Šta je novo?

Nove registarske tablice

Ja mislim da mogu da pretpostavim šta je bila ideja sa uvođenjem svih mogućih slova naše latinice i engleskog alphabeta... Gledajući iz ugla umova koji su pravili ovu grotesku, ideja i cilj su bili omalovažavanje latinice. Ćirilica je svetinja velikosrpskih glava i samo njom se mogu pisati reči, rečenice, šta god, a tamo neka Evroopska pravila nas teraju da imamo tu groznu latinicu na tablicama. Za njih su latinična slova samo besmisleni znakovi i za njih, pošto ih svakako ne razumeju potpuno su isti na primer V ili Č ili W ili .... Zanjih VO ne predstavlja domaću životinju nego samo kombinaciju nekakvih znakova jer ta grozna slova u srpskom jeziku ne postoje, za razliku od na primer BO... Eto zašto imamo sve moguće kombinacije slova.
 
hazard":28ya2bd4 je napisao(la):
A 1234-AB nije 8 karaktera?
Јесте, тим пре ми је и нелогично убацивање слова којима није место на таблицама, само да би се повећао број комбинација. Једино ми је објашњење да ипак хоће да избегну 8 карактера, ако је то могуће.

Мада су и мени друга два разлога логичнија.
varicak":28ya2bd4 je napisao(la):
Ja mislim da mogu da pretpostavim šta je bila ideja sa uvođenjem svih mogućih slova naše latinice i engleskog alphabeta... Gledajući iz ugla umova koji su pravili ovu grotesku, ideja i cilj su bili omalovažavanje latinice.
Мислим да претерујеш. Не верујем да је њима икаква друга идеја била у главама, осим да се узму паре.
 
^^ ja mislim da oni jednostavno nisu sposobni da poseduju nesto kao sto je "ideja", bukvalno ni za sta.

Cak i kod kradje, nema ideje, samo sledis vec isprobani pattern i nema frke.

To su otprilike oni ljudi kojima je neko rekao da se od razmisljanja dobija rak mozga.
 
Ja iskreno verujem da za ovu papazjaniju oko tablica nije dovoljan izostanak ideje. Ovo je toliko loše urađeno, da niko ne može biti toliko glup. Ne mogu da poverujem da su neke desetine ljudi to sve smišljale, a da se niko nije setio "ej bre, ima toliko i toliko kombinacija / regiona / mogućnosti, daj da izbacimo ta nepotrebna slova" ili "daj da stavimo novi grb, samo što nije usvojen".
Ne verujem da je moguće da se BAŠ NIKO ovoga nije setio, i zato verujem da je neka malicioznost u pitanju
(samo nisam još zaključio šta konkretno :))
 
Wile E. Coyote":opge5448 je napisao(la):
stf":opge5448 je napisao(la):
Управо Немачка има регистарска подручја и са 1 и са 2 и са 3 слова. Притом, највећи градови имају 1 слово а више комбинација и обратно.
Не заснива се систем на величини.Заправо, ознаке су по територијалном принципу (седишта покрајина једно слово итд.), а величина се у већем броју случајева поклапа са територијалном поделом.
На то сам и мислио. :kk:

Ево, нпр код нас би могли регионални центри да имају по једно слово:
Нови Сад - S
Београд - B
Приштина - P , и уколико добијемо још два региона, онда и нпр.
Ниш - N
Ужице - U

Остали градови могу имати двоцифрене ознаке, или чак троцифрене (ознаку регије, па града), нпр:

Лесковац - NLE
Врање - NVR
Нова Барош - UNV

varicak":opge5448 je napisao(la):
Gledajući iz ugla umova koji su pravili ovu grotesku, ideja i cilj su bili omalovažavanje latinice. Ćirilica je svetinja velikosrpskih glava i samo njom se mogu pisati reči, rečenice.
Да је то сварно тако не би и ћирилицу нагузили у исти кош зар не? Осим тога, чему таква параноја и мржња према ћирилици? Чак се и страним туристима она допада, само домаћим појединцима не.!?
Видим да ти је аватар застава Војводине без трунке српских симбола, што нешто мора да значи. Свакако да је то твоје право, али те ова изјава о ћирилици, као симболу великосрпства, трпа у исти кош са ултрадесничарима, сем што си ти супротна крајност.

