Šta je novo?

Nove registarske tablice

Izvinjavam se na blago ftopicu,ali sta da radi parking servis kada kola nemaju tablice?

Danas je neki lik u Bulevaru isparkirao kola tako sto je presao parking i na sred travnjaka ostavio kola na 10tak metara od ulice.Odmah je skinuo tablice i uleteo u banku.Kad je dosao pauk nisu mogli da dignu kola.Neverovatno mi je da na taj nacin moze da se prevari zakon?Zar ne mogu kola ako se pokupe da se znaju cija su na osnovu serijskog broja karoserije ili cega?
 
Uzegli Zejtin":2gcg25zq je napisao(la):
orion":2gcg25zq je napisao(la):
Сврха налепница је онемогућавање вожње нерегистрованог аутомобила.
Управо тако. Самим погледом на налепницу на аутомобилу ће се знати да ли је аутомобил регистрован или не
Па као да не може да се погледа на таблице и види налепница. :/
 
vucko":45mzrnee je napisao(la):
Izvinjavam se na blago ftopicu,ali sta da radi parking servis kada kola nemaju tablice?

Danas je neki lik u Bulevaru isparkirao kola tako sto je presao parking i na sred travnjaka ostavio kola na 10tak metara od ulice.Odmah je skinuo tablice i uleteo u banku.Kad je dosao pauk nisu mogli da dignu kola.Neverovatno mi je da na taj nacin moze da se prevari zakon?Zar ne mogu kola ako se pokupe da se znaju cija su na osnovu serijskog broja karoserije ili cega?
ја би му однео ауто у сваком случају, ко га ј***
 
orion":2l31o9rv je napisao(la):
Сврха налепница је онемогућавање вожње нерегистрованог аутомобила. Поред тога вероватно ће бити забрањено и паркирати такав аутомобил као што је то у Немачкој (њима то и није проблем јер су код њих такви аутомобили на отпаду). Слажем се са тим да коментари везани за ћирилицу имају везе само са личним ставом а не са функционалношћу.
Апсолутно сам истог мишљења, односно слажем са све три реченице, наравно плусићћћ, укњижени ! То је и основна и једина сврха регистрационих налепница.
 
Uzegli Zejtin":1jtdnjlm je napisao(la):
orion":1jtdnjlm je napisao(la):
Сврха налепница је онемогућавање вожње нерегистрованог аутомобила.
Управо тако. Самим погледом на налепницу на аутомобилу ће се знати да ли је аутомобил регистрован или не, што ће укинути праксу да се регистрованим аутомобилима остављају упозорења комуналне инспекције "да уклоне своје нерегистровано возило", што се данас дешава (видео пар пута). Такође, прекинуће се пракса ротирања таблица - веровали или не доста крпеж-мајстора то ради, нпр. ако имају 2 бела Југа региструју један и само по потреби мењају таблице, јер ко ће да проверава бројеве шасије и мотора на 100 година старим шклопоцијама домаће производње.
Комшија Ужегли Зејтин, баш тако, и колико пута се десило да је са нерегистрованим возилом направљена саобраћајка, укњижио сам ти плусићћћ
 
Wile E. Coyote":1suivdxg je napisao(la):
Uzegli Zejtin":1suivdxg je napisao(la):
orion":1suivdxg je napisao(la):
Сврха налепница је онемогућавање вожње нерегистрованог аутомобила.
Управо тако. Самим погледом на налепницу на аутомобилу ће се знати да ли је аутомобил регистрован или не
Па као да не може да се погледа на таблице и види налепница. :/
Може, али много је елегантније на ветробранском стаклу. Колико пута сам видео у Немачкој кад полицајац контролише налепнице на таблицама па онда почне да псује, шајзе, шајзе, пошто мора се се сагне, а у неким случајева и да клекне да види ону ситну налепницу !
 
stf":6hch1gqj je napisao(la):
varicak":6hch1gqj je napisao(la):
Bez ćirilice, i bez glupave nalepnice za staklo, a ako mora nalepnicase lepi na tablicu kao i mnogim zemljama.!
Горе сам изнео анализу те ћирилице. Њена присутност естетски и функционално не представља никакав проблем. Ако теби смета то је твој лични став. Немају нити један дизајнерски или технички разлог да је скину са таблица. Прихвати то.

