Ajd i ja jednom nesto da napisem, onako usput....
pa kaze:
- vize nisu izmisljene za srbe ili protiv srba. Postoje za silne drzave sveta, od strane silnih drzava sveta. Ukidaju se, uvode se zavisno od bilateralnih odnosa, i uglavnom - ali ne uvek - na osnovu reciprociteta. (kao da smo zaboravili da nam do pre 20 godina vize nisu trebale, cak i za neke zemlje gde prosecan nemac ili englez nisu mogli da kroce bez vize; kao da smo zaboravili da smo mi prvi odstupili od principa reciprociteta time sto smo - pametno - ukinuli vize drzavama EU. kao da nismo procitali nedavno da je, primera radi, kanada uvela vize Ceskoj, iako je ona u EU (uzgred, ceska nije uzvratila - sem za kanadske politicare, sto je interesantan potez).
- ne treba zaboraviti da - kao sto je spomenuto u nekim postovima - i mi trazimo vize od mnogih zemalja. Sto se vise priblizimo EU, to cemo ih vise i traziti. EU ne ukida granice, nego ih pomera. To sto smo se mi poslednjih 20 godina nasli na pogresnoj strani iste, tu cinjenicu ne menja.
- Turska i balkan su potpuno - ali potpuno - posebna prica, koja usput ne ilustruje ama bas nista u pogledu nase vizne politike. Kao prvo turska vize ne bi ni trebala da se naziva vizom, jer se stice pogresan utisak. Turski 'vizni' rezim prema sloveniji nema veze sa slovenackom politikom, nego sa odnosima EU i Turske. Turski 'vizni' rezim sa Hrvatskom nema veze sa hrvatskom politikom, nego prevashodno takodje sa odnosima EU (tj. njenih kandidata) i Turske. Ovo do nekle vazi i za Makedoniju. Navoditi Turski vizni rezim prema Bosni i prema Kosovu kao primer pametne politike te dve drzave/teritorije/oblasti/cega god, je vise nego kratkovido. Nije u pitanju takodje nikakva 'zavera' zelenih, vec jednostavno istorijski odnosi. (kao i nas rezim sa cg, rumunski sa moldavijom, bugarski za makedonijom, .... lihtensajnsko ne priznavanje drzave slovacke, i svi ostali bilateralni odnosi na svetu.. ).
- Na crno moze da se radi uvek i svuda.. ako smo nesto mogli proteklih godina, onda je to to.
- Ostati duze od 90 dana je kao boravak u drzavi za koju ti treba viza, bez vize. Opet, to nije nista 'srpsko', to vazi i za holandjanina koji ostane duze u americi, i za nemca koji ostane duze u turskoj, i za engleza koji ostane duze u japanu. Isto vazi i za zaposljavanje; koje cak ni unutar evropske unije nije liberalizovano, kamoli mimo nje.