja direktno.
 
Johnny, imaš plus od mene. Slažemo se potpuno.

Zex, žao mi je, što se mene tiče, ovaj put si omašio. :)
 
Uh uh :) ima svega :vops: jos cete me prozvati i Osman :)

@ JohnyBgood - Znao sam da ce neko da pomene Staljina ili Cauceskog :)

Nazalost Beograd nije Rim, niti Pariz a kamoli Vasington pa samim tim prosto ne mozem oda se poredimo sa takvim (da kazem) organizovanim i detaljno urbanizovanim gradovima. Ovde se radi o cistoj estetici i geometriji ( sto je u tom istom Vasingtonu itekako prisutno), to sam naveo vec u opisu :) da mi ne smeta ne bih se ni upustao u ovo :)

Obicno mi se dopadaju tvoji stavovi, ali ovaj out me nisi ubedio, mada sve sto si naveo ima istine, ali ako budemo i dalje pristupali stvarima kako si ih naveo u utisku onda cemo i dalje tapkati u mestu.
U centru grada sada inace nemas 10 javnih toaleta, kod hrama ih nema uopste ( a trebalo bi naravno).

Razumeo sam sve sto si rekao, samo se dibidus ne slazem sa tobom ovaj put :) mislim da iz tebe vise mozda govori neka mala nostalgijica prema nekim nasim lepim tradicijama koje treba negovati ( nemoj molim te me shvatis pogresno ili da se naljutis ) nego nesto sto bi trebalo krupnije da se uradi da bi se ovaj grad napokon doveo u nekakav red, pa makar to bila i cista geometrija.

I da, nisam arhitekta vec dizajner, ( ind dizajn mi je struka ) ali se dugo vec bavim dizajnom eksterijera, i na istom predmetu radim kod mene na faksu ), a naravno master je svakako u planu :) covek se uci dok je ziv :)

:kk:

Hvala i ostalima naravno za komentare :kk:
 
Evo Zexe ja ti dajem +1 za ovo resenje i ako su slabe sanse da se nekad to realizuje ali svidja mi se tvoje razumevanje urbane vizure oko hrama. ;)
 
cekaj cekaj dge je narodna biblioteka?
 
Zexe,sta mislis o mini verziji tvoje ideje.

Da zaledje hrama bude polukruzno optrilike do spica trougla gde su putevi spajaju,tako bi se i resili vojne stamparije(one velike ruzne zgrade na severoistoku koja zaklanja hram).
 
vucko":3im02n4z je napisao(la):
Wile E. Coyote":3im02n4z je napisao(la):
Лепо. Не могу одмах да дам још један +... Него, какав је иначе план за уређење платоа око Храма?
You don't wanna know...
Ма, ај вонт, бре. Ништа ме више не може изненадити, па распали!
 
Super ideja ! Moze i tako ! :kk:
Onda bi rusenje sveli na minimum :vops: sto je uvek najveci problem :cool:

@ Њиле - Ja koliko znam - ne znam :)

Posle ove fontane i zelenila, nemam pojma za bilo kakvo novo resenje....
 
Wile E. Coyote":22f1fnx6 je napisao(la):
vucko":22f1fnx6 je napisao(la):
Wile E. Coyote":22f1fnx6 je napisao(la):
Лепо. Не могу одмах да дам још један +... Него, какав је иначе план за уређење платоа око Храма?
You don't wanna know...
Ма, ај вонт, бре. Ништа ме више не може изненадити, па распали!
Nema niceg posebnog,mrzi me da vadim dup-ove,evo otprilike sta stoji na sajtu urbanistickog zavoda kao neki render bezveze.
Znaci nista posebno,a te zgrade sto niknu pored ce garant narusiti pogled ka hramu.


vazeci-naslov.gif
 
vucko":4w95mm48 je napisao(la):
Wile E. Coyote":4w95mm48 je napisao(la):
vucko":4w95mm48 je napisao(la):
You don't wanna know...
Ма, ај вонт, бре. Ништа ме више не може изненадити, па распали!
Nema niceg posebnog,mrzi me da vadim dup-ove,evo otprilike sta stoji na sajtu urbanistickog zavoda kao neki render bezveze.
Znaci nista posebno,a te zgrade sto niknu pored ce garant narusiti pogled ka hramu.


http://www.urbel.com/cms_images/vazeci-naslov.gif
Eh kako se to kod nas radi! Secam se kad sam bio u Beogradu, izadjem iz hrama na ovu drugu stranu i pogledam niz Branicevsku, kad "smeta" mi nesto novogradnja na samom cosku sa Skerlicevom sa desne strane. Strci i ne i de, pa to ti je.

Pridjem gradilistu i vidim da istaknuti projekat koji je valjda odobren ima sprat i deo potkrovlja manje. Znaci mafijas odlucio da mazne par stotina kvadrata ekstra mimo dozvole, i to sa trajnim ostecenjem pogleda i na hram i od hrama. Voleo bi ako neko tuda prolazi fotografise i pokaze, ako ne, ja cu obavezno da svratim da vidim sta je sa tim bilo pa da postiram fotografiju. Hteo sam da urlam-vristim-placem kada sam to video. Kod samog hrama, super-elitna lokacija, i cak ni tu zakoni ne vaze. Pa sta onda i ocekivati u prigradskim naseljima?!