И не разумем зашто толико смета та налепница? Кад сретнем кола са страним таблама, обавезно је пола шоферке прекривено којекаквим налепницама, за не знам ни ја шта. Наши људи, који увезу таква кола, те налепнице им не сметају, а ова наша им смета. Смешно и јадно. Осим тога, толико земаља има такве налепнице па шта. Нису сви Немци. Њихов систем је бољи, ОК. Ми га немамо. ОК.
СТФ, апсолутно исто мислим, плусићћћ укњижени
 
Заборавих да споменем за регистрационе налепнице.

Пошто са новим регистарским таблицама имамо и ове регистрационе налепнице, из тог разлога се од 1. јануара 2012. године укида зелени картон осигурања возила који је потребан за путовање колима у иностранство.

Прочитајте текст у Пресу „По Европи ускоро без зеленог картона“ : http://www.pressonline.rs/sr/vesti/vesti_dana/story/159992/Po+Evropi+uskoro+bez+zelenog+kartona.html
 
Wile E. Coyote":2k8qy22s je napisao(la):
Гага":2k8qy22s je napisao(la):
Уосталом август месец ће брзо доћи, јер тада ће отприлике бити потрошене таблице које су већ урађене. Видеће се шта ће бити даље, али у поступку је побољшање изгледа таблица !!!
Имаш неку инсајдерску информацију? О чему се ради? Шта мењају? Изнеси! :)
О томе сам већ нешто писао још 12. фебруара, пост број 1187, али ево неких наговештаја, мада су још увек све опције у игри. Само да поновим да су таблице са техничке стране одрађене перфектно и без замерки и једне су од најквалитетнијих на свету.

1. Требало би да се стави нови грб, а то је и Дачић најавио још пре неких месец ипо дана. Да подсетим само да је у питању грб са папагајским кљуном и кокошијим репом код орлића !
2. Латинична слова која нису у употреби у Србији (X, Y, W) неће се више користити !
3. „Латинична српска слова“ (како ми ово чудно звучи), Ć, Č, Đ, Ž, значи онај други пар слова, би се исто „избацио“ из употребе ! Ова слова, са „кукицама и квакицама“, остају код ознаке градова, што је и нормално.
4. Размишља се и о промени фонта слова, због ОЦР камера (!), тј. да се „врати“ још увек постојећи фонт, само да се прилагоди димензији нове регистарске таблице ! Е ту има један мали пробле ! Тај мали проблем је у томе што треба урадити нов формат (алат) за машину која отискује (штанца) таблице. Израда овог формата је иначе јако скупа и компликована.
Али брзо ће доћи август, и све је могуће !
 
svi predlozi, osim prvog, su više nego dobrodošli!
4-ti predlog je daleko najbolji, nadam se implementaciji. Ima negde ranije moj predlog koji prati ovo pod 4.
 
Гага":dtuzph5g je napisao(la):
Wile E. Coyote":dtuzph5g je napisao(la):
Uzegli Zejtin":dtuzph5g je napisao(la):
Управо тако. Самим погледом на налепницу на аутомобилу ће се знати да ли је аутомобил регистрован или не
Па као да не може да се погледа на таблице и види налепница. :/
Може, али много је елегантније на ветробранском стаклу. Колико пута сам видео у Немачкој кад полицајац контролише налепнице на таблицама па онда почне да псује, шајзе, шајзе, пошто мора се се сагне, а у неким случајева и да клекне да види ону ситну налепницу !
Зато су налепнице за сваку годину друге боје, па се из даљине види да ли је возило регистровано или не. А ако полицајац заустави возило ради контроле, ако треба, сагнуће се да детаљно осмотри.
Гага":dtuzph5g je napisao(la):
Wile E. Coyote":dtuzph5g je napisao(la):
Гага":dtuzph5g je napisao(la):
Уосталом август месец ће брзо доћи, јер тада ће отприлике бити потрошене таблице које су већ урађене. Видеће се шта ће бити даље, али у поступку је побољшање изгледа таблица !!!
Имаш неку инсајдерску информацију? О чему се ради? Шта мењају? Изнеси! :)
О томе сам већ нешто писао још 12. фебруара, пост број 1187, али ево неких наговештаја, мада су још увек све опције у игри. Само да поновим да су таблице са техничке стране одрађене перфектно и без замерки и једне су од најквалитетнијих на свету.

