Šta je novo?

Nove registarske tablice

Честитам. Свака част.

Мислим да је потребно задржати принцип да се користе само слова која се поклапају у ћирилици и латиници. Ако се користи решење без бројева у средини, поштујући принцип поклапања писама, изађе око 1,3 милиона комбинација - што није довољно. Ако би се додао још један број са десне стране, онда се број комбинација повећава на скоро 13 милиона, али се нарушава складност решења. Треба рачунати и на отпор људи, јер се бришу ознаке градова. Сличан проблем је постојао у Италији, па су убацили са десне стране ознаке градове.
 
Pa da, vidim i ja sada da je bukvalno nemoguće da se u Srbiji prihvati nešto drugačije.

Jasno mi je zašto MUP insistira na registarskim područjima, ali mi nije jasno zašto srpski gradjani hoće da svako zna odakle su.
 
Само да поставим питање зашто су одмах сви у Србији назадни, овакви, онакви ако не желе да прихвате решење које је потпуно другачије од оног које је у употреби десетинама година. Мислим на таблице без ознака града/регије. Некоме је ствар навике а неко воли да се и на тај начин идентификује са својим градом. Бар је Србија пример, нажалост, да се стално понавља '45. година тако што се брише старо и уводи ново. Немојмо да претерујемо са причом да је овде немогуће прихватити нешто другачије. Знам да ни у другим државама не скачу сви одмах од среће на сваки новитет и да је честа пракса да се надграђује традиционални модел, методама малих промена и унапређења.
 
ako je jedini razlog sto neko zeli da ima registraciono podrucje to da svako zna iz kod su sela, onda da prostis ali to jeste nazadno
 
Претпостављам да је назадно и ако носиш мајицу омиљене групе/клуба/нешто треће. Зашто би свако знао шта ти волиш да слушаш, за кога навијаш или какав став имаш о било чему? Или кога боли уво што си ти био у Прагу? Наравно да има оних који би најрадије ставили ''лепи Мића'', нису они тема мог поста, него људи којима је, у границама нормале, драго што им на таблицама стоји ознака града. Ето, наведено је да је и у Италији сличан проблем. А у Швици су највећи џибери јер имају и грбове кантона на таблицама (ако нису променили). Ма, важи.

Да занемаримо то, можда ја и грешим, небитно је. Реаговао сам на пар малициозних коментара: оно да је код нас немогуће прихватити ново, земље трећег света и слично. Реално, јесмо ми и овакви и онакви, али смо стално изложени нечем ''незабележеном у новојој историји'' у различитим областим, чак више од других. Реците да није тако. Не значи да је нешто добро само зато што је ново.
 
За време Краљевине Југославије, ознаке за географска подручја (бановине) су биле у левом углу, у плавом пољу, означене црвеним бројем. Људи генерално не воле промене. То не важи само за Србе, него за све људе. Не знам да постоји још неки народ који је прихватио оволико промена за 25 година. Држава би уз добру промоцију могла да учини прихватљивијим нека решења. У овом случају, брисањем географских подручја, постојао би отпор и МУП-а и грађана. Дакле, имали би савезнике међу пар хиљада дизајнера и можда исто толико грађана. Но, мишљења сам да ипак треба понудити једно ново, аутентично, српско решење...па ако се и не прихвати, да постоји као опција у следећем циклусу.
 
Svakakvih stavova ima i to je normalno.

Ali cemu etiketiranje???
Ja cu na sve to postaviti kontra pitanja.

- Sta fali oznaci gradova?

- Sta fali grbu?

- Sta fali zastavi? (da dodam da ga i austrijanci imaju, kao grbove gradova)

- I na kraju krajeva, sta fali ako neko tezi uniformnosti evropskih registarskih tablica?

Gospodo dizajneri.
Kreativnost se ne postize pljuvanjem neistomisljenika.
Bilo koje resenje da se izabere, uvek ce postojati znacajan broj onih koji ce biti nezadovoljni, jer ukusi su razliciti.
I upravo zbog toga, ako sebe smatrate kvalitetnom i obrazovanom osobom, probajte da se uzdrzite od komentara poput "mali iskompleksirani narodi" , "banana drzave", "nazadno" i drugih slicnih 'etiketa'.
Time ne govorite o drugima, vec o sebi.