Једини разлог овакве катастрофе на таблицама је чињеница да је о њима одлучивао вероватно један човек (као што је то убичајена пракса у Србији).
 
stf":1n7jjace je napisao(la):
Ево, нпр код нас би могли регионални центри да имају по једно слово:
Нови Сад - S
Београд - B
Приштина - P , и уколико добијемо још два региона, онда и нпр.
Ниш - N
Ужице - U
И ја сам предлагао S за Нови Сад, па ме напљуваше. А иначе се слажем. По мојој ранијој идеји је било да Београд, Нови Сад, Ниш, Крагујевац и Приштина имају по једно слово, места која имају статус града два, а остала места три:

http://www.beobuild.rs/forum/viewtopic.php?pid=85190#p85190

А ово је ћирилично-латинична комбинација:

http://www.beobuild.rs/forum/viewtopic.php?pid=109973#p109973
 
Wile E. Coyote":23tu113p je napisao(la):
И ја сам предлагао S за Нови Сад, па ме напљуваше. А иначе се слажем.
Разлог?

Wile E. Coyote":23tu113p je napisao(la):
По мојој ранијој идеји је било да Београд,Нови Сад, Ниш, Крагујевац и Приштина имају по једно слово, места која имају статус града два, а остала места три
Може и тако, још је смисленије од мог предлога.:kk:
 
А по мојој идеји би не треба да буде ни једно слово за регионални код. Шта ће нам уопште? Да би саобраћајна полиција могла да се иживљава када види таблице које нису локалне?
Формат таблице 111-ААА има 8 милиона кобинација, ако се користи наша латиница без дијакритика и 'О' и 'I'.
 
stf":27p6c2ka je napisao(la):
Wile E. Coyote":27p6c2ka je napisao(la):
И ја сам предлагао S за Нови Сад, па ме напљуваше. А иначе се слажем.
Разлог?
Разлог је: зашто "S"? Увек је било "NS", навикли смо на то, а ово је нешто што нема везе са Новим Садом. Слично је пљување и за "B" уместо "BG". Зато све време и причам о секцији јеретика који предлажу једнословне ознаке. :D

А било би, рецимо, овако:

epofas.gif


693lvp.gif


Arnorian":27p6c2ka je napisao(la):
А по мојој идеји би не треба да буде ни једно слово за регионални код. Шта ће нам уопште? Да би саобраћајна полиција могла да се иживљава када види таблице које нису локалне?
Колико сам схватио, у питању је наплата регистрације од стране локалних власти. Зато су се и бунили што су хтели да укину нека регистарска подручја, а затим је и додата још гомила њих. Без регистарских ознака би се све паре, вероватно тако мисле, сливале у Београд.
 
Wile E. Coyote":1y52pzvc je napisao(la):
hazard":1y52pzvc je napisao(la):
A 1234-AB nije 8 karaktera?
Јесте, тим пре ми је и нелогично убацивање слова којима није место на таблицама, само да би се повећао број комбинација. Једино ми је објашњење да ипак хоће да избегну 8 карактера, ако је то могуће.
Ma potpuni je idiotizam. Koliko ima vozila u Beogradu? To je sigurno registarsko podrucje sa najvise vozila.
Ako se koriste samo 22 slova (bez nasih i bez QWXY), broj kombinacija tipa 123-AB je 10*10*10*22*22 = 484.000.

Evo nadjoh jedan podatak:
http://www.bicikl.info/active/sr-latin/home/main_menu/activities/dan_bez_automobila.html
Broj registrovanih motornih vozila u Srbiji porastao je sa 1,1 milion (1993) na 2 miliona (2005). Broj vozila se povećao za otprilike 2 puta ili za 84%. Od ova 2 miliona, 1,4 milion vozila čine putnički automobili čija je prosečna starost preko 14 godina.
i jos jedan:
http://www.promobile.rs/U-Srbiji-re...miliona-putnickih-vozila-2208-c58-content.htm
Na kraju 2008 godine putničkih vozila bilo je 1,486.495, što je smanjenje u odnosu na 2007. godinu, kada ih je bilo 1,518.567, a u 2003. registrovanih je bilo 1,364.547.

Registracija autobusa, traktora i teretnih vozila
Autobusi predstavljaju manji broj registrovanih vozila - 8.727 u 2008. godini, dok ih je u 2005. godini bilo 9.538, a u 2003. godini 9.066.

Teretna vozila beleže stalno povećanje, od 134.215 u 2003. godini do 171.386 u 2008. Takođe priključna vozila beleže rast sa 20.606 na 26.600.