1. Требало би да се стави нови грб, а то је и Дачић најавио још пре неких месец ипо дана. Да подсетим само да је у питању грб са папагајским кљуном и кокошијим репом код орлића !
2. Латинична слова која нису у употреби у Србији (X, Y, W) неће се више користити !
3. „Латинична српска слова“ (како ми ово чудно звучи), Ć, Č, Đ, Ž, значи онај други пар слова, би се исто „избацио“ из употребе ! Ова слова, са „кукицама и квакицама“, остају код ознаке градова, што је и нормално.
4. Размишља се и о промени фонта слова, због ОЦР камера (!), тј. да се „врати“ још увек постојећи фонт, само да се прилагоди димензији нове регистарске таблице ! Е ту има један мали пробле ! Тај мали проблем је у томе што треба урадити нов формат (алат) за машину која отискује (штанца) таблице. Израда овог формата је иначе јако скупа и компликована.
Али брзо ће доћи август, и све је могуће !
+1 за ово. Једино што ми се не свиђа, то је папагај. Само, зар није повучен пре него што је ушао у употребу?

Надам се да ће имати памети и да ће усвојити нека од решења одавде (мада знам да неће).
 
Колико ја знам, "папагајски" грб ће бити стављен ван снаге, јер би у случају да уђе у употребу било потребно мењати сва документа - пасоше, личне карте, изводе... О таблицама да не причамо - колико би само коштала промена нпр. таблица на војним возилима, која на себи имају "стари" грб? Према томе верујем да ће она наказа од новог грба бити стављена ван снаге управо због уптеде новца.
 
Видећемо шта ће се све усвојити од ових предлога.

Слика показује разлику између новог и старог грба, али је резолуција јако лоша па се не може баш најбоље прочитати које су то разлике:


Има на теми "Грб Србије" на исто овом топику о тим разликама.
 
Uz sasvim male izmene, moze se postici bolja citljivost tablica:

1. Izbaciti kukice i Y W X,
2. desnu vertikalu nule ``zakrpiti``,
3. izbaciti crticu, ali ostaviti razmak,
4. font samo ``istanjiti``, tj. da ne bude ovoliko boldovan. Time se dobija znacajnija razlika medju slicnim karakterima. Na taj nacin nema potrebe ulagati u nove prese, jer se postojeci alat samo doradi, tj. skine visak.

Sto se grba tice, ne znam ko rece, ali po pravliniku EU ne moze se na tablice stavljati drzavni grb, i zato su nasi stavili samo stit, Crnogorci zastavu, Italijani deo grba. A yato se digla frka i u Hrvatskoj, jer treba da skinu sahovnicu. To je mozda bila Dacicev licni stav, ali to ne moze. Ili moze, pa kad udjemo u EU ajd sve nanovo.
 
^^ što znači da se sve može kad se hoće, samo je pitanje dokle je ko spreman da ide (da se cima) i koliko je kome to bitno (za mene potpuno nebitno).
 
Наши су то издејствовали 2006 године, вероватно због тога, што је између 1997 и 2004 целокупан грб био део првих самосталних словачких таблица. Дакле може то сигурно да се среди, само је питање, да ли има у Србији способних људи за овакав подухват.
 
Гага":3b1riqwi je napisao(la):
Wile E. Coyote":3b1riqwi je napisao(la):
Гага":3b1riqwi je napisao(la):
Уосталом август месец ће брзо доћи, јер тада ће отприлике бити потрошене таблице које су већ урађене. Видеће се шта ће бити даље, али у поступку је побољшање изгледа таблица !!!
Имаш неку инсајдерску информацију? О чему се ради? Шта мењају? Изнеси! :)
О томе сам већ нешто писао још 12. фебруара, пост број 1187, али ево неких наговештаја, мада су још увек све опције у игри. Само да поновим да су таблице са техничке стране одрађене перфектно и без замерки и једне су од најквалитетнијих на свету.