PS
I jos jedna stvar.
Vecini gradjana Srbije tablica je upravo to - tablica.
Sadrzi neke simbole kojima se identifikuje vozilo i njegov vlasnik.
I tu vecinu iskreno zabole kakav je dizajn.
Platili su je prilikom prve registracije i sluzi svrsi.
Zasto ovo pisem?
Zato sto sam ja na automobilu koji je star 29 godina (prvi vlasnik, kupljen nov), 3 puta placao izradu registarskih tablica!
3 puta i sada ocekujete da ja i meni slicni podrzimo novu promenu koju cemo opet mi finansirati, pa ce se za 5-6 godina pojaviti opet neko ko ce reci da je to resenje lose, i da je on 'smislio' dobro?
Hahahaha :D
Vazi...
Nadite sponzora, pa stampajte sta pozelite ;)
Ja sam se cak i sa ovim idiotskim slovom "Ć" sa mojih tablica 'srodio' i funkcionisemo bez problema kako u zemlji, tako i u inostranstvu :)


Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=374944#p374944:1irfx2yb je napisao(la):
mekbejn » 08 Мар 2016 09:52 am[/url]":1irfx2yb]ako je jedini razlog sto neko zeli da ima registraciono podrucje to da svako zna iz kod su sela, onda da prostis ali to jeste nazadno

А зашто сматраш да је немати географску ознаку - напредно?

Мислим, имати, немати, тотално свеједно.
 
Да не буде да сам против било какве измене таблица, мени је скроз супер што се дискутује о свим техничким детаљима. Већина презентованих графичких решења су ми, лаички, ок. Само напред, наравно да треба унапредити наше таблице, за годину, две или десет, како год.
 
Ja mislim da je praktično da tablice imaju oznaku grada. Recimo kada stopirate zgodno je znati odakle je vozilo koje nailazi. Ili kada putujete u neki grad prvi put pa negde usput sretnete vozilo koje ima tablu tog grada, možete da ga pratite.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=374980#p374980:2fznvqz0 je napisao(la):
stf » 08 Mar 2016 02:03 pm[/url]":2fznvqz0]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=374944#p374944:2fznvqz0 je napisao(la):
mekbejn » 08 Мар 2016 09:52 am[/url]":2fznvqz0]ako je jedini razlog sto neko zeli da ima registraciono podrucje to da svako zna iz kod su sela, onda da prostis ali to jeste nazadno

А зашто сматраш да је немати географску ознаку - напредно?

Мислим, имати, немати, тотално свеједно.
kazem AKO je to nekome jedini razlog.
Prosto smatram da je tablica treba da bude jedna prakticna, zakonska i svaka druga oznaka jednog vozila.
Pred zakonom i pred upotrebnom vrednoscu je potpuno nebitno sta ce na njoj da pise, treba da bude jasna, citljiva, logicna.

Cinjenica je da menjamo tablice kao beba pelene. I svakako ne treba tako cesto da se menjaju. Ja sam za sistem koji ce biti odrziv bar 10-15 godina.
 
Што се тиче грба, објашњено је да је наш грб сувише сложен за штампу. То значи, због техничких услова, да није могуће верно пренети грб - што значи скрнављење грба (ја сам то тако разумео). Мислим да можемо да се сложимо сви да није у реду да се скрнави наш државни грб. Уколико техничке могућности постоје, не треба одбацити ни ту солуцију. Са друге стране, треба разумети да неко ко се бави дизајном, ко је ушао дубоко у ту тематику...за њега слова имају милион слојева разумевања. За остале је то само слово. Исто тако треба уважити да је народу мука од сталног мењања, од лоших решења које они плаћају. Исто тако треба узети у обзир да је тачно да се људи идентификују са својим градом, селом, насељем, улицом. Не може се то сада избијати наметнутим решењем, као што је ово важеће, које је комедија. Што више параметара се узме у обзир, добиће се добро решење на крају. Сваки дизајнер зна да када ствара логотип нпр. узима у ибзир жеље, потребе купца нарученог логотипа. Те жеље су некада наопаке, контрадикторне, али их она мора уважити. У овом случају је наручилац сваки становник од 9 милиона људи ове земље. Треба направити такво решење да је број незадовољних најмањи могући.