Trajno registrovani traktori beležili su povećanje broja od 2003. (304.380) do 2007. godine (322.220), a u 2008. njihov broj je smanjen na 321.453.
Sa osam karaktera i kombinacijom tipa 1234-AB postoji 10*10*10*10*22*22 = 4.840.000 kombinacija bez koriscenja iskljucivo nasih i iskljucivo stranih slova, sto je dovoljno da svako vozilo u Srbiji dobije jedinstven registarski broj cak i kada bi cela Srbija bila jedno registarsko podrucje.

Uz napomenu da ovo ne ukljucuje taksi vozila jer varijanta sa TX ne ulazi u gornju racunicu (zbog X), ne ulaze motori reg. na opstinu, ne ulaze prikolice (koje imaju brojeve nesto nesto - pa reg. podrucje), ne ulaze policijska vozila, itd.

I da, ako bas necemo 8 karaktera, da se vratimo gornjoj racunici: 484.000. Dovoljno za bilo koje reg. podrucje osim Beograda. A u Beogradu je onda bilo moguce uvesti kombinacije 12-AB (jos 48400), pa i 1-A (jos 220), sto nam daje 532.620.

I evo, u Beogradu ima http://www.politika.rs/rubrike/Beograd/Bez-metroa-saobracajni-kolaps.lt.html 501.000 reg. vozila (2008.).

Dakle sve ovo je moglo lako da se izbegne...
 
hazard":2y0f2ert je napisao(la):
I da, ako bas necemo 8 karaktera, da se vratimo gornjoj racunici: 484.000. Dovoljno za bilo koje reg. podrucje osim Beograda. A u Beogradu je onda bilo moguce uvesti kombinacije 12-AB (jos 48400), pa i 1-A (jos 220), sto nam daje 532.620.
Кнап кнапова. За пар година не би било довољно.
 
Wile E. Coyote":wxj31mto je napisao(la):
hazard":wxj31mto je napisao(la):
I da, ako bas necemo 8 karaktera, da se vratimo gornjoj racunici: 484.000. Dovoljno za bilo koje reg. podrucje osim Beograda. A u Beogradu je onda bilo moguce uvesti kombinacije 12-AB (jos 48400), pa i 1-A (jos 220), sto nam daje 532.620.
Кнап кнапова. За пар година не би било довољно.
Da, ali to je računica bez recimo X ili Y. Dodaj ova dva karaktera i mislim da nije knap.

Ili da izuzmemo Zemun i NBG tj. da oni dobiju svoje oznake MK (Munze Konza) i ZZ (Zamalo Zemun) ;)
 
Pa dobro onda uvedes one sa 8 karaktera, i imas ih samo u BG. Ili uvedes dodatni reg. kod za Beograd (recimo BD).

Ili napravis razliku po kubikazi/nameni vozila. Npr. svi kamioneti, kombiji, kamioni i ostala komercijalna vozila dobiju registracije AB-123 a putnicka vozila 123-AB.

Mislim, ima milion nacina...ili kazes, vozila starija od 25 godina (koja za 5-6 godina i onako nece biti na ulicama) ne moraju da menjaju tablice. Ili...

Колико сам схватио, у питању је наплата регистрације од стране локалних власти. Зато су се и бунили што су хтели да укину нека регистарска подручја, а затим је и додата још гомила њих. Без регистарских ознака би се све паре, вероватно тако мисле, сливале у Београд.
Zar se tablice i onako ne izdaju po SUPovima, koji su svi pod kontrolom centrale MUPa u BGu? I zar je tesko izbrojati broj reg. vozila u opstini X i onda dati toj opstini procenat od toga?
 
Да је то сварно тако не би и ћирилицу нагузили у исти кош зар не? Осим тога, чему таква параноја и мржња према ћирилици? Чак се и страним туристима она допада, само домаћим појединцима не.!?
Видим да ти је аватар застава Војводине без трунке српских симбола, што нешто мора да значи. Свакако да је то твоје право, али те ова изјава о ћирилици, као симболу великосрпства, трпа у исти кош са ултрадесничарима, сем што си ти супротна крајност.