Inace,zex, sve moje kritike i pogled na arhitekturu izviru iz tri stava: (1) postovanja tradicije, nacina zivota, i kulturnog nasledja, (2) ljubavi prema inovacijama i napretku, sto zahteva da se nasledje stalno re-evaluira, i (3) mrznje prema revolucijama i nasilju, sto zahteva da se novi zahvati i rezovi rade pazljivo i promisljeno. Samo zato sto smo dosli posle nekih drugih i imamo sansu da rusimo ono sto su oni pravili ne znaci da na to imamo pravo. Kao sto ne bi voleli da neki novi ruse ovo sto mi ostavimo, osim ako zaista imaju neki dobar razlog i sansu da stvari ucine puno boljim. A merilo boljega u urbanizmu i arhitekturi je zivot ljudi i drustvena poruka koju im arhitektura salje. Pri tome je najbolji nacin da se do sto bolje arhitekture dodje istinska rasprava, koju najbolje potakne provokativna ideja, tako da samo napred! :kk:
 
Tako je Johnny nazalost.Moj drug je imao kucu u bore stankovica(to je ona ulica u poledjini hrama),tu sada prave zgradu na 100 metara od hrama,a investitor je njegov stric,i oni drpisase taj PK(potkrovlje) sprat po klasicnoj filozofiji,a zasto?Zato sto kvadrat kosta 2500 eura,pa pomnozi sa kvadraturom pa vidi kolika je to zarada.A covek nije nikakav kriminalac,niti crnogorac,samo nije lud da baci tolike novce kad svi ostali to rade :(

Bio sam nekoliko puta u urbanistickom zavodu,glavna arhitektica koja radi plan Zvezdarske sume mi je i sama rekla koji je fazon,izdignes malo suteren,dobijes od njega prizemlje,roknes potkrovlje i legalizujes ga.Tako su bezbroj zgrada napravili,i ona se zali na to ali ne moze nista uraditi jer sve zavisi od gradjevinskih inspekcija i direkcije za gradjevinsko zemljiste i izgradnju grada Beograda koja je zapravo ustanova od koje pocinje sve.Nikad nije srusena zgrada koja je sazidana nelegalno,da imaju ovi krimosi novca pravili bi zgrade od 50 spratova i onda bi platili legalizaciju i puj pike ne vazi...

Johnny da znas ko gradi tik pored hrama na najboljoj lokaciji

http://www.e-novine.com/srbija/srbija-tema/41245-Otimaina-sto-potenih-naina.html

Izvinjavam se na offu.


@Zex Jeste zexe,al mi je zanimljivo sto nisu pokazali na renderu crkvu i parohijski dom. Stvarno je steta da polovina hrama bude samo zaledje u koje ce neki budzovani da gledaju,tu se naravno slazemo.Bas sam naleteo na plan iz 1990 i neke po kome je planirana vracarska magistrala duz ulice koja ide pored narodne biblioteke i bore stankovica pa da direktno ide na ulicu kojom idu trole pa pored opstine vracar do bulevara.Tako je i bolje.
 
JohnyBgood":mk47emj9 je napisao(la):
Inace,zex, sve moje kritike i pogled na arhitekturu izviru iz tri stava: (1) postovanja tradicije, nacina zivota, i kulturnog nasledja, (2) ljubavi prema inovacijama i napretku, sto zahteva da se nasledje stalno re-evaluira, i (3) mrznje prema revolucijama i nasilju, sto zahteva da se novi zahvati i rezovi rade pazljivo i promisljeno. Samo zato sto smo dosli posle nekih drugih i imamo sansu da rusimo ono sto su oni pravili ne znaci da na to imamo pravo. Kao sto ne bi voleli da neki novi ruse ovo sto mi ostavimo, osim ako zaista imaju neki dobar razlog i sansu da stvari ucine puno boljim. A merilo boljega u urbanizmu i arhitekturi je zivot ljudi i drustvena poruka koju im arhitektura salje. Pri tome je najbolji nacin da se do sto bolje arhitekture dodje istinska rasprava, koju najbolje potakne provokativna ideja, tako da samo napred! :kk:
Naravno :) niti mislim da imamo pravo da rusimo neopravdano bilo sta sto su neki drugi ljudi pre nas stvorili, zato sam kao alternativu i dao mogucnost da se zasticena zdanja podignu ponovo blok dalje, znam da to nikada ne bi bilo isto kao original, ali avaj.

Tvoja tri stava u su jako dobra, da ne kazem humana. I kada bi vise ljudi na taj nacin razmisljalo, gde bi nam bio kraj :kk:

Imas dusu sto bi se reklo :)

@ Vucko - Jel imas taj plan negde ?
 
Evo ga,ziveo beoifno!Tu imas urbanisticke planove od 80tih do sada,a nemas blage veze koji je vazeci a koji ne :lol:

DUP savskog platoa 1990 godine(on je sada nevazeci).

http://mapa.urbel.com/silverlight/538/

Ovo je trenutno vazeci plan iz 2006 koji se tice tih blokova koje bi ti porusio hehe

http://mapa.urbel.com/pdr/1145.html

Instaliraj dwg viewer da bi video te dijamante naseg urbanizma :rolleyes:
 
Vrh