Ја бих лично више волео да се користе масовније бицикли, а не аутомобили, али не могу ја сада пројектовати на народ, своје жеље.

Ко је икада живео у иностранству схватио је да ни један народ није ни бољи ни гори од нас. Околности у којима се живи, услови, вредности се разликују...али не може се рећи да је неко бољи или лошији. Већина народа у Европи би вршила масовна самоубиства да су живели ових 25 година код нас. Ми се боримо и трпимо. Ја сам лично поносан на нас, поред свега што се преживело, ипак се ствара, померамо се напред..некад брже, некад спорије али се крећемо. Да ли може још боље? Може. Али исто тако може и много горе да буде.
 
Mislio sam na to da se u Srbiji generalno svako razume u sve... I skoro svako ima (čvrst) stav kako nešto treba da izgleda ili funkcioniše, koliko god bio (ne)upućen u materiju.

Kada bi svako radio svoj posao, svima bi bilo lakše...

Što se tiče tablica, one su jedinstvene u svetu, to je sigurno jer su na tri pisma i po tome što postoji mnogooooo tablica koje su u inostranstvu iste... već sam pisao o tome... SA-001-ŠŠ, SA-001-SS, SA-001-SŠ, ŠA-001-SS, ŠA-001-ŠŠ, ŠA-001-ŠS...
+ na tablicama se nalazi amblem Vojske Srbije, a ne grb RS?!?!
+ u Beogradu su već popunjene kombinacije za taksiste BG-000-TX i BG-0000-TX pa su na silu ugurali još jedan broj pa sada imamo format BG-00000-TX...
+ nečitak font: Buklvalno je moguće napraviti razliku sa malo veće udaljenosti izmedju recimo oznake: BČ-001-ĐŠ i BČ-001-DŠ

Ja ne vidim nijednu prednost postojanja registarskog područja, sem što je veća verovatnoća da će vas policija zaustaviti recimo u Čačku, ako na vozilu imate table sa oznakom npr. "BG"... I što sa oznakama PR, UR, PE, PZ, KM i ostalim sa KiM, a izdaje MUP RS ne možete da uđete na teritoriju Kosova...

Jedan od mojih prvih predloga je bio kombinacija nemačkog i češkog modela tablica...gde bi u zavisnosti od veličine grada (registarskog područja) oznaka grada bila deo kombinacije na jednom, dva ili tri prva mesta...Samo bi Beograd imao jednu oznaku, veči gradovi dve, varošice - tri...

npr:

Beograd: --> B13 S 5N2

Novi Sad: --> NS5 F 1C3

Niš: --> NI2 D 7K1

Lebane: --> LEB C 2B5

Ovako nešto:

tablice_new_by_Vladimir_Kosanovic.png
 
...naravno s drugačijim fontom, ovo je čisto da se prezentuje ideja. ^^
 
Ја као решење видим да се рецимо у плавом пољу, са леве стране, на врху, упише истом величином слова, ћирилицом, ознака града. Али то не би било обавезно, него би свако наручивао да ли жели или не жели да му се упише ознака града. Тако би се решиио и проблем за људе који живе на КиМ, као и за оне који желе да им стоји ознака града. Са друге стране, могла би да се користи ова комбинација са овог предлога, само са словима која се поклапају у ћирилици и латиници (изузимањем О, можда и Х, али оставити У). Комбинација слова и бројева би била јединствена, без обзира из ког града неко долази. У Грчкј нпр. још нису замењене таблице новим (са плавим пољем на левој страни). Таблице би требало да важе 10 година, због хабања и оштећена их треба мењати сваких 10 година.
 
Предлог на основу решења Краљевине Југославије (континуитет). Наравно, са неким модернијим фонтом да се доради.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=370230#p370230:2s7v54nq je napisao(la):
lima » 05 Feb 2016 01:10 am[/url]":2s7v54nq]Nemoguće je odštampati srpski grb na tablicama jer je previše kitnjast da bi se lepo video na tako maloj površini... A i samo Crna Gora, Slovačka i Hrvatska u Evropi imaju grb na tablicama. Postoji već međunarodna oznaka države u plavom polju. Srbija na tablicama trenutno nema grb, već samo deo grba tj. štit sa ocilima što je amblem Vojske Srbije. Inače i to je nezakonito jer zakon o državnim simbolima zabranjuje bilo kakvu izmenu i korišćenje samo delova grba RS.