1. Требало би да се стави нови грб, а то је и Дачић најавио још пре неких месец ипо дана. Да подсетим само да је у питању грб са папагајским кљуном и кокошијим репом код орлића !
2. Латинична слова која нису у употреби у Србији (X, Y, W) неће се више користити !
3. „Латинична српска слова“ (како ми ово чудно звучи), Ć, Č, Đ, Ž, значи онај други пар слова, би се исто „избацио“ из употребе ! Ова слова, са „кукицама и квакицама“, остају код ознаке градова, што је и нормално.
4. Размишља се и о промени фонта слова, због ОЦР камера (!), тј. да се „врати“ још увек постојећи фонт, само да се прилагоди димензији нове регистарске таблице ! Е ту има један мали пробле ! Тај мали проблем је у томе што треба урадити нов формат (алат) за машину која отискује (штанца) таблице. Израда овог формата је иначе јако скупа и компликована.
Али брзо ће доћи август, и све је могуће !
Sa izuzetkom prve stavke i papagajskog grba, voleo bih da su ove glasine istinite. Ove "nove" tablice su se pokazale kao prava katastrofa. Ne sporim da su kvalitetno napravljene ali sve ostalo, detalji koje je trebalo razmotriti, promisliti i osmisliti su puki promašaj.

Nikad niko nije tražio da se kreira potpuno novi font. Cela Evropa od Drugog svetskog rata barata varijantama fonta DIN1451. Na našim starim tablicama se od 60tih godina prošlog veka koristila varijacija tog fonta a na ovim novim je korišćen običan DIN1451 EngSchrift sa minornim izmenama (nesrećno presečena nula + kvačice) Niko nije ozbiljno razmotrio da li je taj font uopšte pogodan za tu namenu... Užas. Radovao bih se starom fontu na tablicama, deluje prirodnije i humanije i bez sumnje je uočljiviji.

http://new.myfonts.com/fonts/linotype/din-1451/engschrift/

Osim navedenog, ono što bi bilo dobro izmeniti da se što manje muke stvara u budućnosti je da Senta npr. bude SE a da se Vranju da npr. VE a Vršcu VR i da nema više tih duplikata. BJ može biti oznaka za Bečej a BI za Bogatić. Za Beograd osim BG može da se rezerviše i BE, možda i BD, BR i da eventualno neki delovi sadašnjeg BG dobiju svoja registraciona područja, tipa Mladenovac, Lazarevac. Sve tablice bi trebalo da budu u AB-123-CD formatu i da konačno jednom stavimo tačku na ovu tužnu priču.

Voleo bih da više brinem o automobilu na koji ću tablice nakačiti a ne o komadima lima koji ga označavaju. :-(
 
Таблице далеко лепше изгледају ако су пришрафљене на аутомобил без пластичног оквира.

Само мало запажање....
 
Contrails":2mkkjf82 je napisao(la):
Sa izuzetkom prve stavke i papagajskog grba, voleo bih da su ove glasine istinite. Ove "nove" tablice su se pokazale kao prava katastrofa. Ne sporim da su kvalitetno napravljene ali sve ostalo, detalji koje je trebalo razmotriti, promisliti i osmisliti su puki promašaj.
Evo, ja ću da osporim kvalitet, iz ličnog iskustva. Pre neki dan me je neko na parkingu "pomazio" po prednjoj tablici. Kontakt je bio minimalan, nema nikakve štete na braniku, sve je ok. Dešava se.

Jedino je crna boja slovima i brojevima na tablicama ogrebana na dva mesta. Izem ti kvalitet, kad nema zaštitnog filma. Da ne kažem da mi se ovako nešto nikada nije desilo sa starim tablicama.

Predviđam da će se ovo vremenom ljudima dešavati i da će biti puno kola sa izgrebanim znacima na tablicama.
 
Nije mi jasno zašto se nije išlo na varijantu "flat" tablica, kakve već odavno imaju UK, a sad primećujem i francuzi... Čini mi se da su dosta kvalitetnije i lepše od "reljefnih".... biće da je do skupoće :)
 
Мислим да нису скроз равне. Имају јако благи избочење.
 
Ovakva bi legla samo tako

17966_1264329483027_1073443235_30707450_3305382_n.jpg
 
vucko":2y73a79h je napisao(la):
Их Вучко, ја поставих ову слику још негде у јануару месецу на овој истој теми. Иначе наш земљак из Невјорка, а на једном сајту сам видео слику, исто наш земљак из Канаде, има исто овакву таблицу на својој Џети.
 
Vrh