Ćirilicu su naguzili da bi registrske oznake gradova bile ne ćirilici.
Avatar nije zastava Vojvodine, već samo njen detalj. Da je pameti, kao što je nema, žute zvezdice na plavom polju odavno bi bile i srpski simbol. Ja nemam ništa protiv ćirilice, ja sam samo protiv bilo kakvog nametanja i uskraćivanja prava na izbor!

http://www.beobuild.rs/forum/viewtopic.php?pid=104499#p104499
 
Wile E. Coyote":vdnpcgau je napisao(la):
Колико сам схватио, у питању је наплата регистрације од стране локалних власти. Зато су се и бунили што су хтели да укину нека регистарска подручја, а затим је и додата још гомила њих. Без регистарских ознака би се све паре, вероватно тако мисле, сливале у Београд.
Има пуно општина које деле регистарско подручје, па се зна коме иду општинске таксе. Укидање регистарског подручја не мења ништа. У месту где региструјеш, ту и плаћаш.
 
evo moj poslednji post na temu tablica, jer nema poente drviti dalje kada resenje vec postoji, ali eto...

- cela Srbija 1 reg. podrucje
- koriste se slova koja su ista u cir. i lat. (dakle ista, ne samo da imaju isti oblik kao neko drugo slovo): A, E, J, K, M, O, T
- format je slican sadasnjim, s tim sto bi islo: (dva slova) (grb) (tri cifre) (nalepnica) (dva slova)
- kombinacija ima 2.401.000. vise nego dovoljno.

Npr. AE-571-TO, JK-348-AM, itd.

+ bi problem s kosovskim tablicama bio nepostojeci, jel ajde ti dokazi da je moje vozilo zapravo i reg. na Kosovu kod "paralelnih" srpskih vlasti...
 
@hazard
Мало си се прерачунао, 2.401.000 комбинација, не 21.010.000. Слова се користе јер дају већи број комбинација, само седам слова даје мање него да се користе само бројеви.
Узгред, и ' К ' у ћирилици и ' K ' у латиници нису исто слово.
 
- lice dovoljno
- manje kombinacija nego samo brojevi, ali se laksi pamti
- greska u kucanju (ispravljeno). 2.401.000 je dovoljno, videti broj reg. put. auto. gore iz 2008. - manje od 1,5 miliona. sve sto je nije putnicki automobil (motor, autobus, kamion) bi imalo drugaciju semu reg. broja (npr. 55-AAA-55 za kamione)
 
hazard":16ly01xk je napisao(la):
Zar se tablice i onako ne izdaju po SUPovima, koji su svi pod kontrolom centrale MUPa u BGu? I zar je tesko izbrojati broj reg. vozila u opstini X i onda dati toj opstini procenat od toga?
Arnorian":16ly01xk je napisao(la):
Има пуно општина које деле регистарско подручје, па се зна коме иду општинске таксе. Укидање регистарског подручја не мења ништа. У месту где региструјеш, ту и плаћаш.
Не знам, ваљда је тако. Не видим никакву логику зашто се повећао број регистарског подручја, осим наплате неких такси. Врло је вероватно да нисам у праву.
Arnorian":16ly01xk je napisao(la):
Узгред, и ' К ' у ћирилици и ' K ' у латиници нису исто слово.
Велика слова јесу.
 
Wile E. Coyote":t558gvn9 je napisao(la):
Не знам, ваљда је тако. Не видим никакву логику зашто се повећао број регистарског подручја, осим наплате неких такси. Врло је вероватно да нисам у праву.
Разлог је козметика. Даш глупом народу нешто бесплатно и небитно да се радује.

Wile E. Coyote":t558gvn9 je napisao(la):
Велика слова јесу.
Типографски нису, слична су али нису иста.
 
стигла ми јуче нова саобраћајна. реално, превише података је уписано на њу. са предње стране је у реду, али са задње је довољно да пише марка возила, број шасије и до када важи дозвола. све остало је сувишно
 
Толико земаља има регистарска подручја, да ли у виду слова или бројева, али она постоје. Зашто их укидати, треба их само средити.
Уколико ниси направио прекршај, пандур не може да се иживљава над тобом, само зато што си из друге општине.
 
stf":1s0wpexd je napisao(la):
Толико земаља има регистарска подручја, да ли у виду слова или бројева, али она постоје. Зашто их укидати, треба их само средити.
Уколико ниси направио прекршај, пандур не може да се иживљава над тобом, само зато што си из друге општине.
Treba ih ukinuti jer su nepraktična i prevaziđena.

Pogledaj to ovako: od svih nabrojanih problema do sad nijedan ne bi postojao da su koristili negografske tablice tipa 1234-XYZ.

Za ovo drugo možda u nekom Wonderlandu. Zašto im uopšte dati šansu? Prevencija je zakon.
 
Не би постојали проблеми ни да су географске таблице урадили како треба.
 
Vrh