Predlog iznad je jedinstven jer i sa korišćenjem samo zajedničkih slova latinice i ćirilice ima preko 13.000.000 kombinacija, postoji oznaka registarskog podrucja, ali se ne koristi u kombinaciji, pa nebismo imali u svim manjim mestima tablice koje uglavnom počinju sa 001 do 090 max... Sada imamo npr. BĆ-001-WŽ, BČ-001-WŽ, VS-001-OI, VŠ-001-OI, SA-001-ĐR i ŠA-001-ĐR...

Pošto oznaka registarskog područja ne učestvuje u kombinaciji, može biti i na ćirilici, ako je potrebno.

Dizajnerski su tablice odradjene minimalistički, čitljive, jedinstvene, nema slova O u kombinaciji pa ne može doći do mešanja sa nulom, font je delimicno zaobljen jer je lakse za izradu i štampanje...

tablice_NS_novi_dizajn_by_Vladimir_Kosanovic.jpg

Lima dobar ti je mockup ! Pretpostavljam da radis u Ilustratoru...svidjaju mi se koncepti bas !
 
@zexland

Hvala, bratac... ;)

Pa kako kad...i šta. Nekad Ai/PS, nekad CorelDRAW, nekad Inscape... Sve je to manje-više isto. ;)
 
EK8М 125 професионална употреба (камиони, аутобуси, комби, машине, такси (жута))
125 ЕК8М лична употреба (за властите потребе)
125 4К5 службена употреба (државне службе, влада) - црне таблице као садашње дипломатске
……………………
125 ЕК8 мотоцикли
ТСТ – 12454 проба

…………………….
А 12 458 (Амбасада) – Црвена слова и бројеви на белој подлози
C 14 458 (Конзулат) – Црвена слова и бројеви на белој подлози
М 12 458 (Мисија) – Црвено слово М, бројеви црне боје на белој подлози
……………………..
124 568 Полиција (бели бројеви на плавој подлози)
145 56 Жандармерија (САЈ) (бели бројеви на плавој подлози)
124 56В Ватрогасци (плави бројеви и слово на белој подлози)
124 56А Хитна помоћ (плави бројеви и слово на белој подлози)
124 56К Комунална полиција (плави бројеви и слово на белој подлози)
……………………
Т – 45878 Војска Србије (бела слова на црној подлози)
 
Citate li vi druge postove neka pravila koja bi vi mjenjali su medjunarodno propisana .izgled diplomatskih tablica itd .
Samo da bi dobili broj kombinacija .Za drzavna kola uzeti cg model
 
Мој предлог за дипломатска возила се базирају на португалском моделу (са југословенским решењем, померањем слова напред). Ако је стандард за португал, зашто не може за Србију? Уосталом , све су ово предлози о којима можемо да разговарамо.
 
Пошто су људи код нас навикли да су возила са црним таблицама под заштитом, намера је била да се искористи та навика и да се ставе возила владе и државних служби (укључујући БИА, судове итд.) под сличну заштиту. Возила дипломатског кора су свакако малобројна, док су службена возила наше државе многобројнија.
 
Био бих захвалан Limi ако би могао да уради поново ово своје решење са ћириличним исписом градова у црвеном квадрату. Нпр. БЋ или ВШ, да видимо како изгледа. Могло би као решење за КиМ да се не исписују називи градова него да остане бланко црвени квадрат, а да се покрије законом тако што ће осим возила са КиМ, и неко мало место на административној линији централне Србије, такође да буде са бланко квадратом.
 
Drzavnim kolima nije potrebna nikakva zastita zastitu daje diplomatski imunitet .
Drzavnim kolima treba iznaka grada bg rs 345 znaci grad bg rs republika srbija 345
Za grad bg bg 345 itd moze za vladu v srb 345 u plavoj boji
To je uradjeno u cg da se neide drzavnim kolima na plazu
 
Vrh