Šta je novo?

Nove registarske tablice

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=819267#p819267:18kv8j51 je napisao(la):
Гага » Пон Феб 01, 2021 2:00 am[/url]":18kv8j51]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=819156#p819156:18kv8j51 je napisao(la):
solecar » 31 Јан 2021 06:08 pm[/url]":18kv8j51]Da, mislim na to sa kukicama, jer sam do sada uvek slušao kako će nove, četvorobrojne tablice da budu isključivo sa engleskim slovima. Inače nisam našao tu temu, pa sam postavio ovde. Nek se prebasci u adekvatnu temu.

A što se tiče izdavanja tablica sa kukicama na slovima, na lični zahtev, to bih zabranio. Samo da podsetim da smo imali ranije jedan slučaj gde je čovek sa tablicama koje su imale kukice napravio prekršaj u Italiji, a kaznu dobio čovek sa identičnim tablicama, samo bez kukica, jer je Italijan zabeležio tablice bez kukica. Na kraju je ovaj što je dobio kaznu, morao da dokazuje da nije bio u Italiji.
Па како бре да буду са енглеским словима !!!, ваљда са српским латиничним словима.

Већ нешто више од годину дана се не издају таблице са словима које имају кукице (Ć,Č,Đ,Š,Ž) и наравно без слова икс, ипсилон, ку и дупло в (X,Y,Q,W). Изузетак су такси возила пошто они имају словну комбинацију TX.

Српска латинична слова не постоје, постоји само наметнута латинична транслитерација српске ћирилице. Могли смо лијепо да направимо регистарске таблице са словима која су истог облика у ћирилици и латиници и небисмо имали проблеме са којима се сада суочавамо, али за то нам фали потребно самопоштовање.
 
Ne fali nam samopoštovanje, već nam fali broj simbola. Beograd je problem, i mislim da bi rešenje moglo biti da Mladenovac, Grocka, Sopot, Lazarevac imaju svoje tablice.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=819381#p819381:hmqq0u44 je napisao(la):
operic » 01 Феб 2021 01:53 pm[/url]":hmqq0u44]Ja sam očigledno bu**** jer sam ih zamenio odmah kada su objavili da neće biti izdavanja tablica sa kukicama, a sad ispada da još uvek može...
Таблице са кукицама и оним енглеским словима се више не издају, сем наравно за такси, када се издају регуларне (не личне) таблице. Када ипак, бар је до сад било, неко жели,или инсистирао, да има личне таблице са неким словима са кукицама (иницијали имена и презимена или слично), излазило се у сусрет ! Зашто да не, све се то наплаћује, израда таблица, све таксе,...износи нешто мање од 90 хиљада динара.
Ко воли нека изволи.
 
Ne razumem razlog prestanka izdavanja tablica sa slovima engleskog alfabeta (q,w,x,y)? Mi smo se 30 slova, sveli na 22, jer pored slova sa kvačicama, ne možemo da koristimo ni ćirilična DJ, LJ, NJ i DŽ. Zar je ovo stvarno pitanje samopoštovanja i patriJotizma ili glupost koju ćemo kroz par godina opet mi finansirati?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=819531#p819531 je napisao(la):
astrodule » Мон Феб 01, 2021 10:41 пм[/урл]":15jd2awc]Не фали нам самопоштовање, већ нам фали број симбола. Београд је проблем, и мислим да би решење могло бити да Младеновац, Гроцка, Сопот, Лазаревац имају своје tablice.

Nisam baš u toku, zašto nam fali simbola? Poslednji put kada sam bio u Srbiji primećivao sam vozila sa 4 cifre: 2xxx-xx. Ako smo tek na cifri 2, koliko još imamo vremena dok stignemo do 9xxx?-xx
 
Videh na još dva vozila u gradu četvorocifrene tablice sa kukicama na slovima, ali nisam bio u mogućnosti da fotografišem.
 
Na početku smo imali 3 cifre i tada je bilo matematički neophodno da se koriste sva slova. Međutim, tada niko nije ni pomišljao da će se dozvoliti 4 cifre. Sa 4 cifre nam ŠĐĆŽČ nisu potrebni.

ps: Je l ono beše postoji neki besmisleni propis da se istekle registracije, tj. brojevi i slova (do prošle godine) ne mogu ponovo koristiti?

pps: Danas dobih doživotnu saobraćajnu, tako da ostajem sa 3 cifre i dva normalna slova dok ne uništim tablice :)
 
DSC_1513.JPG
Невидљиве?
 
Па како бре да буду са енглеским словима !!!, ваљда са српским латиничним словима.

Већ нешто више од годину дана се не издају таблице са словима које имају кукице (Ć,Č,Đ,Š,Ž) и наравно без слова икс, ипсилон, ку и дупло в (X,Y,Q,W). Изузетак су такси возила пошто они имају словну комбинацију TX.
Cini mi se da je zadrzano i X kao deo kombinacije...

Totalno idiotsko resenje sa TX oznakom u delu kombinacije za taxi vozila... max 9999 kombinacija!

Sad su na silu ugurali i petocifrene brojeve pa imamo BG 21045 TX

A moglo je lagano samo da tablice za taxi budu na zutoj podlozi, ako je vec ideja bila da se zna ko je legalan taxista.

tablice.jpeg
Screenshot 2022-01-24 at 16.46.26.png
269819_69296014_tablice-srbije-by-Vladimir-kosanovic-nove-2016-v2.png
 
Svaki put se iznerviram kad vidim BĆ i BČ tablice. Sve dok ne priđeš skroz blizu, ne vidiš da li je BĆ ili BČ. Zašto je morao Bogatić uopšte da dobije registarsku oznaku? Toliko bitno i veliko mesto da nije mogao da ostane pod ŠA?

Isti slučaj i kod ŠA i SA. Znaju da postoji ŠA oduvek i onda dodeljuju SA za, pazi sad, Senta i Ada. Da se ovi iz Ade ne ljute što je samo Senta ili obrnuto. Pa, mogli ste AS onda!

I treći slučaj: VŠ i VS. VŠ postoji oduvek i onda naprasno dodeljuju VS za Vrbas. Baš je morao Vrbas da ima oznaku? Nije mogao nikako da ostane gde je bio ili, recimo, da mu se doda i Kula, pa da bude VK? Nešto ...
Ovako imamo duplikate tablica koji se kreću na veoma bliskoj teritoriji - srećemo ih sve zajedno po BG i Vojvodini.

Toliko su brljavili sa tim oznakama da se ne zna nikakav red! Najveći biser: Koceljeva, veoma bitno selo od 4000 stanovnika (sa okolnim selima - čitavih 15000), dobila oznaku pre par godina. Zašto baš ona? Zašto ne Kuršumlija, Apatin, Veliko Gradište, ...
 
Богатић је могао да буде БТ, Сента СН а Вршац ВЦ, мада би било боље да смо усвојили Немачки модел 1, 2 и 3 слова зависно од величине.
 
Да ли је странац?
Уколико јесте, није у свим државама обавезна предња таблица. Уколико је дизајн возила такав да таблица нема на шта да се закачи, онда се возило ослобађа те обавезе. Заправо, мислим да и код нас има та опција али наша комисија задужена за то увек нађе место где да се таблица у пуном формату ушрафи па то изгледа наказно.
 
Trebalo bi totalno ukinuti Oznaku Gradova/Opština, kreneš od AA i kad dođeš do 7 cifre pređeš na sledeće slovo, kakvi regioni i ostale zavrzlame, isključivo latinica bez kukica i sličnoga.
 
Или још праведније слова А, В, Е, Ј, К, М, Н, О, Р, С, Т, Х, која су присутна у оба писма. А за регионе могу позивни број исод грба, нпр. 011 за БГ, 021 за НС, 028 Косовска Митровица и тд.
 
Zašto je važno da se zna u kom gradu je registrovan auto?
 
Немам појма, доста држава има такав систем, ваљда копирамо некога као што смо увек и радили. Оригинално су у СФР Југославији таблице биле по републикама.
 
Šta znači bile podeljene po republikama? Koliko se sećam, mada sam rodjen pred sam raspad, kod nas je bio sledeći format: XX ⭐️ 000-AA (ili obrnuto, slova i cifre)

Moguće da ima veze sa tim koliko poreza ide kojoj opštini, nemam pojma.
 
Формат два слова за ознаку града и бројеви у наставку је чини ми се од 60их, у почетку су таблице биле формата слово за републику (S- Словенија, Н - Хрватска, М - Македонија, БиХ, С - Србија и нисам сигуран за Црну Гору, ваљда ЦГ). После је то замењено са BG, ZG, SA, NI, LJ и осталим с тим што је временом повећаван број цифри и додата цртица.
 

Prilozi

  • FB_IMG_1643187345061.jpg
    FB_IMG_1643187345061.jpg
    79,3 KB · Pregleda: 152
  • FB_IMG_1643187189386.jpg
    FB_IMG_1643187189386.jpg
    79,7 KB · Pregleda: 144
  • FB_IMG_1643187297152.jpg
    FB_IMG_1643187297152.jpg
    44,6 KB · Pregleda: 148
Нема техничке потребе да се мења систем географских ознака, толике државе га имају. Немамо ми градове од 5, 10 милиона становника па да је такав систем техничка препрека. Једино Београд "има проблем" мада га реално нема јер постоје таксисти са петоцифреним таблицама које су и даље читке.
Ја сам раније предложио да се то реши слично Немачкој, да Београд има Б, Нови Сад и Ниш да остану НС и НИ а све остале да буду трословне.
 
Формат два слова за ознаку града и бројеви у наставку је чини ми се од 60их, у почетку су таблице биле формата слово за републику (S- Словенија, Н - Хрватска, М - Македонија, БиХ, С - Србија и нисам сигуран за Црну Гору, ваљда ЦГ). После је то замењено са BG, ZG, SA, NI, LJ и осталим с тим што је временом повећаван број цифри и додата цртица.
Zanimljivo da je Bosna i Hercegovina imala ćiriličnu oznaku.
 
У Босни и Херцеговини су до рата издавали новине један дан на латиници други дан на ћирилици.
 
Vrh